Προς το περιεχόμενο

Digea: Από τις 21 Νοεμβρίου σε Κ. Μακεδονία, Θεσσαλία, Στερεά Ελλάδα και Β. Εύβοια


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μετά την Πελοπόννησο, Αττική και Βορειανατολική Ελλάδα, η ψηφιακή μετάβαση συνεχίζεται, με νέες περιοχές της χώρας μας να έχουν πρόσβαση από αύριο στο επίγειο ψηφιακό τηλεοπτικό σήμα της Digea.Στο τέταρτο από τα έξι συνολικά switch-off της χώρας το οποίο αποτελείται από 18 κέντρα, το αναλογικό τηλεοπτικό σήμα θα αποτελέσει παρελθόν για όσους κατοικούν στην Κεντρική Μακεδονία, τη Θεσσαλία, τη Βόρειο Εύβοια, καθώς και σε τμήμα της Στερεάς Ελλάδας. Τα υπόλοιπα τρία κέντρα εκπομπής, ο «Χορτιάτης» και το «Φιλίππειο» στη Θεσσαλονίκη και το «Δοβρούτσι» στη Λάρισα, ήδη εκπέμπουν ψηφιακά και θα μεταβούν στις τελικές συχνότητες εκπομπής που είναι κατοχυρωμένες από το κράτος.

 

Η αλλαγή αφορά περίπου 2.5 εκατομμύρια πολίτες των Νομών Θεσσαλονίκης, Χαλκιδικής, Κιλκίς, Πέλλας, Ημαθίας, Πιερίας, Βοιωτίας, Ευβοίας, Ευρυτανίας, Φθιώτιδας, Καρδίτσας, Λάρισας, Μαγνησίας και Τρικάλων, όπου θα πρέπει να έχουν εξοπλιστεί με το MPEG 4 συμβατό εξοπλισμό τους.

 

Εκτός των καναλιών εθνικής εμβέλειας, στο μπουκέτο περιλαμβάνονται και περιφερειακά κανάλια με υψηλής ποιότητας εικόνα και ήχο χωρίς χιόνια, με τον ηλεκτρονικό οδηγό προγράμματος (EPG) να είναι πάντα διαθέσιμος.

 

Ακολουθεί ο πίνακας συχνοτήτων ανά κέντρο εκπομπής

 

Posted Image

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει οντως είμαστε πολύ πίσω σε σχέση με αλλες χωρες,ειδικά σε θέμα αναλυσης της εικόνας.

Οσο για τις αναβολες,νομίζω οτι γίναν ήδη δύο,μιας και ηταν να γίνει στις 10/10,μετα το πηγαν 30/10 και μετά 21/11.Τραγική κατασταση ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι δικοι μου στα Τρικαλα το εχουν ηδη 1-2 χρονια.

τι θα αλλαξει ακριβως?

ή απλα μας λενε οτι θα κλεισει το αναλογικο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα αλλαζει κατα πολυ η ποιοτητα και η αναλυση αλλα γενικα σε κακοκαιρια ειναι ευαισθητο! Οταν βρεχει πολυ η εχει πολυ αερα κοβεται οχι απλα δεν δειχνει καλα κοβεται! Τωρα μπορει να φταιει και ο δεκτης μου αλλα εχω ακουσει και αλλους να το εχουν γενικα.. :P κατα τα αλλα ειναι πολυ καλο βλεπεις τελεια!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nikoskokos εγω που είμαι Θεσσαλονίκη εδω και 4 χρόνια περίπου που το έχουμε δεν έχει κοπεί ποτε το σήμα με οποιεσδήποτε συνθήκες. Μήπως φταίει η κεραία σου η η περιοχή σου δεν ξέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μόνο στις πρωτεύουσες νομών μου φαίνεται εκπέμπει καλά, γιατί σ'εμάς που είμαστε από χωριά πιάνει 2 κανάλια και 3 ραδιόφωνα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτός από τα βασικά κανάλια που έχουμε τι γίνεται θα μπουν και άλλα μελλοντικά;

Αν και δεν θεωρειται νεο καναλι, απο το 2015 ο Σκάι προγραμματιζει HD.

 

Αντε να δουμε ποτε θαρθει και σεμας στα Γιαννενα που συνεχεια παει απο αναβολη σε αναβολη.

Εχει η Digea χρονοδιαγραμμα στο site. Παραπανω αναβολες δεν τους παιρνει, το 2014 φευγει και το 2015 η τρόικα θελει να δει εσοδα απο το ψηφιακο μερισμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντε να δουμε ποτε θαρθει και σεμας στα Γιαννενα που συνεχεια παει απο αναβολη σε αναβολη.
ειναι αλλοι οι λογοι που δεν εχει ερθει ακομα στα Γιαννενα. Ο εργοδοτης που ειναι γιαννιωτης και κατι μου ειχε πει πως κανουν καποιες λαμογιες επιτηδες να μην ερθει ψηφιακο στα γιαννενα
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...