Προς το περιεχόμενο

Χαλάζιο στο μάτι


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παλιοτερα δεν ηξερα καν τι ειναι, αλλα τα τελευταια χρονια, καθε λιγους μηνες, ολο και και θα κανει την εμφανιση του, ευτυχως για λιγο, καθως το προλαβαινω παντα, με κολλυρια, αλοιφες και συχνα και αντιβιωση.

Εχει κανεις αλλος αυτο το προβλημα;
Διαβασα πολλα γι'αυτο, φυσικα εχω μιλησει και με οφθαλμιατρους, αλλα δεν βλεπω αν μπορει να γινει κατι προληπτικα, γιατι κυριως αυτο θα με ενδιεφερε.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλός καθαρισμός των βλεφάρων, θερμά επιθέματα και μερικοί λένε πως η διατροφή πλούσια σε λαχανικά και βιταμίνη Α βοηθάει. Από και πέρα υπάρχουν αλοιφές, αντιβιώσεις, ακόμα και χειρουργική διατομή και διάνοιξη του πόρου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τουλάχιστον 2 φορές την μέρα, θα βρέχεις μια πετσέτα με ζεστό νερό ή χαμομήλι κ θα την βάζεις πάνω στα βλέφαρα σου για 2-3 λεπτά, μόλις κρυώνει η πετσέτα θα το ξανακάνεις για 1-2 φορές. Το χαμομήλι έχει αντισηπτικές ιδιότητητες. Ή μπορείς να διαλύεις 1 σταγόνα baby shampoo σε λίγο νερό και να πλένεις μόνο τα βλέφαρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα δύο φορές που μου έχει προκύψει απλά το ζουπάω να τρέξει το splatter μόλις υπάρξει η δυνατότητη και τελειώνει το θέμα.

 

Βασικά νομίζω ότι απλά το χαλαζιο είναι απλά ένα fancy όνομα για το μπιμπικι στα βλέφαρα.

Τη πρώτη φορά σίγουρα μου προκλήθηκε από τη μπιχλα που έσκαγε στη μούρη μου όταν έκανα αγροτικές δουλειές (μάζευα ελιές)

Την άλλη δεν έχω κάτι προφανές στο μυαλό μου

 

Βάζω και τη σχετική αλοιφή με την οποία τα βλέπεις όλα θολά, αλλά δεν κάνει και θαύματα

 

Το χαμομήλι δε θα έλεγα πως κάνει κάτι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό με το χαμομήλι πάντως δε ξέρω...

Προσωπικά είχα ψιλοταλαιπωρηθεί για λίγο καιρό με το θέμα (μου έτυχε 3 φορές μέσα σε 1-1,5 χρόνο) και πέρα από τα φάρμακα (σταγόνες- αλοιφές τα γνωστά), στις συμβουλές του ο γιατρός μου είπε σε κάθε περίπτωση να μην κάνω πλύσεις με χαμομήλι γιατί όχι μόνο δεν κάνει τίποτα αλλά χειροτερεύει την περίπτωση. Το θυμάμαι χαρακτηριστικά. Μου συνέστησε να ανοίγω το μάτι και να ρίχνω φουλ νερό σκέτο με το τηλέφωνο. Κι απλά αν θέλω να βάλω και τίποτα άλλο στις πλύσεις, κανα johnson's sampoo το κλασσικό. 2-3 φορές τη μέρα σίγουρα, αν θυμάμαι καλά. Εγώ έκανα βέβαια σε κάθε ευκαιρία.

 

Επίσης για ευνόητους λόγους καλό θα είναι να έχεις μια πετσετούλα μκρή ξεχωριστή για τα μάτια, όσο κάνεις τους καθαρισμούς. Και τέλος ό,τι @@ριες και να λέμε εδώ, να ακολουθήσεις επακριβώς τον όποιο γιατρό σου. Κι αν θες εσύ συμπληρωματικά, ρώτα τον γι' αυτά που σου λέει ο καθένας εδώ να σου πει τι είναι σωστό και τι όχι για σενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλιοτερα δεν ηξερα καν τι ειναι, αλλα τα τελευταια χρονια, καθε λιγους μηνες, ολο και και θα κανει την εμφανιση του, ευτυχως για λιγο, καθως το προλαβαινω παντα, με κολλυρια, αλοιφες και συχνα και αντιβιωση.

 

Εχει κανεις αλλος αυτο το προβλημα;

Διαβασα πολλα γι'αυτο, φυσικα εχω μιλησει και με οφθαλμιατρους, αλλα δεν βλεπω αν μπορει να γινει κατι προληπτικα, γιατι κυριως αυτο θα με ενδιεφερε.

 

Εβγαλα ξαφνικα ενα πρωι διχως να εχω το παραμικρο προηγουμενο. Πηγα στην οφθαλμολογικη κλινικη στην Αθηνα οπου μου εγραψαν καποια αλοιφη η οποια δεν εκανε το παραμικρο.

Αφου τους επισκεφτηκα αλλες τρεις φορες μεσα σε εναμιση μηνα περιπου, και ειχε γινει τριπλασιο σε μεγεθος, με επιμονη μου τελικως μου εκαναν μια μικροεπεμβαση.

Διαβασα πως ειναι αρκετα συχνο να μην πιανει καποιον η φαρμακευτικη αγωγη, και λοιποι τροποι φυσικης αντιμετοπισης και κατεφυγα αναγκαστικα στην επεμβαση.

Καποια αλλα ατομα με ιστορικο χαλαζιο μου ειπαν πως μεν υποχωρουσε απο αρκετα ως πολυ επειτα απο φαρμακευτικη αγωγη, αλλα ανα τακτικα χρονικα διαστηματα επανεμφανιζοταν.

Αν αποφασεις να κανεις επεμβαση σε δημοσιο νοσοκομειο/κλινικη, να ξερεις πως θα προσπαθουνε να σε πεισουν να το αντιμετοπισεις φαρμακευτικα μεχρι τον αιωνα τον απαντα. Μετα απο πολυ επιμονη καταφερα να πραγματοποιησω την δικη μου επεμβαση, οπου ευτυχως ολα πηγαν μια χαρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχε μια παλιά μου κοπέλα. Απ ότι θυμάμαι ακολουθούσε κι εκείνη αγωγή με κολύρια κλπ, αλλά εν τέλει έκανε μια επέμβαση και ξεμπέρδεψε, σκέψου το

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευτυχως το προλαβαινω παντα με την αγωγη, πριν χειροτερεψει, δεν εχω φτασει ποτε στο σημειο να χρειαστω 'διανοιξη'.

Αλλα αν το 'αφηνα' σιγουρα θα χειροτερευε.


Τουλάχιστον 2 φορές την μέρα, θα βρέχεις μια πετσέτα με ζεστό νερό ή χαμομήλι κ θα την βάζεις πάνω στα βλέφαρα σου για 2-3 λεπτά, μόλις κρυώνει η πετσέτα θα το ξανακάνεις για 1-2 φορές. Το χαμομήλι έχει αντισηπτικές ιδιότητητες. Ή μπορείς να διαλύεις 1 σταγόνα baby shampoo σε λίγο νερό και να πλένεις μόνο τα βλέφαρα.

 

Αυτο θεωρεις οτι μπορει να γινεται ως προληπτικη διαδικασια;

Δηλαδη κι οταν αν δεν εχει εμφανιστει, αφου στο παρελθον ή κατα καιρους εμφανιζεται, καλον ειναι να γινεται ετσι κι αλλιως καθημερινα;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευτυχως το προλαβαινω παντα με την αγωγη, πριν χειροτερεψει, δεν εχω φτασει ποτε στο σημειο να χρειαστω 'διανοιξη'.

Αλλα αν το 'αφηνα' σιγουρα θα χειροτερευε.

 

 

Αυτο θεωρεις οτι μπορει να γινεται ως προληπτικη διαδικασια;

Δηλαδη κι οταν αν δεν εχει εμφανιστει, αφου στο παρελθον ή κατα καιρους εμφανιζεται, καλον ειναι να γινεται ετσι κι αλλιως καθημερινα;

Ευτυχως το προλαβαινω παντα με την αγωγη, πριν χειροτερεψει, δεν εχω φτασει ποτε στο σημειο να χρειαστω 'διανοιξη'.

Αλλα αν το 'αφηνα' σιγουρα θα χειροτερευε.

 

 

Αυτο θεωρεις οτι μπορει να γινεται ως προληπτικη διαδικασια;

Δηλαδη κι οταν αν δεν εχει εμφανιστει, αφου στο παρελθον ή κατα καιρους εμφανιζεται, καλον ειναι να γινεται ετσι κι αλλιως καθημερινα;

Εφόσον υπάρχει ιστορικό, καλό θα ήταν να γίνει συνήθεια χωρίς να παίρνεις φάρμακα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 φορές έχω μπει under the knife για αυτή τη μαλακία.Τελευταία φορά το 2005

 

Επειδη ειναι 'πονος' και μπορει να εξελιχτει σε 'περιπετεια', γι'αυτο θελω κι εγω να το προλαβαινω μολις το παρω ειδηση.

iris χρησιμες οι συμβουλές σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι περιπέτεια?Την πρώτη φορά προσπάθησα να το παλέψω με αλοιφές κτλ κ απλά δεν έφευγε.Χτύπησα χειρουργείο κ μετά επειδή βαριόμουν να ασχολούμε τις άλλες 2 με το που έσκαγε περίμενα το πολύ καμια βδομάδα κ στα καπάκια ξανά κόψιμο.Βασικά την τρίτη φορά μου αφαίρεσε ένα μεγάλο μέρος και του υγιούς αδένα γιατί όλο έσκαγε στο ίδιο μάτι.Από τότε λε πουλ δεν επέστρεψε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...