Προς το περιεχόμενο

Macbook Pro πήγα για service - απαγορευτική τιμή. Άλλες επιλογές;


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά. Πριν καπου δυο βδομάδες κατέβασα τα yosemite -τι το θελα- και άρχισε να μου σβήνει η οθόνη, να παγώνει, να βγαζει γραμμες και να μην ανταποκρίνεται. Του έκανα ο,τι μπορούσα αλλά τζίφος. Το πήγα λοιπόν για σέρβις στην istorm, στο κολωνάκι που υπάρχει κατάστημα. Με πήραν την ίδια μερα τηλ και μουπαν ότι του άλλαξαν σκληρό δίσκο και ram αλλά και πάλι υπήρχε πρόβλημα και ότι θα το στείλουν στα κεντρικά για να το δουν ειδικοί. Τεσπα, σήμερα μετά από μια εβδομάδα με πηραν τηλ και μου είπανε ότι έχει πρόβλημα η καρτα γραφικών και πως πρέπει να αλλαχτεί η μητρική. Σύνολο σε ευρώ 615!! Μου ήρθε ταμπλάς. Δεν μπορώ να διαθέσω τόσα πολλά χρήματα, οπότε του είπα τι άλλο μπορώ να κάνω. Μου λέει μόνο να το επιστρέψουμε πίσω.

 

Υπάρχουν αλλες επιλογές; Να το πάω κάπου αλλού που να το επιδιορθώσουν σε καπως χαμηλότερες τιμές περί τα 200 -250 ευρώ; ¨Η πάει το mac;; Επιπλέον, αν δεν γίνεται τίποτα, έχω κάνει backup τα αρχεία μου, αλλά δεν μπορεί ο δίσκος να διαβαστεί από windows. Ξέρετε πώς μπορώ να τα δω; Γιατι έχω κάποια πολύ χρήσιμα. Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μοντελο του macbook ειναι σημαντικό διότι υπάρχει περίπτωση να έχεις καρτα γραφικών ενσωματωμένη

 

στον επεξεργαστη πχ hd4000 (για να εξαντλήσουμε πιθανότητες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση προς τους γνώστες...

 

Μου κάνει εντύπωση το γεγονός πως άρχισαν τα προβλήματα μετά το yosemite. Μιας και το yosemite κάνει άλλη χρήση στις μνήμες κλπ, παίζει να γίνεται κάτι αντίστοιχο με την κάρτα γραφικών και να δημιουργεί προβλήματα?? Γιατί αν συμβαίνει κάτι τέτοιο, μία δοκιμή σε mavericks θα βοηθούσε.

 

@Social Nick

Τον έχεις τώρα τον υπολογιστή? Αν ναι, τσέκαρε αν ανοίγει και αν σου κάνει παιχνίδια με τα χρώματα κατά την εκκίνηση, αφού κρατήσεις πατημένο το 'alt'.

 

Όσο για το παρακάτω, πραγματικά με αφήνει.... με το στόμα ανοικτό!! Φήμες λένε πως τα παιδιά στην istorm βοήθησαν στην σχεδίαση κι ανάπτυξη του curiosity....  :fear:  :X

 

και μουπαν ότι του άλλαξαν σκληρό δίσκο και ram αλλά και πάλι υπήρχε πρόβλημα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια έχω macbook pro 15'' early 2011. Τον έχω τώρα 3 χρόνια, τέλη του '11 το πήρα. Πριν βάλω τα yosemite, (με mavericks) δούλευε απίστευτα τέλεια, δεν μου είχε παρουσιάσει ούτε τότε, ούτε ποτέ όσο τον είχα πρόβλημα. Ποτέ όμως. Αφότου έβαλα το 10.10 μου έκανε όλα αυτά που έγραψα.


@Social Nick

Τον έχεις τώρα τον υπολογιστή? Αν ναι, τσέκαρε αν ανοίγει και αν σου κάνει παιχνίδια με τα χρώματα κατά την εκκίνηση, αφού κρατήσεις πατημένο το 'alt'.

οχι, δεν τον έχω αυτή τη στιγμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κι επιμένω πως μου φαίνεται μεγάλη σύμπτωση ώστε να έπαθε κάτι η κάρτα γραφικών με την εγκατάσταση του yosemite, προς το παρόν ζήτα να στον φέρουν πίσω όπως τους τον έδωσες και ξεκινάς από εκεί. Η istorm προφανώς δεν μπορεί να σου προσφέρει κάτι παραπάνω... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κι επιμένω πως μου φαίνεται μεγάλη σύμπτωση ώστε να έπαθε κάτι η κάρτα γραφικών με την εγκατάσταση του yosemite, προς το παρόν ζήτα να στον φέρουν πίσω όπως τους τον έδωσες και ξεκινάς από εκεί. Η istorm προφανώς δεν μπορεί να σου προσφέρει κάτι παραπάνω... 

τους ειπα να μου τον φερουν πισω οντως. ομως μετα, τι γινεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τους ειπα να μου τον φερουν πισω οντως. ομως μετα, τι γινεται;

μπορεί να είναι συνδιασμός οδηγών του yosemite και τις κάρτας γραφικών σου.

Μόλις επιστρέψει κάνε καθαρή εγκατάσταση σε mavericks 10.9.5 και παρακολούθησε το.

Αν λειτουργεί άψογα αστο με το συγκεκριμένο λειτουργικό και μην το πειράξεις..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τους ειπα να μου τον φερουν πισω οντως. ομως μετα, τι γινεται;

Για εμένα, απλά ψάχνεις να δεις αν τα προβλήματα στα βγάζει γενικότερα ή κυρίως όταν μπαίνεις σε yosemite. Αυτό το αναφέρω καθώς μου κάνει εντύπωση πως όλα ξεκίνησαν με το yosemite όπως προανέφερα. Ξεκινάς από εκεί λοιπόν. Όταν τον παραλάβεις, ενημερώνεις! :)

 

Edit

Όπως στα γράφει ο Prof_Chaos από πάνω. Στο αιτιολόγησε καλύτερα από εμένα ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Yosemite δεν φταιει .  Το μεγαλυτερο ποσοστο των 2011 (AMD 6xxx) εχουν θεμα . Υπαρχει μαλιστα petition macbook pro 2011 petition

 

Ψαξτο παραπανω και θα δεις τι γινεται . 

 

Παντως του αδερφου μου στην Αγγλια μετα απο πολλες φωνες και τρεχαματα 6 μηνων  του το αντικατεστησαν δωρεαν (περιπου 400 λιρες) . Ιδιο μοντελο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Yosemite δεν φταιει .  Το μεγαλυτερο ποσοστο των 2011 (AMD 6xxx) εχουν θεμα . Υπαρχει μαλιστα petition macbook pro 2011 petition

 

Ψαξτο παραπανω και θα δεις τι γινεται . 

 

Παντως του αδερφου μου στην Αγγλια μετα απο πολλες φωνες και τρεχαματα 6 μηνων  του το αντικατεστησαν δωρεαν (περιπου 400 λιρες) . Ιδιο μοντελο .

Και το mid2010 mbp έχει προβλήματα με την nvidia.. glitches κοκ .

Στα yosemite δουλεύει ρολόι η nvidia .. Mavericks είχα αραιά και που μερικά artifacts ειδικά σε java.

 

Επειδή η apple εχει κάνει χοντράδες απο το εργοστάσιο κάποιες κάρτες ορισμένων μοντέλων είναι "υπερευαίσθητες" με τις αλλαγές στο λογισμικό.Το yosemite εχει δείξει σε άλλους τομείς οτι έχει ακόμη προβληματάκια να διορθώσει οπότε είναι λίγο ύποπτο οτι μπορεί να ζόρισε λίγο παραπάνω την συγκεκριμένη κάρτα.

 

Ας δοκιμάσει mavericks και μας λέει ο φίλος . Να χάλασε την κάρτα το λογισμικό είναι λίγο δύσκολο.

 

Οσον αφορά την διάγνωση τα περισσότερα service οταν δεν μπορούν να λύσουν ενα πρόβλημα λένε αλαγή μητρικής . Ειναι η πλέον εύκολη λύση.

Χωρίς να θέλω να αποκλείσω την διάγνωση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις επιστρέψει κάνε καθαρή εγκατάσταση σε mavericks 10.9.5 και παρακολούθησε το.

Αν λειτουργεί άψογα αστο με το συγκεκριμένο λειτουργικό και μην το πειράξεις..

Λοιπόν κάτι που δεν έγραψα είναι ότι προσπάθησα να του ξαναεγκαταστήσω με clean install τα mavericks, αλλά και πάλι τίποτα. Στο πρώτο μου σχόλιο έγραψα ότι έκανα ότι μπορούσα όμως τζίφος. Το προσπάθησα λοιπόν κι αυτό. Αλλά και πάλι μου κολούσε/έσβηνε η οθόνη και το μόνο βήμα που κατάφερα ήταν να κανω φορμάτ το δίσκο. Μετά όποτε πήγαινα για εγκατάσταση μου κολλούσε η οθόνη. Γι'αυτό το πήγα κι όλας για σέρβις, δεν μπορούσα να κανω τίποτε άλλο εγω. Σας λέω, πριν βάλω τα yosemite, ήταν τζάμι το εργαλείο. Αφότου τα εγκατέστησα έγινε όλο αυτό..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορεί να είναι συνδιασμός οδηγών του yosemite και τις κάρτας γραφικών σου.

Μόλις επιστρέψει κάνε καθαρή εγκατάσταση σε mavericks 10.9.5 και παρακολούθησε το.

Αν λειτουργεί άψογα αστο με το συγκεκριμένο λειτουργικό και μην το πειράξεις..

^^ Αυτό. Το yosemite ειναι σχεδόν απίθανο να δημιουργησε το πρόβλημα, απλως στο «έδειξε». Αυτο δε σημαίνει οτι αμα περάσεις πάλι mavericks θα λυθεί ή θα αναιρεθεί το πρόβλημα αλλά αν είναι θέμα «οδηγών» του mavericks θα σταματήσει να σε ενοχλεί το πρόβλημα. Για μένα το πρόβλημα Hardware προϋπήρχε και συμπτωματικά εμφανίστηκε τώρα. Είναι σαν το πρόβλημα στην υγεία που το ανακαλύπτεις με ετήσιο τσεκ-απ ή με συμπτώματα. 

 

Λύση για να το φτιάξεις κάπου φθηνά δεν εχω υπόψη μου. 

 

Edit : Για να σου αλλάξουν το δίσκο ίσως βρήκαν και πρόβλημα στο s.m.a.r.t.. Δες μήπως ο δίσκος σου (φαντάζομαι σου εβαλαν πάλι τον παλιό) εχει πρόβλημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπαρχει περιπτωση να φταιει το λειτουργικο για κατι τετοιο. Απλα επεσε παρουσιαστηκε το προβλημα εκεινη την στιγμη συμπτωματικα.

Τωρα απο εκει και περα αν δεν θες να τα σκασεις για logicboard τοτε πας για reballing http://www.techsys.gr/?p=laptop-reballing-service

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Yosemite δεν φταιει .  Το μεγαλυτερο ποσοστο των 2011 (AMD 6xxx) εχουν θεμα . Υπαρχει μαλιστα petition macbook pro 2011 petition

 

Ψαξτο παραπανω και θα δεις τι γινεται . 

 

Παντως του αδερφου μου στην Αγγλια μετα απο πολλες φωνες και τρεχαματα 6 μηνων  του το αντικατεστησαν δωρεαν (περιπου 400 λιρες) . Ιδιο μοντελο .

Φίλε το έψαξα αυτό που έγραψες και όντως είναι πάρα πολλοί αυτοί που έχουν πρόβλημα με την καρτα γραφικών στα μοντελα των 15'' και 17'' mbp2011. Είδα μάλιστα και ομάδα στο φέισμπουκ που έχει κάπου 6,5 χιλιάδες μέλη. Οπότε όντως δεν θα έφταιγε το γιοσέμιτι αυτό καθ'αυτό. Όμως σ'αυτό το πρόβλημα η αππλ δεν ανταποκρίνεται...

Τωρα απο εκει και περα αν δεν θες να τα σκασεις για logicboard τοτε πας για reballing http://www.techsys.gr/?p=laptop-reballing-service

και κανει δουλειά αυτό το reballing ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...