Προς το περιεχόμενο

Η Xiaomi είναι ο 3ος μεγαλύτερος κατασκευαστής smartphone σύμφωνα με την IHS iSuppli


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σύμφωνα με την εταιρεία ερευνών HIS iSuppli, η Xiaomi κατάφερε με 19 εκατομμύρια πωλήσεις κινητών τηλεφώνων για το τρίτο τρίμηνο του 2014 να ξεπεράσει σε πωλήσεις την Huawei, η οποία για την ίδια περίοδο διέθεσε στην αγορά 16,8 εκατομμύρια smartphones, κατατάσσοντάς την τρίτη σε πωλήσεις κινητών τηλεφώνων σε παγκόσμια κλίμακα.Μόλις το προηγούμενο τρίμηνο, οι πωλήσεις της Xiaomi έφτασαν τα 15,1 εκατομμύρια συσκευές, τα 14,6 εκ. από τα οποία αγοράστηκαν στη Κίνα. Η άνοδος της Xiaomi είναι ραγδαία τα τελευταία δύο χρόνια αν και η εταιρεία δεν έχει επεκταθεί σε κρίσιμες αγορές.

 

Όταν το 2012 οι συνολικές πωλήσεις της έφταναν τα 5,7 εκατομμύρια συσκευές, ένα χρόνο μετά η εταιρεία κατάφερε να πουλήσει 18,7 εκατομμύρια smartphones. Φέτος και πιο συγκεκριμένα για το πρώτο τρίμηνο της χρονιάς, καταγράφηκαν 11 εκατομμύρια πωλήσεις καθώς και 15,1 εκατομμύρια πωλήσεις το δεύτερο τρίμηνο.

 

Ο ανταγωνισμός μεταξύ των εταιρειών Huawei, Lenovo και Xiaomi στη Κίνα έχει "ανάψει" για τα καλά, με τη τελευταία να δραστηριοποιείται σε περισσότερες χώρες όπως στις Σιγκαπούρη, Ινδία, Ινδονησία, Μαλαισία, Ταϊβάν και Χονγκ Κονγκ, ενώ σκοπεύει να εισέλθει και στις αγορές της Ταϊλάνδης, του Βιετνάμ, της Ρωσίας, Τουρκίας, Βραζιλίας και του Μεξικού.

 

Link.png Site: GSMArena | PhoneArena

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η συγκινεί κενή εταιρία κάνει απίστευτα καλα ακουστικά επίσης τολμώ να πω. Αγόρασα τα piston για εμένα και τον αδελφό μου πριν κατι μέρες και ειναι τρομερά σε ποιότητα και αντοχη. Τα υλικά ειναι επίσης πολυ καλα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με λίγα λόγια:

 

Samsung

Apple

Xiaomi

 

Εδω και κάτι μήνες είμαι με xiaomi και βαράω το κεφάλι μου στον τοίχο ... που τόσο καιρό δεν την προτιμούσα. Για τα specs η τιμή είναι κάλλιστη και το αλλο μεγάλο της ατου ειναι το miui, δηλαδή η έκδοση του λειτουργικου, το οποίο βασίζεται σε android, αλλά εχει ενσωματωμένα features από μπολικα αλλα apps που ετσι κι αλλιώς χρησιμοποιούσα. Δεν εχω μετανοιώσει για τα λεφτά που εδωσα (τα οποία ήταν και λιγότερα)

 

Βέβαια τα νουμερα πωλήσεων που πετυχαίνει, είναι στη συντριπτική πλειοψηφία στην Κίνα, οπότε μετριάζεται η είδση, αλλά αυτό δεν ισοδυναμεί οτι τα προϊόντα της δεν ειναι ποιοτικά. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τι πάει να πει που είναι στη Κίνα; φαντάσου δηλαδή να κάνουν επέλαση στην Ευρώπη..

 

Στην Αμερική δε ξέρω αν θα έκαναν κάτι οι κινέζοι, αλλά Ευρώπη πιστεύω ότι με πολύ επιθετική τιμολογιακή πολιτική θα εξαφάνισαν πολλούς από το χάρτη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ειχα διαβασει μια ειδηση πριν 4-5 μηνες περιπου οτι η xiaomi κλεβει προσωπικα δεδομενα απ τους χρηστες της...οποτε δεν την προτιμω προς το παρον...κατα τα αλλα αν δεν διαβαζα αυτη τη φημη το κινητο που θα επαιρνα θα ηταν σιγουρα xiaomi.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα ειναι οτι δεν υπάρχει σερβις στην ελλαδα. Οποτε το παίρνεις και κανεις τον σταυρό σου και μην μου πειτε να το "στειλ' το πίσω στην κινα"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην ακούτε συκοφαντίες Δηλαδή η google δεν κλέβει δεδομένα;; Επειδή πάει να φάει τους μεγάλους κατασκευαστές τα γράφουν για να της κόψουν την φόρα.

 

 

Έχω το Redmi Note και δεν το μετανιώνω στιγμή που το αγόρασα.

Και αν δεν μου αρέσει το miui βάζω μια άλλη ρομ από τις πολλές που κυκλοφορούν και έχω καθαρό android.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τι πάει να πει που είναι στη Κίνα; φαντάσου δηλαδή να κάνουν επέλαση στην Ευρώπη..

 

Στην Αμερική δε ξέρω αν θα έκαναν κάτι οι κινέζοι, αλλά Ευρώπη πιστεύω ότι με πολύ επιθετική τιμολογιακή πολιτική θα εξαφάνισαν πολλούς από το χάρτη

Το ειπα με την έννοια οτι χτύπησαν μια αγορα που είναι αναλογικά τεραστια για την Γη. Αν πχ καταφέρναμε σαν Ελλάδα να πουλάμε 1 σταγόνα λάδι σε κάθε κινέζο θα είμασταν οι Νο1 πωλητές λαδιου στον κόσμο. Αν κάνουν επιθετική πολίτική στην ευρώπη/ηπα όντως θα εξαφανιστουν πολλές εταιρίες. 

 

Εγω ειχα διαβασει μια ειδηση πριν 4-5 μηνες περιπου οτι η xiaomi κλεβει προσωπικα δεδομενα απ τους χρηστες της...οποτε δεν την προτιμω προς το παρον...κατα τα αλλα αν δεν διαβαζα αυτη τη φημη το κινητο που θα επαιρνα θα ηταν σιγουρα xiaomi.

Εχει συζητηθεί και αναλυθεί εκτενώς. Είναι σαν το cloud των αλλων «μεγαλων» εταιρειων. Επίσης η ομάδα που ασχολείται με το ελληνικό miui εχει ξηλώσει τελειως το κομμάτι που φοβάσαι. Τώρα πάω να το γράψω στο facebook, το google+ και να το στείλω με hotmail, αλλωστε ολοι αυτοι δεν με παρακολουθούν εδω και καιρο. 

Το θεμα ειναι οτι δεν υπάρχει σερβις στην ελλαδα. Οποτε το παίρνεις και κανεις τον σταυρό σου και μην μου πειτε να το "στειλ' το πίσω στην κινα"

Είναι το μόνο μειονέκτημα, ο χρόνος αναμονής επισκευής. Από την άλλη avarto και πλαισιο σου κρατάνε το κινητό 30-45 ημέρες και σπάνια το φτιάχνουν. Μια η άλλη. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νίκο αν το μαγαζί Είναι σοβαρό Ναι θα το στείλω πίσω στην Κίνα κι ας είναι χρονοβόρα διαδικασία.

Στο κάτω κάτω ας με βγάλει δύο χρόνια και ας χαλάσει 160€ έδωσα και Είναι πύραυλος το τηλέφωνο με 160€ από Ελλάδα τι παίρνεις;;

Σαβουρες.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να δούμε αν θα μπορούμε να προφέρουμε καν τους μεγαλύτερους κατασκευαστές smartphone σε μερικά χρόνια έτσι όπως πάει!

 

Σσ-ιαομί.

 

Χ = sh στα Κινέζικα ονόματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη πρόσφατα ειχα μια περιπέτεια με ενα xiaomi, θα προτιμούσα ενα σερβις εδω απο οτι στην κινα, εκτος του χρονοβόρου και ειναι ψυχοφθόρο.

 

Εξ άλλου για να αναπτυχθεί η εταιρεία εδω οπως και να εχει θα πρέπει να υποστηριχθεί

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...