Προς το περιεχόμενο

Θέρμανση χώρου 18 τμ


kanesaxo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ψαχνω τον οικονομικότερο τρόπο θέρμανσης ενός χώρου 18 τμ.

 

Πρόκειται για γραφείο, το οποίο δε θα ανοίγει καθημερινά και όταν ανοίγει δε θα'ναι περισσότερο απο 5-6 ώρες συνολικά.

Κοιταξα για AC αλλά τα inverter ξεφεύγουν.

 

Κοίτα για άλλους τρόπους θέρμανσης, αλλά εχασα τη μπαλα. Βλέπω αερόθερμα, καλοριφερ ηλεκτρικα, λαδιου,νερου, υπέρυθρα το να, το άλλο...

 

Τι προτείνετε ; έχει κάποιος κάτι παρεμφερές;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 48
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αν δεν κάνω λάθος πλέον όλα τα κλιματιστικά έιναι inverter, τα συμβατικά έχουν αποσυρθεί. Αν βρεις συμβατικό κλιματιστικό τότε προτίμησέ το έναντι καλοριφέρ λαδιού αερόθερμων και οτιδήποτε άλλο. Τα καλοριφέρ λαδιού τα αερόθερμα ηλεκτρικές σόμπες και τοιδήποτε άλλο χρησιμοποιεί ηλεκτρική αντίσταση καταναλώνει περισσότερη ενέργεια από το κλιματιστικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν ακόμα συμβατικά κλιματιστικά. Για τόσες λίγες ώρες νομίζω δεν έχουν διαφορά στην κατανάλωση (τόση ώστε να συμφέρει η διαφορά στην τιμή). Οπότε, ένα απλό κλιματιστικό θα έλεγα εγώ, θα το έχεις και για καλοκαίρι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18τμ?? 

 

Εχω δεί να δημιουργούν θέμα για 80τμ, εχω δει για 100-200 κτλ τμ αλλα για 18 ποτε!! 

Βάλε κανα δυο ρεσώ και είσαι κομπλέ!!

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18τμ?? 

 

Εχω δεί να δημιουργούν θέμα για 80τμ, εχω δει για 100-200 κτλ τμ αλλα για 18 ποτε!! 

Βάλε κανα δυο ρεσώ και είσαι κομπλέ!!

 

Δέν είν' κακό,δέν είν' κακό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ένα δωδεκάρι φτηνό κλιματιστικό και είσαι εντάξει.

 

Αρκεί να μην είσαι πάνω στον όλυμπο, ε;

 

Συν ότι έχεις και κλιματισμό το καλοκαίρι.

 

Τα inverter τα παίρνεις μόνο για χώρο που θα χρησιμοποιούνται πολλές ώρες καθημερινά για πολλές μέρες την εβδομάδα για όλο το χρόνο, και για θέρμανση και για ψύξη.

 

Σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση (όπως τη δική σου), είναι καραπεταμένα λεφτά.

 

Στο σπίτι έχω 4 κλιματιστικά , όλα κατηγορία Ε, μόνο για ψύξη (ελάχιστα το χειμώνα για θέρμανση).

 

Δουλεύουν Ιούνιο με μέσα Σεπτέμβρη, όποτε είμαι στο σπίτι, και μόνο στο χώρο που είμαι.

 

Θα γλύτωνα κανένα 50ρικο ευρώ το χρόνο αν είχα inverter άντε 100 ευρώ. Το αρχικό κόστος όμως είναι πολλαπλάσιο.

 

Και όλα χαλάνε. Πριν τη δεκαετία συνήθως. Ανάλογα τη χρήση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ινβέρτερ όμως, πέρα από την οικονομία, σου προσφέρει και μια σημαντικά καλύτερη ποιότητα θέρμανσης από το απλό on-off κλιματιστικό. Είχα στο μαγαζί μου για χρόνια συμβατικά a/c, πέρυσι τα σούταρα όλα και έβαλα ινβέρτερ. Καμία σχέση ως προς την άνεση, χαλάλι η διαφορά τιμής. Αν το είχα μόνο για κρύο, οκ, αν το είχα όμως και για ζέστη, δεν θα έβαζα συμβατικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12αρι σε 18τ.μ. θα νιώθεις σαν το κοτόπουλο στο φουρνο.Απο τη στιγμη που το θες για λιγες ωρες/μερες παρε μια αλογονου με κανα 30αρι.Η αλλιως δες μια υγραερίου με ~70ευρω και δεν θα σκας για το ρευμα και με τη χρηση που λες θα θες μια φιαλη ανα 2-3μηνες.Αποψη μου μονο αμα θες και ψυξη για το καλοκαίρι να πας σε κλιματιστικό και αυτο ας ειναι οτι φθηνοτερο βρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η καλύτερη λύση είναι μια σόμπα υγραερίου! δώσε ένα 60αρι να πάρεις μια καλή με 3 πλάκες. Στην αρχή ανάβεις και τις 3 και μετά αφήνεις την 1α και ξεχνάς να αλλάξεις φιάλη. Υπάρχουν αρκετοί που πουλάνε και άδειες φιάλες και μετά το γέμισμα (βασικά σου φέρνουν άλλη και παίρνουν την άδεια) σου πάει 15-20€... Έχω και εγώ κανά 2 φιάλες που πρέπει να φύγουν! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάτι τέτοιο παιδιά; http://e-koroni.com/index.php?option=com_virtuemart&Itemid=1&page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=132&category_id=39&ref=bestprice.gr&vmcchk=1&Itemid=1

 

Για ψύξη, δεν έχω θέμα, το καλοκαίρι (το διαπίστωσα φέτος) είναι τρομερά δροσερός ο χώρος, μιας και τον βλέπει ελάχιστα ο ήλιος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ για 13 - 15 τ.μ παρήγγειλα μια τέτοια http://www.skroutz.gr/s/2349270/Rohnson-R-8010.html  με την ελπίδα ότι δεν θα καεί και πολύ και θα καταφέρνει να ζεσταλινει τον χώρο.. σκέφτηκα και τη λύση του θερμοπομπού αλλά τελικά τους αγνόησα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την στιγμή που είναι για τόσο λίγες ώρες, πάρε αυτό που κάνει την καλύτερη ποιότητα θέρμανσης, μιας και το κόστος είναι αμελητέο.

 

Δηλαδή καλοριφέρ λαδιού ή θερμοπομπό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...