Προς το περιεχόμενο

CRYSTAL AUDIO Crystal-HD DVB-T --- 26,8 € @ e-shop.gr [ΤΕΛΟΣ]


evankouros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

[...] Τα κολληματα στα καναλια ισως να οφειλονται στην κεραια αν και οταν κλεινω τον δεκτη και τον ξανα ανοιγω δεν κολλανε μεχρι να ξανα αρχισουν και θελει παλι restart.

Firmware update στον C_A έχεις κάνει; Αν όχι, καν' το. Δεν είναι βέβαιο ότι θα λυθούν τα όποια κολλήματα στα κανάλια, αλλά ποτέ δεν ξέρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 60
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Κανένας αποκωδικοποιητής που αγόρασα, οποιασδήποτε εταιρείας, δεν είχε μέσα καλώδιο Scart ή/& HDMI.

 

Οι πρώτοι 1-2 Prime-HD είχαν μόνο split κεραίας (χωρίς να το γράφουν στα περιεχόμενα της συσκευασίας), οι επόμενοι δεν είχαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τον αγόρασα κι εγώ και αύριο ελπίζω να μπορέσω να τον επιστρέψω...

Απαράδεκτο να μη μπορεί να δείξει σε παλιές τηλεοράσεις 4:3 την εικόνα stretched σε ολη την επιφάνεις της οθόνης χωρίς μπάρες πάνω/κάτω...

 

Το καλώδιο επίσης ειναι ... μισού μέτρου με αποτέλεσμα να μη μπορείς να τον τοποθετήσεις χωρίς προέκταση καλωδίου, εκτός κι αν τον έχεις σε χαμηλό έπιπλο...     Φαντάζομαι αν ειχε λίγο μεγαλύτερο καλώδιο θα τους κόστιζε μισό euro παραπάνω και τους ήταν πολύ.

Τα μενού του ειναι επίσης τρισάθλια και τα γράμματα κακής ποιότητας και ανάλυσης.

Δεν ασχολήθηκα με κάτι περισσότερο. Οι πρώτες εντυπώσεις ήταν αρνητικές για μένα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον αγόρασα και εγώ το Σάββατο, αν και είχα καλή εμπειρία με τον primehd, έβαλα να δω μια ταινία και είχα πολλά σπασίματα στην εικόνα, λέω μπορεί να φταίει η ταινία αλλά κάνει και στα τηλεοπτικά κανάλια μερικά μικρά σπασίματα!!

Αύριο το απόγευμα επιστροφή!!!

 

Έχουν ταινία ασφαλείας τα κουτιά??

Το δικό μου δεν είχε. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον αγόρασα και εγώ το Σάββατο, αν και είχα καλή εμπειρία με τον primehd, έβαλα να δω μια ταινία και είχα πολλά σπασίματα στην εικόνα, λέω μπορεί να φταίει η ταινία αλλά κάνει και στα τηλεοπτικά κανάλια μερικά μικρά σπασίματα!!

Αύριο το απόγευμα επιστροφή!!!

 

Έχουν ταινία ασφαλείας τα κουτιά??

Το δικό μου δεν είχε.

Mε hdmi τον έχεις συνδεδεμένο? Αν ναι μπορείς να δοκιμάσεις αν έχει σπασίματα στο τηλεοπτικό με scart?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την ταινία την είδα με hdmi, μετά τον σύνδεσα με scart!

Μιλάμε για ελαφρά σπασίματα που όμως τα πιάνει το μάτι και είναι σπαστικό!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την ταινία την είδα με hdmi, μετά τον σύνδεσα με scart!

Μιλάμε για ελαφρά σπασίματα που όμως τα πιάνει το μάτι και είναι σπαστικό!!!

πήγαινε στις ρυθμίσεις του αποκωδικοποιητή και παίξε με τα PAL/NTSC 50 60hz κλπ κατά 90% αυτό είναι το πρόβλημά σου.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πήγαινε στις ρυθμίσεις του αποκωδικοποιητή και παίξε με τα PAL/NTSC 50 60hz κλπ κατά 90% αυτό είναι το πρόβλημά σου.

Ευχαριστω φιλε μου, βλέπω 10+ λεπτά f1 και δεν έκανε κανένα σπάσιμο!!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τους παρέλαβα, σύνδεση τους 2 & λειτουργούν μια χαρά. Το μόνο "αρνητικό" είναι ότι στη λίστα ταινιών (ως media player) φαίνεται πολύ μικρό μέρος του τίτλου. Το ίδιο παρουσιάζουν κι άλλοι αποκωδικοποιητές που έχω, αλλά όχι ο Prime-HD.

 

Ερώτηση: Κατάφερε κανείς να προγραμματίσει τα κουμπιά βασικών λειτουργιών του TV-control στο control του Crystal-HD? Δοκιμασα με 2 control, αλλά δεν τα κατάφερα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι, ακολουθεις προσεκτικα/σωστα τις οδηγιες?

βαλε αρκετα κοντα και σε ευθεια τα controllers

 

 

εγω εχω προβλημα με τους ελληνικους υποτιτλους, πρεπει να εχουν καποιο συγκεκριμενο encoding?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τους υπότιτλους μου τους έβγαλε σε όλες τις ταινίες, δεν ξέρω όμως για το encoding που είχαν αυτές που δοκίμασα & είδα ότι παίζουν σωστά.
Όπως & στους Prime-HD όμως που έχω, δεν παίζει σε παιδική ταινία ο ήχος που έχει format DTS (βλ. στο spoiler τα αναλυτικά στοιχεία του Audio).

Audio
ID : 1
Format : DTS
Format/Info : Digital Theater Systems
Mode : 16
Format settings, Endianness : Big
Codec ID : 2001
Codec ID/Info : Digital Theater Systems
Duration : 1h 24mn
Bit rate mode : Constant
Bit rate : 755 Kbps
Channel(s) : 6 channels
Channel positions : Front: L C R, Side: L R, LFE
Sampling rate : 48.0 KHz
Bit depth : 16 bits
Compression mode : Lossy
Stream size : 455 MiB (34%)
Alignment : Split accross interleaves
Interleave, duration : 96 ms (2.40 video frames)
Interleave, preload duration : 96 ms


 
Τις οδηγίες -πιστεύω ότι- τις ακολουθώ προσεκτικά/σωστά κι έχω σωστά στημένα (το ένα απέναντι στο άλλο & ~ στα 10 cm) τα control. Τις εφάρμοσα πολλές φορές, αλλά το αποτέλεσμα ήταν "μηδέν εις το πηλίκον"! :P  
Έστειλα λοιπόν το ακόλουθο e-mail στην τεχνική υποστήριξη της Crystal Audio, όπου τους εξηγώ τι κάνω & ζητάω διευκρινίσεις:

Η δυνατότητα του Crystal-HD να εκτελεί τις βασικές εντολές της τηλεόρασης έπαιξε σημαντικό ρόλο στο να αγοράσω 4 τεμάχια.
Το πρόβλημα είναι πως αν & ακολούθησα τις οδηγίες προγραμματισμού των βασικών λειτουργιών, το πολυχειριστήριο του Crystal-HD δεν εκτελεί τις βασικές λειτουργίες του χειριστηρίου της TV. Το έκανα επανειλημένα με 2 διαφορετικά τηλεcontrol & 2 διαφορετικά πολυχειριστήρια, αλλά το αποτέλεσμα ήταν πάντοτε αρνητικό. Όπως κατανοείτε, έχω απογοητευτεί. Παρακαλώ να με βοηθήσετε. Γι' αυτό το σκοπό, σας γράφω τα βήματα που ακολουθώ, με λίγο αναλυτικότερες οδηγίες σε σχέση με αυτές που υπάρχουν στο manual της συσκευής.
 
Προγραμματισμός των βασικών εντολών της τηλεόρασης στο τηλεχειριστήριο:

  • Τοποθέτησα το τηλεχειριστήριο αντικριστά από αυτό της τηλεόρασης (ώστε το ένα να κοιτά το άλλο) σε απόσταση ~10 cm.
  • Πίεσα το πλήκτρο "Power" της περιοχής "TV LEARNING" του πολυχειριστηρίου C_A για ~5 sec, μέχρι ν' ανάψει το κόκκινο ενδεικτικό φωτάκι (σημειώνω πως μόλις είχα πιέσει το πλήκτρο άναψε στιγμιαία το κόκκινο φωτάκι, όπως κάνει κάθε φορά που πατιέται κάποιο πλήκτρο). Στη συνέχεια απελευθέρωσα το πλήκτρο (το φωτάκι παρέμεινε αναμένο σταθερά κόκκινο, χωρίς ν' αναβοσβήνει)
  • Πίεσα το πλήκτρο "Power" (βλ. *) του πολυχειριστηρίου C_A. Το κόκκινο ενδεικτικό φωτάκι άρχισε ν' αναβοσβήνει.
    • * Πιστεύω ότι στο manual θα έπρεπε να γράφετε & πάλι της περιοχής "TV LEARNING". Προσωπικά τις πρώτες 2-3 φορές προσπάθησα με το άλλο πλήκτρο "Power" (αφού δεν υπάρχει η επεξήγηση), αλλά παρατήρησα ότι δεν αναβόσβηνε το κόκκινο φωτάκι,οπότε επανέλαβα τη διαδικασία με το πλήκτρο "Power" της περιοχής "TV LEARNING".
  • Πίεσα το πλήκτρο "Power" στο τηλεχειριστήριο της τηλεόρασης. Το κόκκινο ενδεικτικό φωτάκι (του πολυχειριστηρίου C_A) συνέχισε ν' αναβοσβήνει. Κάποια στιγμή έσβησε. Σύμφωνα με τα γραφόμενα στο manual αυτό σημαίνει ότι η διαδικασία εκμάθησης έγινε με επιτυχία, αλλά πιέζοντας το πλήκτρο "Power" της περιοχής "TV LEARNING" του πολυχειριστηρίου C_A, διαπίστωσα ότι η τηλεόραση δεν ανοίγει/κλείνει.
    • Σημειώνω ότι στις πολλές αποτυχημένες προσπάθειες που έκανα, το πλήκτρο "Power" στο τηλεχειριστήριο της τηλεόρασης:
      • Κάποιες φορές το πίεζα συνεχόμενα μέχρι να σταματήσει ν' αναβοσβήνει το κόκκινο στο πολυχ/ριο C_A.
      • Κάποιες άλλες το πάτησα μόνο μία φορά & περίμενα μέχρι να σταματήσει ν' αναβοσβήνει το κόκκινο στο πολυχ/ριο C_A.
  • Αν & το 5ο βήμα για προγραμματισμό των υπόλοιπων πλήκτρων του πολυχειριστηρίου C_A δεν το ακολούθησα (δεν είχε νόημα αφούδεν λειτούργησε το "Power"), παρακαλώ να μου το εξηγήσετε καλύτερα. Ας υποθέσουμε ότι θέλω να προγραμματίσω το πλήκτρο "VOL+":
    • Πιέζω πάλι το πλήκτρο "Power" της περιοχής "TV LEARNING" του πολυχειριστηρίου C_A για ~5 sec, μέχρι ν' ανάψει (σταθερά: χωρίς ν' αναβοσβήνει) το κόκκινο ενδεικτικό φωτάκι, & μετά απελευθερώνω το πλήκτρο?
    • Πιέζω το πλήκτρο "VOL+" της περιοχής "TV LEARNING" του πολυχειριστηρίου C_A? Το κόκκινο ενδεικτικό φωτάκι πρέπει ν' αρχίσει ν' αναβοσβήνει, χωρίς να πιέζω συνεχόμενα το πλήκτρο "VOL+" του πολ/ρίου C_A?
    • Πιέζω το πλήκτρο "VOL+" στο τηλεχειριστήριο της τηλεόρασης?
      • Πώς το πιέζω? Συνεχόμενα μέχρι να σταματήσει ν' αναβοσβήνει το κόκκινο στο πολυχ/ριο C_A, ή στιγμιαία;
  • Σχετικά με το 5ο βήμα & πάλι, δεν καταλαβαίνω ποια πλήκτρα του TV control προγραμματίζονται στα πλήκτρα "INPUT/CHANNEL" του πολυχειριστηρίου C_A. Στο manual του Crystal-HD αναγράφεται πως αφορά τις επιλογές εισόδου της τηλεόρασης (HDMI, SCART, A/V κλπ). Το TV control όμως σε όλες τις τηλεοράσεις μου, έχει μόνο ένα (1) πλήκτρο ("AV") μέσω του οποίου αλλάζουν (κυκλικά) αυτές οι επιλογές εισόδου. Πώς μπορώ να προγραμματίσω τα δύο (2) πλήκτρα ("+/-" ή "INPUT/CHANNEL") του πολυχειριστηρίου C_A για την εργασία που κάνει μόνο ένα (1) πλήκτρο του TV control?

Παρακαλώ εξηγήστε μου τι πρέπει να κάνω για να προγραμματίσω το πολυχειριστήριο του Crystal-HD ώστε να εκτελεί τις βασικές λειτουργίες του TV control.

 
Αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει (π.χ. απαντώντας στα ερωτήματα που έκανα στην C_A χθες - δεν πήρα απάντηση ακόμη) ώστε να κάνω το "έξυπνο" :blink:  control του Crystal-HD να δουλέψει & για τις τηλεοράσεις, θα του ήμουν ευγνώμων! :wub:

 

 

edit: 

Ενημερώθηκε το 1ο post με νέα τιμή e-shop.gr στα 31,9 € (αντί 26,8 € αρχικά).

Παρακαλείται κάποιος συντονιστής να διορθώσει την τιμή στον τίτλο του θέματος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τον αγόρασα κι εγώ και αύριο ελπίζω να μπορέσω να τον επιστρέψω...

Απαράδεκτο να μη μπορεί να δείξει σε παλιές τηλεοράσεις 4:3 την εικόνα stretched σε ολη την επιφάνεις της οθόνης χωρίς μπάρες πάνω/κάτω...

 

Το καλώδιο επίσης ειναι ... μισού μέτρου με αποτέλεσμα να μη μπορείς να τον τοποθετήσεις χωρίς προέκταση καλωδίου, εκτός κι αν τον έχεις σε χαμηλό έπιπλο...     Φαντάζομαι αν ειχε λίγο μεγαλύτερο καλώδιο θα τους κόστιζε μισό euro παραπάνω και τους ήταν πολύ.

Τα μενού του ειναι επίσης τρισάθλια και τα γράμματα κακής ποιότητας και ανάλυσης.

Δεν ασχολήθηκα με κάτι περισσότερο. Οι πρώτες εντυπώσεις ήταν αρνητικές για μένα...

 

 

Εχουν αφαιρεσει οντως αυτη την επιλογη; Δεν λεω οτι ειναι καλο να τα βλεπεις παραμοφωμενα αλλα κατι μεγαλοι θα το προτιμουσαν απο το να τα εβλεπαν με μαυρες μπαρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ναι runner69... Δυστυχώς... Προσπαθώντας να εξηγήσω σε ένα υπάλληλο του eshop τι θέλω να κάνω μου έλεγε ότι τέτοιο πράγμα "stretching" δε γίνεται και ότι το "4:3" είναι resolution και όχι αναλογία...

 

Τελικά εγκατέλειψα την προσπάθεια να προσπαθώ να του εξηγω... 'Ηταν μάταιο. Η μόνη λύση που μου πρότεινε ήταν να το στείλω στο service τους (για να μου απαντήσουν μετά απο κανα 15μερο οτι δουλεύει κανονικά και να το πάρω πίσω...)

Απαράδεκτο να μην έχουν πολιτική επιστροφής προιόντος ούτε την 1η μέρα αν δε μείνει ευχαριστημένος ο πελάτης.

Εχω δώσει πολλά χρήματα στο eshop αλλα μετά απ' αυτό δε νομίζω να ξανααγοράσω κάτι απ' αυτούς...

 

Κατά τα άλλα ο crystal είναι απαράδεκτος και μάλλον θα τον πετάξω ή θα τον χαρίσω πουθενά. Δε με καίνε τα 26euro που πέταξα. Πιο πολύ με πείραξε η συμπεριφορά του eshop. ("κάτι νέο μας είπες τώρα" θα μου πείτε)

 

Η παραμόρφωση σε μια μικρή CRT δε φαίνεται. Μπορεί να φαίνεται σε μια 50αρα που το 4:3 σημα πας να το κάνεις 16:9 για να καλύψεις την οθόνη και να μην έχεις κάθετες μπάρες αριστερά δεξιά..

Αντίθετα εκεί που οι γονείς έβλεπαν εικόνα σε μια μικρή CRT χωρίς μπάρες, το να τους βάλεις να το δουν με οριζόντες μπάρες  πάνω/κάτω ειναι σα να κάνεις τις 21'' --->14. Εκει δε χρειάζεται έμπειρο μάτι για να καταλάβεις τη διαφορά.

Επεξ/σία από Feigen
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...