Προς το περιεχόμενο

[Car Camera] BLAUPUNKT DVR A 1.0 FHD - 39,99 € @ mediamarkt για Τετάρτη 19/11, 9:00 -21:00 [ΤΕΛΟΣ]


evankouros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτό που γράφεις μπορεί σε κάποιες περιπτώσεις να έχει συμβεί αλλά είναι καθαρά θέμα τύχης, ανθρώπου και κρίσης. Το γεγονός είναι ότι μπορεί πολύ απλά ο αντίδικος να αρνηθεί, οπότε... χαίρετε.

 

Thanks τον topic starter.. τσίμπησα μία μιας και έψαχνα κάτι σχετικό!

Αναφορικά με τη δυνατότητα χρησης οπτικοακουστικού υλικού για τροχαία, σημειώνω ότι σε μία περίπτωση χρησιμοποιήσαμε με τον πελάτη βίντεο από κινητό που τράβηξε άλλη μέρα από τον τόπο της σύγκρουσης για να δείξουμε στο δικαστήριο την αλληλουχία των φαναριών, που ήταν το προς απόδειξη θέμα....

Η δικαστής δεν μας είπε τίποτα και το είδε, το ίδιο και ο συνάδελφος δικηγόρος του αντιδίκου.

Σε κάθε περιπτωση ακόμα και άδεια από τη ΑΠΠΔ να απαιτείται, αν έχεις υλικό που αποδεικνύει περιτρανα την υπαιτιότητα, δείξτο και θα δικαιωθείς, καθώς ακόμα και να μην το επικαλεστεί το δικαστήριο στην απόφαση του, ο δικαστής θα έχει γύρει υπέρ σου την κρίση του!!!

 

@evankouros [off topic]

ξέρεις αν θα ξανασηκωθεί το rav4club.gr

Είναι μέρες down και δεν μπορώ να μπω να χαιρετήσω την όμορφη παρέα μας, μιας και δυστυχώς την εγκατέλειψα!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παίδες, δεν είμαστε εδώ για να παραθέσουμε όλη τη νομοθεσία του Ελληνικού Κράτους...  Μπορεί να θέλει κάποις να την πάρει ως μια φθηνότερη λύση σε σχέση με μια gopro για να καταγράφει τις εκδρομές του στα βουνά και στις εξορμήσεις του. Ας την πάρει ο καθένας και ας τη χρησιμοποιήσει όπως νομίζει με προσωπική ευθύνη... Τα υπόλοιπα είναι να χαμε να λέγαμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι όπως διαβάζω τη νομοθεσία (δεν είμαι δικηγόρος), πρακτικά είναι αδύνατο να χρησιμοποιηθεί υλικό καταγραφής από κάμερα που βρίσκεται μέσα σε όχημα. Το ερώτημα είναι πως μπορεί να προστατευτεί κάποιος από τον οποιονδήποτε κάγκουρα.

 

Δικονομικό (ήτοι διαδικασία της δίκης, τυπικότητες δηλ.) είναι το θέμα... άσε που η δικονομία στις αυτοκινητικές διαφορές είναι πιο χαλαρή (ειδικά το κομμάτι των αποδείξεων)

Απλά, ο δικαστής δεν θα βάσίσει την απόφασή του στο βίντεο, αλλά ως συνήθως στη μαρτυρία του μάρτυρά σου ή εσένα του ιδιου. Η μαρτυρία όμως αυτή, αν ενισχύεται από ένα βιντεάκι, θα γύρει την πλάστιγγα της αξιοπιστίας υπέρ σου!

Σκέψου πόσο δύσκολο είναι να αποφασίσεις ποιος φταίει σε περίπτωση κόκκινου - πράσινου (κυρίως) ή σφήνας.... ότι και να πει ο μάρτυρας σου τίποτα δεν θα οπτικοποιήσει τη σκηνή καλύτερα από το βίντεο... αν ήταν έτσι ούτε οι δεκάδες φωτό που προσκομίζονται από το σημείο της σύγκρουσης προς υποβοήθηση της οπτικοποίησης του συμβάντος από το δικαστή θα ήταν νόμιμες γιατί και αυτές τραβιούνται χωρίς άδεια!

 

Μην κολλάτε! 

Κρατάτε βιντεάκια και αχρείαστα να είναι! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου έχουν τύχει και οι δύο περιπτώσεις. Τη μία φορά ο δικαστής είδε το βίντεο αλλά με την ανοχή του αντίδικου (το πιο ευνοϊκό σενάριο). Στην άλλη περίπτωση ο αντίδικος παραλίγο να δηλώσει ότι το δικαστήριο έγινε χούντα και big brother - και σε αυτή την περίπτωση, φυσικά, κανείς δεν είδε βίντεο. Βέβαια, για να πω την αλήθεια, στη 2η περίπτωση, η άρνηση του αντίδικου λήφθηκε "σιωπηρά" υπόψιν και στο τέλος έχασε τη δίκη.

 

Δικονομικό (ήτοι διαδικασία της δίκης, τυπικότητες δηλ.) είναι το θέμα... άσε που η δικονομία στις αυτοκινητικές διαφορές είναι πιο χαλαρή (ειδικά το κομμάτι των αποδείξεων)

Απλά, ο δικαστής δεν θα βάσίσει την απόφασή του στο βίντεο, αλλά ως συνήθως στη μαρτυρία του μάρτυρά σου ή εσένα του ιδιου. Η μαρτυρία όμως αυτή, αν ενισχύεται από ένα βιντεάκι, θα γύρει την πλάστιγγα της αξιοπιστίας υπέρ σου!

Σκέψου πόσο δύσκολο είναι να αποφασίσεις ποιος φταίει σε περίπτωση κόκκινου - πράσινου (κυρίως) ή σφήνας.... ότι και να πει ο μάρτυρας σου τίποτα δεν θα οπτικοποιήσει τη σκηνή καλύτερα από το βίντεο... αν ήταν έτσι ούτε οι δεκάδες φωτό που προσκομίζονται από το σημείο της σύγκρουσης προς υποβοήθηση της οπτικοποίησης του συμβάντος από το δικαστή θα ήταν νόμιμες γιατί και αυτές τραβιούνται χωρίς άδεια!

 

Μην κολλάτε! 

Κρατάτε βιντεάκια και αχρείαστα να είναι! 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που γράφεις μπορεί σε κάποιες περιπτώσεις να έχει συμβεί αλλά είναι καθαρά θέμα τύχης, ανθρώπου και κρίσης. Το γεγονός είναι ότι μπορεί πολύ απλά ο αντίδικος να αρνηθεί, οπότε... χαίρετε.

 

Φίλε μου δεν με ενδιαφέρει αν αρνηθεί ο αντίδικος.... το θέμα είναι να μην αρνηθεί ο δικαστής... τότε ναι υπάρχει θέμα! 

Δείξτο εσύ και αν το δει - έστω και φευγαλέα - ο δικαστής και έχεις δίκιο κέρδισες!

Στη χειρότερη πάγωσε την εικόνα, τύπωσε φωτό και βάλτη μέσα στο φάκελο!

Αν δεν μιλάμε για κανα θανατηφόρο με εκατοντάδες χιλιάδες ευρώ αποζημιώσεις αλλά για καθημερινές ζημιές, θα κερδίσεις την υπόθεση και η αντίδικη ααφαλσιτική θα σε πληρώσει άμεσα να μην τρέχουν οι τόκοι... σπάνια για καθημερινές ζημιές πάει κανείς εφετείο, όπου θα μπορούσε να προβάλει την ένσταση για το αποδεικτικό υλικό που λήφθηκε υπόψη!

 

Ελα τσάμπα νομικές συμβουλές δίνω ..... 15 χρόνια κάνω αυτοκίνητα σε νομική προστασία με ποσοστό επιτυχίας πάνω από 80% .. κάτι περισσότερο θα ξέρω....

Μην γίνεστε όλοι δικαστές και δικηγόροι δαβάζοντας αποσπασματικα μια διάταξη... ποτέ μία διαταξη δεν πρέπει να διαβάζεται αποσπασπατικά, ούτε πρέπει να την ερμηνευουν μη νομικοί!!!!!!!!!!!! 

 

Χωρίς παρεξήγηση τα παραπάνω ε;;;;  :-D  :-D  :-D  :-D  :-D  :-D

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταλαβαίνω το πνεύμα σου και δέχομαι την άποψή σου, πολύ περισσότερο αφού είσαι δικηγόρος και ασχολείσαι με το συγκεκριμένο χώρο. Το θέμα είναι αν σε σταματήσει όργανο της τάξης, μπορεί να σου δημιουργήσει πρόβλημα? Έχει το δικαίωμα να σε τραβολογήσει σε τμήμα με μηνύσεις κλπ? Υπάρχει κάποιο σοβαρό επιχείρημα που μπορεί κάποιος να επικαλεστεί?

 

 

 

 

Δεν παρεξηγούμαι καθόλου. Ίσα-ίσα κάνω κατάχρηση της ιδιότητά σου  :-)

 

 

 

Φίλε μου δεν με ενδιαφέρει αν αρνηθεί ο αντίδικος.... το θέμα είναι να μην αρνηθεί ο δικαστής... τότε ναι υπάρχει θέμα! 

Δείξτο εσύ και αν το δει - έστω και φευγαλέα - ο δικαστής και έχεις δίκιο κέρδισες!

Στη χειρότερη πάγωσε την εικόνα, τύπωσε φωτό και βάλτη μέσα στο φάκελο!

Αν δεν μιλάμε για κανα θανατηφόρο με εκατοντάδες χιλιάδες ευρώ αποζημιώσεις αλλά για καθημερινές ζημιές, θα κερδίσεις την υπόθεση και η αντίδικη ααφαλσιτική θα σε πληρώσει άμεσα να μην τρέχουν οι τόκοι... σπάνια για καθημερινές ζημιές πάει κανείς εφετείο, όπου θα μπορούσε να προβάλει την ένσταση για το αποδεικτικό υλικό που λήφθηκε υπόψη!

 

Ελα τσάμπα νομικές συμβουλές δίνω ..... 15 χρόνια κάνω αυτοκίνητα σε νομική προστασία με ποσοστό επιτυχίας πάνω από 80% .. κάτι περισσότερο θα ξέρω....

Μην γίνεστε όλοι δικαστές και δικηγόροι δαβάζοντας αποσπασματικα μια διάταξη... ποτέ μία διαταξη δεν πρέπει να διαβάζεται αποσπασπατικά, ούτε πρέπει να την ερμηνευουν μη νομικοί!!!!!!!!!!!! 

 

Χωρίς παρεξήγηση τα παραπάνω ε;;;;  :-D  :-D  :-D  :-D  :-D  :-D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ απόλυτα με τη λογική του "iceman" για χρήση της που πιθανά μας ευνοήσει στο δικαστήριο. Στο κάτω-κάτω ας δικαιωθώ σε περίπτωση τροχαίου κι ας με κυνηγήσει η ΑΠΠΔ ή/& όποιος θεωρεί ότι τον προσέβαλλε η καταγραφή της camera. ;)
 
Σημειώνω πως ρίχνοντας μια ματιά στο σχετικό άρθρο 14 του ν. 3917/2011, είδα ότι γράφει για "εγκατάσταση & λειτουργία σε δημόσιους χώρους". Δεν ξέρω αν η τοποθέτηση car camera θεωρείται εγκατάσταση, σίγουρα όμως το εσωτερικό ενός ΙΧΕ δεν είναι δημόσιος χώρος. Είναι βέβαια διφορούμενη & δικολαβίστικη :mrgreen:  η ερμηνεία που δίνω (δικηγόρος δεν είμαι), διότι ενώ μεν η car camera είναι τοποθετημένη στο εσωτερικό ιδιωτικού χώρου, καταγράφει & δημόσιο χώρο.
 
Ας πούμε όμως ότι υλικό από car camera πράγματι δεν γίνεται αποδεκτό, λόγω της "εγκατάστασης". Αν όμως η ίδια καταγραφή έγινε (π.χ.) με κινητό τηλέφωνο που δεν είχε "εγκατασταθεί" ;), θα γινόταν αποδεκτή χωρίς πρόβλημα ακόμη & από την ΑΠΔΠΧ; Αν γίνονται αποδεκτά τα video κι οι φωτογραφίες του κινητού (που δεν έχει "εγκατασταθεί"), ποιος θα ψάξει να βρει αν τραβήχτηκαν από car camera κι όχι από κινητό στο οποίο ο καθένας μπορεί να τα μεταφορτώσει & παρουσιάσει; ok!!.gif
 
 
off+topic+1.gif on

@evankouros
ξέρεις αν θα ξανασηκωθεί το rav4club.gr
Είναι μέρες down και δεν μπορώ να μπω να χαιρετήσω την όμορφη παρέα μας, μιας και συστυχώς την εγκατέλειψα!

 
Έχει πέσει εδώ & αρκετό καιρό αλλά δεν θα χαθεί, ο Μάνος μου είπε ότι γίνονται προσπάθειες αποκατάστασης. Αν θες ρίξε μια ματιά στο fb group του R4C (εγώ δεν έχω σχέση με το fb). Για forum της Toyota που συμμετέχω, υπάρχουν τα toyotaclub ΜΚ1 (απαιτείται εγγραφή) & ΜΚ2 (δεν απαιτείται εγγραφή).
off+topic+1.gifoff

 

 

edit:

Μόλις είδα αυτό το post του "saxos55" για θέμα σχετικό με το αν επιτρέπεται ή όχι η "Χρήση dash cam σε αυτοκίνητο". Θεωρώ ότι καλό θα ήταν όλα τα σχετικά post από αυτό το θέμα να τα μεταφέρει κάποιος Mod σ' εκείνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω τι λέει η νομοθεσία αλλά αν γίνει τίποτα σοβαρό και υπάρχει σκοτάδι στην υπόθεση(πχ όπως στην περίπτωση του νταμπίζα) και μόνο στα κανάλια να δώσεις το βίντεο φτάνει για να σε σώσει..

Μη λέτε ότι θέλετε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολύ καλύτερη (έχω αγοράσει 2) με πολύ λιγότερα (γύρω στα 21 ευρώ)

http://www.aliexpress.com/item/Free-Shipping-HD-Motion-Detection-Mini-1-5-Car-Vehicle-Video-DVR-Camera-G-sensor-Seamless/704074729.html

 

Μπορεί να υπάρξει όντως δυσκολία αποδοχής στο δικαστήριο αλλά παράνομη δεν είναι αφού εμπίπτει στην κατηγορία καμερών χειρός και όχι σταθερών - από το http://www.dpa.gr/portal/page?_pageid=33,124801&_dad=portal&_schema=PORTAL :

 

Επισημαίνεται ότι δεν θεωρούνται συστήματα βιντεοεπιτήρησης οι κάμερες χειρός, φωτογραφικές μηχανές, συσκευές κινητού τηλεφώνου, καθώς και θυροτηλέφωνα/θυροτηλεοράσεις που ενεργοποιούνται κατόπιν ενέργειας του εισερχόμενου και δεν καταγράφουν: συνεπώς, το περιεχόμενο αυτής της ενότητας των συστημάτων βιντεοεπιτήρησης δεν καλύπτει τη φωτογράφιση/βιντεοσκόπηση που πραγματοποιείται με αυτά τα συστήματα.

 

Όλα τα υπόλοιπα είναι ερμηνίες του νόμου οι οποίες προσωπικάπιστεύω οτι υπάρχουν για να μπορούν οι δικηγόροι να κάνουν τη δουλειά τους... Αν έχις την κάμερα για τη μία στις χίλιες που θα χρειαστεί να αποδείξεις οτι δεν είσαι ελέφαντας και όχι για να ανεβάζεις συστηματικά στο διαδίκτυο εικόνες με πρόσωπα και αριθμούς αυτοκινήτων σε δημόσιους δρόμους, δεν νομίζω οτι πρέπει να ανυσηχείς ιδιαίτερα.

 

Άλλωστε, αν διαβάσετε τι ισχύει για ξενοδοχεία (όχι καταγραφή σε διαδρμόμους και εισόδους δωματίων) και χώρους εστίασης (όχι καταγραφή σε τραπέζια και μπαρ, όχι δημοσιοποίηση προσώπων των θαμώνων και περαστικών) και αναλογιστείτε λίγο τι συμβαίνει στην Ελληνική πραγματικότητα, νομίζω θα συμφωνήσετε οτι το ψηρίζουμε λίγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αποψη μου ειναι οτι ειναι πρακτικα αδυνατο να υπαρχουν νομοι που να καλυπτουν ολες τις περιπτωσεις που συμβαινουν γυρω μας. Γιαυτο υπαρχει και το πολυτιμο για την κοινωνια επαγγελμα του δικηγορου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κάμερα είναι τίμια αγορά για τα χρήματά της...

. Δεν είναι Blaupunkt φυσικά... Πρόκειται για "βαφτισμενο" προϊόν, που κυκλοφορεί με ότι όνομα φανταστείς (και Gembird όπως ανέφερε προλαλησαντας..)

. Έχω 2 από αυτές με διαφορετικά logo και αγορασμενες από Ebay για 20-25€ που φυσικά είναι κελεπουρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρα από τη συζήτηση περί του κατά πόσο είναι νόμιμη η χρήση car camera & κατά πόσο μπορούν να χρησιμοποιηθούν τα στοιχεία της, νομίζω πως κανείς δεν εξέφρασε την άποψη ότι η συγκεκριμένη προσφορά δεν είναι καλή. Αυτή φαίνεται πως ήταν η εκτίμηση πολλών καταναλωτών, καθότι το προϊόν εξαντλήθηκε στο mediamarkt. Προσωπικά δεν την αγόρασα, μάλλον κατευθύνομαι σε καμιά πιο οικονομική "κινεζιά" σαν αυτή στο link του "pp6210". Καμιά πρόταση για καλή/φτηνή microSD 32GB (class 10 ή ανώτερη);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ρωτησω κατι ρε παιδια...την εχει κανενας να μας πει αν αξιζει να την παρουμε ?? τα αλλα ας ρωτήσετε δικηγορο...

Αν διαβασεις μερικα ποστ πιο πισω στην ουσια .... ρωτησαμε και μας απαντησε και αφιλοκερδως :-D.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...