Προς το περιεχόμενο

Στις κυλιόμενες σκάλες πάμε καλα?


redhotstef

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Περισσότερη απόσταση καλύπτεις με λιγότερες κινήσεις και έχεις και την κίνηση των σκαλοπατιών για ακόμη ποιο γρήγορη ανάβαση,ότι πρέπει για όταν βιάζεσαι.

οι διαστάσεις των σκαλοπατιών υπολογίζονται με τύπους και όχι αυθαίρετα, δεν μας ενδιαφέρει η μέγιστη μεταβολή ύψους αλλά η ευκολία και η ασφάλεια ανάβασης. Μια σταματημένη κυλιόμενη σκάλα έχει προφανώς και ακίνητα σκαλιά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 163
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

οι διαστάσεις των σκαλοπατιών υπολογίζονται με τύπους και όχι αυθαίρετα, δεν μας ενδιαφέρει η μέγιστη μεταβολή ύψους αλλά η ευκολία και η ασφάλεια ανάβασης. Μια σταματημένη κυλιόμενη σκάλα έχει προφανώς και ακίνητα σκαλιά

Α)Έγραψες πουθενά για σταματημένη σκάλα;

 

Β)Ανέφερα επακριβώς για την πιο γρήγορη ανάβαση που σου προσφέρουν οι κυλιώμενες.

Από εκεί και πέρα ασφάλεια ανάβασης έχεις στις κατασκευές που δεν φεύγουν κάτω από τα πόδια σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η απάντηση στην οργισμένη απορία-θρεντ είναι κάτι παραπάνω από προφανής. Είναι πολύ πιο εύκολο/ξεκούραστο ν' ανέβεις μια κυλιόμενη σκάλα από το ν' ανέβεις μια κανονική σκάλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α)Έγραψες πουθενά για σταματημένη σκάλα;

 

Β)Ανέφερα επακριβώς για την πιο γρήγορη ανάβαση που σου προσφέρουν οι κυλιώμενες.

Από εκεί και πέρα ασφάλεια ανάβασης έχεις στις κατασκευές που δεν φεύγουν κάτω από τα πόδια σου...

μήπως να διαβάσεις πρώτα σε τι ερώτηση απαντώ εδώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πανε στα μαγαζιά ολοι για βολτα, κάποιοι θελουν να πάρουν ενα προαγματακι και να την κάνουν, όπως πχ το πρακτικερ, πετάγεσαι να πάρεις ενα εργαλείο γιατι εχεις αφήσει τα παντα στην μέση και ο άλλος εχει πιάσει ολη την σκάλα μόνος του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και οταν λεω/ρωταω "παμε καλα"...εννοω στο μυαλο!

 

Ποιος ο λογος να κανουμε ολοι δεξια για να ανεβει ο αλλος?

Αμα θες να περπατησεις - γυμναστεις - ανεβεις σκαλοπατια, ΠΑΣ στις κανονικες σκαλες, οχι στις κυλιομενες.

Δηλαδη τι σκεφτεται αυτος που ανεβαινει τρεχοντας τις κυλιομενες, οτι θα χασει το λεωφορειο (ΑΝ υπαρχει κοντα στη σταση) για 2-3 δευτερολεπτα??

 

^Ηταν μια αιΩνια απορια μου..

 

ναι ρε μεγιστανα που δεν εχεις τρεξει ποτε για λεωφορειο ή οτιδηποτε αλλο. 3 δευτερολεπτα μπορουν να κανουν την διαφορα.

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Για να μη μιλησω για τα πρωινα στις κυλιομενες του Μετρο που πανε και στεκονται καποιοι αριστερα και αναγκαζεσαι να κανεις σλαλομ αναμεσα τους (οταν μπορεις).

 

Ναι, εχω υπολογισει τη διαδρομη μου μεχρι το λεπτο, κατσε δεξια, ασε με να περασω απο αριστερα και ολοι θα ειμαστε χαρουμενοι πρωι πρωι. Ειναι και πιο ευκολο να κατσεις δεξια απο το να κανω ελιγμους για να περασω.

 

 

@Τs μα ειναι απειρως πιο ξεκουραστο και γρηγορο να περπατας γρηγορα στις κυλιομενες απο το να κανεις το ιδιο στις στατικες. 

  • Like 14
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά πάντα δεξιά κάθομαι. Αλλά όποτε χρησιμοποιώ κυλιόμενες είναι επειδή θα έχω κάποια μεγάλη βαλίτσα/σάκο. Και αυτό θα είναι στο αριστερό μου χέρι. Οπότε, δεν περνά κανείς.-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο δρόμο με το αυτοκίνητο, κάθεστε στην αριστερή λωρίδα χωρίς λόγο και πάτε με 60 σαν συνταξιούχοι??? :P

 

Καμία σχέση.

Άκυρο τελείως παράδειγμα όμως. :P

@Τs μα ειναι απειρως πιο ξεκουραστο και γρηγορο να περπατας γρηγορα στις κυλιομενες απο το να κανεις το ιδιο στις στατικες. 

 

Σιγά που είναι πιο γρήγορο ρε παιδιά.

Τα άλλα τα σκαλιά τα ανεβαίνεις 2-2 και είναι πολύ πιο γρήγορο.

 

Εδώ έχω ανέβει τα σκαλιά με βαλίτσα και έχω περάσει κόσμο που ήταν στις κυλιόμενες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγά που είναι πιο γρήγορο ρε παιδιά.

Τα άλλα τα σκαλιά τα ανεβαίνεις 2-2 και είναι πολύ πιο γρήγορο.

 

Προφανώς μόνο άμα είσαι ο Αntwni.. :D B)

 

 

Εδώ έχω ανέβει τα σκαλιά με βαλίτσα και έχω περάσει κόσμο που ήταν στις κυλιόμενες.

 

O Antwni είσαι... B) :D

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου τη δίνουν ΑΠΕΙΡΑ αυτοί που πιάνουν αριστερή λωρίδα στις κυλιόμενες.....

 

 

361.jpg

 

 

....και δεν μ'αφήνουν να βιώσω την υπερκινητικότητά μου στο έπακρο και να κάνω προσπέραση, είτε βιάζομαι είτε όχι, λογαριασμό θα σου δώσω; Κάνε στα δεξιά ρε φίλε να περάσει κάνας άνθρωπος

 

 

dgfh.gif

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι ρε μεγιστανα που δεν εχεις τρεξει ποτε για λεωφορειο ή οτιδηποτε αλλο. 3 δευτερολεπτα μπορουν να κανουν την διαφορα.

 

Kαι που το ξερεις ρε μεγιστανα οτι θα το προλαβεις? Δεν ξερω που ζεις αλλα στην ΑΘΗΝΑ δεν εχουν βαλει παντου χρονομετρα για το ποτε περναει καθε λεωφορειο. Ειναι ακυρο τελειως, να βιαζεσαι για λεωφορειο..! (οταν ΦΥΣΙΚΑ δεν ξερεις/ δεν το εχεις ακουσει να ερχεται)

 

ΥΓ. και γω ΠΑΝΤΑ δεξια καθομαι, σαν να ειναι ενα εμφυτο ενστικτο (που δε ξερω γιατι και πως το απεκτησα) αλλα στο Συνταγμα πχ θα κατσω επιτηδες αριστερα. Στη πλατεια του Συνταγματος ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ κανΝΕΝΑΣ λογος βιασυνης!..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα θυμήθηκα στο αεροδρόμιο του Μονάχου με τους απίστευτους τεράστιους κυλιομενους διαδρόμους που έτρεχα να προλάβω από τη μία μεριά στην άλλη την πτήση μου.

Ε κάνα δύο που κάθονταν σαν αγγούρια τους έβρισα λίγο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα θυμήθηκα στο αεροδρόμιο του Μονάχου με τους απίστευτους τεράστιους κυλιομενους διαδρόμους που έτρεχα να προλάβω από τη μία μεριά στην άλλη την πτήση μου.

Ε κάνα δύο που κάθονταν σαν αγγούρια τους έβρισα λίγο.

 

Αλλο αυτο! Ειχες αργησει. Θυμαμαι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...