Προς το περιεχόμενο

[Car Camera] BLAUPUNKT DVR A 1.0 FHD - 39,99 € @ mediamarkt για Τετάρτη 19/11, 9:00 -21:00 [ΤΕΛΟΣ]


evankouros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

edit: Εξαντλήθηκε πριν τη χρονική λήξη της προσφοράς.

 

Φαίνεται ευκαιρία η προσφορά ημέρας του mediamarkt για όποιον τον ενδιαφέρει μια car camera.
blaupunktd.jpg 
Τιμές:

info:

specs:

  • Χαρακτηριστικά BLAUPUNKT DVR A 1.0 FHD
    • Τύπος συσκευής: Car Camera
    • Μέσο εγγραφής: MicroSD εώς 32 GB (δεν περιλαμβάνεται)
    • Αριθμός προϊόντος: 1152098
  • Αισθητήρας
    • Ανάλυση βίντεο: 1920 x 1080 pixels
    • Τύπος αισθητήρα: G-sensor
    • Ενεργή ανάλυση φωτογραφίας: 1.3 megapixel
  • Φακός
    • Ψηφιακό ζουμ: 4x
  • Ήχος
    • Μικρόφωνο: Ενσωματωμένο
    • Ενσωματωμένα ηχεία: Ναι
  • Μνήμη
    • Χρόνος αποθήκευσης/χρόνος εγγραφής: έως 40 min
  • Οθόνη
    • Διαγώνιος οθόνης (cm): 3.7 cm
    • Διαγώνιος οθόνης (inch): 1.5 inch
    • Ανάλυση οθόνης: 480 x 240 pixels
  • Λειτουργίες
    • Λειτουργία φωτογραφίας: Ναι
  • Περίβλημα
    • Χρώμα: Μαύρο
    • Ύψος: 5.2 cm
    • Πλάτος: 6 cm
    • Βάθος: 4.1 cm
    • Βάρος: 45 gr
  • Γενικά χαρακτηριστικά
    • Τύπος μπαταρίας: Μπαταρία χωρητικότητας 240 mAh
    • Περιλαμβάνει: Car Camera, Βάση αυτοκινήτου, USB καλώδιο, Φορτιστής αυτοκινήτου, οδηγίες χρήσης
    • Εγγύηση κατασκευαστή: 2 Έτη
Επεξ/σία από evankouros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμία, ούτε είχα ποτέ άλλη car camera. Κάθε πρόταση καλοδεχούμενη! Σκέφτομαι την αγορά μιας car camera εδώ & λίγο καιρό, διότι κυκλοφορούν πολλοί τρελλλοί d055.gif εκεί έξω, κι αν συμβεί κάτι άντε ν' αποδείξεις ότι δεν είσαι ροζ ελέφαντας... :unsure:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρομοίως, γι' αυτό και ρώτησα. Φαίνεται καλή περίπτωση. Το βασικότερο μειονέκτημά της (αλλά και των περισσοτέρων, αν όχι όλων) είναι ότι πρακτικά πρέπει να την έχεις μονίμως σε τροφοδοσία. 

 

 

 

Καμία, ούτε είχα ποτέ άλλη car camera. Κάθε πρόταση καλοδεχούμενη! Σκέφτομαι την αγορά μιας car camera εδώ & λίγο καιρό, διότι κυκλοφορούν πολλοί τρελλλοί d055.gif εκεί έξω, κι αν συμβεί κάτι άντε ν' αποδείξεις ότι δεν είσαι ροζ ελέφαντας... :unsure:

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ. Σύμφωνα με τα όσα γράφουνε, έχει "Li-Ion Battery (240 mAh)" με "runtime to 40 min recording". Αν η μικρής χωρητικότητας μπαταρία της βγάζει όντως 40' εγγραφής, μου φτάνει για τις συνήθως σύντομες μετακινήσεις μου.
 
Ενημερώνω πως στο blaupunktdirect.co.uk διάβασα ότι είναι Discontinued κι ότι η νεότερη έκδοση θα βγει τον Δεκέμβρη (ίσως ξεstockάρουν & γι' αυτό το λόγο ρίξανε τόσο την τιμή της).

Key Features

  • Super sharp TFT display: 1.5" (3.7cm) diagonal screen, 480 x 240 pixels
  • Black box with G-sensor for evidence, in case of accidents
  • 120 degree viewing angle, high-quality CMOS colour sensor
  • Video resolutions: 1920 x 1080 pixels at 25 fps (full HD), 1440 x 1080 at 30 fps, WVGA / VGA / QVGA at 30 fps
  • 12 infrared LEDs for perfect night vision at close range (black and white)
  • Built-in microphone
  • Built-in speaker for playback with sound

Supporting Features

  • Extras: 4x digital zoom, auto start recording, time and date stamp
  • Interface: USB 2.0 mini, micro SD / SDHC card slot up to 32 GB (for recording HD videos, please use Class 6 micro SDHC card)
  • Dimensions: 65 x 40 x 51 cm
  • Li-Ion Battery (240 mAh): runtime to 40 min recording, invites by 12V, USB 2.0 cable for PC connection, 8-language instruction

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι ότι δεν επιτρέπεται να έχεις κάμερα στο αμάξι. Και δεν έχεις και δικαίωμα να τη χρησιμοποιήσεις στα δικαστήρια οπότε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι ότι δεν επιτρέπεται να έχεις κάμερα στο αμάξι. Και δεν έχεις και δικαίωμα να τη χρησιμοποιήσεις στα δικαστήρια οπότε..

 

Πιθανό, αλλά δεν το ξέρω. Γνωρίζεις (έχεις link για) τη σχετική νομοθεσία;

Ρωτάω γιατί είναι παράλογο να με τρακάρει π.χ. κάποιος που φταίει (ή/& την ώρα που το αμάξι είναι παρκαρισμένο κι εγώ λείπω κλπ-κλπ), να εξαφανιστεί, κι εγώ να μην χρησιμοποιήσω το υλικό (π.χ. σε Τροχαία/Ασφαλιστική) για να βρεθεί. :unsure:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμία, ούτε είχα ποτέ άλλη car camera. Κάθε πρόταση καλοδεχούμενη! Σκέφτομαι την αγορά μιας car camera εδώ & λίγο καιρό, διότι κυκλοφορούν πολλοί τρελλλοί d055.gif εκεί έξω, κι αν συμβεί κάτι άντε ν' αποδείξεις ότι δεν είσαι ροζ ελέφαντας... :unsure:

Δε γνωρίζω τιποτα για τη συγκεκριμένη κάμερα, αλλά πρέπει να ξέρεις οτι η καταγραφή χωρίς ειδική άδεια απο την ΑΠΠΔ είναι παράνομη, οπότε ακομα κι αν καταγράψει τον οποιοδήποτε τρελό, η καταγραφή δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε τυχόν δικαστήριο. 

Πιθανό, αλλά δεν το ξέρω. Γνωρίζεις (έχεις link για) τη σχετική νομοθεσία;

Ρωτάω γιατί είναι παράλογο να με τρακάρει π.χ. κάποιος που φταίει (ή/& την ώρα που το αμάξι είναι παρκαρισμένο κι εγώ λείπω κλπ-κλπ), να εξαφανιστεί, κι εγώ να μην χρησιμοποιήσω το υλικό (π.χ. σε Τροχαία/Ασφαλιστική) για να βρεθεί. :unsure:

Αν το παρκάρισμα/τρακάρισμα/διάρρηξη γίνει σε ιδιωτικό χώρο, μπορείς νομιμότατα να εχεις κάμερα και το υλικό μπορεί να χρησιμοποιηθεί αναλόγως. Αν όμως ειναι σε δημόδιο, δεν γίνεται χωρις σχετική άδεια. Ισχύει η νομοθεσία καταγραφής σε δημόσιους χώρους. Δες το παρακάτω link που εχει και τη νομοθεσία.

 

http://www.dpa.gr/portal/page?_pageid=33,124846&_dad=portal&_schema=PORTAL

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε γνωρίζω τιποτα για τη συγκεκριμένη κάμερα, αλλά πρέπει να ξέρεις οτι η καταγραφή χωρίς ειδική άδεια απο την ΑΠΠΔ είναι παράνομη, οπότε ακομα κι αν καταγράψει τον οποιοδήποτε τρελό, η καταγραφή δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε τυχόν δικαστήριο. 

Το ίδιο ερώτημα για σχετική νομοθεσία.

 

Ενημερωτικά, γνωρίζω προσωπικά περίπτωση ένοπλης ληστείας σε μαγαζί, όπου το εσωτερικό κύκλωμα κατέγραψε τον ληστή & το υλικό καταγραφής χρησιμοποιήθηκε από την Αστυνομία για να βρεθεί. Σημειώνω ότι το (μικρό) μαγαζί δεν (νομίζω να) είχε ειδική άδεια για την καταγραφή video, αλλά το υλικό χρησιμοποιήθηκε κανονικότατα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ίδιο ερώτημα για σχετική νομοθεσία.

Δες το μήνυμα 8. 

 

Δες τη σελίδα που σου έγραψα και θα καταλάβεις πότε και που επιτρέπεται δημόσια καταγραφή. Αλλο ο εσωτερικος χωρος καταστηματος και αλλο δημοσιος δρόμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ' ευχαριστώ πολύ για το link (το είδα τώρα - προφανώς έκανες edit το post σου όσο εγώ έγραφα), θα το μελετήσω. thanks+%281%29.gif

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks τον topic starter.. τσίμπησα μία μιας και έψαχνα κάτι σχετικό!

Αναφορικά με τη δυνατότητα χρησης οπτικοακουστικού υλικού για τροχαία, σημειώνω ότι σε μία περίπτωση χρησιμοποιήσαμε με τον πελάτη βίντεο από κινητό που τράβηξε άλλη μέρα από τον τόπο της σύγκρουσης για να δείξουμε στο δικαστήριο την αλληλουχία των φαναριών, που ήταν το προς απόδειξη θέμα....

Η δικαστής δεν μας είπε τίποτα και το είδε, το ίδιο και ο συνάδελφος δικηγόρος του αντιδίκου.

Σε κάθε περιπτωση ακόμα και άδεια από τη ΑΠΠΔ να απαιτείται, αν έχεις υλικό που αποδεικνύει περιτρανα την υπαιτιότητα, δείξτο και θα δικαιωθείς, καθώς ακόμα και να μην το επικαλεστεί το δικαστήριο στην απόφαση του, ο δικαστής θα έχει γύρει υπέρ σου την κρίση του!!!

 

@evankouros [off topic]

ξέρεις αν θα ξανασηκωθεί το rav4club.gr

Είναι μέρες down και δεν μπορώ να μπω να χαιρετήσω την όμορφη παρέα μας, μιας και δυστυχώς την εγκατέλειψα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απαγορεύεται να βιντεοσκοπείς σε δημόσιο χώρο αλλά  κάθε φορά που γίνεται κάτι, η Αστυνομία ψάχνει το υλικό από τις κάμερες της γειτονιάς να βρει στοιχεία !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι όπως διαβάζω τη νομοθεσία (δεν είμαι δικηγόρος), πρακτικά είναι αδύνατο να χρησιμοποιηθεί υλικό καταγραφής από κάμερα που βρίσκεται μέσα σε όχημα. Το ερώτημα είναι πως μπορεί να προστατευτεί κάποιος από τον οποιονδήποτε κάγκουρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατα τη γνώμη μου είναι παράνομες τέτοιες κάμερες στην Ελλάδα.

Για να μην ξαναβράφω κατεβατά, η σχετική συζήτηση εδώ και η άποψή μου εδώ και αναλυτικότερα εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...