Προς το περιεχόμενο

Διαγραφή Grub


GreekMonkey

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Dual Boot Windows 7 με Ubuntu. Έχω προσπαθήσει αρκετά tutorial αλλά τίποτα δεν δουλεύει. Πείραξα το partition που ήταν μέσα το linux και τώρα δεν μπορεί να βρει το grub. Όσες λύσεις βρήκα στο ίντερνετ δεν βοήθησαν. 

 

Οπότε σκέφτομαι να διαγράψω το Grub από αυτόν τον οδηγό (τώρα που το σκέφτομαι ανάθεμα και αν θα γίνει αφού δεν μπορώ να το βρω) και τουλάχιστον να σώσω τα Windows. Αν διαγράψω το Grub χωρίς να έχει διαγραφεί το σύστημα, υπάρχει θέμα; Γενικώς δώστε λίγο help γιατί η υπομονή αρχίζει να τελειώνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς αν θες να ακολουθήσεις και αυτόν τον οδηγό που είναι στα ελληνικά.

 

http://el.wikibooks.org/wiki/Linux_για_αρχάριους/Πώς_μπορώ_να_αφαιρέσω_το_Linux;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά έσβησα το Grub, μπήκα στα Windows που είχα και από εκεί έσβησα τα Linux. Πάω τώρα να τα ξαναβάλω προσέχωντας περισσότερο με τα partitions.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είχα κάποιο πρόβλημα. Απλά η εγκατάσταση μου έπιασε όλο το partition (δεν μου έδινε επιλογή να το χωρίσω). Και μετά πήγα να χωρίσω το partition σε επιμέρους από την γραμμή εντολών αλλά μάλλον έδωσα λάθος block δεδομένων και δεν διάβασε το Grub. Δεν μπορούσε να κάνει mount σε τίποτα από όσα δοκίμασα μετά στην live έκδοση. Δεν ξέρω με λεπτομέρεις πως είναι η διάταξη στον δίσκο άλλα αν άλλαξα σημαντικά blocks τότε λογικό να μην διορθωνόταν, σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παράξενο αυτό που λες ότι δεν υπήρχε επιλογή για εγκατάσταση παράλληλα με τα windows. Για τρέξε ξανά το live cd και κατά την εγκατάσταση ψάξε λίγο τις επιλογές λογικά θα σου έχει με μια μπαρίτσα για το πόσο χώρο θέλεις να δώσεις στην διανομή για παράλληλη εγκατασταση με τα windows.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εεεεε ήθελε από live cd το gparted για αυτό προτίμησα με την εντολή mount. Αλλιώς τσακ μπαμ θα ξεμπέρδευα. Anyway τελείωσε όπως είπα, απεγκατάσταση και ξανά install.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εεεεε ήθελε από live cd το gparted για αυτό προτίμησα με την εντολή mount. Αλλιώς τσακ μπαμ θα ξεμπέρδευα. Anyway τελείωσε όπως είπα, απεγκατάσταση και ξανά install.

η εμεις δεν εχουμε καταλαβει καλα τι ηθελες να κανεις η κατι πηγαινες να κανεις με λαθος τροπο

το να χωρισεις ενα δισκο σε παρτιτιον και το να τα προσαρτησεις με την εντολη mount δεν εχουν καμια σχεση 

καλυτερα ανεφερε ακριβως τι ηθελες να κανεις για να μην εχεις ξανα καποια αλλη στιγμη τα ιδια προβληματα

 

* Παντως απο τα λεγομενα σου εγω καταλαβα οτι ειχες κανει σε ενα παρτιτιον την εγκατασταση και προσπαθησες να την μοιρασεις (μαλον ξεχωριστα το home apo to root) αν ναι με τι εντολες το προσπαθησες και που στραβωσε ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που κατάλαβες ήθελα αλλά όχι το root από το home. Στο νέο Partition δεν ήθελα να έχει κάτι. Storage ήθελα να το κάνω. Την τρίτη απάντηση πήγα να ακολουθήσω (46 θετικές που έχει), μόνο που δεν μου έβγαλε επιλογή για primary ή extended στην εντολή n. Επίσης μετά έβαλα τον αριθμό που μου έβγαλε στο first sector και μετά διάλεξα ένα μικρότερο αριθμό για το last sector από το default που μου έδινε (γιατί ήθελα να μειώσω το partition για να έχει χώρο το νέο).

 

Βασικά τώρα που το σκέφτομαι. Μήπως έπρεπε να δώσω σαν first sector έναν αριθμό κάπου στην μέση και σαν last το last default sector; Χμμμμ, παίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...