Προς το περιεχόμενο

Θέμα με μεσιτικο για ενοικίαση σπιτιού.


kraken92

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια μικρή διευκρίνιση, δεν αναφέρθηκα σε κλοπή ούτε λαμογιά...δεν ανοιξα αυτο το thread για να κατηγορήσω τους μεσίτες ούτε να υπονομεύσω το επάγγελμα τους...στο κάτω κατω δέχτηκα τη βοήθεια τους.Αποδέχτηκα το γεγονός οτι υπέγραψα αλλά δεν συμφωνήσαμε σε κανενα ποσοστό..απλά ήθελα να γνωρίζω ποια είναι τα δικαιώματα μου εφόσον έχει υπογραφεί ένα τετοιου είδος εντυπο. Με διαφωτίσατε πλήρως και σας ευχαριστώ, μάλλον θα προσπαθήσω να μιλήσω με το μεσιτικό να βρούμε μια λύση όπως είπε και ο φιλος 41ex..Αν έθιξα κάποιον του ζητώ συγγνωμη δεν το είχα σκοπό...απλα καλό ειναι να μην ειρωνευόμαστε σε ένα community οπως είναι τα forum διότι δεν πετυχαίνουμε τιποτα περα απο παρεξηγήσεις. Καλη σας μερα :)

Επεξ/σία από kraken92
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 58
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Καλημέρα σας Insomniacs, 

 

Θέλω λίγο να σας διηγηθώ τι μου έτυχε τις τελευταίες εβδομάδες μήπως μου πείτε καμια ιδέα γιατί είμαι αρκετά αγχωμένος..Πήγα την περασμένη εβδομάδα να δω ένα σπίτι μαζι με μεσίτη και υπέγραψα την λεγόμενη εντολή υπόδειξης ακινήτων, όταν λοιπόν γύρισα σπίτι και χάζευα στη χρυσή ευκαιρια μεσω νετ παρατήρησα οτί το ίδιο σπίτι που είχα δει υπήρχε σε αγγελία από τον ιδιοκτήτη και έτσι σκεπτόμενος οτι μπορεί να γλυτώσω τη προμήθεια τον πήρα τηλέφωνο για να δω αν όντως ήθελε και αυτός να το κανονίσουμε μεταξύ μας. Για να μη σας κουράζω, ο ιδιοκτήτης συμφώνησε και θέλει να προχωρήσουμε τη διαδικασία και να υπογράψω το συμβόλαιο...όμως επειδή δεν γνωρίζω απο νομικής φύσεως θέματα, θα ήθελα να μάθω αν έχει τη δυνατότητα το μεσιτικό γραφείο να κινηθεί εναντίον μου εφόσον υπέγραψα την εντολή; Αν κάποιος γνωρίζει και μπορεί να με βοηθήσει θα ήμουν ιδιαίτερα ευγνώμων. Σκέφτομαι το περιστατικό να κατέβω καμια μέρα απο το σπίτι αφου το νοικιάσω και να με περιμένουν από κάτω και δεν έχω καμια όρεξη ούτε να μαλώσω ούτε να μπλέξω απλά οι εποχές είναι δύσκολες και το να πληρώσεις ένα ολόκληρο ενοίκιο σε μεσίτη πιστεύω είναι too much. Σας ευχαριστώ όλους εκ των προτέρων!

Αν και δε με συμφέρει αυτό που θα πω, παρόλο που έχεις 100% άδικο, στη πράξη το μεσιτικό δε θα σε κηνυγήσει δικαστικά για 300 και 400 ευρώ που υπολογίζω να είναι το μίσθωμα, μια και θα χάσει πολλά περισσότερα. Ούτε για 1000 δε νομίζω να αξίζει τον κόπο. Κατά τα άλλα, λαμόγια μεσίτες κλπ κλπ

 

*Γι' αυτό και δεν ασχολούμαι με φθηνά νοίκια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω ετσι πιστεύω απλα δν σκέφτομαι καν να μπω σε τετοια διαδικασία...θέλω να ειμαι σωστος για να τα εχω καλά με τον εαυτό μου και όχι να είμαι σε μόνιμο άγχος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα...και αν υπογράψει ο αδερφός μου για παράδειγμα; Πάλι έχουν το δικαίωμα;

Και αδερφός και ξάδερφος και μπάρμπας να υπογράψει, είναι το ίδιο. Οι εντολές το αναφέρουν (συγγενή, ανεξαρτήτως βαθμού συγγένειας).

Και εγω ετσι πιστεύω απλα δν σκέφτομαι καν να μπω σε τετοια διαδικασία...θέλω να ειμαι σωστος για να τα εχω καλά με τον εαυτό μου και όχι να είμαι σε μόνιμο άγχος..

Αν θες να είσαι σωστός, πλήρωσέ τους ότι υπογράψατε, απλά ζήτα τους να σου κάνουν κάτι καλύτερο στην τιμή (αν έχει ασχοληθεί αρκετά με το συγκεκριμένο ακίνητο ο μεσίτης που στο έδειξε, θα μπει μέσα έτσι και αλλιώς, αλλά ας πρόσεχε)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοείς θα μπει μέσα ετσι και αλλιώς;

Επειδή θα του κόψεις από την τιμή που συμφωνήσατε και τα έξοδα για μικρά νοίκια (αν ασχοληθείς) υπερκαλύπτουν πολλές φορές τη μεσιτική αμοιβή.

 

Επίσης, επειδή πήγες εσύ ο ίδιος και βρήκες τον ιδιοκτήτη, τον έχεις "πηδήξει" κανονικά τον μεσίτη, γιατί τώρα ούτε ο ιδιοκτήτης θα τον πληρώσει! Και αν τελικά φιλοτιμηθείς και πας να το κλείσεις με το μεσίτη, από τη στιγμή που θα μειώσει τη δική σου μεσιτική αμοιβή, θα αναγκαστεί να μειώσει και του ιδιοκτήτη! Γι' αυτό σου λέω ότι θα "μπει μέσα", τουλάχιστον να μη μπει πολύ. Για αυτούς και άλλους λόγους, δεν αξίζει να ασχολείται κανείς με φθηνά νοίκια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν ένα ένα...ακομα και αν παω να του πω για καλύτερη τιμη τι σε κάνει να πιστεύεις οτι θα την μειώσει...το σπιτι ειναι στα 450 κι δεν είναι λίγα λεφτα πιστευω...μπορεί να έχω και άδικο μπορει σε σ'ένα να φαίνονται λίγα..+300 ευρω που θα αποκομίσει απο τον ιδιοκτήτη..(το σπιτι φτάνει σ'αυτη την τιμή λόγω τετραγωνικών btw) τεσπα. Τέλος ο ιδιοκτήτης είχε ανεβάσει αγγελία και τον βρήκα από εκει τυχαια επναλαμβάνω τυχαία, δεν επιδίωξα να κλέψω πληροφορίες που μου έδωσε το μεσιτικό και το proposal εγινε απο τον ιδιοκτήτη και όχι απο μέρος μου και ακόμα δεν του έχω δώσει απάντηση γιατι δν ένιωθα εξαρχης εντάξει απέναντι στο μεσίτη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια μικρή διευκρίνιση, δεν αναφέρθηκα σε κλοπή ούτε λαμογιά...δεν ανοιξα αυτο το thread για να κατηγορήσω τους μεσίτες ούτε να υπονομεύσω το επάγγελμα τους...στο κάτω κατω δέχτηκα τη βοήθεια τους.Αποδέχτηκα το γεγονός οτι υπέγραψα αλλά δεν συμφωνήσαμε σε κανενα ποσοστό..απλά ήθελα να γνωρίζω ποια είναι τα δικαιώματα μου εφόσον έχει υπογραφεί ένα τετοιου είδος εντυπο. Με διαφωτίσατε πλήρως και σας ευχαριστώ, μάλλον θα προσπαθήσω να μιλήσω με το μεσιτικό να βρούμε μια λύση όπως είπε και ο φιλος 41ex..Αν έθιξα κάποιον του ζητώ συγγνωμη δεν το είχα σκοπό...απλα καλό ειναι να μην ειρωνευόμαστε σε ένα community οπως είναι τα forum διότι δεν πετυχαίνουμε τιποτα περα απο παρεξηγήσεις. Καλη σας μερα :)

Θα σε προτρέψω να ξαναδιαβάσεις αυτό που υπόγραψες, το σημαντικότερο στοιχείο που έχει μέσα είναι το ύψος της αμοιβής(είτε συγκεκριμένα κάποιο ποσό, είτε αόριστα σε ποσοστό του μισθώματος). Όσο για τα δικαιώματα σου δεν ξέρω τι ακριβώς εννοείς, αλλά σίγουρα η υποχρέωση σου είναι να πληρώσεις την αμοιβή του μεσίτη εφόσον νοικιάσεις το συγκεκριμένο σπίτι για το οποίο υπόγραψες. Άσχετα αν στο τέλος το κανόνισες απευθείας με τον ιδιοκτήτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σε προτρέψω να ξαναδιαβάσεις αυτό που υπόγραψες, το σημαντικότερο στοιχείο που έχει μέσα είναι το ύψος της αμοιβής(είτε συγκεκριμένα κάποιο ποσό, είτε αόριστα σε ποσοστό του μισθώματος). Όσο για τα δικαιώματα σου δεν ξέρω τι ακριβώς εννοείς, αλλά σίγουρα η υποχρέωση σου είναι να πληρώσεις την αμοιβή του μεσίτη εφόσον νοικιάσεις το συγκεκριμένο σπίτι για το οποίο υπόγραψες. Άσχετα αν στο τέλος το κανόνισες απευθείας με τον ιδιοκτήτη.

Αυτο εννοω δικαίωμα...τι δεσμεύσεις έχω και τι περιθώρια κινήσεων...σέυχαριστώ και παλι
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και αδερφός και ξάδερφος και μπάρμπας να υπογράψει, είναι το ίδιο. Οι εντολές το αναφέρουν (συγγενή, ανεξαρτήτως βαθμού συγγένειας).

 

παίζει τέτοια φάση; ενδιαφέρον 

 

υπάρχουν και οι φίλοι στο κάτω κάτω :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παίζει τέτοια φάση; ενδιαφέρον

 

υπάρχουν και οι φίλοι στο κάτω κάτω :P

το έντυπο γράφει και για 3τα πρόσωμα το οποίο σημαίνει οτι δν μπορει ουτε γνωστός σου...δεν είναι αυτο το θέμα όμως...απο τη στιγμή που σου έχουν προσφέρει μια υπηρεσία και απο μέρος σου τη δέχτηκες πρεπει να είσαι εντάξει απέναντι στις υποχρεώσεις σου...έχουμε μερικές φορες τη λογική πως μπορω να τα έχω όλα και να ειμαι και τζαμπας..δν το λέω αυτο επειδη λυπάμαι τους μεσίτες διότι κάνουν τη δουλειά τους οπως και αυτοι δεν λυπούνται την τσεπη μου...όμως απο τη στιγμη που συμφωνώ σε κάτι θα πρέπει να ανταποκριθώ αναλόγως.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το έντυπο γράφει και για 3τα πρόσωμα το οποίο σημαίνει οτι δν μπορει ουτε γνωστός σου...

δεν υπάρχει τρόπος να το αποδείξει κανείς αυτό, μου ακούγεται ιδιαίτερα γενικόλογο

(πώς θα το κάνει με ψευδομάρτυρες ή με άρση τηλεφωνικού απορρήτου για να αποδείξει τη μεταξύ σας επικοινωνία; )

 

όπως και να χει εγώ προσωπικά αν αποφάσιζα να ψάξω κάτι τέτοιο θα απέφευγα αρχικά τους μεσίτες μιας και θεωρώ καπως παρασιτικό το ρόλο τους και την αμοιβή τους ιδιαίτεα υψηλή για την υπηρεσία τους, αλλά αν τελικά έμπλεκα μαζί τους (και υπέγραφα κάπου) απλά θα επαιζα το παιχνίδι τους, τι να κάνουμε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τη στιγμή που έχεις υπογράψει δε νομίζω ότι είναι σωστό από μέρους σου να προσπαθήσεις να του τη φέρεις με το να πας απευθείας στον ιδιοκτήτη.

Ο μεσίτης ενδεχομένως να σε πάει δικαστικά και να διεκδικήσει τα λεφτά μαζί με τα δικαστικά και δικηγορικά έξοδα. Να ξέρεις ότι θα ξεμπλέξεις δικαστικώς (αν γίνει) μετά από κάποια χρόνια και αυτός θα διεκδικήσει και τούς τόκους των χρημάτων από τη στιγμή που θα καταθέσει την αγωγή.

Αυτό σημαίνει ότι δεν θα είναι μόνο 450 που θα ζητήσει από εσένα. Μπορεί να είναι πάνω από 1000. 

Θέλω να πω ότι ο μεσίτης θα κινηθεί εναντίον εσένα αλλά και του ιδιοκτήτη οπότε ενδεχομένως να τον συμφέρει να το κάνει από το να το αφήσει.

Άσε που για εκείνους μπορεί να είναι και θέμα αρχής οπότε να το κινήσει ανεξαρτήτως αν έχει να βγάλει ή όχι.

 

Εγώ θα διαπραγματευόμουν την αμοιβή του και θα του ζητούσα να κάνει μια έκπτωση ή να τους πεις να πιέσει τον ιδιοκτήτη να ρίξει το ενοίκιο (έστω και 40 ευρώ) ώστε να απορροφήσει ο ιδιοκτήτης την αμοιβή του μεσίτη. Και εσύ θα βγεις κερδισμένος και θα έχεις και ήσυχη τη συνείδησή σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μείνεις μόνος σου ή με καμιά κοπέλα; Βάλε την κοπέλα σου (αν έχεις) να το υπογράψει.

με τη κοπέλα μου θα μείνω αλλά δεν θέλω να διακινδυνέψω να μπλεχτεί και αυτή  :unsure:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...