Προς το περιεχόμενο

Οι τιμές των iPhone 6 και iPhone 6 Plus στην Ελλάδα, στις 29 Οκτωβρίου τα νέα iPad


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η κυκλοφορία των νέων iPhone 6 και 6 Plus είναι προγραμματισμένη για τις 31 Οκτωβρίου, ενώ δύο μέρες νωρίτερα και συγκεκριμένα στις 29 Οκτωβρίου θα κυκλοφορήσουν επίσημα και τα νέα iPad. Μπορεί ήδη να γνωρίζουμε τις τιμές των iPad Air 2 και iPad mini 3 όμως σήμερα μαθαίνουμε και τις τιμές των νέων iPhone.Όσον αφορά το «μικρότερο» μοντέλο από τα δύο, το iPhone 6 δηλαδή με την οθόνη των 4.7 ιντσών, οι τιμές έχουν διατηρηθεί ίδιες με αυτές του iPhone 5s πριν ένα χρόνο. Συγκεκριμένα η τιμή για το μοντέλο των 16 GB έχει οριστεί στα €739 ενώ το επόμενο μοντέλο, αυτό των 64GB θα κοστίζει €859. Φέτος η Apple όπως και στα iPad, έχει επιλέξει να μην κυκλοφορήσει μοντέλο με 32GB αποθηκευτικό χώρο, παρουσιάζοντας όμως μοντέλο με χωρητικότητα 128GB του οποίου η τιμή αναμενόμενα είναι υψηλή και συγκεκριμένα στα €979.

 

Το iPhone 6 Plus με την οθόνη των 5.5 ιντσών που σύμφωνα με την Apple η διαθεσιμότητα του είναι περιορισμένη σε σχέση με το iPhone 6, θα κοστίζει €859 για το μοντέλο των 16GB, €979 για το μοντέλο των 64GB και €1099 για το μοντέλο των 128GB.

 

Οι προπαραγγελίες αναμένεται να ξεκινήσουν από αύριο τα μεσάνυχτα, με τις εταιρείες Wind και Κωτσόβολος να έχουν ήδη αναρτήσει σχετικές ιστοσελίδες.

 

Και τα δύο μοντέλα θα κυκλοφορήσουν σε τρία χρώματα, το ασημί (grey), χρυσό (gold) και μαύρο (space grey). Πάντως οι συγκεκριμένες τιμές φέρνουν και πάλι την Ελλάδα στην κορυφή όσον αφορά τις χώρες στις οποίες πωλείται ακριβότερα το iPhone, κάτι που είχε οδηγήσει μάλιστα τον Δεκέμβριο του 2012, τον τότε Υφυπουργό Ανάπτυξης να σχολιάσει αρνητικά το γεγονός.

 

Link.png Site: protothema

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 62
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σε ολη την ΕΕ οι τιμες ειναι περιπου ιδιες. Στην Ελλαδα ειμαστε 10-20 ευρω πιο ακριβοι λογω υψηλου ΦΠΑ. Απλα η ΕΕ εχει μυθικους δασμους στα προϊοντα αυτα.

 

Πχ το 6αρι το 64 γιγα το αγορασα πριν λιγες μερες στην Αμερικη με τον εκει φορο τελικη 650 ευρω που ειναι αν οχι σουπερ τιμη τουλαχιστον τιμια.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια το iPhone παντού την ίδια τιμή εχει. Και τώρα που είμαι Σκωτία στο apple store που πήγα έχει κοντα 600 λίρες = 700+ ευρώ. Το θέμα είναι οτι το παίρνεις ΔΩΡΕΑΝ με σύνδεση σε πρόγραμμα που σου δίνει απεριόριστα και εχει μηνιαίο πάγιο 40 λίρες, δηλαδή 50 ευρώ!

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To οτι ειναι ακριβοτερα το δικαιολογουν εδω μεσα μερικοι

 

Δε νομίζω ότι χρειάζεται να δικαιολογήσει κανένας τίποτα. Ένα από τα υποτιθέμενα πλεονεκτήματα του καπιταλισμού είναι ότι μπορείς να ψηφίσεις με το πορτοφόλι σου. Εφόσον ο κόσμος ψηφίζει iPhone, και 2000 ευρώ να έκανε δε θα χρειαζόταν παραπάνω δικαιολόγηση από "αφού τα αγοράζουν".

 

Μου φαίνεται πως "πρόβλημα" σ' αυτές τις περιπτώσεις έχουν μόνο όσοι ναι μεν θέλουν iPhone (ο ορισμός του premium product) αλλά δεν έχουν και την αντίστοιχη οικονομική επιφάνεια για να το πάρουν. Γιατί εμένα π.χ. η τιμή δε μ' ενδιαφέρει -- ας κάνει και 10000 ευρώ αφού δε θα πάρω έτσι κι αλλιώς -- όπως δεν ενδιαφέρει και αυτόν που οδηγεί Ferrari (κι αν τον ενδιέφερε, θα τον ενδιάφερε να είναι ακριβό = exclusive).

 

Οπότε νομίζω πως για όποιον έχει θέμα, αυτό δεν οφείλεται στην τιμή αλλά στο μυαλό.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι επίσημες τιμές πάντως εδω Σουηδία ειναι οι ακόλουθες... ( το πρώτο πόσο ειναι σε σουηδικές κορόνες και εχω κανει την μετατροπή σε ευρώ με την σημερινή ισοτιμία) :<br> IPhone 6 plus 128GB 9395 sek 1022€<br> iPhone 6 plus 64GB 8395 sek 914€<br> iPhone 6 plus 16GB 7395 sek 805€<br> IPhone 6 128GB 8395 sek 914€<br>iPhone 6 64GB 7395 sek. 805€<br> iPhone 6 16GB 6395 sek 696€<br><br> Να πω μόνο οτι στη Σουηδία ο ΦΠΑ ειναι 25% και οχι 23 όπως στην ελλαδα... Οπότε κατι άλλο φταίει στο Ελλαδιστάν για τις απαράδεκτες τιμολογιακές πολιτικες<br><br> Sent from my iPhone using Insomnia

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Γερμανια, αλλα και σε ολη την υπολοιπη Ευρωπη περιπου την ιδια τιμη εχει. Γενικα οι τιμες τις Ευρωπης ειναι αθλιες σε σχεση με Αμερικη και Ασια, δεν οφείλεται στη χωρα μας αυτο.

Και οι τιμες της Σουιδια που παραθετει ο φιλος απο πανω παροιμιες ειναι, 40 ευρω (5%) φθηνοτερο ειναι το iPhone 6.

Η γνωμη μου ειναι οτι, στην Αμερικανικη αγορα που εχει 510 ευρω το iPhone 6 καλα ειναι, αλλα για 700 ευρω που εχει στην Ευρωπαικη αγορα δεν αξιζει. Υπαρχουν καλυτερες επιλογες.

 

To iPhone 5S 16GB σημερα εχει 485 ευρω στο φθηνοτερο Ελληνικο καταστημα. Και το iPad Air 16GB εχει 382 ευρω.
Οι τιμες αυτες για ΕΕ μια χαρα ειναι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω μόνο οτι στη Σουηδία ο ΦΠΑ ειναι 25% και οχι 23 όπως στην ελλαδα... Οπότε κατι άλλο φταίει στο Ελλαδιστάν για τις απαράδεκτες τιμολογιακές πολιτικες

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Μην τα λες αυτα εδω γιατι θα μεινω ανεργος για παντα αφου θα με διωξουν απο κει που δουλευω, ηδη με πηρε το αφεντικο κατι θα ηθελε να μου πει για αυριο. Οι ελληνικες οικογενιες θα φαλιρίσουν γιατι αμα το παρω απο Αγγλια στα 670€ (δλδ αμα κανω ενα 3ωρο ταξιδακι) και μεινω στην ξαδερφη μου κανενα τριήμερο.

Επισης εδω τα πληρωνουμε πιο ακριβα γιατι μαλλον ειμαστε απογονοι του Σωκρατη και του Μεγα Αλεξανδρου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αυτο θα παραμεινεις ανεργος η' θα παιρνεις τον μισθο πεινας που παιρνεις .

Κατα τα αλλα οι τιμες ειναι αναμενομενες, οποιος θελει να το παρει και τα διαθετει   θα το παρει ολα τα υπολοιπα ειναι κομπλεξισμος απο οσους δεν μπορουν φαινομενο που απανταται κυριως στα θεματα της apple  εχοντας καταντησει βαρετο και ανουσιο.

Αυτό είναι μία απλοϊκή προσέγγιση του πράγματος.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μετα απο 2 βδομαδες συμβιωσης με το 6 (μεταβαση απο 5s), το κινητο ειναι εξαιρετικο απο καθε σκοπια. Μπιμπελο, πανεμορφο, οθονη υπεροχη και το 8.1 οτι καλυτερο κυκλοφορει.

Αν εχεις να διαθεσεις ευρω, αξιζει και το τελευταιο σεντ... !!

Αν δεν εχεις...μαλλον δεν αξιζει η αγορα του...καλυτερα να κοιταξεις κανα τουμπανο android στα 200ευρω και ολο ευτυχισμενοι

στην Ελβετια παντως το 6αρι 16 γιγα εχει 630ευρω

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μετα απο 2 βδομαδες συμβιωσης με το 6 (μεταβαση απο 5s), το κινητο ειναι εξαιρετικο απο καθε σκοπια. Μπιμπελο, πανεμορφο, οθονη υπεροχη και το 8.1 οτι καλυτερο κυκλοφορει.

Αν εχεις να διαθεσεις ευρω, αξιζει και το τελευταιο σεντ... !!

Αν δεν εχεις...μαλλον δεν αξιζει η αγορα του...καλυτερα να κοιταξεις κανα τουμπανο android στα 200ευρω και ολο ευτυχισμενοι

στην Ελβετια παντως το 6αρι 16 γιγα εχει 630ευρω

Από αυτονομία τι λέει σε πραγματική χρήση;

Με οθόνη ανοικτή πόσο σου βγάζει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...