Προς το περιεχόμενο

vdsl στην περιοχη που μενω


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρα, ενδιαφερομαι να κανω αρχικη συνδεση για σταθερη στο σπιτι μου. ειναι η πρωτη δεν ξαναειχα για να ξερω τι παιζει απο ταχυτητες και τετοια δηλαδη, αλλα απο γειτονες ξερω οτι σε adsl παιζουν γυρω στα 5 mbps.

ενδιαφερομαι να βαλω ομως vdsl ή απο wind ή απο hol. Σε τηλεφωνο μου στην wind λεγοντας τους την διευθυνση μου μου ειπαν οτι υπαρχει διαθεσιμοτητα vdsl στην περιοχη μου. σε τηλεφωνημα στην hol την πρωτη φορα μου ειπαν οτι δεν πιανει η περιοχη μου, σε δευτερο τηλεφωνο σημερα μου ειπαν οτι πιανει και μπαινοντας και στη σελιδα τους στο ιντερνετ με βγαζει οτι εχει διαθεσιμοτητα στην περιοχη μου για vdsl.
οκ μεχρι εδω, λεμε οτι υπαρχει. ρωτησα στη hol ποσο θα πιανω σε σχεση με το γειτονα που εχει adsl και πιανει 5 mbps (που το θεωρω λιγο) και μου ειπαν 13 mbps επειδη απεχω 2, κατι χιλιομετρα απο το αστικο κεντρο. καπου διαβαζα ομως οτι με τα vdsl απο καφαο δεν παιζει ρολο το αστικο κεντρο, ισχυει αυτο?
το ρωτησα και στον πωλητη που μιλησα και μου ειπε οτι παντα απο το αστικο περνεις απλα περναει και απο το καφαο κατι τετοια.
αυτο θελω να ρωτησω αν εχει κανεις ιδεα τι παιζει. μην βαλω και πληρωσω παραπανω και το μετανιωσω μετα. μην πληρωνω για 50 mbps και παιρνω 13, δεν αξιζει....
οποιος μπορει να βοηθησει θα ηταν πολυ χρησιμο. η περιοχη μου ειναι Αγιος Δημητριος, Αττική.

ευχαριστω προκαταβολικα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

VDSL από υπαίθρια καμπίνα γίνεται μόνο σε όποιες περιοχές έχει κάνει αναβάθμιση ο ΟΤΕ.

Έχει γίνει στην δικιά σου και ποια είναι  περιοχή;

αν εχει γινει πως να το μαθω? περιοχη ειπα και πιο πανω Αγιος Δημητριος κοντα στην αγιου δημητριου προς ανω καλαμακι ειμαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρα, ενδιαφερομαι να κανω αρχικη συνδεση για σταθερη στο σπιτι μου. ειναι η πρωτη δεν ξαναειχα για να ξερω τι παιζει απο ταχυτητες και τετοια δηλαδη, αλλα απο γειτονες ξερω οτι σε adsl παιζουν γυρω στα 5 mbps.

ενδιαφερομαι να βαλω ομως vdsl ή απο wind ή απο hol. Σε τηλεφωνο μου στην wind λεγοντας τους την διευθυνση μου μου ειπαν οτι υπαρχει διαθεσιμοτητα vdsl στην περιοχη μου. σε τηλεφωνημα στην hol την πρωτη φορα μου ειπαν οτι δεν πιανει η περιοχη μου, σε δευτερο τηλεφωνο σημερα μου ειπαν οτι πιανει και μπαινοντας και στη σελιδα τους στο ιντερνετ με βγαζει οτι εχει διαθεσιμοτητα στην περιοχη μου για vdsl.

οκ μεχρι εδω, λεμε οτι υπαρχει. ρωτησα στη hol ποσο θα πιανω σε σχεση με το γειτονα που εχει adsl και πιανει 5 mbps (που το θεωρω λιγο) και μου ειπαν 13 mbps επειδη απεχω 2, κατι χιλιομετρα απο το αστικο κεντρο. καπου διαβαζα ομως οτι με τα vdsl απο καφαο δεν παιζει ρολο το αστικο κεντρο, ισχυει αυτο?

το ρωτησα και στον πωλητη που μιλησα και μου ειπε οτι παντα απο το αστικο περνεις απλα περναει και απο το καφαο κατι τετοια.

αυτο θελω να ρωτησω αν εχει κανεις ιδεα τι παιζει. μην βαλω και πληρωσω παραπανω και το μετανιωσω μετα. μην πληρωνω για 50 mbps και παιρνω 13, δεν αξιζει....

οποιος μπορει να βοηθησει θα ηταν πολυ χρησιμο. η περιοχη μου ειναι Αγιος Δημητριος, Αττική.

ευχαριστω προκαταβολικα!

Λοιπόν στον Άγιο Δημήτριο δεν πιάνει Vdsl.

 

Εκτός από κάποιες πολύ λίγες εξαιρέσεις που είναι σύνορα με Δάφνη

 

 

Στην απόσταση που έχεις αν ο γείτονας πιάνει 5 είναι καλά... Και εσύ 5-6 θα είσαι.

Για την ιστορία συνήθως δίνουν vdsl σε απόσταση 800 ως 1000 μέτρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν εχει γινει πως να το μαθω? περιοχη ειπα και πιο πανω Αγιος Δημητριος κοντα στην αγιου δημητριου προς ανω καλαμακι ειμαι

Στον Αίγιο Δημήτριο εξ όσον γνωρίζω, δεν έχει γίνει μέχρι σήμερα αναβάθμιση, σε αντίθεση με το Καλαμάκι.

Στην φωτογραφία, αριστερά είναι η παλιά καμπίνα και δεξιά η καινούργια μέσω της οποίας παρέχεται το VDSL.

Κάνεις μια βόλτα στην περιοχή σου και κάπου κοντά θα συναντήσεις μία από τις 2 υπαίθριες καμπίνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στον Αίγιο Δημήτριο εξ όσον γνωρίζω, δεν έχει γίνει μέχρι σήμερα αναβάθμιση, σε αντίθεση με το Καλαμάκι.

Στην φωτογραφία, αριστερά είναι η παλιά καμπίνα και δεξιά η καινούργια μέσω της οποίας παρέχεται το VDSL.

Κάνεις μια βόλτα στην περιοχή σου και κάπου κοντά θα συναντήσεις μία από τις 2 υπαίθριες καμπίνες.

σε ενα μερος στο ανω καλαμακι λιγο πιο κατω απο αγιου δημητριου εχω πετυχει μια καμπινα σαν αυτη δεξια.... τωρα κοντα στο σπιτι μ δεν εχω παρατηρησει.πρεπει να κανω μια βολτα. αν υπαρχει κοντα στο σπιτι μου σαν αυτη δεξια τοτε τι παιζει δλδ? δεν καταλαβα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν υπάρχει η δεξιά, τότε μπορείς να έχεις VDSL από καμπίνα σε OTE, Wind και HOL. Στην περίπτωση αυτή θα έχεις τον μέγιστο συγχρονισμό.

Σε διαφορετική περίπτωση VDSL μόνο από αστικό κέντρο, οπότε στην απόσταση που είσαι απλά δεν συμφέρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ψαχνοντας στο ιντερνετ ειδα οτι εχει νεες καμπινες σε περιοχες κοντα στη δικια μου αλλα πώς μπορω να ειμαι απολυτα σιγουρος οτι υπαρχουν αυτες? μπορω να ρωτησω καπου τηλεφωνικα??
παντως το πρωι που πηρα τηλ στη hol μου ειπαν οτι πιανει vdsl η περιοχη μου αλλά επειδη ειμαι μακρια απο το αστικο κεντρο δνε θα πιανω πανω απο 13 mbps....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για απόλυτη σιγουριά παίρνει τηλέφωνο ΟΤΕ.

Στον κατανεμητή της οικοδομή σου έχει έναν αριθμό της μορφής XXX-YY. Ο ίδιος αριθμός εμφανίζεται και στην καμπίνα που συνδέεται η οικοδομή σου. Την βρίσκεις και βλέπεις τι τύπος είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για απόλυτη σιγουριά παίρνει τηλέφωνο ΟΤΕ.

Στον κατανεμητή της οικοδομή σου έχει έναν αριθμό της μορφής XXX-YY. Ο ίδιος αριθμός εμφανίζεται και στην καμπίνα που συνδέεται η οικοδομή σου. Την βρίσκεις και βλέπεις τι τύπος είναι.

στον οτε ακριβως τι θα ρωτησω? αν στην διευθυνησ που μενω εχει τα νεα υπεθρια καφαο με οπτικη ειναι? αυτό? γιατι η hol το πρωι που τους το ειπα μου λεει εχει αλλα παιρνεται απο το αστικο κεντρο. και με μπερδεψε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνε έλεγχο διαθεσιμότητας στον ΟΤΕ, στη HOL και όπου αλλού νομίζεις.

Αν σου δίνουν από καμπίνα θα φαίνεται από την μέγιστη ταχύτητα στα πακέτα που σου δίνουν.

Αν στον ΟΤΕ δεν αναφέρεται το 50Mbps παίρνεις από αστικό κέντρο.

Στο τηλέφωνο θα ρωτήσεις αν η διεύθυνση κατοικίας ανήκει σε περιοχή με τις νέες αναβαθμισμένες καμπίνες VDSL.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνε έλεγχο διαθεσιμότητας στον ΟΤΕ, στη HOL και όπου αλλού νομίζεις.

Αν σου δίνουν από καμπίνα θα φαίνεται από την μέγιστη ταχύτητα στα πακέτα που σου δίνουν.

Αν στον ΟΤΕ δεν αναφέρεται το 50Mbps παίρνεις από αστικό κέντρο.

Στο τηλέφωνο θα ρωτήσεις αν η διεύθυνση κατοικίας ανήκει σε περιοχή με τις νέες αναβαθμισμένες καμπίνες VDSL.

στον οτε βγαζει

Αποτελέσματα Ελέγχου
 

ΟΤΕ Double Play VDSL      

Η παροχή του VDSL εξαρτάται από την απόσταση από το κέντρο ΟΤΕ και άλλους τεχνικούς παράγοντες. Προχωρήστε στην online παραγγελία σας και θα επικοινωνήσουμε άμεσα μαζί σας .

 

VDSL έως 50 Mbps

Διαθέσιμο στην περιοχή σας.

 

VDSL έως 30 Mbps

Διαθέσιμο στην περιοχή σας.

 

 

στην hol βγαζει απλα αυτο :

hol VDSL:
Υπάρχει διαθεσιμότητα στην περιοχή σου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τις απαντήσεις φαίνεται ότι είτε είσαι κοντά (μέχρι ~800 μέτρα) από το αστικό κέντρο, είτε έχει γίνει αναβάθμιση των καμπίνων στην περιοχή σου.

Η πρώτη περίπτωση αποκλείεται όπως έχεις αναφέρει, άρα μένει η δεύτερη.

Καλού-κακού πάρε τηλέφωνο τον ΟΤΕ που είναι ο μόνος αρμόδιος για την περίπτωση των καμπίνων ή ψάξε την γειτονιά σου να βρεις την καμπίνα που συνδέεσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τις απαντήσεις φαίνεται ότι είτε είσαι κοντά (μέχρι ~800 μέτρα) από το αστικό κέντρο, είτε έχει γίνει αναβάθμιση των καμπίνων στην περιοχή σου.

Η πρώτη περίπτωση αποκλείεται όπως έχεις αναφέρει, άρα μένει η δεύτερη.

Καλού-κακού πάρε τηλέφωνο τον ΟΤΕ που είναι ο μόνος αρμόδιος για την περίπτωση των καμπίνων ή ψάξε την γειτονιά σου να βρεις την καμπίνα που συνδέεσαι.

θα παρω ενα τηλεφωνακι απο δευτερα αν ειναι. ξερουμε καποιο σταθερο του οτε περαν του 5ψηφιου αριθμου του? γιατι μονο απο κινητο μπορω να καλεσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...