Προς το περιεχόμενο

Το USER Scanning Project ολοκληρώθηκε


nkary75

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το ‘εναλλακτικό’, ‘casual’ και «παρεΐστικο» περιοδικό πληροφορικής που μας κράτησε συντροφιά σχεδόν 10 χρόνια, ‘ζωντανεύει’ και πάλι μέσα από την ψηφιακή βιβλιοθήκη του iamretro μετά την ολοκλήρωση του PC Master project.

 

Μετά από μπόλικο περπάτημα για retro hunting σε μαγαζιά της Θεσσαλονίκης, πολλά σκισμένα τεύχη, ατελείωτες επισκέψεις σε ταχυδρομεία, δεκάδες καμμένα scanner με τη βοήθεια αρκετών οι οποίοι προσέφεραν τεύχη για ψηφιοποίηση, άλλο ένα retro όραμα (vision), εκπληρώθηκε.

 

Το σύνολο των 93 τευχών του θρυλικού USER σας περιμένουν για download στην ψηφιακή βιβλιοθήκη. Στα 300 dpi, με άριστη απόδοση χρωμάτων, προσεγμένη ευθυγράμμιση και φυσικά μπόλικο μεράκι. Επόμενος στόχος για την ομάδα είναι η την ψηφιοποίηση όλων των τευχών του αλησμόνητου PIXEL, με την ποιότητα και την φροντίδα που του αρμόζει.

 

Link.png Site: User Scanning Project

Link.png Site: Συζήτηση

Link.png Site: User Magazine

post-250023-0-02555400-1414317028_thumb.jpg

Επεξ/σία από Hal9000
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 54
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

υπαρχει καποιο παρομοιο scanning project και για το περιοδικο PIXEL?

 

http://www.iamretro.gr/pixel/

 

Λείπουν αρκετά τεύχη όπως φαίνεται.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και για το περιοδικο PCMASTER υπαρχει;

θυμαμαι παλια πως ο ιδιος ο εκδοτικος οικος υποτιθεται πως θα εβγαζε ολα τα παλια περιοδικα σκαναρισμενα σε cd, αλλα δεν ξερω το εγινε απο τοτε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιο sharing? Με υποχρεωνουν να κανω εγγραφη στο site για να θυμηθω τα νιατα μου. Να το επιχειρησω ? Ή θα αρχισουν τα spam κι εγω τις Παν (η μητερα του Χριστου)?

Αααασε που εχουν τα τευχη ενα-ενα. Λες κι ειναι αντιδωρο. Με δοσεις.

Καλα ×εσ' το. Θα βρω αλλου πηγη. Που ειναι ομως? εχει δικιο ο φιλος απο κατω. Δεν πειραζει. Αλλη φορα θα μπω στο μαγαζι τους. Τωρα ειναι πρωι-πρωι και πινω τον πρωτο καφε. Αλλες οι αντοχες μου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και για το περιοδικο PCMASTER υπαρχει;

θυμαμαι παλια πως ο ιδιος ο εκδοτικος οικος υποτιθεται πως θα εβγαζε ολα τα παλια περιοδικα σκαναρισμενα σε cd, αλλα δεν ξερω το εγινε απο τοτε.

 

Ναι. Εχουν σκαναριστει τα πρωτα 150 τευχη με την αδεια της Compupress. Τα πρωτα 30-40 τευχη νομιζω, τα ειχαν βαλει σε dvd με το PC Master και υπηρχε το πλανο να ακολουθησουν και τα υπολοιπα. Δεν εγινε ομως, μιας και στο περιοδικο εγιναν αρκετες αλλαγες.

 

Ποιο sharing? Με υποχρεωνουν να κανω εγγραφη στο site για να θυμηθω τα νιατα μου. Να το επιχειρησω ? Ή θα αρχισουν τα spam κι εγω τις Παν (η μητερα του Χριστου)?

 

Αααασε που εχουν τα τευχη ενα-ενα. Λες κι ειναι αντιδωρο. Με δοσεις.

 

Καλα ×εσ' το. Θα βρω αλλου πηγη. Που ειναι ομως? εχει δικιο ο φιλος απο κατω. Δεν πειραζει. Αλλη φορα θα μπω στο μαγαζι τους. Τωρα ειναι πρωι-πρωι και πινω τον πρωτο καφε. Αλλες οι αντοχες μου.

 

Αν σου ειναι κοπος να κατεβασεις ενα-ενα τα τευχη και να κανεις ενα απλο register, φαντασου τι κοπος ηταν για καποιους να τα σκαναρουν σελιδα-σελιδα.

  • Like 15
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί μόλις ακούω pixel μου έρχονται υπέροχες νεανικές αναμνήσεις απο τα πρωτα μου βήματα στους υπολογιστές.... Αξεπεραστα χρόνια με amiga και τιγκα στην δισκέτα!

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...