Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με Technicolor TD5130


MakisYNWA

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπον εψαξα αλλα δεν βρηκα κατι παρομοιο οποτε ανοιγω το παρον τοπικ. Περσι το καλοκαιρι εβαλα forthnet και μου δωσανε αυτο το ρουτερ. Το προβλημα παρουσιαστηκε στο wifi φετος το καλοκαιρι που πηρα καινουριο κινητο (το παλιο ηταν τοσο παλιο που δεν υποστηριζε wifi :P ). Οποτε λοιπον, καθε φορα που συνδεομαι στο wifi μου, μολις κλειδωνω το  κινητο, το wifi αποσυνδεεται! Ενω σαν λειτουργια στο ρουτερ δουλευει κανονικα! Και επισης κατι αλλο παρομοιο, ειχα παρει το λαπτοπ στον καναπε (στο γραφειο το συνδεω με καλωδιο) και το εβαλα στο wifi ενω ειχα ηδη συνδεδεμενο το κινητο. Μολις εβαλα το λαπτοπ, τα πεταξε και τα δυο εξω! 

 

Θελω να σημειωσω πως το κινητο μου δεν το κανει αυτο σε κανενα αλλο ρουτερ, ενω την αλλη φορα που πηγα στο σπιτι του ξαδερφου μου που εχει το ιδιο, παρουσιαστηκε αυτο το προβλημα. 

 

Θα το εκτιμουσα πολυ αν καποιος θα μπορουσε να βοηθησει, γιατι δεν εχω ιδιαιτερες γνωσεις πανω στο θεμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό απ' ότι βλέπω είναι .img αρχείο... Πώς το τρέχω ακριβώς? Πρέπει να κάνω κάτι στο ρούτερ πριν το ανοίξω? 

μπαινεις 192.168.1.1 και βλεπειις πανω πανω ποιο Firmware εχεις.αν δεν εχεις το τελευταιο τοτε πας

technicolor gateway μετα configuration και μετα firmware update>και το περνας απο εκει.εννοειται θα γινει με καλωδιο η αναβαθμιση.καλο θα ηταν μετα να κανεις ενα hard reset.μετα περιμενεις 6-7 λεπτα για να παρει μονο του τα στοιχεια απο την forthnet και εσυ απλα μετα φτιαχνεις το wireless.και δοκιμαζεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που λες το ειδα και αλλου, αλλα δυστυχως δεν υπαρχει κατι τετοιο... Θα δοκιμασω μεσα στο σαββατοκυριακο το update και θα σας πω ;)

ναι δεν το εχουν ολα τα μοντελα σαν επιλογη.ουτε ολα τα Technicolor το εχουν ουτε ολα τα thomson.σε καποια νομιζω εβγαινε μετα απο firmware update .αφου δεν υπαρχει αυτο αρα ειμαστε οκ με αυτο οποτε κανε το firmware update και επισης το channel απo automatic καντο Manual και διαλεξε ενα channel απο 1 εως 11.

επισης αν εχει επιλογη wps enabled απλα ξετσεκαρε την γιατι αχρηστο ειναι και αυτο.αλλιως δεν μπορω να σκεφτω γιατι γινεται αυτο.κλειδωμα βαλε ειτε wpa psk  ειτε wpa2 psk ειτε wpa+wpa2 psk.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν έκανα το firmware update, αλλά δεν άλλαξε κάτι. Ρύθμιση σαν και αυτές που λες για power reduction και wps enabled δεν υπάρχει, το μόνο που έκανα ήταν να βάλω το channel στο manual στο 6 που σύμφωνα με ένα app είναι το πιο καλό. Αλλαγή όπως είπα δεν υπήρξε, με το που κλειδώνω το κινητό με πετάει έξω.. Τι κάνω τώρα? :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν έκανα το firmware update, αλλά δεν άλλαξε κάτι. Ρύθμιση σαν και αυτές που λες για power reduction και wps enabled δεν υπάρχει, το μόνο που έκανα ήταν να βάλω το channel στο manual στο 6 που σύμφωνα με ένα app είναι το πιο καλό. Αλλαγή όπως είπα δεν υπήρξε, με το που κλειδώνω το κινητό με πετάει έξω.. Τι κάνω τώρα? :(

σηκωνω τα χερια ψηλα απο πλευρας ρουτερ.εχω technicolor 784 και δεν εχω τετοιο θεμα με xperia go.κατι αλλο στο ρουτερ να πειραξεις δεν εχει.ουτε Hard reset εχει νοημα να γινει απο την στιγμη και στο σπιτι του φιλου σου κανει το ιδιο.επισης κοιταξα εδω http://download.modem-help.co.uk/mfcs-A/Alcatel/Modems/και δεν βρηκα καποιο αλλο firmware generic για να περασεις.εχει μονο ενα απο brazil που δεν εχει νοημα να το περασεις μαλλον.δεν μπορω να φανταστω τι μπορει να ειναι εκτος αν ειναι καποιο bug.απο την αλλη αμα ηταν bug θα το ειχαν και αλλα ατομα.πιο καινουρια εκδοση android για το κινητο σου μηπως υπαρχει?επισης μηπως στα settings υπαρχει καμια ρυθμιση που να κλεινει τo wifi οταν κλειδωνεις το κινητο για εξοικονομηση ενεργειας?αλλα και παλι αν ηταν αυτο θα το ειχες με ολα τα ρουτερ και οχι μονο με αυτο.αρα μαλλον ο συγκεκριμενος συνδυασμος κατι κανει.δεν εχω και ευκαιρο 5130 για να κανω δοκιμη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω Android 4.2.2 Jellybean, το κινητό είναι ολοκαίνουριο... Επίσης τη ρύθμιση εξοικονόμησης στο wifi του κινητού την έχω κλειστή οπότε δεν παίζει θέμα. Απλά κάνουν το ίδιο κι άλλα παρόμοια ρούτερ... Επίσης έκανα και hard reset μετά το update, οπότε δεν ξέρω τι μπορεί να φταίει. Ευχαριστώ πάντως για όλη τη βοήθεια! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω Android 4.2.2 Jellybean, το κινητό είναι ολοκαίνουριο... Επίσης τη ρύθμιση εξοικονόμησης στο wifi του κινητού την έχω κλειστή οπότε δεν παίζει θέμα. Απλά κάνουν το ίδιο κι άλλα παρόμοια ρούτερ... Επίσης έκανα και hard reset μετά το update, οπότε δεν ξέρω τι μπορεί να φταίει. Ευχαριστώ πάντως για όλη τη βοήθεια! :)

παρομοια ρουτερ εννοεις ιδια μαρκα?ιδιο μοντελο?ειλικρινα δεν μπορω να σκεφτω κατι αλλο εφοσον δεν το κανει με ολα τα ρουτερ.αν ειναι μονο με technicolor ισως καποιο bug.xperia go με jelly bean και εγω.σε thomson 585 και σε technicolor 784 ειμαι οκ.πως το καταλαβαινεις οτι αποσυνδεεται?σου βγαζει καποιο μυνημα?το βλεπεις να ξανασυνδεεται μετα απο λιγο?σου ζηταει παλι στοιχεια?φευγει το σημα οτι ειναι συνδεδεμενο στο wifi?επισης και αυτο που γραφεις στην αρχη οτι με το που συνδεσες το λαπτοπ τα πεταξε και τα 2 εξω παλι δεν μου στεκει.στο δικο μου εχω συνδεσει και 3-4 συσκευες ταυτοχρονα και ολα ενταξει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παρομοια ρουτερ εννοεις ιδια μαρκα?ιδιο μοντελο?ειλικρινα δεν μπορω να σκεφτω κατι αλλο εφοσον δεν το κανει με ολα τα ρουτερ.αν ειναι μονο με technicolor ισως καποιο bug.xperia go με jelly bean και εγω.σε thomson 585 και σε technicolor 784 ειμαι οκ.πως το καταλαβαινεις οτι αποσυνδεεται?σου βγαζει καποιο μυνημα?το βλεπεις να ξανασυνδεεται μετα απο λιγο?σου ζηταει παλι στοιχεια?φευγει το σημα οτι ειναι συνδεδεμενο στο wifi?επισης και αυτο που γραφεις στην αρχη οτι με το που συνδεσες το λαπτοπ τα πεταξε και τα 2 εξω παλι δεν μου στεκει.στο δικο μου εχω συνδεσει και 3-4 συσκευες ταυτοχρονα και ολα ενταξει

 

Ναι εννοώ ολόιδια router. Εντάξει το θέμα με τις πολλαπλές συσκευές προκύπτει πολύ σπάνια... Αλλά με το κινητό το κάνει συνέχεια, μόλις το κλειδώνω αποσυνδέεται και το λαμπάκι στο ρούτερ αναβοσβήνει. Μόλις ξεκλειδώνω το κινητό μετά από λίγο ξανασυνδέεται... Λογικά θα είναι bug στο ρούτερ, τι να πω... :\

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι εννοώ ολόιδια router. Εντάξει το θέμα με τις πολλαπλές συσκευές προκύπτει πολύ σπάνια... Αλλά με το κινητό το κάνει συνέχεια, μόλις το κλειδώνω αποσυνδέεται και το λαμπάκι στο ρούτερ αναβοσβήνει. Μόλις ξεκλειδώνω το κινητό μετά από λίγο ξανασυνδέεται... Λογικά θα είναι bug στο ρούτερ, τι να πω... :\

αφου γινεται σε ολοιδια συσκευη τοτε ειναι καποιο bug μαλλον.και δεν βρισκω generic firmware δυστυχως για να σου πω περασε καποιο αλλο.η forthnet κατα καιρους δινει πιο νεο firmware για το 5130 αλλα δεν νομιζω να βγει αλλο πιο καινουριο μια που τωρα δινουν το 5136.αν εχεις το τελευταιο τοτε......

στο site http://download.modem-help.co.uk/mfcs-A/Alcatel/Modems/TD5130/v1/Firmware/r2-05/βρηκα μονο ενα για brasil και δεν ξερω αν θα αλλαξει κατι ουτε καν σε τι γλωσσα ειναι .ενταξει θα μπορουσε καποιος να το περασει δοκιμαστικα και αμα δεν του κανει να το αλλαξει...

δεν ξερω αν του ανοιξεις το cli interface αν μπορεις να πειραξεις μετα τιποτα παραπανω στο ρουτερ.να κλεισεις wds ή δεν ξερω τι .γιατι τα thomson,technicolor γενικοτερα δινουν τις πολυ βασικες ρυθμισεις μεσα απο το web interface.Ολα τα παραπανω να το πω ετσι τα δινουν απο cli.αλλα το cli ειναι κλειστο και πρεπει να κατεβασεις το config μεσα απο τον ρουτερ και μετα να πειραξεις το ποιος θα εχει προσβαση απο το cli ωστε να εχεις προσβαση τοπικα και μετα να μπεις μεσα και να δεις αν μπορεις να κανεις καμια αλλη αλλαγη.και βεβαια το cli του ειναι λιγακι δυσκολο.ειχα βρει manual για το cli του thomson αλλα ηταν και αυτο αρκετα μεγαλο και δυσκολο.

αυτο τωρα με τις πολλαπλες συσκευες ενταξει αν γινεται μια φορα στα τοσα δεν ειναι προβλημα.εχω δει thomson να κανει και Reboot οταν το ζοριζες στο wireless.οποτε κατι τετοια κολληματακια αμα γινονται που και που it's ok.το λαμπακι στο ρουτερ ειναι ασχετο.οτι αναβοσβηνει σημαινει οτι καποια συσκευη εκανε κινηση στο ασυρματο.δεν ειναι οτι εχασε κατι.οπως πχ εμενα οταν αποσυνδεθουν ολες οι συσκευες απο το wifi το λαμπακι του wifi στο ρουτερ σβηνει τελειως.οταν συνδεθω τοτε ξανα-αναβει και οταν υπαρχει κινηση αναβοσβηνει.στο κινητο βεβαια οταν το κλειδωνε με το που το ξεκλειδωσω το βλεπω συνδεδεμενο κανονικα δηλαδη δεν δειχνει σε μενα οτι προσπαθει να ξανασυνδεθει.

 

Μεσα στο interface του  td5130 στο Home networks αν ειναι σαν το thomson μπορεις να δεις αν πραγματι αποσυνδεει το κινητο οταν το κλεινεις.Αλλαζει χρωμα(απο γκρι σε κατι σαν μωβ) στο εικονιδιο που δειχνει την συσκευη οταν ειναι συνδεδεμενη. και τραβαει data????.δυστυχως ομως δεν  δουλευει τοσο τελεια οσο θα θελαμε.αν δεν κατεβαζεις κατι να υπαρχει κινηση σου βγαζει παλι οτι εισαι inactive ασχετα αν εισαι συνδεδεμενος στο wifi.(τωρα που το τσεκαρισα ή εχει delay ή γενικοτερα ειναι λιγο bug το ποιος ειναι συνδεδεμενος.Μαλλον delay ειναι οπως βλεπω.κλεινεις το wifi και μετα απο κανα δυο λεπτα καταλαβαινε οτι εχει πεσει.Και οταν το ανοιγεις παλι θελει κανα δυο λεπτα για να σου δειξει οτι ειναι συνδεδεμενη).

Υπαρχει και η λυση με το Ping.στο Home network μπορεις να δεις τι Ip εχει παρει το κινητο και να κανεις ping.λογικα πρεπει να σε αφηνει να κανεις Ping το κινητο(εμενα με αφηνει).οποτε αν κλεισει το wireless ξαφνικα θα δεις να κοβεται το Ping,

Αρα εκει μην το πηγαινεις με το λαμπακι εκτος αν δουλευει οπως στο 784 που σβηνει οταν αποσυνδεθει και ο τελευταιος client.Αν βλεπεις αυτο(το να σβηνει το λαμπακι ξερουμε οτι σε εχει αποσυνδεσει).εκτος αν το βλεπεις οτι αποσυνδεεται και απο το κινητο πχ να μην ειναι αναμμενο το εικονιδιο του wifi και οταν το ανοιγεις να το βλεπεις να συνδεεται.αλλιως ναι ειναι bug αφου ειπες οτι με αλλα ρουτερ δεν γινεται οποτε δεν μπορεις να κανεις με πολλα.ειδικα αμα δεν πιανουν τα χερια σου με cli interface.εγω πχ εχω ανοιχτο cli interface οποτε εχω πειραξει διαφορα .κλειστο wds,κλειστο το reduction κτλ.

περα απο το λαμπακι στο ρουτερ που αναβοσβηνει απο που αλλου (στο κινητο) καταλαβαινεις οτι εχει αποσυνδεθει και ξανασυνδεεται?σβηνει το εικονιδιο του wireless και ξανα αναβει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά, τι είναι το cli? :P Όσο για το φωτάκι, όταν το wifi δεν είναι συνδεδεμένο κάπου αναβοσβήνει, και όταν συνδέεται κάπου είναι αναμμένο μόνιμα. Όταν λοιπόν πετάει το κινητό έξω, το φωτάκι αρχίζει να αναβοσβήνει, και το σηματάκι του wifi στο κινητό σβήνει. Αυτό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...