Προς το περιεχόμενο

Θέρμανση χώρου 18 τμ


kanesaxo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάντως παίδες ή μόνη εμπειρία που είχα απο αερόθερμο, ήταν στο μπανσκο, σ'ενα ξενοδοχείο, οπου ελέω ελλιπής θέρμανσης που δώσουν ένα απο δαύτα.

Εγώ εριξα οτι βρισιδι μπορουσα να ρίξω (γιατι νομιζα με κοροϊδευαν). Οταν το εβαλα στο δωμάτιο (αρκετά μικρότερο όμως, περίπου 10-12 τμ) επαθα πλάκα με τη ζέστη που έβγαζε.

Πάντως, ένα αερόθερμο των 2000W, σύμφωνα με αυτό (http://katanalosi.gr/) κοστίζει 18.7 το μήνα. Θεωρητικά για 4 ωρες τη μερα και 30 μέρες (που στη πράξη δεν είναι τόσο)

Αυτά τα αερόθερμα έχουν θερμοστάτη για να σταματούν ή απλά δουλεύουν μέχρι να τα κλείσεις;

Για A/C δε ξέρω, 300-400ε + τοποθέτηση είναι κάμποσα για να τα δώσω τώρα.

Σόμπα υγραερίου καταλήγετε σείς...απ'οτι βλέπω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 48
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πάντως παίδες ή μόνη εμπειρία που είχα απο αερόθερμο, ήταν στο μπανσκο, σ'ενα ξενοδοχείο, οπου ελέω ελλιπής θέρμανσης που δώσουν ένα απο δαύτα.

Εγώ εριξα οτι βρισιδι μπορουσα να ρίξω (γιατι νομιζα με κοροϊδευαν). Οταν το εβαλα στο δωμάτιο (αρκετά μικρότερο όμως, περίπου 10-12 τμ) επαθα πλάκα με τη ζέστη που έβγαζε.

Πάντως, ένα αερόθερμο των 2000W, σύμφωνα με αυτό (http://katanalosi.gr/) κοστίζει 18.7 το μήνα. Θεωρητικά για 4 ωρες τη μερα και 30 μέρες (που στη πράξη δεν είναι τόσο)

Αυτά τα αερόθερμα έχουν θερμοστάτη για να σταματούν ή απλά δουλεύουν μέχρι να τα κλείσεις;

Για A/C δε ξέρω, 300-400ε + τοποθέτηση είναι κάμποσα για να τα δώσω τώρα.

Σόμπα υγραερίου καταλήγετε σείς...απ'οτι βλέπω.

Αν έχεις σκοπό να πάρεις αερόθερμο (στην ουσία ηλεκτρική συσκευή θέρμανσης) τότε πάρε καλοριφέρ λαδιού που η θέρμανση του είναι ποιοτικότερη και καίνε τα ίδια σχεδόν.

 

Λες ότι έπαθες την πλάκα σου. Δεν είναι απαραίτητο ότι το αερόθερμο είναι δυνατό . Η ουσία δεν είναι αυτό αλλά οι απώλειες του χώρου. Υπάρχουν σπίτια που ένα υπνοδωμάτιο ζεσταίνεται για πλάκα με ένα αεροθερμο ακόμη και 200 watt :) . όλα είναι θέμα θερμικών απωλειών του χώρου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά θέλω βοήθεια άμεσα.... φοιτητής είμαι στην Κομοτηνή ( το έχει το κρύο της ) αλλά επειδή έχω κοινόχρηστη θέρμανση είμαι συγκεκριμένες ώρες που ανοίγουν καλοριφέρ θέλω κάτι ακόμα για τις άλλες ώρες. .. πια είναι η πιο οικονομική (σε καύση εννοώ ) λύση εκτός από υγραέριο( δεν θέλει η κοπελιά).. Απλά αν γίνεται βοηθήστε με λίγο γιατί θέλω και σήμερα να το παραγγείλω αν γίνεται. .!! Για αυτό τι λέτε ? (http://www.bkstores.gr/ProductDetails/09606567-722a-474d-b3d5-4780422c5f17.aspx ) Ευχαριστώ

Επεξ/σία από stefanosnik
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά θέλω βοήθεια άμεσα.... φοιτητής είμαι στην Κομοτηνή ( το έχει το κρύο της ) αλλά επειδή έχω κοινόχρηστη θέρμανση είμαι συγκεκριμένες ώρες που ανοίγουν καλοριφέρ θέλω κάτι ακόμα για τις άλλες ώρες. .. πια είναι η πιο οικονομική (σε καύση εννοώ ) λύση εκτός από υγραέριο( δεν θέλει η κοπελιά).. Απλά αν γίνεται βοηθήστε με λίγο γιατί θέλω και σήμερα να το παραγγείλω αν γίνεται. .!! Για αυτό τι λέτε ? (http://www.bkstores.gr/ProductDetails/09606567-722a-474d-b3d5-4780422c5f17.aspx ) Ευχαριστώ

Όταν μιλάμε για οικονομική θέρμανσξ ξεχνάμε σομπες ηλεκτρικές καλοριφερ λαδιού και αερόθερμα. Είναι τα πιο ενεργοβόρα και καίνε το ίδιο .

 

Η πιο οικονομική λυση σε κατανάλωση είναι το κλιματιστικό αλλά επειδή είσαι κομμοτηνή δεν ξέρω κατα πόσο οικονομική λύση θα ναι . Ο συντελεστης COP θα τήνει (στα τρελά κρύα) προς την τιμή 1 και επίσης πρέπει να πάρεις ένα καλό κλιματιστικό (και ακριβό συγκριτικα με τα απλά) για να καιει λίγο όταν έξω κάνει κρύο κάτω απο 0 βαθμούς και να μπορεί να έχει εμγάλο εύρος λειτουργίας για να μπορεί η κλιματιστική μονάδα να δουλέυει σε θερμοκρασίες κάτω απο το 0 χωρίς προβλήματα. Η εγκατάσταση κλιματιστικού σε τέτοια βόρεια περιοχή θέλει ψάξιμο . Πρέπει να μιλήσεις με εναν ειδικό σε αυτά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν παίζει η επιλογή του κλιματιστικόυ διότι δεν είναι δικό μου το διαμέρισμα και θα κάτσω αλλά 2-3 χρόνια και είναι και ακριβή λύση. .. Εγώ θέλω κάτι από αυτά που απέκλεισες στην αρχη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω εχω ενα καλοριφέρ λαδιού. Δεν ξέρω κατα πόσο είναι οικονομικό ή όχι, αλλα μ'αρεσει μονο και μονο επειδή το "σώμα" όταν ζεσταθεί κρατάει την θερμοκρασία (συνεχίζει να κάει δηλαδή) και δεν χρειάζεται να το έχεις ανοιχτό πολλές ώρες.

 

Πάντως για τον φίλο που είναι κομοτηνή, θα σου πρότεινα κάποιο αερόθερμο για αρχή (έχει και με 20-30€) που πραγματικά κάνει δουλειά. Σπάει αρκετά το κρύο, αλλα η ποιότητα της ζέστης είναι λίγο χάλια. Δηλαδή αμα το κλείσεις μετα απο 5 λεπτά το σπίτι έχει κρυώσει και ασε που ξεραίνει και τον αέρα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω πρόβλημα στο να δώσω λεφτά να πάρω κάτι καλό πχ 70-80 ευρω.... Απλά θέλω να μην καίει πολυ.... Αυτό είναι καλό ?? http://www.skroutz.gr/s/26315/Delonghi-KH771225.html?from=recommendation και μπορεί να μου πει κάποιος πόσο καίει γιατί δεν ξέρω από αυτα... Ευχαριστώ παιδιά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πρόσφατα πήρα αυτό http://www.skroutz.gr/s/2349270/Rohnson-R-8010.html, παράγει θερμότητα και σαν κλασσική θερμάστρα και σαν θερμοπομπός εκπέμπωντας ακτινοβολία. Βγάζει πολύ καλήςποιότητας ζέστη, καμία σχέση με ένα κλιματιστικό που έχουμε, αφού αφότου την πήραμε σταματήσαμε να ανάβουμε το a/c. Είναι πολύ αποδοτική και με το θερμοστάτη σταματάει όταν η θερμοκρασία του δωματίου είναι οκ.

Τώρα δεν ξέρω αν καίει πολύ, πάντως λέι ότι κάνει 30% οικονομία σε σχέση με άλλες θερμάστες κ.α.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πάνελ υπέρυθρης τα έχεις σκεφτεί; Το εγκαθιστάς απέναντί σου ή στο ταβάνι και σε ζεσταίνει γρήγορα και φτηνά (~500watt). Δε θα ζεστάνει το χώρο, αλλά θα ζεσταίνει εσένα για τις λίγες ώρες που είσαι στο γραφείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για A/C δε ξέρω, 300-400ε + τοποθέτηση είναι κάμποσα για να τα δώσω τώρα.

 

 

 

Τα φθηνά κλιματιστικά ξεκινούν από ~200€, υπολόγιζε και κάνα 50ρικο ίσως την τοποθέτηση.

Ένα 9ρι αποκλείεται να μην μπορεί να ζεστάνει ένα χώρο 18τ.μ., πιθανότατα σε καλύπτει και 7ρι.

 

Πέρα από το πλεονέκτημα του καλοκαιριού που μπορείς να το δουλέψεις για ψύξη, είναι και πιο βολικό καθώς του ορίζεις μία θερμοκρασία και το αφήνεις να ανοιγοκλείνει μόνο του χωρίς να ασχολείσαι παραπάνω.

Από άποψη οικονομίας είναι θέμα χρόνου να σου κάνει απόσβεση στους λογαριασμούς της ΔΕΗ, σε σχέση με οποιαδήποτε εναλλακτική λύση και αν διαλέξεις.

 

 

Εγώ μένω σε σπίτι μόλις 25τ.μ και έχω ένα σχετικά παλιό 7ρι που υπερκαλύπτει ανάγκες θέρμανσης - ψύξης.

Οι διαφορές στους λογαριασμούς τους μήνες που μπορεί να δουλεύει ασταμάτητα με αυτούς που δουλεύει ελάχιστα είναι αστείες, λιγότερο από 10€ / μήνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά θέλω βοήθεια άμεσα.... φοιτητής είμαι στην Κομοτηνή ( το έχει το κρύο της ) αλλά επειδή έχω κοινόχρηστη θέρμανση είμαι συγκεκριμένες ώρες που ανοίγουν καλοριφέρ θέλω κάτι ακόμα για τις άλλες ώρες. .. πια είναι η πιο οικονομική (σε καύση εννοώ ) λύση εκτός από υγραέριο( δεν θέλει η κοπελιά).. Απλά αν γίνεται βοηθήστε με λίγο γιατί θέλω και σήμερα να το παραγγείλω αν γίνεται. .!! Για αυτό τι λέτε ? (http://www.bkstores.gr/ProductDetails/09606567-722a-474d-b3d5-4780422c5f17.aspx ) Ευχαριστώ

σχεση αποδοση-καταναλωση ειναι οι λαμπες carbon. Την εχω δει σε λειτουργια και πραγματικα δεν εχει καμια σχεση με λαμπες χαλαζιας.. https://www.skroutz.gr/s/96114/Kerosun-CH-900.html
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα φθηνά κλιματιστικά ξεκινούν από ~200€, υπολόγιζε και κάνα 50ρικο ίσως την τοποθέτηση.

Ένα 9ρι αποκλείεται να μην μπορεί να ζεστάνει ένα χώρο 18τ.μ., πιθανότατα σε καλύπτει και 7ρι.

 

Πέρα από το πλεονέκτημα του καλοκαιριού που μπορείς να το δουλέψεις για ψύξη, είναι και πιο βολικό καθώς του ορίζεις μία θερμοκρασία και το αφήνεις να ανοιγοκλείνει μόνο του χωρίς να ασχολείσαι παραπάνω.

Από άποψη οικονομίας είναι θέμα χρόνου να σου κάνει απόσβεση στους λογαριασμούς της ΔΕΗ, σε σχέση με οποιαδήποτε εναλλακτική λύση και αν διαλέξεις.

 

 

Εγώ μένω σε σπίτι μόλις 25τ.μ και έχω ένα σχετικά παλιό 7ρι που υπερκαλύπτει ανάγκες θέρμανσης - ψύξης.

Οι διαφορές στους λογαριασμούς τους μήνες που μπορεί να δουλεύει ασταμάτητα με αυτούς που δουλεύει ελάχιστα είναι αστείες, λιγότερο από 10€ / μήνα.

Το παιδί μένει Κομοτηνή που αυτό σημαίνει κρύο κάτω απο τους 0 βαθμούς κελσίου. Φθηνό και συμβατικό δεν θα ζεσταίνει στα μεγάλα κρυα  λόγω χαμηλού εύρους λειτουργίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδια εχω καταλαξει σε αυτα τα 3:

 

Link.png Site: https://www.skroutz.gr/s/3855185/Delonghi-TRD-1025-Dragon-4.html

 

Link.png Site: https://www.skroutz.gr/s/2350248/Kerosun-Mica-KPMC-20.html#reviews

 

Link.png Site: http://www.radiorenti.gr/shop/epoxiaka/thermantika/thermopompoi-panel/philco-pch-ag-1000-ef-plus-buy.html

 

μπορει καποιος να μου πει γνωμες???παντως το πρωτο το ειχα πολυ παλια στην παλια εκδοση και γινονταν χαμος απο ζεστη αλλα εκαιγε τα αντερα του,τωρα για αυτο εχω ακουσει οτι ειναι πολυ οικονομικο και πολυ πιοτικο.

το δευτερο ειναι απο τα καλυτερα που κυκλοφορουν στην αγορα.

το τριτο ειναι η τελευταια επιλογη και θα ελεγα και παρα πολυ δυνατη.το καθενα εχει τα δικα χαρακτηριστικα.

εγω παντω ειμαι αναμεσα σε 1-3.

 

Για δωστε φωτα,μιλαμε παντα για παιδικο δωματιο νοτιοανατολικο.με 2πλα τζαμια 10ετιας και σχετικα απλη μονωση.

 

 

 

ακουω αποψεις.

Επεξ/σία από Kapetanakos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το παιδί μένει Κομοτηνή που αυτό σημαίνει κρύο κάτω απο τους 0 βαθμούς κελσίου. Φθηνό και συμβατικό δεν θα ζεσταίνει στα μεγάλα κρυα  λόγω χαμηλού εύρους λειτουργίας.

 

Απαντούσα στον ts, όχι στο παιδί στην Κομοτηνή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σας πω και γω τις εντυπώσεις μου από το πάνελ που αγόρασα και ανέφερα σε ένα προηγούμενο post. Το εγκατέστησα στον τοίχο δίπλα στο κρεβάτι. 

 

Επειδή έχω θερμόμετρο εσωτερικού χώρου παρατήρησα την διαφορά στην θερμοκρασία. Πριν το βάλω στην πλευρά του κρεβατιού είχε 18 βαθμούς και με το πάνελ ανέβηκε στους 21. Βέβαια έκανα και το τέστ στο προσκέφαλο του κρεβατιού και η θερμοκρασία ανέβηκε 1-2 βαθμούς μόνο. 

 

Με λίγα λόγια, το βρήκα καλό αν είναι κοντά στο κρεβάτι αλλά σε καμία περίπτωση δεν ζεσταίνει όλο το δωμάτιο. Όταν κοιμάσαι μισό με ένα μέτρο μακριά του (δηλαδή στην μία πλευρά του κρεβατιού) καταλαβαίνεις την ζέστη που βγάζει, για παραπάνω απόσταση δεν είναι πάντως. Όταν είναι ανοιχτό σίγουρα δεν μπορείς να το αγγίξεις με το χέρι για πάνω από 2'' γιατί καίει αρκετά. 

 

Μετά από αυτά, αποφάσισα να το κρατήσω και θα σκεφτώ αν πάρω άλλο ένα για την άλλη πλευρά του κρεβατιού για όταν έχω 'επισκέψεις' Δεν νομίζω ότι θα χρειαστώ κάτι παραπάνω για έναν νορμάλ ύπνο. Δεν θέλω να σκάω έτσι και αλλιώς, απλώς να έχω μια λίγο παραπάνω από υποφερτή θερμοκρασία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...