Προς το περιεχόμενο

Κλήσεις απο Δήμο Αθηναίων ( απο το 2010...)


LiquidTroll

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ελα παιδες καλησπέρα ,

 

μου ήρθανε μαζεμένες 6 κλήσεις απο τον Δήμο Αθηναίων , συνολικής αξίας 240 €.

 

Νταξ , ήμανε παράνομος στο παρκάρισμα , τότε κατέβαινα για δουλειές στην Αθήνα ,

 

αλλά δεν θέλω να της πληρώσω γιατί ΔΕΝ είναι απο τροχαία , και δεν θέλω να δώσω λεφτά στην δημοτική αστυνομία.

Και φυσικά , γιατί έχουνε περάσει 4-4.5 χρόνια απο τότε.....

 

Τίθεται το ερώτημα , αν δεν της πληρώσεις παίζει να υπάρχει πρόβλημα?

 

Θεωρούντε χρέη προς το δημόσιο? Γιατι έχω και επιχείρηση , και αν δεν έχω πληρώσει πχ. το ΤΕΒΕ , το ΙΚΑ ή την εφορία , ΔΕΝ μπορώ να πάρω ενημερότητα , και πλέον παιρνάνε όλα απο το taxis δηλαδή απο τις τράπεζες, και μπορούνε να στα πάρουνε όποτε θέλουνε/βρουνε μέσα λεφτά.

 

Τώρα που με θυμήθηκε ο Δ.Α. , να το πληρώσω?Ή απλα στέλνει κλήσεις , μπας και πιάσει κανα φοβισμένο κορόιδο που θα τις πληρώσει , μαζέυοντας λεφτά , για να μην χρεωκοπήσει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 67
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

sorry για το offtopic,  η δημοτική αστυνομία δεν καταργήθηκε; Προσφατα που περνούσα απο Αθηνάς τους είδα που χαριεντίζονταν με κατι ειδικούς φρουρούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nαι καταργήθηκε και μετατάχθηκαν στην αστυνομία. Τώρα το τι κάνουν εκεί δεν ξέρω...Πάντως αφού έφαγες κλήσεις οφείλεις να τις πληρώσεις. Το ότι δεν τις έφαγες από την τροχαία δεν έχει σημασία, άλλωστε τόσα χρόνια η δημοτική έκανε τη δουλειά της τροχαίας μέσα στις πόλεις. Πλέον απ όσο ξέρω τις οφειλές τις περνάνε στη φορολογική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρώτα δικηγόρο να σου πεί τα εξής:

 

1. Εφόσον παραμείνουν απλήρωτα στον δήμο αν υπόκεινται σε προσαύξηση.

2. Αν υπάρχει χρονικό διάστημα στο οποίο πολλαπλασιάζεται το ποσόν όπως στα απλήρωτα πρόστιμα στα ΜΜΜ μέσω εφορίας.

3. Αν κάποια στιγμή περάσει στην εφορία η οφειλή σου.

 

Αν δεν γίνει τίποτα και απλά παραμένουν στον δήμο χωρίς προσαύξηση, μην τα πληρώνεις. Σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση πλήρωσέ τα γιατί προφανώς δεν συμφέρει να το αφήσεις απλήρωτο και να τοκίζεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nαι καταργήθηκε και μετατάχθηκαν στην αστυνομία. Τώρα το τι κάνουν εκεί δεν ξέρω...

 

μεταταχθηκαν στην αστυνομία και κράτησαν τις παλιές στολές; ενδιαφέρον...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσχετα αν μετατάχθηκαν ή όχι,η επιβολή του πρόστιμου και η πληρωμή του γίνεται για λογαριασμό της Δημοτικής αστυνομίας (ως ξεχωριστή υπηρεσία).

 

Στα ΕΛΤΑ μάλιστα ζητούν και παράβολο 4 ευρώ προκειμένου να γίνει η πληρωμή του προστίμου.Αν όμως μου βεβαιωθεί πρόστιμο ακριβώς για την ίδια παράβαση απο τροχαία,πληρώνω μόνο ότι αναγράφεται πάνω στην κλήση.

Προσωπικά έχω αφήσει απλήρωτες κλήσεις της Δ.αστυνομίας μόνο και μόνο επειδή το θεωρώ κοροϊδία,ενώ πληρώνω την αμέσως επόμενη ημέρα οτιδήποτε έχει να κάνει με την τροχαία.

Σε καμία περίπτωση δέν θέλω να επηρεάσω.Είναι δική μου επιλογή και στην τελική,δική μου και η ευθύνη για ότι (και αν) προκύψει στο μέλλον.

 

Παρεμπιπτόντως,της Δ.Α είναι τόσο ηλίθιοι,που έγραψαν μόνιμο κάτοικο επειδή το όχημα καταλάμβανε θέση για ...μόνιμους κατοίκους (το πράσινο στικεράκι ευδιάκριτα κολλημένο στο παρμπριζ).Πραγματικά κρίμα που δέν τράβηξα φωτογραφία...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Παρεμπιπτόντως,της Δ.Α είναι τόσο ηλίθιοι,που έγραψαν μόνιμο κάτοικο επειδή το όχημα καταλάμβανε θέση για ...μόνιμους κατοίκους (το πράσινο στικεράκι ευδιάκριτα κολλημένο στο παρμπριζ).Πραγματικά κρίμα που δέν τράβηξα φωτογραφία...

μεταταχθηκαν στην αστυνομία και κράτησαν τις παλιές στολές; ενδιαφέρον...

Παντως εχω πετυχει παρα πολλες φορες κατι τυπους με πολιτικα να κοβουν κληση με ενα μαραφετι σαν pda που βγαζει την κληση εκτυπωμενη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@LiquidTroll

 

Σε γνωστό μου ήρθε παρόμοια ειδοποίηση αυτή τη βδομάδα, για 5 κλήσεις που έγιναν ΜΑΡ-ΑΠΡ-ΜΑΙ του 2012 και συνολικό ποσό 5Χ80 = 400 ευρώ !!!, χωρίς προσαυξήσεις.

Οι κλήσεις είναι για παράνομο παρκάρισμα σε σημεία κοντά στη δουλειά που είχε τότε (από το ΝΟΕ 2012 είναι άνεργος !!!).

Ο γνωστός μου λέει ότι δεν είδε ποτέ τις κλήσεις είτε στο παρμπρίζ είτε αλλού.

Εάν είναι και οι δικές σου για παλιές περιόδους, σημαίνει ότι κόπηκαν από τη δημοτική αστυνομία που λειτουργούσε τότε.

Φαίνεται ότι ο Δήμος ξεθάβει αυτές τις υποθέσεις με στόχο την είσπραξη χρημάτων.

 

Στην ουσία τώρα.

Από προσωπική εμπειρία, με παρόμοια υπόθεση πριν από αρκετά χρόνια, είχα σκεφτεί τότε ότι δεν χρειάζεται να πληρώσω, με την ελπίδα ότι θα σβηστούν ή θα χαριστούν, αλλά μετά από καιρό ήρθε ειδοποίηση από την Εφορία μου να πληρώσω ένα υπέρογκο ποσό αφού είχαν προστεθεί προσαυξήσεις κλπ. Πήγα, φυσικά, και το πλήρωσα αφού είχε βεβαιωθεί το ποσό στην Εφορία και εισπράτεται ως δημόσιο έσοδο. Από τότε αποφάσισα ότι 1) δεν θα ξαναχρησιμοποιήσω το αυτ/το στο κέντρο και 2) δεν θα αφήσω απλήρωτη κλήση (εάν και όποτε συμβεί αυτό).

 

Επειδή το ποσό των 400 ευρώ είναι αδύνατο να το πληρώσει ο άνεργος φίλος μου, τον συμβούλεψα να εξετάσει την περίπτωση υπαγωγής της περίπτωσης αυτής στη ρύθμιση των χρεών σε πολλές δόσεις που ψηφίστηκε πρόσφατα από τη Βουλή. Δεν γνωρίζω περισσότερα, αφού δεν έχει δημοσιευτεί ο νόμος στην ΕΚ και δεν έχει εκδοθεί ερμηνευτική εγκύκλιος, αλλά νομίζω ότι μπορούν να υπαχθούν σ' αυτόν παρόμοιες οφειλές.

 

Με δεδομένο ότι είσαι επαγγελματίας και έχεις δοσοληψίες με την Εφορία, νομίζω ότι πρέπει να εξετάσεις αυτή τη λύση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sorry για το offtopic,  η δημοτική αστυνομία δεν καταργήθηκε; Προσφατα που περνούσα απο Αθηνάς τους είδα που χαριεντίζονταν με κατι ειδικούς φρουρούς.

αυτοί που είδες΄μάλλον είναι πρώην δημοτικοί (οι οποίοι έως τώρα ήταν σε διαθεσιμότητα)  που έχουν απορροφηθεί στην αστυνομία και δεν τους έχουν χορηγηθεί ακόμα στολές

 

βασικά μπορεί να μην έχουν περάσει ακόμα εκπαίδευση και το μόνο που κάνουν αυτή τη περίοδο είναι να παρουσιάζονται στα τμήματα που τους έχουν μετατάξει και να περιφέρονται με τους αστυνομικούς 

μεταταχθηκαν στην αστυνομία και κράτησαν τις παλιές στολές; ενδιαφέρον...

όπως είπα δε τους έχουν χορηγηθεί νέες

 

δεν ξέρω αν μερικοί έχουν πάρει απλά οπλόσημα της αστυνομίας και τα βάζουν πάνω στις στολές της δημοτικής

 

στολές κανονικές δεν έχουν παίξει, ούτε κανονικοί αστυνομικοί είναι ακόμα

απλά είναι σε ένα μεταβατικό στάδιο και οι διοικητές τους για να μην τους έχουν να κάθονται τους βγάζουν έξω έστω και έτσι..

 

 

Θεωρούντε χρέη προς το δημόσιο? Γιατι έχω και επιχείρηση , και αν δεν έχω πληρώσει πχ. το ΤΕΒΕ , το ΙΚΑ ή την εφορία , ΔΕΝ μπορώ να πάρω ενημερότητα , και πλέον παιρνάνε όλα απο το taxis δηλαδή απο τις τράπεζες, και μπορούνε να στα πάρουνε όποτε θέλουνε/βρουνε μέσα λεφτά.

 

Τώρα που με θυμήθηκε ο Δ.Α. , να το πληρώσω?Ή απλα στέλνει κλήσεις , μπας και πιάσει κανα φοβισμένο κορόιδο που θα τις πληρώσει , μαζέυοντας λεφτά , για να μην χρεωκοπήσει?

κι εμένα μου είχαν στείλει μία από το 2004 (το 2012 νομίζω μου ήρθε σπιτι)

 

λογικά κάποια στιγμή θα βεβαιωθεί στην εφορία και τότε ναι δε θα μπορέις να πάρεις ενημερότητα μέχρι να πληρώσεις τη κλήση με τις προσαυξήσεις, οπότε καλύτερα να ξεμπερδεύεις πριν φτάσει σε αυτό το σημείο 

, και πλέον παιρνάνε όλα απο το taxis δηλαδή απο τις τράπεζες, 

εδώ εννοείς να σου δεσμέυσουν λογαριασμό; για κλήση; μου φαίνεται τραβηγμένο 

 

 

Επειδή το ποσό των 400 ευρώ είναι αδύνατο να το πληρώσει ο άνεργος φίλος μου, τον συμβούλεψα να εξετάσει την περίπτωση υπαγωγής της περίπτωσης αυτής στη ρύθμιση των χρεών σε πολλές δόσεις που ψηφίστηκε πρόσφατα από τη Βουλή. Δεν γνωρίζω περισσότερα, αφού δεν έχει δημοσιευτεί ο νόμος στην ΕΚ και δεν έχει εκδοθεί ερμηνευτική εγκύκλιος, αλλά νομίζω ότι μπορούν να υπαχθούν σ' αυτόν παρόμοιες οφειλές.

 

 

 

αν δεν έχει βεβαιωθεί στην εφορία κάτι (να φαίνεται ως αρύθμιστο χρέος στη προσωποποιημένη πληοροφόρηση) δε μπορεί να μπει σε δόσεις 

 

το να βάλεις όμως 400 € σε 72 δόσεις που λέει ο νέος νόμος μου φαίνεται παράλογο και ανούσιο

αν έχει κι άλλα χρέη και μαζευτεί ένα "καλό" ποσό θα μπορούσε να τα βάλει όλα πακέτο σε μια ρύθμιση

 

αλλά τα 400 δεν είναι κάνα μεγάλο χρέος, μπορεί απλά να τυπώσει ταυτότητα οφειλής και όποτε έχει να πηγαίνει να βάζει 30-40€ να φαίνεται ότι υπάρχει κίνηση και όποτε μπορεί ή με το πέρασμα του καιρού το ξεπληρώνει...

 

αυτό βέβαια ξαναλέω εφ'όσον έχει βεβαιωθεί στην εφορία, αν δεν έχει φτάσει ακόμα εκεί δε μπορεί να κάνει δόσεις και ρυθμίσεις 

 

θυμήθηκα τώρα τύπο επαγγελματία οδηγό που έφαγε 1000αρικο πρόστιμο και επειδή του είπε ένας τροχαίος (τρέχα γύρευε τι βλακείες του έλεγε και τί κατάλαβε αυτός..)  ότι μπορεί να το ρυθμίσει ψαχνόταν άμεσα με την εφορία για να κάνει ρύθμιση :lol:

θα πάρει καιρό μέχρι να βεβαιωθεί στην εφορία.. και τότε ναι θα μπορεί να το ρυθμίσει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε φερσου σαν Ανδρας οχι σαν παιδακι.Εκανες τη μαλακια σου σε πιασανε πληρωσε τωρα την κλήση.Απλα και ωραια.

 

 

αναγούλα και εμετός για κάθε επιχειρημα που ξεκινά με "φερσου σαν αντρας", κτλ. άσχετα αν ειναι σωστό ή λάθος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...