Προς το περιεχόμενο

Ποιον AMD APU?


x_vagos_x

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Hello hello.

 

Αποφάσισα να κάνω το βήμα και να περάσω από Intel σε AMD, μια που παίζω με την ενσωματωμένη κάρτα γραφικών anyway.

 

Έχω τον i3-4330 χωρίς έξτρα κάρτα γραφικών.

 

Ασχολούμαι με Photoshop, CorelDRAW, λίγο 3D studio, λίγο Adobe Premier, πολλές ταινίες 1080p, και έχω dual monitors που θέλω να έχουν άριστη απόκριση (στον i3 κάνουν κολληματάκια κάποιες φορές, δεν ξέρω αν ευθύνεται η μέτρια on-board gpu). Δεν με ενδιαφέρει το gaming.

 

Ποιος AMD με APU έως 150-180 ευρώ είναι αντίστοιχος ή καλύτερος;

 

Δεν με ενδιαφέρει με χωριστή κάρτα γραφικών γιατί έχω πολύ compact κουτί και... εξίσου "compact" psu.

 

So, ο A10 7850K στα 160€?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αχα. Ναι απ' ότι διαβάζω έχουν καλύτερες ταχύτητες per core οι Intel.

 

Και ο πιο vfm i5 αυτή την περίοδο είναι ο.....?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασχολούμαι με Photoshop, CorelDRAW, λίγο 3D studio, λίγο Adobe Premier, πολλές ταινίες 1080p, και έχω dual monitors που θέλω να έχουν άριστη απόκριση (στον i3 κάνουν κολληματάκια κάποιες φορές, δεν ξέρω αν ευθύνεται η μέτρια on-board gpu). Δεν με ενδιαφέρει το gaming.

Και γιατί δεν την ψάχνεις πρώτα από που προέρχονται τα κολλήματα;;;;

Μπορεί να είναι από την μητρική κάποιο βύσμα ή οτιδήποτε,τράβα κάνα βίντεο αν μπορείς που να δείχνει το κόλλημα, ανέβασε το να το δούμε μπας και καταλάβουμε τι παίζει.

 

 

Οι i5 i7 δεν έχουν καλύτερα γραφικά από τον i3-4330,απλά ενημερωτικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά το κόλλημα είναι σχετικά σπάνιο, και δεν ξέρω και πώς να το κάνω replicate για να τραβήξω το βιντεάκι.

 

Παίζει να φταίει ότι κάνει read data από τον hdd (ενώ το OS είναι στον ssd) οπότε δεν είναι εκεί το θέμα μας. Αφορμή ψάχνω να σουτάρω τον i3 όπως κατάλαβες :P

 

Το ξέρω πως έχουν ίδια apu οι i3-i5 αλλά από την άλλη θα έχω κέρδος στην ταχύτητα της cpu.

 

Ειδικά αφού η apu δεν προσφέρει κάτι στα προγράμματα που χρησιμοποιώ, κοιτάω ένα καλό value for money σε επεξεργαστική ισχύ (και όχι σε ισχύ apu που έλεγα στην αρχή --εξ' ού και η κλίση προς amd όπου διαβάζω πως έχει καλύτερες επιδόσεις η apu).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αχα. Ναι απ' ότι διαβάζω έχουν καλύτερες ταχύτητες per core οι Intel.

 

Και ο πιο vfm i5 αυτή την περίοδο είναι ο.....?

 

Και ο AMD FX8350 είναι δυνατός για τη δουλειά σου αλλά δεν έχει ενσωματωμένα γραφικά οπότε βγαίνει εκτός.

Οι Amd A8-A10 κλπ έχουν πολυ καλά γραφικά, καλύτερα από intel αλλά δεν χρειάζεσαι κάτι τέτοιο.

 

Από τους intel I5, πιο vfm είναι ο 4460 που είναι ακριβώς στο δικό σου μπατζετ (160-170 ευρώ).

 

Τι μητρική έχεις τώρα; socket 1150 ή 1155; και στις δύο περιπτώσεις πάντως υπάρχουν επιλογές για να μην χρειαστεί να αλλάξεις και μητρική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν ειναι η μητρικη της υπογραφης του ειναι αυτη και ειναι 1150 socket

 

http://www.skroutz.gr/s/4858092/Gigabyte-Z97M-D3H.html

 

 δεν την λες και φθηνιαρικη οποτε ανετα βαζει i5 ή πουλαει τον i3 και παει σε i7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ δεν είχα δει την υπογραφή του. Μια χαρά είναι το σύστημα. Οι μνήμες υπερβολικές αν δεν ασχολείται με  υπερχρονισμό.

 

Παρεπιμπτόντως ο 4460 που πρότεινα δεν overclock-άρεται αλλά σε αυτά τα χρήματα δεν υπάρχει κάτι καλύτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι guys της υπογραφής το σύστημα έχω τώρα. Οι μνήμες είναι τούμπανο επειδή τις πήρα από Crazy sunday σε τιμή 1600MHz, δεν ασχολούμαι με O.C. ;)

 

Ήδη πουλάω τον i3 80 ευρώ, και έλεγα να βάλω ένα 100άρι-120άρι να πάρω κάτι αρκετά καλύτερο.

 

Νομίζω i7 είναι υπερβολή. Άσε που ο φητνότερος είναι στα 260, οπότε nope.  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι guys της υπογραφής το σύστημα έχω τώρα. Οι μνήμες είναι τούμπανο επειδή τις πήρα από Crazy sunday σε τιμή 1600MHz, δεν ασχολούμαι με O.C. ;)

 

Ήδη πουλάω τον i3 80 ευρώ, και έλεγα να βάλω ένα 100άρι-120άρι να πάρω κάτι αρκετά καλύτερο.

 

Νομίζω i7 είναι υπερβολή. Άσε που ο φητνότερος είναι στα 260, οπότε nope.  ;)

 

 

Αν πουλήσεις και την μητρική σου με άλλα 60€ τότε θα σου έλεγα πως για τις εργασίες που κάνεις η λύση είναι

 

AMD FX 8320 8-CORE 3,5Ghz 16MB CACHE

http://www.skroutz.gr/s/2524847/AMD-FX-8320-Box.html?from=catspan

 

ASUS M5A97 R2.0

http://www.skroutz.gr/s/2348801/Asus-M5A97-R2-0.html

 

 R7 240  2GB DDR5

http://www.skroutz.gr/s/5268622/Club3D-Radeon-R7-240-2GB-Low-Profile-CGAX-R7246ZA.html

------------------------

 

Adobe Premier και i3 δεν πάνε μαζί. Ο 8320 είναι μονόδρομος για εσένα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης image editing (photoshop) και οποιοσδήποτε fx,όσο και να τον ανεβάσεις,δεν πάνε μαζί...
I3-4130@3,7

FX-6300@4,8

 

(Άσε που σου λέει ο άνθρωπος ότι δεν μπορεί να χωρέσει ξεχωριστή vga,σταμάτα με αυτές της βλαμένες έτοιμες προσφορές που για όλους έχεις της ίδιες) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης image editing (photoshop) και οποιοσδήποτε fx,όσο και να τον ανεβάσεις,δεν πάνε μαζί...

I3-4130@3,7

FX-6300@4,8

 

(Άσε που σου λέει ο άνθρωπος ότι δεν μπορεί να χωρέσει ξεχωριστή vga,σταμάτα με αυτές της βλαμένες έτοιμες προσφορές που για όλους έχεις της ίδιες) 

 

 

Τι δείχνεις παραπάνω... Ότι ο 4130 τον τρώει από τον FX 6300 στο 80% των περιπτώσεων .Ασχέτως του ηλιθίου benchιου ...

Αυτό το γνωρίζουμε ...

 

Από εκεί και πέρα με FX 8320 στα 135€ , υπάρχει χώρος (ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ) για μια μικρή αλλά κατά πολύ δυνατότερη από τις ενσωματωμένες GPU με 2GB GDDR5 μνήμες κιόλας για καλύτερο OPENCL , και μή χρησιμοποίηση μέρους της μνήμης από την IGP .

 

Δεν είναι θέμα κονσερβαοποίησης αλλά θέμα ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΙΚΗΣ ΙΣΧΥΟΣ προς ΚΟΣΤΟΣ = ΧΡΗΜΑ !

 

Αυτός ο συντελεστής για έναν ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΗ είναι ο ΣΩΣΤΟΣ οδηγός ΑΓΟΡΑΣ .

 

Όλα τα  άλλα είναι ΘΕΩΡΗΤΙΚΕΣ συζητήσεις περι τεχνολογίας και λοιπών .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ερωτηση, οκ ειναι compact το κουτι, μια low profile καρτα δεν χωραει;

 

γιατι πραγματατικα, εαν πας στον 7850K, oi 500κατι shaders που εχει θα πανε χαμενοι (γενικα το gpu μερος)

αυτος παιζει battlefield 4 να φανταστεις.

 

θα σουλεγα και εγω i5/6300/83κατι και μια lowprofile gpu εαν δεις οτι εχεις παλι προβλήματα.

τον apu μην τον σκέφτεσαι, δεν σου καλύπτει τις αναγκες σου. σου καλύπτει αλλες αναγκες.

 

 

για φαντασου εαν βαλεις 7850κ και να σου κανει παλι τα ιδια, καλύτερα να δωσεις ενα 20-30αρι και να δεις οτι καπου αλλου ειναι το θεμα.

 

οπως ειπε και πιο πανω ο φιλτατος, ψαξε καλύτερα τι στο προκαλει αυτο, μπορει να ειναι software θεμα. μην δώσεις τσαμπα λεφτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...