Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με UPLOAD TEMPLATE JOOMLA 2.5


MUDIS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα εχω καποιο προβλημα με το Joomla 2.5.

 

Εχω κατεβασει ενα template(το αγορασα),το βαζω απο τον ftp δεν το βλεπει στο joomla,το βαζω απο το extension manager το ανεβαζει λειψο,γυμνο.

Κανω κατι λαθος;;

 

Ευχαριστω εκ των προτερων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το κάνεις απλά extract από το ftp τότε θα πρέπει να κάνεις discover με το joomla ή να το κάνεις extract sto tmp φάκελο και μετά να το κάνεις Install από τον Extension manager.
Πάντως τα αγοραστά, όταν τα βλέπεις προφανώς και είναι γεμάτα με άρθρα κλπ για να δείξουν τι πουλάνε.
Όταν τα κάνεις install προφανώς και είναι άδειο, θα πρέπει να το γεμίσεις εσύ...
Ακόμη και τα modules τα οποία πιθανον να έχει θα πρέπει να τα γεμίσεις εσύ και να τα εμφανίσεις στα διάφορα positions.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις είμαι σε πισι θα σας δείξω.

Πάντως Χρήστο έχω αγοράσει κ αλλά templates που είναι ακριβώς όπως τα έβλεπα. Τώρα αυτό μπορεί να διαφέρει θα δούμε αλλά δεν έχει ούτε τα βασικά π.Χ το μενού. ΟΚ με τα modules αλλά ούτε Τ βασικά ; παντως σίγουρα κάνω λάθος κάτι σύμφωνα με αυτά που είπες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλά templates πωλούνται με δύο εκδόσεις μέσα στα αρχεία: μία η οποία είναι κενή και πρέπει εσύ να χτίσεις και μία (λεγόμενη quickstart) η οποία είναι όπως το έβλεπες το demo.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aυτα είναι τα αρχεία του ζιπαρισμενου αρχειου που κατεβασα αφου τα αγορασα.

Αυτη την στιγμη εχω ανεβασει το template φαινεται καλα αλλα ειναι γυμνο,εχει μονο ενα Home.

Τι πρεπει να ανεβασω για να εμφανιστεί όλο κομπλέ και απο που;

 

Εαν πρέπει να ανεβασω μεμονομενα τα modules πως θα το κανω; Πχ εχει το virtuemart.

 

Sorry αλλα μου συμβαινει πρωτη φορα και δεν γνωριζω και φοβαμαι μην κανω και καμια πατατα.

 

Ευχαριστω πολυ

post-173587-0-24288900-1416650053_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To quickstart είναι (συνήθως) μια πλήρη εγκατάσταση joomla με το θέμα σου μαζί και ότι άλλα εξτρά έχει από components plugins κλπ.
Κατα την εγκατάσταση είναι "καλό" στο τελευταίο βήμα να επιλέγεις να δημιουργήσει και κάποια πρότυπα άρθρα έτσι ώστε να το δεις και "γεμάτο" το site όπως όταν το αγόραζες..

Αν έχεις ήδη στημένο το site και θέλεις μόνο το template, δεν θα κάνεις εγκατάσταση το quickstart αλλά το template μόνο και νομίζω πάλι ότι ο καλύτερος τρόπος είναι το κάνει εγκατάσταση το joomla μόνο του μέσω της επιλογής που έχει (ανέβασμα από αρχείο - κάπως έτσι).
Αν επιλέξεις να κάνεις εγκατάσταση μόνο το template, σιγουρέψουν ότι τα υπάρχον modules που έχεις είναι στα σωστά Positions σύμφωνα με το νέο template.
Παράδειγμα:
Μπορεί σε ένα template το μενού να "προορίζεται" για το position "nav" και σε ένα άλλο template να το ονομάζει top-menu.

Νομίζω ότι συνήθως τα templates (τα αγοραστά) έχουν και κάποιο documentantion, διάβασε το και αυτό, καλό θα κάνει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το doc δεν βοηθάει καθόλου. Εγώ αυτην την στιγμή έχω στημένο το quick start εξ αρχής. Μέχρι εδώ όλα καλά,Θέλω όμως να βάλω και να modules κ Ο,τι άλλο συνεπάγεται γιατί αυτή τν στιγμή το template είναι γυμνό. Το θέμα είναι πως αυτά υπάρχουν μέσα στο quickstart αλλά δεν έχουν ανέβει ή αν έχουν ανέβει κάπως πρέπει να τα εμφανισω ,πως;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά βρέθηκε η λύση , ένα βήμα Πριν το τέλος του installation του quick start έκανα Προσθήκη ενδεικτικού περιεχομένου και Έγινε.

Σας ευχαριστώ ολους,Ευχαριστώ ΧRHSTOS _

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...