Προς το περιεχόμενο

Θέρμανση χώρου 18 τμ


kanesaxo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το καλοριφέρ λαδιού ή ο θερμοπομπός θα ξοδεύουν 2kW. Και για 5-6ώρες/ημέρα 10-12kWh/ημέρα. Δες πόσες μέρες θα είναι ανοιχτό το γραφείο και κάνε τους υπολογισμούς σου για την ΔΕΗ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 48
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ένα μικρό καλοριφέρ λαδιού που είχα έπρεπε να το έχεις δίπλα σου για να νοιώσεις ζέστη αλλά και πάλι ο χώρος μένει κρύος. Επιμένω στην σόμπα υγραερίου! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω για δωμάτιο στα ίδια τετραγωνικά αγόρασα ενα καλοριφέρ λαδιού delonghi και το κάνει φουρνο με την ένταση λίγο πιο κατω απο την μέση  .. πολλές φορές το χαμήλωνα γιατι ίδρωνα..

Μετάνιωσα που δεν αγόρασα ενα δεύτερο μιας και είδα οτι τα έχουν ανεβάσει αρκετά σε τιμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η δεη πόσο χρεώνει το kw;

 

Μια συγκεκριμένη τιμή δεν υπάρχει να πω, κοίτα το παρακάτω site και δες τις ανταγωνιστικές μαζί με τις ρυθμιζόμενες χρεώσεις.

 

http://www.dei.gr/Documents2/TIMOLOGIA/TIMOL25072014/XT%20OIKIA%20EPPAGGE.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κλιματιστικό inverter ότι πιο φθηνό βρεις και αξιόπιστο sta 350-400 παίρνεις επώνυμο και αξιόπιστο. 
Δεν συμφέρει να πάρεις σομπα καλοριφερ λαδιου κτλ . 

Το αν θες 9αρι η 12 άρι δεν το γνωρίζω. Φαίνεται ότι είσαι οριακά για 9άρι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χθες ήμουν στα Leroy και πήρα με 40 ευρώ αυτό για το υπνοδωμάτιο. Η ταμπέλα των Leroy (και όχι ο πωλήτης, σημαντικό αυτό) έγραφε πως καίει 8 σέντς την ώρα ρεύμα. Δηλαδή για 6 ώρες ύπνο κάθε βράδυ μ.ο. κάει κάτω από 15 ευρώ τον μήνα για να σου κρατάει το υπνοδωμάτιο σε μια νορμάλ θερμοκρασία. Τώρα για τα 18τμ ίσως χρειάζονται 2 τέτοια πάνελ οπότε το κόστος ανεβαίνει αλλά δεν ξεπερνά τα λογικά πλαίσια κόστους κατά την άποψή μου. Επειδή μένω σε περιοχή με σχετικά αρκετό κρύο, θα το δοκιμάσω και ίσως βάλω 2 τέτοια αν χρειαστεί αργότερα. Πάντως ο πωλητής μου είπε για μέχρι 10τμ είσαι μια χαρά με μόνο ένα. 

 

VnYlgFZ.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χθες ήμουν στα Leroy και πήρα με 40 ευρώ αυτό για το υπνοδωμάτιο. Η ταμπέλα των Leroy (και όχι ο πωλήτης, σημαντικό αυτό) έγραφε πως καίει 8 σέντς την ώρα ρεύμα. Δηλαδή για 6 ώρες ύπνο κάθε βράδυ μ.ο. κάει κάτω από 15 ευρώ τον μήνα για να σου κρατάει το υπνοδωμάτιο σε μια νορμάλ θερμοκρασία. Τώρα για τα 18τμ ίσως χρειάζονται 2 τέτοια πάνελ οπότε το κόστος ανεβαίνει αλλά δεν ξεπερνά τα λογικά πλαίσια κόστους κατά την άποψή μου. Επειδή μένω σε περιοχή με σχετικά αρκετό κρύο, θα το δοκιμάσω και ίσως βάλω 2 τέτοια αν χρειαστεί αργότερα. Πάντως ο πωλητής μου είπε για μέχρι 10τμ είσαι μια χαρά με μόνο ένα. 

 

VnYlgFZ.jpg

 

Τι διαστάσεις έχει? δοκίμασέ το και πες μ απόδοση αν μπορείς! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με 400w, 40 ευρώ και άγνωστη εταιρεία τι ακριβώς να ζεστάνει αυτός ο θερμοπομπός; εδώ μάρκες στα 100ε και πάλι κάνουν λίγα πράγματα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω και αυτό κατά πόσο γνωστή μάρκα είναι αλλά και τα σχόλια με μπερδεύουν...

 

http://www.e-shop.gr/thermantiko-panel-crypto-cps6060td-400w-p-HAP.001274

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι διαστάσεις είναι 60εκ x 60εκ. Θα το δοκιμάσω και θα σας πω. Δεν περιμένω παπάδες αλλά αν 2 από αυτά σπάνε το κρύο και μπορείς να κοιμηθείς χωρίς να κρυώνεις μου κάνουν.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χθες ήμουν στα Leroy και πήρα με 40 ευρώ αυτό για το υπνοδωμάτιο. Η ταμπέλα των Leroy (και όχι ο πωλήτης, σημαντικό αυτό) έγραφε πως καίει 8 σέντς την ώρα ρεύμα. Δηλαδή για 6 ώρες ύπνο κάθε βράδυ μ.ο. κάει κάτω από 15 ευρώ τον μήνα για να σου κρατάει το υπνοδωμάτιο σε μια νορμάλ θερμοκρασία. Τώρα για τα 18τμ ίσως χρειάζονται 2 τέτοια πάνελ οπότε το κόστος ανεβαίνει αλλά δεν ξεπερνά τα λογικά πλαίσια κόστους κατά την άποψή μου. Επειδή μένω σε περιοχή με σχετικά αρκετό κρύο, θα το δοκιμάσω και ίσως βάλω 2 τέτοια αν χρειαστεί αργότερα. Πάντως ο πωλητής μου είπε για μέχρι 10τμ είσαι μια χαρά με μόνο ένα. 

 

VnYlgFZ.jpg

 

8cents καίει ρεύμα, όχι ΔΕΗ που έχει προσαυξήσεις και φόρους  :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά, όσα λεφτά κάψει σε ρεύμα, τόση ζέστη θα βγάλει. Όταν μιλάμε για συσκευές με ηλεκτρικές αντιστάσεις, η συζήτηση για οικονομία δεν έχει νόημα. Όσο κρύο έχει, τόσο περισσότερα watt θα χρησιμοποιείς, και τόσα παραπάνω λεφτά θα ξοδεύεις.

 

Γνώμη μου πως με 400watt που είναι αυτό το μηχάνημα δεν πρόκειται να ανεβάσει ούτε έναν βαθμό στο πολύ κρύο εκτός αν δουλεύεις σε διόδια και το θες για το καμπινάκι.

 

Έδωσες 40€ για ένα τέτοιο και άμα χρειαστείς 2ο (που θα χρειαστείς) θα έχεις δώσει 80€ για 800watt! Καθόλου οικονομικό δεν είναι. Με 80-100€ παίρνεις έναν κανονικό θερμοπομπό(και όχι αυτήν την μινιατούρα) ο οποίος θα έχει και σκάλες συνήθως με 1000 και 2000 watt οπότε θα το βάζεις εσύ όπου θέλεις. Στα πολύ κρύα θα τα χρειαστείς σχεδόν σίγουρα τα 2000βατ και στο λιγότερο κρύο θα βάζεις τα 1000βατ. Φυσικά όσο πιο πολλές σκάλες τόσο το καλύτερο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18τμ??

 

Εχω δεί να δημιουργούν θέμα για 80τμ, εχω δει για 100-200 κτλ τμ αλλα για 18 ποτε!!

Βάλε κανα δυο ρεσώ και είσαι κομπλέ!!

Γελάω ακόμη....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά, όσα λεφτά κάψει σε ρεύμα, τόση ζέστη θα βγάλει. Όταν μιλάμε για συσκευές με ηλεκτρικές αντιστάσεις, η συζήτηση για οικονομία δεν έχει νόημα. Όσο κρύο έχει, τόσο περισσότερα watt θα χρησιμοποιείς, και τόσα παραπάνω λεφτά θα ξοδεύεις.

 

Γνώμη μου πως με 400watt που είναι αυτό το μηχάνημα δεν πρόκειται να ανεβάσει ούτε έναν βαθμό στο πολύ κρύο εκτός αν δουλεύεις σε διόδια και το θες για το καμπινάκι.

 

Έδωσες 40€ για ένα τέτοιο και άμα χρειαστείς 2ο (που θα χρειαστείς) θα έχεις δώσει 80€ για 800watt! Καθόλου οικονομικό δεν είναι. Με 80-100€ παίρνεις έναν κανονικό θερμοπομπό(και όχι αυτήν την μινιατούρα) ο οποίος θα έχει και σκάλες συνήθως με 1000 και 2000 watt οπότε θα το βάζεις εσύ όπου θέλεις. Στα πολύ κρύα θα τα χρειαστείς σχεδόν σίγουρα τα 2000βατ και στο λιγότερο κρύο θα βάζεις τα 1000βατ. Φυσικά όσο πιο πολλές σκάλες τόσο το καλύτερο

 

Δεν ξέρω άμα συγκρίνω θερμοπομπό με αερόθερμο πιστεύω κάνει καλύτερη δουλειά το αερόθερμο! έχω μπει σε χώρο γύρο στα 25τμ και πραγματικά λες και ήταν στους 40 βαθμούς το καλοριφέρ! ότι και να λέμε πάντως σαν την σόμπα υγραερίου δεν. Θες 1 φιάλη το 2μηνο άμα μιλάμε για τόσα τετραγωνικά και τόσες ώρες μπορεί και το 3μηνο. Άρα 15€ (άμα αγοράσει φιάλη) στο 3μηνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...