Προς το περιεχόμενο

Θέμα με μεσιτικο για ενοικίαση σπιτιού.


kraken92

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σας Insomniacs, 

 

Θέλω λίγο να σας διηγηθώ τι μου έτυχε τις τελευταίες εβδομάδες μήπως μου πείτε καμια ιδέα γιατί είμαι αρκετά αγχωμένος..Πήγα την περασμένη εβδομάδα να δω ένα σπίτι μαζι με μεσίτη και υπέγραψα την λεγόμενη εντολή υπόδειξης ακινήτων, όταν λοιπόν γύρισα σπίτι και χάζευα στη χρυσή ευκαιρια μεσω νετ παρατήρησα οτί το ίδιο σπίτι που είχα δει υπήρχε σε αγγελία από τον ιδιοκτήτη και έτσι σκεπτόμενος οτι μπορεί να γλυτώσω τη προμήθεια τον πήρα τηλέφωνο για να δω αν όντως ήθελε και αυτός να το κανονίσουμε μεταξύ μας. Για να μη σας κουράζω, ο ιδιοκτήτης συμφώνησε και θέλει να προχωρήσουμε τη διαδικασία και να υπογράψω το συμβόλαιο...όμως επειδή δεν γνωρίζω απο νομικής φύσεως θέματα, θα ήθελα να μάθω αν έχει τη δυνατότητα το μεσιτικό γραφείο να κινηθεί εναντίον μου εφόσον υπέγραψα την εντολή; Αν κάποιος γνωρίζει και μπορεί να με βοηθήσει θα ήμουν ιδιαίτερα ευγνώμων. Σκέφτομαι το περιστατικό να κατέβω καμια μέρα απο το σπίτι αφου το νοικιάσω και να με περιμένουν από κάτω και δεν έχω καμια όρεξη ούτε να μαλώσω ούτε να μπλέξω απλά οι εποχές είναι δύσκολες και το να πληρώσεις ένα ολόκληρο ενοίκιο σε μεσίτη πιστεύω είναι too much. Σας ευχαριστώ όλους εκ των προτέρων!

 

Και εγώ νοικιάζω τώρα και έχω μερικά πάρε-δώσε με μεσιτικά. Δεν μπορώ να σου απαντήσω σίγουρα κάτι. Η δική σου περίπτωση είναι λίγο περίπλοκη. Να διαβάσεις τι λέει αυτή η εντολή που υπέγραψες μήπως σε δεσμεύει για κάτι. Και βασικά μην πεις στον μεσίτη οτι βρήκες μόνος σου το ακίνητο και κανόνισες με τον ιδιοκτήτη, επίσης να το πεις και στον ιδιοκτήτη μην παει και πει στον μεσίτη οτι οκ αυτός το βρήκε από την δική μου αγγελία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 58
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

ναι μπορει και αυτο γιατι οχι δηλαδη τα ατομα με προβληματα ορασης δεν μπορουν να νοικιασουν σπιτι εξυπνακια μου ?

περα απο αυτο υπαρχουν ζημιες που δεν φαινονται με το ματι πχ το σπιτι δεν εχει καθολου ηχομονωση 

ναι αλλα αν της ξερει και το κανει γαργαρα η σε ψησει οτι δεν τρεχει και τιποτα και ειναι λεπτομεριες κλπ κλπ

Τι, δηλαδή να το κάνει με δόλο? Δεν νομίζω να ισχύουν τέτοιες κατηγορίες, βασικά δεν μπορεί να το αποδείξει εύκολα ο ενοικιαστής, ειδικά αν δεν έχει τον ιδιοκτήτη με το μέρος του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι μπορει και αυτο γιατι οχι δηλαδη τα ατομα με προβληματα ορασης δεν μπορουν να νοικιασουν σπιτι εξυπνακια μου ?

περα απο αυτο υπαρχουν ζημιες που δεν φαινονται με το ματι πχ το σπιτι δεν εχει καθολου ηχομονωση 

ναι αλλα αν της ξερει και το κανει γαργαρα η σε ψησει οτι δεν τρεχει και τιποτα και ειναι λεπτομεριες κλπ κλπ

Όταν υπογράφεις το συμφωνητικό δηλώνεις με την υπογραφή σου ότι το σπίτι το παρέλαβες της αρεσκείας σου χωρίς ζημιές.

Αν είσαι τυφλός ή έχεις στραβομάρα ή χαμηλό δείκτη νοημοσύνης σκας καμιά 200άρα σε πραγματογνώμονα να σου κάνει ακριβή καταμέτρηση και φωτογράφηση της κατάστασης του σπιτιού που παραλαμβάνεις. Το δεύτερο ενικό χρησιμοποιείται για την έκφραση γενικότητας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2014 τα ιδια ακομη :P http://www.insomnia.gr/topic/481123-ενοικιασεις-και-μεσιτες/

Τωρα για καποιον που ειπε οτι τα 800 εγιναν 10χιλ και εξωδικαστικα καλο θα ταν να το ξανασκεφτει...

Εγω παντως απο τοτε τσακωθηκα με μεσιτες και δεν βρηκα εποπτικη αρχη(και ο συνδεσμος τους μιλαγε απλα για το ηθικο-ιδεολογικο κομματι της ιστοριας αυτη) να μ απαντησει στο αναθεση μεσιτειας vs επιδειξη.

 

το μεγαλυτερο θεμα ομως δεν ειναι να δωσεις χ ευρω αλλα αυτος που θα μπει αν θα πληρωνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χυμα επαγγελμα χωρις νομους για την διαδικασια τα προκαλουν αυτα....

για μενα να πληρωθει μονο αν σου δειχνε και αλλα χ σπιτια.αλλα αφου σε βαλε να υπογραψεις....

Τωρα για καποιον που ειπε οτι τα 800 εγιναν 10χιλ και εξωδικαστικα καλο θα ταν να το ξανασκεφτει...

Υπάρχει νόμος από το 12, απλά είναι φρέσκος και χρήζει προσθηκών και πιθανότατα διορθώσεων. Μέχρι το 12 ήταν όντως χύμα. Ο τρόπος που δουλεύουν τα μεσιτικά στην Ελλάδα είναι σίγουρα χύμα, μιλάμε ότι βρίσκονται στο προηγούμενο αιώνα. Όταν στην Αμερική ή την Αυστραλία δουλεύουν εδώ και δεκαετίες την αποκλειστική εντολή (άρα δε βάζει αγγελίες ο ιδιοκτήτης, με τις ανάλογες απαιτήσεις από το γραφείο, φυσικά), χωρίς μεσιτική αμοιβή από τον αγοραστή/ενοικιαστή (άρα δεν έχει λόγο να ψάξει τον ιδιοκτήτη) και τα γραφεία συνεργάζονται μεταξύ τους (άρα αναιρείται το "εδώ" μειονέκτημα της αποκλειστικής, δεν υπάρχει αθέμιτος ανταγωνισμός μεταξύ τους και μπλεξίματα με το ποιός το έδειξε πρώτος, πλαστογραφίες ημερομηνιών, υπογραφών κλπ), χώρια τα open houses και άλλες άγνωστες έννοιες για το μέσο Έλληνα μεσίτη, εδώ βοσκάμε ακόμα πρόβατα. Και όταν ζητήσεις συνεργασία, "α πα πα, εμείς δε συνεργαζόμαστε με κανέναν". Σιχαμεροί!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2014 τα ιδια ακομη :P http://www.insomnia.gr/topic/481123-ενοικιασεις-και-μεσιτες/

Τωρα για καποιον που ειπε οτι τα 800 εγιναν 10χιλ και εξωδικαστικα καλο θα ταν να το ξανασκεφτει...

Εγω παντως απο τοτε τσακωθηκα με μεσιτες και δεν βρηκα εποπτικη αρχη(και ο συνδεσμος τους μιλαγε απλα για το ηθικο-ιδεολογικο κομματι της ιστοριας αυτη) να μ απαντησει στο αναθεση μεσιτειας vs επιδειξη.

 

το μεγαλυτερο θεμα ομως δεν ειναι να δωσεις χ ευρω αλλα αυτος που θα μπει αν θα πληρωνει

Να το ξανασκεφτεί? Το ζήτημα έληξε φέτος το '14, από τον Ιανουάριο του '09. Ο ενοικιαστής είχε πολλές ευκαιρίες μέσα σε όλα αυτά τα χρόνια να δώσει την συμφωνημένη αμοιβή στον μεσίτη, τώρα εάν νόμιζε πως θα μπορούσε να την βγάλει καθαρή, ε καλά να πάθει στο τέλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να το ξανασκεφτεί? Το ζήτημα έληξε φέτος το '14, από τον Ιανουάριο του '09. Ο ενοικιαστής είχε πολλές ευκαιρίες μέσα σε όλα αυτά τα χρόνια να δώσει την συμφωνημένη αμοιβή στον μεσίτη, τώρα εάν νόμιζε πως θα μπορούσε να την βγάλει καθαρή, ε καλά να πάθει στο τέλος.

Το καλά να πάθει δεν χρειαζόταν νομίζω.. :/
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλά να πάθει δεν χρειαζόταν νομίζω.. :/

Από την στιγμή που συμφωνείς σε κάτι, ιδιαίτερα επαγγελματικό, βάζεις την υπογραφή σου και μετά θεωρείς πως ο μεσίτης δεν πρόκειται να πάρει την νόμιμη αμοιβή του και πας να του παίξεις π***α, έχεις 5 χρόνια στην διάθεση σου να του δώσεις αυτά τα 800 ευρώ, αλλά βλέπεις ήταν ξεροκέφαλος και πεποισμένος πως θα κέρδιζε το δικαστήριο. Έλα όμως που το συμβόλαιο, είναι συμβόλαιο και υπάρχουν κυρώσεις. Δεν ήθελε να πληρώσει 800, πλήρωσε 10 χιλιάρικα. Να είναι καλά ο άνθρωπος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την στιγμή που συμφωνείς σε κάτι, ιδιαίτερα επαγγελματικό, βάζεις την υπογραφή σου και μετά θεωρείς πως ο μεσίτης δεν πρόκειται να πάρει την νόμιμη αμοιβή του και πας να του παίξεις π***α, έχεις 5 χρόνια στην διάθεση σου να του δώσεις αυτά τα 800 ευρώ, αλλά βλέπεις ήταν ξεροκέφαλος και πεποισμένος πως θα κέρδιζε το δικαστήριο. Έλα όμως που το συμβόλαιο, είναι συμβόλαιο και υπάρχουν κυρώσεις. Δεν ήθελε να πληρώσει 800, πλήρωσε 10 χιλιάρικα. Να είναι καλά ο άνθρωπος.

Δεν διαφωνώ σε τίποτα απ' αυτά που λες...Ο λόγος που πιστεύω οτι δεν χρειαζόταν το "καλά να πάθει"  είναι οτι πάνω απ'όλα είμαστε άνθρωποι και κάνουμε λάθη. Το καλό ειναι οτι μαθαίνουμε  και απο τα δικά μας και των αλλονων. Εννοείτε όμως πως υπάρχουν και συνέπειες οι οποίες δεν είναι σωστό να τις προβάλλουμε κοροιδευτικά. Άποψη μου, μπορεί να ειμαι και λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι, δηλαδή να το κάνει με δόλο? Δεν νομίζω να ισχύουν τέτοιες κατηγορίες, βασικά δεν μπορεί να το αποδείξει εύκολα ο ενοικιαστής, ειδικά αν δεν έχει τον ιδιοκτήτη με το μέρος του.

 

σιγα μην εχει τον ιδιοκτητη διπλα αφου αυτος υποτιθεται βαζει τον μεσιτη να το πουλησει με οποιο τροπο νανε

Όταν υπογράφεις το συμφωνητικό δηλώνεις με την υπογραφή σου ότι το σπίτι το παρέλαβες της αρεσκείας σου χωρίς ζημιές.

Αν είσαι τυφλός ή έχεις στραβομάρα ή χαμηλό δείκτη νοημοσύνης σκας καμιά 200άρα σε πραγματογνώμονα να σου κάνει ακριβή καταμέτρηση και φωτογράφηση της κατάστασης του σπιτιού που παραλαμβάνεις. Το δεύτερο ενικό χρησιμοποιείται για την έκφραση γενικότητας.

 

εγω εχω προβλημα ορασης μεγαλη μυωπια καποια πραγματα δεν τα ειδα και υποτιθεται οτι εμπιστευεσαι σαν πελατης τον μεσιτη.

τωρα για τα 200 που λες δεν παιζουν ειδικα τωρα αλλα και τοτε που ημουν φοιτητης παλι δεν επαιζαν και δεν νομιζω πολλοι φοιτητες να το εκαναν αντιθετα πολλοι ιδιοκτητες προσπαθουσαν να πιασουν μαλακες τους φοιτητες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σιγα μην εχει τον ιδιοκτητη διπλα αφου αυτος υποτιθεται βαζει τον μεσιτη να το πουλησει με οποιο τροπο νανε

 

εγω εχω προβλημα ορασης μεγαλη μυωπια καποια πραγματα δεν τα ειδα και υποτιθεται οτι εμπιστευεσαι σαν πελατης τον μεσιτη.

τωρα για τα 200 που λες δεν παιζουν ειδικα τωρα αλλα και τοτε που ημουν φοιτητης παλι δεν επαιζαν και δεν νομιζω πολλοι φοιτητες να το εκαναν αντιθετα πολλοι ιδιοκτητες προσπαθουσαν να πιασουν μαλακες τους φοιτητες.

Ο μεσίτης δεν είναι πραγματογνώμων ούτε είναι η δουλειά του να ψειριάζει το σπίτι.

Αν έχεις μυωπία φοράς γυαλιά. Πας και βλέπεις το σπίτι μαζί με άλλους. Και τον πραγματογνώμωνα τον πληρώνουν και οι δύο, στη μέση, ιδιοκτήτης-ενοικιαστής. Και πελάτης του μεσίτη είναι αυτός που τον πληρώνει. Αν θέλεις να θεωρείσαι πελάτης του μεσίτη, να τον πληρώσεις, όχι να περιμένεις να πληρωθεί από τον ιδιοκτήτη. Και αν δεν θέλεις να πιαστείς μαλάκας, είτε κάνεις το κουμάντο σου και πληρώνεις πραγματογνώμονα, είτε το ψειρίζεις μόνος σου ή με παρέα.

Τα έχω γκαβομάρα και μυωπία είναι απλώς δικαιολογίες να κάποιος χρησιμοποιεί για να καλύψει μετέπειτα την βλακεία του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο μεσίτης δεν είναι πραγματογνώμων ούτε είναι η δουλειά του να ψειριάζει το σπίτι.

Αν έχεις μυωπία φοράς γυαλιά. Πας και βλέπεις το σπίτι μαζί με άλλους. Και τον πραγματογνώμωνα τον πληρώνουν και οι δύο, στη μέση, ιδιοκτήτης-ενοικιαστής. Και πελάτης του μεσίτη είναι αυτός που τον πληρώνει. Αν θέλεις να θεωρείσαι πελάτης του μεσίτη, να τον πληρώσεις, όχι να περιμένεις να πληρωθεί από τον ιδιοκτήτη. Και αν δεν θέλεις να πιαστείς μαλάκας, είτε κάνεις το κουμάντο σου και πληρώνεις πραγματογνώμονα, είτε το ψειρίζεις μόνος σου ή με παρέα.

Τα έχω γκαβομάρα και μυωπία είναι απλώς δικαιολογίες να κάποιος χρησιμοποιεί για να καλύψει μετέπειτα την βλακεία του.

Και ποιος σου ειπε οτι δεν τον πληρωσα ? πηρε κανονικα ενα νοικι, και οπως ειπα εκτος απο αυτα που φαινονται υπαρχουν και αλλα που δεν φαινονται οπως ηχομονοση, υγρασια, χαλασμενος θερμοσιφωνας κλπ κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν διαφωνώ σε τίποτα απ' αυτά που λες...Ο λόγος που πιστεύω οτι δεν χρειαζόταν το "καλά να πάθει"  είναι οτι πάνω απ'όλα είμαστε άνθρωποι και κάνουμε λάθη. Το καλό ειναι οτι μαθαίνουμε  και απο τα δικά μας και των αλλονων. Εννοείτε όμως πως υπάρχουν και συνέπειες οι οποίες δεν είναι σωστό να τις προβάλλουμε κοροιδευτικά. Άποψη μου, μπορεί να ειμαι και λάθος.

Άλλο το λάθος, και άλλο να έχεις σκοπό να κοροιδέψεις και να στερήσεις από καποιον το μεροκάματο του. Να είμαστε αντικειμενικοί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισχύει οτι υπάρχουν πράγματα που δεν μπορείς να τα δείς με το μάτι και θα αρχίζουν μετέπειτα να αναδύονται στην επιφάνεια. Έχω δύο αρκετά καλά παραδείγματα να σας αναφέρω...Το σπίτι που διαμένω αυτη τη στιμγή είναι full ανακαινισμένο αλλά είναι κατασκευής 70 με οτι αυτό συνεπάγεται. Μετα απο ένα τρίμηνο περιπου άρχισαν τα πρώτα θέματα με τη μούχλα στο μπάνιο( επειδή μερικοί ίσως πουν οτι ήταν καθαρά δικο μου το φταίξιμο και οτι δεν ανοιγα παράθυρα την ώρα που έκανα μπάνιο και η ιστορια συνεχίζεται..κλπ κλπ) Οχι σας διαβεβαιώ οτι το προσέχω πολύ αυτο το θέμα και όταν είμαι μόνος στο σπίτι μένει και η πορτα ανοιχτή για να φεύγουν οι υδρατμοί. Έτσι λοιπόν το αντιμετώπισα μόνος μου κάνοντας τις κατάλληλες διαδικασίες για τη μουχλα την οποια την εξαφάνησα και τώρα είναι ο τρίτος χρόνος που μένω στο σπίτι και δεν έχει δείγμα μούχλας. Δεύτερο παράδειγμα και το χειρότερο που μου έχει συμβεί σε σπίτι, είναι η πλυμμήρα που αντιμετώπισα πριν ένα χρόνο μέσα στο σπίτι μου...οι λογοι ? - πολλοί...το θέμα είναι όμως οτι δεν ήταν στο χέρι μου να το γνωρίζω(καποιοι ίσως πουν ναι αλλα θα μπορούσες να δεις τους σωλήνες που δεν ήταν απο τους καινουριους(πλαστικούς) αλλα απο μαντέμι, πριν το νοικιάσεις) Ναι, όλα αυτα είναι εύκολα να τα λέμε στα λόγια όπως έκανα και εγω πριν μπω σ'αυτο το τρυπάκι και θεωρούσα οτι αν ήμουν προσεκτικός θα τα απεφευγα..αλλά δεν είναι έτσι, όσους γνωστούς έχω πάντα μετά απο κάποιο διαστημα που διαμένουν σ'ενα σπιτι έχουν βρεί κατι που δεν το είχαν προσέξει, άλλοι κατι πολύ σημαντικό άλλοι κατι πιο ασήμαντο. Τέλος, εκεί που θέλω να καταλείξω είναι οτι αν όλοι καναν σωστα τη δουλειά τους(μεσιτες)και αν όλοι ήταν καλοι ιδιοκτήτες θα μπορούσαμε να αποφύγουμε πολλά χωρίς να σημαίνει αυτό οτι δεν πρέπει να προσέχουμε εμείς οι ίδιοι...

 

ΥΓ. Ένα μεγάλο ποσοστό ιδιοκτητών που έχω αντιμετωπίσει μέχρι στιγμής έχουν προσπαθήσει να με βγάλουν τυφλό ή να αποκρύψουν σημαντικα πράγματα είτε όταν τους μιλούσα απο το τηλέφωνο είτε όταν πήγαινα να δω το σπίτι απο κοντά. Επίσης απ'ότι έμαθα στο τέλος είχε ξανασυμβεί στον πρώτο όροφο πλυμμήρα και αντι να το φτιάξουν τότε το άφησαν να ευδοκιμήσει μέχρι που η πλημμύρα έγινε στο διαμέρισμα μου στον τρίτο. :) 

 


Άλλο το λάθος, και άλλο να έχεις σκοπό να κοροιδέψεις και να στερήσεις από καποιον το μεροκάματο του. Να είμαστε αντικειμενικοί.

Για αυτό υπάρχουν οι νόμοι για να υφίσταται ισορροπία...Λάθη είναι και αυτά που θέλω να ελπίζω οτι ο συγκεκριμένος δεν θα επαναλάβει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...