Προς το περιεχόμενο

Στις κυλιόμενες σκάλες πάμε καλα?


redhotstef

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πέρα απ τον σουρεαλισμό της κουβέντας, εμένα μου χει μείνει το «κάθομαι δεξιά» γιατί τα πρώτα χρόνια λειτουργίας του μετρό, υπήρχαν συχνές και καθημερινές ανακοινώσεις που λέγαν κάτι του στυλ «... να στέκεστε δεξιά στις κυλιόμενες ...».

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 163
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 τα πρώτα χρόνια λειτουργίας του μετρό, υπήρχαν συχνές και καθημερινές ανακοινώσεις που λέγαν κάτι του στυλ «... να στέκεστε δεξιά στις κυλιόμενες ...».

 

Δε σταμάτησαν ποτέ.. :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε σταμάτησαν ποτέ.. :P

 

Έχω χρόνια να πάρω μετρό σε καθημερινή βάση :Ρ

 

Και είναι ευχάριστο που αποφεύγω αυτούς που στέκονται αριστερά στις κυλιόμενες καθώς και τους ουρούκ-χάι που κάνουν έφοδο με το που σταματάει ο συρμός, μην τυχόν και προλάβει και βγει κανείς απ τους ήδη επιβαίνοντες πρώτος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε σταμάτησαν ποτέ.. :P

 

Απορω γιατι.

Τα επιχειρηματα που διαβασα δεν ηταν ωραια (δεν βρισκω αλλη λεξη).

 

Υπηρξε ποτε καποιο γεγονος που βοηθησε την προσπεραση απο δεξια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά, θα μας τρελάνετε τελείως μερικοί. Ως άτομο που χρησιμοποιώ εδώ και δέκα χρόνια μόνο ΜΜΜ για κάθε είδους μετακίνηση, είτε για διασκέδαση είτε για δουλειά, έχω κουφαθεί τελείως.

 

1) Φυσικά όταν ανεβαίνει κάποιος από τις κυλιόμενες σκάλες είναι πιο εύκολο απ' ότι από τις κανονικές, γιατί προφανώς έχει να ανέβει τα μισά ή λιγότερα σκαλιά. Εκτός αυτού στις κυλιόμενες μπορείς να ανέβεις με πιο χαλαρό ρυθμό από ότι στις κανονικές, ακόμα και να κάνεις στάση.

 

2) Υπάρχουν στάσεις μετρό που πρέπει να ανέβεις 100+ σκαλιά, κάτι το οποίο θέλει και πολύ κόπο και πολύ χρόνο. Καλά όλα τα περί φιτ κτλ, αλλά όταν πάω για δουλειά ή για καφέ δε θέλω να βγω πάνω μούσκεμα ή/ και 10 λεπτά αργοπορημένος. ( Μοναστηράκι, Αιγάλεω πχ)

 

3) Πολλοί άνθρωποι χρησιμοποιούν παραπάνω από ένα μέσα και έχουν 30+ αναμονή κάθε μέρα σε διάφορες στάσεις. Το να χάσουν ένα μέσο για λίγα λεπτά είναι αρκετά σημαντικό και ακόμα και η ίδια η αναμονή στις σκάλες μπορεί να είναι ψυχοφθόρα.

 

4) Οι κυλιόμενες έχουν αντιολισθητικά σκαλοπάτια που σου δημιουργούν ένα περίεργο αίσθημα όταν τις ανεβαίνεις σε ακινησία.

 

Έχω κι άλλα, αλλά θα σταματήσω εδώ. Με λίγα λόγια είμαι κάθετα αντίθετος με τον ΤS. :)

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΥΓ. και γω ΠΑΝΤΑ δεξια καθομαι, σαν να ειναι ενα εμφυτο ενστικτο (που δε ξερω γιατι και πως το απεκτησα) αλλα στο Συνταγμα πχ θα κατσω επιτηδες αριστερα. Στη πλατεια του Συνταγματος ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ κανΝΕΝΑΣ λογος βιασυνης!..

Εγώ δούλευα 5 λεπτά μακριά από το μετρό Συντάγματος...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω δει και το αλλο. να μην λειτουργουν και αντι να τις ανεβουν, να πηγαινουν διπλα απ τις κανονικες. τι φοβουνται, μην εγκλωβιστουν?

 

Γενικά πιστεύω συμφωνούμε οι περισσότεροι ότι το ανέβασμα σκαλιών είναι κουραστικό  και ειδικά στο μετρό που είναι και πολλά τα σκαλιά  πολύ κουραστικό. Μάντεψε τι είναι πιο κουραστικό από το ήδη πολύ κουραστικό. Oh yes, το ανέβασμα μιας σταματημένης κυλιόμενης σκάλας..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά, θα μας τρελάνετε τελείως μερικοί. Ως άτομο που χρησιμοποιώ εδώ και δέκα χρόνια μόνο ΜΜΜ για κάθε είδους μετακίνηση, είτε για διασκέδαση είτε για δουλειά, έχω κουφαθεί τελείως.

 

1) Φυσικά όταν ανεβαίνει κάποιος από τις κυλιόμενες σκάλες είναι πιο εύκολο απ' ότι από τις κανονικές, γιατί προφανώς έχει να ανέβει τα μισά ή λιγότερα σκαλιά. Εκτός αυτού στις κυλιόμενες μπορείς να ανέβεις με πιο χαλαρό ρυθμό από ότι στις κανονικές, ακόμα και να κάνεις στάση.

 

2) Υπάρχουν στάσεις μετρό που πρέπει να ανέβεις 100+ σκαλιά, κάτι το οποίο θέλει και πολύ κόπο και πολύ χρόνο. Καλά όλα τα περί φιτ κτλ, αλλά όταν πάω για δουλειά ή για καφέ δε θέλω να βγω πάνω μούσκεμα ή/ και 10 λεπτά αργοπορημένος. ( Μοναστηράκι, Αιγάλεω πχ)

 

3) Πολλοί άνθρωποι χρησιμοποιούν παραπάνω από ένα μέσα και έχουν 30+ αναμονή κάθε μέρα σε διάφορες στάσεις. Το να χάσουν ένα μέσο για λίγα λεπτά είναι αρκετά σημαντικό και ακόμα και η ίδια η αναμονή στις σκάλες μπορεί να είναι ψυχοφθόρα.

 

4) Οι κυλιόμενες έχουν αντιολισθητικά σκαλοπάτια που σου δημιουργούν ένα περίεργο αίσθημα όταν τις ανεβαίνεις σε ακινησία.

 

Έχω κι άλλα, αλλά θα σταματήσω εδώ. Με λίγα λόγια είμαι κάθετα αντίθετος με τον ΤS. :)

 

Μου αρεσε που εγραψες ολοκληρο κειμενο στο θεμα μου.

Το 1) σωστο, Το 2) ετσι και ετσι, το 3) λαθος (ποτε δεν ξερεις αν (θα το) προλαβεις η οχι),  το 4 (περιμενω να σηκωσει τα χερια της η επιστημη).

 

Κοιτα, εχω ανεβει και εγω σκαλια απο τα αριστερα αλλα πιο πολυ γιατι αποφασισα να ανεβω με τις κυλιομενες, αλλα ειχα ενεργεια συσωρευμενη στον οργανισμο μου εκεινη τη στιγμη, και βαριομουν, και αποφασισα εκεινη τη στιγμη να τα ανεβω/ βαριομουν δηλαδη να καθομαι ακινητος. Αλλα οποτε πηγαινα στη δουλεια παλι (Ομονοια-Εξαρχεια) αν ηξερα οτι ειχα χρονο πηγαινα απο κυλιομενες, αν ειχα αργησει η δεν ειχα πολυ χρονο απο κυλιομενες αριστερα.

 

Οποτε ισως η απαντηση ειναι:

 

οτι οσοι πανε απο αριστερα ειναι...

Καθυστερημενοι ? (Στη δουλεια η κατι αλλο πχ)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω χρόνια να πάρω μετρό σε καθημερινή βάση :Ρ

 

Και είναι ευχάριστο που αποφεύγω αυτούς που στέκονται αριστερά στις κυλιόμενες καθώς και τους ουρούκ-χάι που κάνουν έφοδο με το που σταματάει ο συρμός, μην τυχόν και προλάβει και βγει κανείς απ τους ήδη επιβαίνοντες πρώτος.

 

Καλά, τώρα θέτεις ένα άλλο τεράστιο θέμα..  αξίζει δικό του θρεντ. :D

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>Και οταν λεω/ρωταω "παμε καλα"...εννοω στο μυαλο!</p>

<p> </p>

<p>Ποιος ο λογος να κανουμε ολοι δεξια για να ανεβει ο αλλος?</p>

<p>Αμα θες να περπατησεις - γυμναστεις - ανεβεις σκαλοπατια, ΠΑΣ στις κανονικες σκαλες, οχι στις κυλιομενες.</p>

<p>Δηλαδη τι σκεφτεται αυτος που ανεβαινει τρεχοντας τις κυλιομενες, οτι θα χασει το λεωφορειο (ΑΝ υπαρχει κοντα στη σταση) για 2-3 δευτερολεπτα??</p>

<p> </p>

<p>^Ηταν μια αιΩνια απορια μου..</p>

 

Ο άλλος βιάζεται για το χψ λόγο έτσι για να μην πατήσει απανω σου αποφασίστηκε οσοι θέλουν να απολαύσουν τη θέα δεξιά. Τόσο δύσκολο είναι να το καταλάβεις? Άμα σταματήσεις να το πολεμάς θα σου έρθει ποιο εύκολα.

 

Α και μια και πιάσαμε το θέμα γενικώς σταματήστε να προχωράτε σαν υπνοτισμενα ζόμπι που πιάνουν όλο το πεζοδρόμιο και δεν μπορούν να διανοηθουν να κάνουν στην άκρη γιατί κάποιος βιάζεται.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτός που τρέχει στο κατέβασμα για να προλάβει; Τι είναι αυτός; Γενικά συμφωνώ μαζί σου.

 

Αλλο αυτο, το ειπα πιο πανω. Το αΚΟΥΣ να ερχεται και τρεχεις να το προλαβεις..

 

 

 Άμα σταματήσεις να το πολεμάς θα σου έρθει ποιο εύκολα.

 

 

Ετσι μου ειπε και ο ψυχολογος αλλα του παω κοντρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...