Προς το περιεχόμενο

Δεν εχω εικονα μετα απο αλλαγη καρτας ....


gkarabid

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια θελω την βοηθεια σας γιατι θα σπασει το κεφαλι μου.

Ο ενας απο τους δυο υπολογιστες εχει τα χαρακτηριστικα που βλεπεται στην εικονα με τροφοδοτικο plaisio 450w.

Σημερα εβγαλα την 5450 και πηρα την r7 250 απο τον αλλον υπολογιστη (δουλευει κανονικα) να την τοποθετησω αλλα δυστιχος δεν εχω καθολου εικονα-σημα.(εικονα δευτερη)

Καθαρισα επαφες , εβγαλα και ξανατοποθετησα τα καλωδια τιποτα....

Η συνδεση με την οθονη γινεται οπως και με την 5450  . .HDMI .. 

Μαλιστα πριν απο 5 ημερες επέστρεψα μια καρτα 7770 που ειχα αγορασει απο αγγελια ενος φιλου (και τον ευχαριστω) αφου εκανε τα ιδια,και νομιζοντας οτι εχει προβλημμα η καρτα την εστειλα πισω.

Κατα την εκκινηση του υπολογιστη κατι παει να παρει η οθονη αλλα...αμεσως βγαινει το μηνυμα....(εικονα δευτερη)

Παντως η καρτα περνει ρευμα αφου ο ανεμιστηρας γυριζει...

Η οθονη - τηλεοραση ειναι μια samsung T24C350

Παιζει τιποτα με την μητρική παιδιά , η κατι αλλο.

 

Και κατι ασχετο η μνημες γιατι ειναι στα 665mhz αφου ηταν 1333mhz/

Παιδια μια γρηγορη βοηθεια...

Ευχαριστω

 

Εχω και φωτο απο της δυο καρτες..

post-177457-0-85830300-1414173302_thumb.jpg

post-177457-0-21464900-1414173311_thumb.jpg

post-177457-0-87899600-1414173317_thumb.jpg

post-177457-0-38557500-1414173319_thumb.jpg

post-177457-0-41941000-1414173943_thumb.jpg

post-177457-0-40636200-1414173950_thumb.jpg

post-177457-0-81829800-1414173957_thumb.jpg

post-177457-0-30229900-1414173959_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Τί τροφοδοτικό έχεις?

τροφοδοτικο plaisio 450w.turbo x

Το ξερω οτι ειναι χαλια αλλα νομιζω οτι r7250 δεν εχει τρελες απαιτησεις απο ρευμα...νομιζω :mellow: 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βγάλε για λίγο την μπαταρία της μητρικής και αποσύνδεσε το τροφοδοτικό απ την πρίζα.

όσο για τις ραμ 665Χ2=1330MHz άρα ειναι οκ οι χρονισμοί.

 

επειδή δεν το καταλαβαίνω,με την 5450 έχεις εικόνα ενώ έχεις δοκιμάσει με τις άλλες κάρτες και δεν έχεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βγάλε για λίγο την μπαταρία της μητρικής και αποσύνδεσε το τροφοδοτικό απ την πρίζα.

όσο για τις ραμ 665Χ2=1330MHz άρα ειναι οκ οι χρονισμοί.

 

επειδή δεν το καταλαβαίνω,με την 5450 έχεις εικόνα ενώ έχεις δοκιμάσει με τις άλλες κάρτες και δεν έχεις;

 

Τωρα φιλε μου θα το δοκιμασα αυριο γιατι τα παιδια πηγαν για υπνο...

Αυτο με την μπαταρια ειναι κατι σαν reset ?

Αν και αυτο δεν παισει τι κανουμε ,γιατι ενας φιλος μου λεει για αναβαθμιση λογισμικου μητρικής ,κατι που δεν γνωριζω καθολου.

Να αναφερω οτι και την 7770 που ειχα παρει μετχ απο της αγγελιες δεν την επαιζε ουτε ο δευτερος υπολογιστης ,παρολου που εχει επώνυμο και μεγαλυτερο τροφοδοτικο.

Τωρα ο υπολογιστης με το προβλημμα δουλευει μια χαρα με την παλια 5450...... 

Σύνδεσε το μόνιτορ με την onboard κάρτα γραφικών να δεις αν δουλεύει. Αφού βγάλεις την R7 από πάνω πρώτα.

Την εχω βγαλει ειδη την r7250 φιλε μου και εχω τοποθετηση παλι την 5450 οπου ολα ειναι μια χαρα.

Αλλα ειπα να τον βαλω μια καλυτερη καρτα για τα παιχνιδια του.

Τα νευρα μου  :mad:  :mad:  με τα μηχανηματα του  :devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ίσως όντως να χρειάζεται bios update η μητρική για να δει τις κάρτες σωστά.

Αν είχε πρόβλημα η θύρα της μητρικής δεν θα έπαιζε ούτε η 5450.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ίσως όντως να χρειάζεται bios update η μητρική για να δει τις κάρτες σωστά.

Αν είχε πρόβλημα η θύρα της μητρικής δεν θα έπαιζε ούτε η 5450.

Θα δοκιμασω αυριο το tips με την μπαταρια να δω μηπως και γινει τιποτα.Τωρα update την μητρική πως την κανω? Απο που κατεβασω τα αρχεια ,πως θα δω οτι εχω παλια εκδοση ωστε να βαλω ποιο καινουργια ,και τελος  :-D πως κανω εγκατασταση... μεσα απο τα windows η απο BIOS? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε να κάνεις την σύνδεση με άλλο καλόδιο π.χ. dvi να δεις τι παίζει. Αν και η R7 250 δεν τραβάει πολύ ρεύμα με το Τουβλο-Χ 450 όλλα να τα περιμένεις, το οτι σου έκανε τα ίδια και με την 7770 ίσως κάτι σημαίνει.

 

Την έκδοση του BIOS την βλέπεις στις πληροφορίες συστήματος στο BIOS setup (είναι Fx , ασχετο με τα πλήκτα F). To updtate του bios μπορείς να το κάνεις στα windows online ή μεσα απο το ΒIOS setup με το Q-flash αφού κατέβάσεις το κατάλληλο αρχείο απο το site της μητρική σου και το αποθηκεύσεις σε ένα φλασάκι. Δες εδώ για περισσότερες πληροφορίες   http://www.gigabyte.com/webpage/20/HowToReflashBIOS.html. Καλό θα ήταν να κάνεις save πρώτα το τωρινό bios στο φλασάκι σου.

 

Φυσικά όλλα αυτά με κάθε επιφίλαξη, το bios update καλό είναι να αποφεύγεται αν δεν υπάρχει σοβαρός λόγος και δεν είναι σίγορο οτι έτσι θα λυθεί το πρόβλημά σου. Επίσης κάνε και ένα update και τους drivers της μητρικής σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δοκίμασε να κάνεις την σύνδεση με άλλο καλόδιο π.χ. dvi να δεις τι παίζει. Αν και η R7 250 δεν τραβάει πολύ ρεύμα με το Τουβλο-Χ 450 όλλα να τα περιμένεις, το οτι σου έκανε τα ίδια και με την 7770 ίσως κάτι σημαίνει.

 

Την έκδοση του BIOS την βλέπεις στις πληροφορίες συστήματος στο BIOS setup (είναι Fx , ασχετο με τα πλήκτα F). To updtate του bios μπορείς να το κάνεις στα windows online ή μεσα απο το ΒIOS setup με το Q-flash αφού κατέβάσεις το κατάλληλο αρχείο απο το site της μητρική σου και το αποθηκεύσεις σε ένα φλασάκι. Δες εδώ για περισσότερες πληροφορίες   http://www.gigabyte.com/webpage/20/HowToReflashBIOS.html. Καλό θα ήταν να κάνεις save πρώτα το τωρινό bios στο φλασάκι σου.

 

Φυσικά όλλα αυτά με κάθε επιφίλαξη, το bios update καλό είναι να αποφεύγεται αν δεν υπάρχει σοβαρός λόγος και δεν είναι σίγορο οτι έτσι θα λυθεί το πρόβλημά σου. Επίσης κάνε και ένα update και τους drivers της μητρικής σου.

Δεν το βλεπω να κανω αναβαθμίσει μετα απο αυτα που διαβασα,πολυ προσοχη και δικια σας ευθυνη κλπ.

Να αναφερω παλι οτι η μετχ 7770 που επεστρεψα στον φιλο δεν δουλευε και στους δυο υπολογιστες (με ενημερωσε παντως ο πουλητης - φιλος οτι τελικα η καρτα του δουλευει κανονικα στον δικο του υπολογιστη).

Μηπως παιζει τιποτα με την τηλεοραση - οθονη ....Το μεσημέρι θα δοκιμασω και με dvi καλωδιο που παλι δεν νομιζω να κανει τιποτα.

 

 

Τωρα που το σκεφτομαι (θα το αναφερω παλι το μεσιμερι) ο υπολογιστης δεν κανει μπιτ κατα την εκκινησει ,ετσι πιστευω.

 

 

 

βαλε μια ραμ και δοκιμασε. αν δεν γινει βαλε την μνημη σε αλλη θυρα και ξαναδοκιμασε.

 

 

Να βαλω η να βγαλω μια ραμ φιλε μου?Εχει σχεση η ραμ με το σημα στην οθονη?

 

Ο υπολογιστης δουλευει μια χαρα τωρα με την 5450, αλλα δυστυχώς οχι με αλλοι καρτα...

Αυτο με την μπαταρια της μητρικής την βγαζω λογικα αφου ειναι κλειστος ο υπολογιστης και εχω βγαλει το καλωδιο απο την πριζα?

Μην τον κάψω  κιολας.

κανω καποια αλλοι ενεργεια με το που βγαλω την μπαταρια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την 250 όταν πας να ανοίξεις το pc αυτό ανοίγει; ή μόνο τα ανεμιστηράκια γυρνάνε; αν δεν ανάβουν τα υπόλοιπα λαμπάκια τότε το πιο πιθανό να μη του αρκεί η παροχή του τροφοδοτικού σου, μικρή μεν ανάγκη της 250, χαζό από την άλλη το τροφοδοτικο.

 

Όχι, δε κάνεις κάτι αλλό...

Κλείνεις τον υπολογιστή, αφαιρείς το καλώδιο από τη τροφοδοσία ρεύματος και στη συνέχεια βγάζεις τη μπαταρία. Περιμένεις λίγο και την επανατοποθετείς πίσω στη θέση της. Συνδέεις ξανά τη τροφοδοσία ρεύματος και όταν τον ανοίξεις θα έχει πάρει τις αρχικές του ρυθμίσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τροφοδοτικο plaisio 450w.turbo x

Το ξερω οτι ειναι χαλια αλλα νομιζω οτι r7250 δεν εχει τρελες απαιτησεις απο ρευμα...νομιζω :mellow: 

19w η 5450 65w η  r7 250 και 70w η 7770 αν δεν κανω λαθος

 

οποτε πολυ πιθανο να φταιει το τροφοδοτικο

 

δες και εδω για συγκρισεις  http://www.hwcompare.com/15392/radeon-hd-5450-vs-radeon-r7-250/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19w η 5450 65w η  r7 250 και 70w η 7770 αν δεν κανω λαθος

 

οποτε πολυ πιθανο να φταιει το τροφοδοτικο

 

δες και εδω για συγκρισεις  http://www.hwcompare.com/15392/radeon-hd-5450-vs-radeon-r7-250/

 

Ωχ ωχ ωχ,τα ευχαριστα.....

Τωρα να παω στο πλαισιο και να τους χεσω αφου οταν το πηρα (εχουν περασει 16 μηνες περιπου) μου ελεγε οτι αντεχει ανετα.....

Παιδες γινεται τιποτα με την εγγυηση ,να πω οτι δεν επαρκει το ρευμα η εχει καποιο προβλημμα το τροφοδοτικο.

Παντως πριν απο κανενα χρονο που ειχα ανοιξει ενα θεμα εδω  σε ερωτησει αν αντεχει το τροφοδοτικο η απαντηση ηταν οτι αντεχει αλλα καλο ειναι για αλλαγη μελλοντικα...

Τι να πω...

Το μεσημέρι δοκιμάζω το κολπο με την μπαταρια και σαν ενημερώνω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμασε με μια ραμ μονο, μετα αν δεν γινει βαλε την ραμ σε αλλη θυρα και ξαναδοκιμασε. Μπορει να εχει σχεση ναι. Αλλαξε θεσεις. Ποτε δεν ξερεις, μου εχει τυχει παλια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...