Προς το περιεχόμενο

Η Google δείχνει σε video το Spiral One, ένα λειτουργικό πρωτότυπο του Project Ara


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μέσω ενός νέου video, η Google δείχνει το πιο προηγμένο πρωτότυπο του αρθρωτού smartphone που ετοιμάζει, και το οποίο μπορεί και εκκινεί κανονικά σε περιβάλλον Android ενώ έχει τη δυνατότητα να "σηκώνει" και εφαρμογές.Το πρωτότυπο ονομάζεται Spiral One, και είναι η πρώτη έκδοση του smartphone από την πρωτοβουλία Project Ara που δείχνει να λειτουργεί έστω και για μερικά δευτερόλεπτα. Χάρη στο νέο video, μπορούμε να καταλάβουμε περίπου πως θα μοιάζουν οι πρώτες συσκευές που θα διατεθούν εμπορικά, αν και αυτό αναμένεται να αργήσει για λίγο καιρό ακόμη.

 

Πριν φτάσουμε σε αυτή τη φάση, θα δούμε το πρωτότυπο Spiral 2, το οποίο θα διαθέτει νέα chips κατασκευασμένα από την Toshiba στα αρθρώματα του και αναμένεται να παρουσιαστεί στο συνέδριο Project Ara Developers Conference που ετοιμάζει η εταιρεία τον ερχόμενο Ιανουάριο.

 

Η εταιρεία είχε δείξει ένα πρωτότυπο του Project Ara στο συνέδριο Google I/O τον περασμένο Ιούνιο, αλλά το αρθρωτό κινητό "πάγωσε" δευτερόλεπτα μετά την εκκίνηση του. Στο συνέδριο τον Ιανουάριο, η εταιρεία αναμένεται να δείξει ένα λειτουργικό smartphone καθώς και το επόμενης γενιάς Module Developers Kit ενώ θα πραγματοποιήσει επίδειξη ορισμένων σχεδίων από κάποιους developers.

 

 

Link.png Site: Mashable

 

Update: Το Project Ara είναι μία πρωτοβουλία που ξεκίνησε από μία απλή, αλλά ιδιαίτερα ενδιαφέρουσα ιδέα/ concept του Phonebloks. Το εγχείρημα βασίζεται πάνω στη δημιουργία κινητών τηλεφώνων που θα μπορούσαμε να αναβαθμίζουμε και να τροποποιούμε ανάλογα με τις ιδιαίτερες ανάγκες μας. Επομένως έχουμε να κάνουμε με μία ιδέα που γνωρίζουμε ήδη, και πάνω στην οποία βασίζονται κατά κάποιο τρόπο και τα σημερινά "custom made" PCs.

 

Επομένως κάποιος, εφόσον έχει τη βάση -τον ενδοσκελετό με άλλα λόγια- μπορεί να προσαρμόζει πάνω της αρθρώματα (modules), τα οποία μπορεί να διαθέτουν τη μνήμη (σε διαφορετικές ποσότητες), τον αποθηκευτικό χώρο (σε διαφορετικές χωρητικότητες), το κεντρικό SoC (επεξεργαστής και υποσύστημα γραφικών), την κάμερα (με διαφορετική ανάλυση, αισθητήρα), την μπαταρία και άλλα στοιχεία που αποτελούν μέρη ενός σημερινού smartphone. Αυτά τα αρθρώματα μπορούν να ανήκουν σε διαφορετικούς κατασκευαστές και να εξυπηρετούν διαφορετικές ανάγκες, οπότε κάποιος μπορεί να "συναρμολογήσει" το smartphone που ταιριάζει όσο το δυνατόν περισσότερο στις ανάγκες και στο γούστο του.

 

Η ιδέα του Phonebloks, άρεσε πολύ στη Google, που πλησίασε τον Dave Hakkens του Phonebloks. Υπήρχε ωστόσο το υπόβαθρο, αφού πριν εξαγοράσει την Motorola, είχε εξαγοράσει διάφορες πατέντες και ευρεσιτεχνίες που αφορούσαν σε αρθρωτά τηλέφωνα από την εταιρεία Modu. Με την εξαγορά της Motorola, μετέφερε το Project Ara, όπως ονόμασε την πρωτοβουλία στο τμήμα ανάπτυξης και ερευνών της Motorola και σήμερα, το ίδιο group που δεν μετακόμισε μαζί με την Motorola στη Lenovo, το τμήμα Advanced Technology and Projects (ATAP) "τρέχει" το concept. Παρακάτω παραθέτω μερικά video που εξηγούν -πιθανόν καλύτερα- τι είναι το Project Ara και την προέλευση του.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Κατα την γνωμη μου θα ηταν μεγαλη επιτυχια αν ειχε και καλη εμφανιση (βεβαια ειναι κατι εντελως υποκειμενικο αυτο το θεμα). Αν καταφερουν με καποιον τροπο να μην αφηνουν τα κομματια να προεξεχουν αλλα να το κανουν να δινουν την αισθηση του ενιαίου θα με ενθουσιαζε πολυ! Κατι ακομα, ολα τα κομματια ακουμπουν σε μια στηλη (εκεινη η κατακορυφη γραμμη στο κεντρο περιπου.) δεν μπορουν να περασουν ενα σιδερακι εκει που να κραταει τα κομματια ολα μαζι και οταν καποιος θελησει να βγαλει τα κομματια να βγαζει το σιδερακι και να κανει την δουλεια του (δεν ξερω αν εγινα κατανοητος)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου πέφτει από την τσέπη και θα γίνεται κομμάτια...κυριολεκτικα

γιατι τωρα δεν γινονται; θυμαμε και το psp οταν επεφτε, ανοιγε umd, memory card slot, η μπαταρια πεταγε και μετα εψαχνες το δισκάκι.

 

θυμαμε στα πρωτα σχεδεια που ειχα δει οτι υπιρχε τροπος με μια- δυο βιδες να κρατιοντε ολα στην θεση τους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίο μεν, αλλά δεν μπορω ν καταλάβω την πρακτική χρησιμότητά του.

Αν θες να αλλάξεις εμφανιση, βάζεις μια θήκη...

Που μπορεί να χρησιμεύσει; Κάτι μου λείπει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίο μεν, αλλά δεν μπορω ν καταλάβω την πρακτική χρησιμότητά του.

Αν θες να αλλάξεις εμφανιση, βάζεις μια θήκη...

Που μπορεί να χρησιμεύσει; Κάτι μου λείπει.

Θα διαλέγεις εσύ τι κινητό θέλεις να έχεις μέσα από τις διάφορες επιλογές. Τι soc, ηχείο, μνήμη, οθόνη, μπαταρία κλπ. Έτσι θα φτιάχνεις το κινητό που σου ταιριάζει. Επίσης οι αναβαθμίσεις θα είναι ποιο εύκολες. Θέλεις να βάλεις από 2gb μνήμη 4, αγοράζεις το νέο module και το κοτσάρεις. Σου γυαλισε το νέο οκταπυρηνο soc, no problem. Και πάει λέγοντας.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πως ειναι το pc σου; ενα τετοιο πραγμα και αυτο.

 

εγω ειχα σκεφτει κατι τετοιο οταν πηρα το πρωτο μου ταμπλετ το 2010, ποσο γαμματο θα ηταν να εβαζα παραπανω ραμ. ελπιζω να βγουν και ταμπλετ καποια στιγμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίο μεν, αλλά δεν μπορω ν καταλάβω την πρακτική χρησιμότητά του.

Αν θες να αλλάξεις εμφανιση, βάζεις μια θήκη...

Που μπορεί να χρησιμεύσει; Κάτι μου λείπει.

ΠΕΣ ΤΕ ΜΟΥ ΟΤΙ ΔΕΝ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΑ ΑΥΤΟ!!!

Ρε φίλε είδες καθόλου τι είναι??? Διάβασες καθόλου??? Σχολιάζουμε έχουντας επίγνωση του θέματος και ψάχνουμε για λεπτομέριες, αν δεν ισχύει το πρώτο τότε πρέπει να έχουμε τουλάχιστον επίγνωση των σχολίων που θα ακολουθήσουν...

Δεν το λέω προσβλητικά, απλά είναι κρίμα να καταστρέφομαι έτσι πρωι πρωί...

χαχαχαχαχ, φιλικά Αργύρης (και πριν σχολιάσεις με αρνητισμό, θυμήσου, έχω γιορτή σήμερα).

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχαχα χρονια πολλα στον αργυρη! Και εγω με την σειρα μου να πω οτι απλα το περιμενω με ανυπομονησια απο τοτε που ακουσα οτι ισως και να υπαρξει καποια στιγμη κατι τετοιο!πραγματικα μονο να φανταστω μπορω την αντιδραση του τυπου οταν ανοιξε για πρωτη φορα το κινητο! Οταν βγει εχει σιγουρα εναν υποψηφιο αγοραστη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...