Προς το περιεχόμενο

Παλιό ρουτερ σε νέα σύνδεση?


driftingcris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα. Ο θείος μου έβαλε ίντερνετ αλλά ακόμα δεν του ήρθε το ρουτερ. Του έστησαν μήνυμα στο κινητό ότι συνδέθηκε. Εγώ έχω 2 παλιά ρουτερ εδώ. Ξέρει κανείς αν θα δουλέψουν? Παρακάτω έχω φώτο από τα παλιά

Ευχαριστώ

 

Edit: για το linksys δεν έχω το τροφοδοτικό του. Έχω ένα που τρία ζει από εξωτερικό σκληρό. Και τα 2 είναι 12v αλλά το ρουτερ λέει 1Α και το τροφοδοτικό 2Α. Θα έχω πρόβλημα?

post-200597-0-65647200-1416402493_thumb.jpg

post-200597-0-07424800-1416402526_thumb.jpg

Επεξ/σία από driftingcris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Ο θείος μου έβαλε ίντερνετ αλλά ακόμα δεν του ήρθε το ρουτερ. Του έστησαν μήνυμα στο κινητό ότι συνδέθηκε. Εγώ έχω 2 παλιά ρουτερ εδώ. Ξέρει κανείς αν θα δουλέψουν? Παρακάτω έχω φώτο από τα παλιά

Ευχαριστώ

Edit: για το linksys δεν έχω το τροφοδοτικό του. Έχω ένα που τρία ζει από εξωτερικό σκληρό. Και τα 2 είναι 12v αλλά το ρουτερ λέει 1Α και το τροφοδοτικό 2Α. Θα έχω πρόβλημα?

στα τροφοδοτικα θελουμε τα volt να ειναι ιδια.αν τα ampere ειναι παραπανω απο αυτο που θες δεν εχεις θεμα.λιγοτερα μην ειναι.απλα το τροφοδοτικο σου λεει οτι ειναι μεχρι 2ampere.το linksys θα φαει μονο το ενα ampere.του θειου σου θα του στειλουν κλασσικα κανα zte εκτος αν εχεις forthnet οποτε θα παρει td5136.δωστου το Linkys.λογικα πρεπει να ειναι το wag354 αν δεν κανω λαθος.απλα πριν του το δωσεις α.καντο firmware update και μετα ενα hard reset.μετα το σεταρεις σαν pppoe/llc του βαζεις Username/password του φτιαχνεις και το wireless και εισαι οκ.ισως να αξιζει να παιξει με αυτο παρα με το zte.θα το δεις στην πραξη αφου τα κανεις και τα 2 δοκιμη.παντως λογικα θα του ερθει και το ρουτερ οπου να νε εκτος αν παει και το παραλαμβανει αυτος απο καπου.

η μονη περιπτωση να μην δουλεψουν θα ειναι αν ο θειος σου πχ εχει adsl over pots (annex a) και τα ρουτερ αυτα ειναι adsl over isdn(annex B).ή και το αναποδο.να εχει annex b και τα ρουτερ να ειναι annex a.εκει δεν θα συγχρονισουν καν.

το linksys συνηθως δεν γραφει αν ειναι annex a ή b. για να το καταλαβεις κοιτας την υποδοχη που μπαινει η γραμμη.αν δεις 8 Pinakia μεσα σαν rj45 ειναι isdn.αν δεις λιγο πιο μικρη υποδοχη rj11( me 4 ή 6 pinakia) ειναι adsl over pstn.το baudtec λογικα θα το γραφει απο κατω.αν βλεπω καλα στην ετικετα στην πρωτη γραμμη στο τελος γραφει pstn (annex a δηλαδη).

να μην δουλεψουν λογω ασυμβατοτητας λιγο δυσκολο για αυτο και προληπτικα σου ειπα για το linksys wag354 να περασεις και πιο νεο firmware.στο site της Linksys προσεχε σε ποια χωρα θα πας.αν πας πχ γερμανια σου βγαζει firmware μονο για annex b ενω εσυ θες annex a .οποτε εκει πας σε αλλη χωρα εκτος αν απο τοτε εχουν αλλαξει το site.  Το εχουν αλλαξει το site και βλεπω και annex a και annex b στο ιδιο site ειτε πας europe ειτε πας γερμανια.καιρος ηταν γιατι πριν εψαχνες 10 ωρες να δεις που εχει annex a και που annex b.(3-4 χρονια πισω με γυρνας που επαιζα με linksys wag200).δες εδω για firmware

http://support.linksys.com/en-eu/support/gateways/WAG354G

αν εχεις το 354.επισης πρεπει να διαλεξεις version.αν εχεις το v1 νομιζω δεν γραφει τιποτα απο κατω ενω το v2 γραφει linkys wag354 v2

για το v2  δεν υπαρχει.για το V1 τελικα εχεις και το Pots και το isdn.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι αυτο ειναι το Linksys.

Συνδεση πηγε και εκανε στην wind( :P )

Το βαζω πανω και παω να μπω απο το κιν. Μπαινω σε 192.168.1.1 και ζηταει pass και username. Τα βαζω και μου τα ξαναζηταει(οχι να πει λαθος ξερω γω). Και οσες φορες και να τα βαλω ξανα το ιδιο.

Καποια πατατα θα κανω γτ δεν ξερω απο τετοια.

Απο pc να μπω πολυ δυσκολο προς το παρων. Απο 3 διαφορετικα κινητα δοκιμασα και παλι τα ιδια...

 

υγ. το λαμπακι του dsl αναβει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον εβαλα πασσ και ονομα admin και μπηκα. αλλα δεν περνω ιντερνετ. το λαμπακι του dsl αναβοσβηνει αρα προσπαθει να συνδεθει χωρις αποτελεσμα. τωρα εγω πως θα βρω τις σωστες ρυθμισεις για να δουλεψει? το ρουτερ δεν ηρθε και σημερα αρα παει απο βδομαδα...

στην καρτελα status μου λεει down

σορρυ που δεν εκανα edit. Μετα ειδα την πατατα μ.

 

edit: μηπως δεν συνδεθηκε καν? αλλα εστηλαν sms με τα στοιχεια και λεει βαλτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν προσπαθείς με το baudtec μάλλον άδικα παλεύεις. Το Baudtec δεν υποστηρίζει Adsl2+. Υποστηρίζει μέχρι Adsl2. Σε κάποιες περιπτώσεις παίζουν βέβαια, αλλά εξαρτάται από τον τύπο του DSLAM.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι αυτο ειναι το Linksys.

Συνδεση πηγε και εκανε στην wind( :P )

Το βαζω πανω και παω να μπω απο το κιν. Μπαινω σε 192.168.1.1 και ζηταει pass και username. Τα βαζω και μου τα ξαναζηταει(οχι να πει λαθος ξερω γω). Και οσες φορες και να τα βαλω ξανα το ιδιο.

Καποια πατατα θα κανω γτ δεν ξερω απο τετοια.

Απο pc να μπω πολυ δυσκολο προς το παρων. Απο 3 διαφορετικα κινητα δοκιμασα και παλι τα ιδια...

 

υγ. το λαμπακι του dsl αναβει

δεν βγαζουν ολα τα ρουτερ οτι ειναι λαθος τα στοιχεια.σε καποια σε πεταει εξω μετα απο 2-3 προσπαθειες σε αλλα σου λεει λαθος στοιχεια σε αλλα σε ξαναρωταει συνεχεια.

ολα τα linksys συνηθως ειναι admin username admin password.

το λαμπακι αναβει η αναβοσβηνει?και δεν φταινε τα κινητα :P

εδω λες οτι το λαμπακι αναβει που σημαινει οτι συγχρονισε ενω απο κατω λες οτι αναβοσβηνει που σημαινει οτι προσπαθει.εκτος αν το αναβοσβηνει το θεωρεις οτι αναβει γενικοτερα.με βαση το status down σημαινει οτι δεν εχει συγχρονισει.εκτος αν σου λεει down για το ppp.

 

λοιπον εβαλα πασσ και ονομα admin και μπηκα. αλλα δεν περνω ιντερνετ. το λαμπακι του dsl αναβοσβηνει αρα προσπαθει να συνδεθει χωρις αποτελεσμα. τωρα εγω πως θα βρω τις σωστες ρυθμισεις για να δουλεψει? το ρουτερ δεν ηρθε και σημερα αρα παει απο βδομαδα...

στην καρτελα status μου λεει down

σορρυ που δεν εκανα edit. Μετα ειδα την πατατα μ.

 

edit: μηπως δεν συνδεθηκε καν? αλλα εστηλαν sms με τα στοιχεια και λεει βαλτα.

το λαμπακι θα πρεπει να σταθεροποιηθει ασχετα με το αν θα βαλεις στοιχεια μεσα ή οχι.αν δεν σταθεροποιειται τοτε ή το ρουτερ ειναι για adsl over isdn, η το ρουτερ εχει καποιο προβλημα,ή η γραμμη εχει καποιο θεμα ή καποια ασυμβατοτητα και δεν συγχρονιζει οποτε εκει θα ηταν καλο να δεις για firmware.

οι ρυθμισεις ειναι vpi 8 vci 35 ,pppoe με llc,keep alive για να μην πεφτει η συνδεση και username/password απο την wind που νομιζω ειναι ψιλοκοινα κατι σε στυλ guest.  οτι ηρθαν τα στοιχεια δεν σημαινει οτι εχει ενεργοποιηθει η γραμμη.βεβαια αν δεν εχεις πανω την γραμμη και το λαμπακι dsl ειναι σβηστο αλλα μολις την βαλεις πανω αρχιζει να προσπαθει τοτε θεωρητικα ναι εχει ενεργοποιηθει η γραμμη.

 

δοκιμασε το baudtec να δεις αν θα συγχρονισει αυτο.επισης δες με τον τροπο που ειπα πιο πανω αν ειναι adsl over pots ή adsl over isdn  το linksys.τουλαχιστον ο τροπος που ειπα ειναι σιγουρα για το wag200 αλλα νομιζω το ιδιο ισχυει και για αυτο για να ξεχωρισεις αν ειναι pots ή isdn αφου δεν πρεπει να το γραφει καπου αλλου

Αν προσπαθείς με το baudtec μάλλον άδικα παλεύεις. Το Baudtec δεν υποστηρίζει Adsl2+. Υποστηρίζει μέχρι Adsl2. Σε κάποιες περιπτώσεις παίζουν βέβαια, αλλά εξαρτάται από τον τύπο του DSLAM.

μαλλον εννοεις οτι υποστηριζει μεχρι g.dmt = 8mbit.δεν θυμαμαι ρουτερ να εχω δει να υποστηριζει adsl2 αλλα οχι adsl2+.συνηθως βλεπω να παιζουν g.dmt που ειναι μεχρι 8 mbit.

συνηθως παντως ναι παιζουν και αυτα απλα τερματιζουν στα 8 mbit.δηλαδη απο την πλευρα του dslam σε αφηνει να συγχρονισεις ειτε g.dmt ειτε adsl2 ειτε adsl2+.ΣΥΝΗΘΩΣ.

ας το βαλει παντως πανω να κανει δοκιμη να δουμε αν παιζει η γραμμη και φταιει το linksys ή αν εχει προβλημα η γραμμη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ήρθε μήνυμα ότι συνδέθηκε η γραμμή πάντως. Το λαμπάκι αναβοσβήνει και μετά σβήνει. Θα δοκιμάσω ότι είπατε αύριο που θα πάω και θα σας πω. Στην τελική θα περιμένουμε το ρουτερ της wind και βλέπουμε. Πάντως το linksys δεν έχει δουλέψει καθόλου. Σε ένα κουτί ήταν σφραγισμενο (δεν εχω ιδέα πως βρέθηκε στα χέρια μου :P). Το firmware δεν θυμάμαι πιο ακριβώς ήταν αλλά έλεγε 2005. Μόλις μπορέσω θα το κάνω και ένα update.

Ευχαριστώ πάντως

 

Edit: το bautec αναβει μόνο το λαμπάκι power άρα κάτι παίζει με την γραμμή. Όταν βρω άκρη θα σας ενημερώσω

Επεξ/σία από driftingcris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν είναι δυνατόν. Είχε πρόβλημα το καλώδιο της γραμμής. Το τηλέφωνο δούλευε κανονικά αλλά το ρουτερ όχι. Το έβαλα με άλλο καλώδιο και με την μία έδωσε ίντερνετ. Να στε καλά παίδες!

 

Edit: σιγά που δεν θα υπήρχε πρόβλημα.. μπαίνω status στο ρουτερ και download λέει 7770kbps ενώ πληρώνει 24άρα.

σε speedtest έπιασε με το ζόρι 6mbps

 

Edit2: τα παραπάνω με το splitter πάνω. Άμα δώσω γραμμή χωρίς να δίνω στο τηλέφωνο πιάνει 9.5 σε speedtest και στο ρουτερ λέει 10.900

Επεξ/σία από driftingcris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήρθε μήνυμα ότι συνδέθηκε η γραμμή πάντως. Το λαμπάκι αναβοσβήνει και μετά σβήνει. Θα δοκιμάσω ότι είπατε αύριο που θα πάω και θα σας πω. Στην τελική θα περιμένουμε το ρουτερ της wind και βλέπουμε. Πάντως το linksys δεν έχει δουλέψει καθόλου. Σε ένα κουτί ήταν σφραγισμενο (δεν εχω ιδέα πως βρέθηκε στα χέρια μου :P). Το firmware δεν θυμάμαι πιο ακριβώς ήταν αλλά έλεγε 2005. Μόλις μπορέσω θα το κάνω και ένα update.

Ευχαριστώ πάντως

 

Edit: το bautec αναβει μόνο το λαμπάκι power άρα κάτι παίζει με την γραμμή. Όταν βρω άκρη θα σας ενημερώσω

οτι αναβοσβηνει σε πολλα ρουτερ ειναι οτι προσπαθει να συγχρονισει ενω σε αλλα μπορει να σημαινει οτι απλα ΘΑ προσπαθησει να συγχρονισει και μετα μπορει οταν προσπαθει να συγχρονισει να αναβοσβηνει πιο γρηγορα.στο Linksys σημαινει οτι βρηκε γραμμη και προσπαθει.αρα το ρουτερ να ειναι χαλασμενο απο το κουτι του δυσκολο.εβαλες αυτο πανω τωρα που παιζει η γραμμη ή εστειλε η wind τελικα?κανε το firmware και δες ποιο παιζει καλυτερα.to linksys σιγουρα θα ειναι πολυ καλυτερο απο το zte(μαλλον zte θα του δωσουν) σε ολα αλλα δεν ξερω στο θεμα συγχρονισμου αν θα συγχρονισει πιο πολυ απο το zte λογω οτι ειναι αρκετα παλιο ρουτερ.πρεπει να το δεις στην πραξη.επισης θα μπορουσε πχ να μπει το zte για να συγχρονιζει αλλα σαν wireless να μπει το linksys αν δεις οτι πιανει καλυτερα.

τo baudtec ισως ειναι adsl over isdn ή ισως εχει καποιο προβλημα για να μην προσπαθει καν.αν και τωρα που η γραμμη ειναι οκ δεν συγχρονιζει τοτε κατι απο αυτα τα 2 ισχυει.το firmware του Linksys σιγουρα θα ειναι αρκετα παλιο αφου το ρουτερ απο μονο του ειναι πολυ παλιο.εχουν βγει απειρα μοντελα μετα απο αυτ.αυτο το θυμαμαι ανετα πριν 5-6 χρονια που το εδινε η forthnet.μην ειναι και παραπανω γιατι εχει δωσει αλλα τοσα ρουτερ διαφορετικα απο τοτε.λογικα αμα ηταν και στο κουτι σιγουρα δεν θα εχει το τελευταιο firmware.

Αν είναι δυνατόν. Είχε πρόβλημα το καλώδιο της γραμμής. Το τηλέφωνο δούλευε κανονικά αλλά το ρουτερ όχι. Το έβαλα με άλλο καλώδιο και με την μία έδωσε ίντερνετ. Να στε καλά παίδες!

το τηλεφωνο με σχεση με το ιντερνετ παιζουν με εντελως διαφορετικο τροπο.το τηλεφωνο για να παιξει πρεπει να δημιουργηθει ταση μεταξυ των 2 καλωδιων.αν το καλωδιο ειναι σαν κοκορετσι ειναι χαλια ποιοτικα αλλα δεν βραχυκυκλωνει το τηλεφωνο θα παιξει οπως και θα παιξει ακομα και να ειναι και 7 Km αποσταση.

το internet δεν παιζει ομως με ταση.μπορει να συγχρονισει εστω και χαλια ακομα και με το ενα καλωδιο αλλα αντιθετα με το τηλεφωνο δεν θα παιξει ουτε στα 7 km ουτε θα παιξει αμα το καλωδιο ειναι ταλαιπωρημενο ή αν περναει απο διαφορετικα ζευγη κτλ.πχ σε εναν πελατη μια φορα ειδα το παρακατω.το τηλεφωνικο καλωδιο ηταν κοντα στα 8 μετρα απο τον ρουτερ στην πριζα.το καλωδιο απο το μαζεψε απλωσε ειχε γινει σαν εντερο.αυτο του ανεβαζε το attenuation παρα πολυ επειδη το καλωδιο ηταν στα προθυρα να διαλυθει.το τηλεφωνο επαιζε κανονικα το ιντερνετ εκανε disconnects.για αυτο λεμε συνηθως μικρα καλωδια τηλεφωνικα και αμα καποιοος θελει να παει πιο μακρυα ειτε να βαλει μεγαλο δικτυου είτε να βαλει καλωδιο δικτυου που απλα θα το χρησιμοποιησει σαν τηλεφωνικο.με σκοπο να εχει ενα πιο καλο καλωδιο το οποιο ειναι twisted κιολας αλλα αντεχει και μεγαλυτερη καταπονεση.για αυτο και οταν καποιος δεν συγχρονιζει λενε δοκιμη με μικρο καλωδιο στο κεντρικο πριζακι αν δεν πιανουν τα χερια του για κατανεμητη και ανοιγμα τα πριζακια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να σαι καλά ρε πουλινε που εξηγείς και σε εμάς τους άσχετους!
Ευχαριστώ και πάλι

 

edit: μπηκε και το pc και παω για firmware update(απ οτι καταλαβα στον γοογλη ειναι κακη ιδεα να το κανω μεσω wifi) και εχω λιγο μπερδευτει. εγω τωρα κατεβαζω για annex b, ή annex a? Η υποδοχη της γραμμης εχει 4 pin.

 

edit2: Ολα καλα. Ξαναδιαβασα το ποστ σου και καταλαβα. Οποτε εβαλα annex a το last firmware και δειχνει καλυτερα. Στο dsl status τωρα μου δινει περιπου 15Mbps

ευχαριστω για αλλη μια φορα :)

Επεξ/σία από driftingcris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σαι καλά ρε πουλινε που εξηγείς και σε εμάς τους άσχετους!

Ευχαριστώ και πάλι

 

edit: μπηκε και το pc και παω για firmware update(απ οτι καταλαβα στον γοογλη ειναι κακη ιδεα να το κανω μεσω wifi) και εχω λιγο μπερδευτει. εγω τωρα κατεβαζω για annex b, ή annex a? Η υποδοχη της γραμμης εχει 4 pin.

 

edit2: Ολα καλα. Ξαναδιαβασα το ποστ σου και καταλαβα. Οποτε εβαλα annex a το last firmware και δειχνει καλυτερα. Στο dsl status τωρα μου δινει περιπου 15Mbps

ευχαριστω για αλλη μια φορα :)

μην ευχαριστεις.οτι ειναι εδω ειμαστε.

ναι σε Linksys firmware update δια wireless ειναι λιγο risky.στο wag354 συνηθως γινεται αλλα μην το κανεις.σε wag200 συνηθως brickarete δυστυχως.στα 354 ειχα κανει πολλες φορες wireless αλλα ενταξει δεν θυμαμαι να ειχε χαλασει καποιο.αλλα σε Wag200 brickara ενα μια φορα.

annex a κατεβαζεις αφου η γραμμη ειναι adsl over pots(annex a) και εφοσον και το ρουτερ σου εχει 4 pin.το κακο ειναι οτι η Linksys και στο wag354 και στο wag200 δεν εγραφε πανω στο ρουτερ αν ειναi annex a ή annex b.φαινοταν μονο πανω στο κουτι.και καποια στιγμη καταλαβα οτι η διαφορα ειναι στο rj.γενικα δες ποσο συγχρονιζει το linksys και ποσο αυτο που θα σου δωσει η wind.αλλα προσωπικη αποψη ακομα και να συγχρονιζει καλυτερα το zτε δεν θα το εβαζα πανω .θα προτιμουσα να παρω αλλο ρουτερ και ας το πληρωνα παρα να κρατησω το zte.παντως τα Linksys γενικα φημιζονται για καλο συγχρονισμο ειδικα σε καλες γραμμες απλα οκ δεν παυει να ειναι και παλιο μοντελο το wag354.το wag200 θα επαιζε σιγουρα καλυτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μετα απο αρκετα τηλεφωνα μου ειπαν οτι ξεχασαν να στηλουν το ρουτερ, και πως αυριο θα ειναι εδω.

οπως ειπες και εσυ θα δω αμα εχει διαφορα σε ταχυτητες για αρχη και βλεπουμε. οπως ειπα και πριν μου λεει περιπου 15mbps στο dsl status, αλλα σε speedtest δινει 7.50 περιπου. απο εκει και περα, σε torrent max δινει 350kbps(σε αλλη συνδεση το ιδιο τορρεντ πηγε μεχρι 2.1mbps). στο update του lol δινει μεχρι 480.

τεσπα, βλεποντας και κανοντας.

 

κατι τερμα ακυρο αλλα, επειδη ειμαι σε φαση μετακομισης και δεν ξερω τι νετ να βαλω, τι λες για οτε?(μεχρι τωρα ειχα μιλησει με τον γειτονα και μου εδινε αυτος με την προϋποθεση πως δεν θα κατεβαζω οταν θα ειναι εδω. οτε ειχε) και αν ναι, το ρουτερ που δινουν ξερεις αν ειναι καλο?(κυριως η ταχυτητα με απασχολει στην συνδεση) επισης σε vdsl αμα βαλω γραμμη 50αρα, θα περνω πολυ λιγοτερο? το λεω γιατι βλεπω φιλους που πληρωνουν 24αρα να περνουν 11 και 12mbps.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μετα απο αρκετα τηλεφωνα μου ειπαν οτι ξεχασαν να στηλουν το ρουτερ, και πως αυριο θα ειναι εδω.

οπως ειπες και εσυ θα δω αμα εχει διαφορα σε ταχυτητες για αρχη και βλεπουμε. οπως ειπα και πριν μου λεει περιπου 15mbps στο dsl status, αλλα σε speedtest δινει 7.50 περιπου. απο εκει και περα, σε torrent max δινει 350kbps(σε αλλη συνδεση το ιδιο τορρεντ πηγε μεχρι 2.1mbps). στο update του lol δινει μεχρι 480.

τεσπα, βλεποντας και κανοντας.

 

κατι τερμα ακυρο αλλα, επειδη ειμαι σε φαση μετακομισης και δεν ξερω τι νετ να βαλω, τι λες για οτε?(μεχρι τωρα ειχα μιλησει με τον γειτονα και μου εδινε αυτος με την προϋποθεση πως δεν θα κατεβαζω οταν θα ειναι εδω. οτε ειχε) και αν ναι, το ρουτερ που δινουν ξερεις αν ειναι καλο?(κυριως η ταχυτητα με απασχολει στην συνδεση) επισης σε vdsl αμα βαλω γραμμη 50αρα, θα περνω πολυ λιγοτερο? το λεω γιατι βλεπω φιλους που πληρωνουν 24αρα να περνουν 11 και 12mbps.

 

 

λογικα zte θα ειναι.τωρα με βαση τα 15 mbit θα πρεπει να εχεις 1,5mbyte κατεβασμα.απλα για σιγουρο τεστ

πρεπει να γινει δοκιμη με καλωδιο ethernet διοτι στο wireless μπορει να ειναι απειρα πραγματα που δεν σε αφηνουν να κατεβασεις στο μεγιστο της ταχυτητας.μηπως τρεχεις διαμεσω wifi το Τεστ  και βγαζει 7,5 mbit?η μηπως κατεβαζες εσυ ή καποιος αλλος ταυτοχρονα?μηπως οταν εκανες δοκιμη και με το τορρεντ ησουν παλι wireless και για αυτο ειδες τετοια ταχυητα?οι δοκιμες καλο ειναι να ειναι με ethernet και οχι με wifi και επισης να μην κατεβαζει καποιος αλλος στο δικτυο ουτε να κανει Upload και γενικοτερα κανεις αλλος να μην χρησιμοποιει  το internet.επισης και το τορρεντ δεν ειναι το πιο αξιοπιστο τεστ γιατι εχει να κανει με ποσοι seeders υπαρχουν αν κανει και upload ταυτοχρονα και ποσα max connections υπαρχουν  κτλ.θελει δηλαδη λιγο προσοχη.αλλα διαμεσω wireless μπορει

λογω αποστασης μπορει λογω καρτας δικτυου/λογω drivers ακομα και λογω καναλιου που να υπαρχουν παρεμβολες να μην μπορεις να παρεις το max.οπως και στο lol μπορει ο server να ειχε κινηση ή να βαζουν αυτοι καποιο οριο και για αυτο να σε εκοψε εκει.

Σε αλλη συνδεση οτι πηγε μεχρι 2,1 Mbps (εκτος αν εννοεις 2,1mbyte) δεν λεει κατι.Εκει ειναι αλλος εξοπλισμος

,αλλη γραμμη .(που μπορει να συγχρονιζει ειτε στα 21 Mbit αν ειχες 2,1 Mbyte ειτε να συγχρονιζει στα 2,1 mbit αν ειχες 2,1 mbit).Οποτε δεν ειναι συγκριση.Παντα θα κανεις δοκιμη με ethernet  πρωτα.Μετα θα κανεις με wireless ς δοκιμες για να δεις αν μπορεις να πιασεις το ιδιο που πιασες και με το ethernet.

επισης το κατεβασμα καλο ειναι να γινει απο καποιο καλο site πχ www.nvidia.com www.ati.com

www.apple.com (Μπορεις και με χρηση καποιου download manager)ή απο καποιον ftp server πχ ftp.ntua.gr ,ftp.otenet.gr, ftp.forthnet.gr για να ξερουμε οτι μπορει να σου δωσει full ταχυτητα.γιατι αμα δεν τερματιζεις μπορει και εκει να ειναι διαφορα θεματα.απο πιτα dslam απο καποιο προβλημα στο pc πχ φορτωμενο pc με firewall να κοβει bandwidth μεχρι παλιους drivers στην καρτα δικτυου.εναλλακτικα αμα υπαρχει και αλλo pc/laptop μπορεις να κανεις και με αυτο δοκιμες για να δεις αν φταιει κατι στο pc ή στην καρτα του.θελει δοκιμες πριν πουμε οτι φταιει ο παροχος.και γενικα πρσπαθεια παντα οι drivers να ειναι Up to data.αν παιζουμε wireless το ρουτερ να μην ειναι θαμμενο σε συρταρια ή πισω απο επιπλα ή σε γωνις τοιχων ή κοντα σε αλλες ασυρματες συσκευες κτλ.το ιδιο και για την καρτα δικτυου την ασυρματη.αν ειναι Usb βαζουμε καμια προεκταση για να βγει σε πιο καθαρο σημειο ή την συνδεουμε στις μπpoστα usb.αν ειναι pci /pci express μερικες φορες χρειαζεται να γυρισεις το tower αναποδα ωστε η καρτα να κοιταει προς το ρουτερ και οχι τον τοιχο.(ειχαμε αυτην την συζητηση σε ενα αλλο θεμα που ο αλλος τερματισε την vdsl οταν γυρισε το tower (αρα και την καρτα) προς τον ρουτερ.

ο οτε ειναι καλη φαση αλλα με χαλανε δυο τρια πραγματα.α.ακριβος.β.δινει zte.γ.δινει 9 Margin.

για vdsl εξαρτατε πολλα.αν παιρνεις απο kv ναι το 50 αρα το εχεις ευκολα.αν ομως παιρνεις απο αστικο κεντρο δεν ειναι σιγουρο. εξαρτατε την αποσταση απο το αστικο κεντρο .

και εκει παλι zte δινουν.αν εχεις παραπανω απο 20 attenuatuon γενικοτερα ξεχνας το adsl.πανω κατω θα παιξει vdsl κοντα στο 1 km αναλογως ποιοτητα χαλκου.

απλα αν εισαι στο 1km μην περιμενεις να παιξεις 50 mbit.μπορει να εισαι απλα καλυτερα απο το adsl δηλαδη να παιζεις πχ 30 Mbit.απλα μπορει να εχεις καλυτερο Upload.οποτε δες αν η περιοχη σου εχει αλλαγμενα καφαο με kv.(info και φωτογραφιες απο Kv θα βρεις στο θεμα για το πως δουλευει το adsl/vdsl στην υπογραφη μου).

θα προτιμουσα forthnet Πχ που δινει 6 margin και που δινει technicolor 5136.παλια ναι εδιναν zte δυστυχως.

βεβαια και αλλο παροχο να βαλεις που δινει zte(σχεδον ολοι zte δινουν) μπορεις απλα να το αφησεις στην ακρη και να αγορασεις ενα απο το εμποριο.σε vdsl δινουν παλι technicolor απλα η forthnet αντιθετα με wind,ote και δεν θυμαμαι ποιον αλλον σου δινει vdsl μονο απο το αστικο κεντρο στην παρουσα φαση οποτε δεν μπορεις να εκμεταλευτεις το kv αν εχει μπει. επισης το vdsl θελει μερικες αλλαγες και στην καλωδιωση.δες τα αντιστοιχα θεματα εδω.

http://www.insomnia.gr/topic/535486-%CF%80%CF%81%CE%BF%CE%B5%CF%84%CE%BF%CE%B9%CE%BC%CE%B1%CF%83%CE%B9%CE%B1-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-vdsl/

http://www.insomnia.gr/topic/515704-%CF%83%CF%89%CF%83%CF%84%CE%AE-%CE%BA%CE%B1%CE%BB%CF%89%CE%B4%CE%AF%CF%89%CF%83%CE%B7-vdsl/

 

στην adsl ειναι μεχρι 24 οποτε αν ο αλλος ειναι στα 2,5 km θα παρει 11.

στο vdsl ισχυει παλι το ιδιο.ειναι μεχρι 30 ή μεχρι 50 αν και αμα παιρνεις απο kv στο 90 τις 100 των περιπτωσεων το 50αρι το εχεις ανετα οπως και το 30 αρι.

εξαιρεσεις υπαρχουν σε κατι περιοχες που ακομα και το καφαο ειναι πολυ μακρια απο τον πελατη.συνηθως το καφαο ειναι 200-300 μετρα μακρυα το πολυ σε κατοικημενες περιοχες.

σε αραιοκατοικημενες εχω δει και στα 500 και στα 600 και στο 1km οποτε εκει ναι το 50 αρι δεν θα ειναι ευκολο εκτος αν φτιαξουν και αλλα kv που το κοβω δυσκολο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και μετα μου λες να μην λεω ευχαριστω! εγραψες ολο αυτο το πραγμα για να μου λυσεις 2-3 αποριες. Εισαι αρχοντας, τελος!

Ευχαριστω και παλι! Ακομα δεν εκλεισα σπιτι αλλα μου φενεται οτι απαραιτητη προϋποθεση ειναι να μπορω να βαλω vdsl :P

Να σαι καλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...