Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με Toshiba


ektor12

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ειναι πρωτη φορα που γραφω για προσωπικο προβλημα αλλα ο κομπος εφτασε στο χτενι
Εχω ενα Toshiba Satellite C855-1QE και μου βγαζει αυτο το μηνυμαpost-190768-0-97733500-1416512764_thumb.png με αποτελεσμα να παγωνει ολος ο υπολογιστης

ενεργειες που εκανα

1-avast

2-spybot

3-scan disk για σφαλματα στον δισκο

4-βρηκα και εγκατεστησα ολους τους υπαρχοντες drivers απο πολωνεζικο και εβραικο σαιτ δεδομενου οτι

παρ' ολο που πωλειται στην ελλαδα δεν εχει το σαιτ της εταιρειας στην ελλαδα-αυτα μονο εδω μαλλον συμβαινουν

5-το κομπιουτερ το πηρα περσυ με WIN 8 και μετα την αυτοματη αναβαθμιση σε win 8,1 αφου δεν μου το παρουσιασε για καμμια 10ρια μερες ξαναρχισε το βιολι του.

Δεδομενου οτι δεν επικοινωνησα ακομη με εταιρεια και εχω ακομη εγγυηση θα ηθελα την συμβουλη σας

kαι την γνωμη σας πριν μπλεξω με την εταιρεια 

η καρτα γραφικων ειναι η AMD RADEON HD 7610M

 

ευχαριστω εκ των προτερων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου κανεις επαναφορα στις εργοστασιακες ρυθμισεις out of box ,θα πρεπει να απεγκαταστησεις ορισμενα προγραμματα οπως 

  • Πρόγραμμα ανάγνωσης καρτών Genesys Logic
  • Intel PROSet
  • Intel Wireless Display
  • Πρόγραμμα οδήγησης Realtek Audio
  • TOSHIBA PC Health Monitor
  • Πρόγραμμα οδήγησης Realtek WLAN
  • Πακέτο προγραμμάτων οδήγησης φίλτρου Bluetooth Realtek.

    θα κανεις την αναβαθμιση σε 8.1 και θα περασεις τους drivers αυτους στην εκδοση των 8.1.επισης απο το windows update μην επιτρεπεις ενημερωσεις σχετικα με την καρτα γραφικων και της intel graphics αλλα τους οδηγους που εχει ο κατασκευαστης.οσο για τους drivers μπορεις να παρεις τηλ στην ideal να ζητησεις να φορτωθουν οι οδηγοι του μοντελου αυτου στους σερβερς τους.

    Link.png Site: οδηγιες αναβαθμισης 8,1

    Η σειρα αυτη των satellite δεν κυκλοφορει στην ελλαδα,γιαυτο δεν υπαρχουν οδηγοι στον ελληνικο σερβερ,αλλα ειναι περιεργο που δεν υπαρχουν στο toshiba .eu
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eυχαριστω ολους για το ενδιαφερον που δειξατε να βοηθησετε και θα προσπαθησω να απαντησω σε ολους

1-wascloud εκανα το τεστακι και ιδου το αποτελεσμα .

 

 

 

 

 

2-black adder  ναι δοκιμασα και τους drivers της amd και εκεινους της intel με τα ιδια αποτελεσματα

3-spank NAI εκανα εκαθαριση της των παλιων drivers με τα ιδια αποτελεσματα

4-g10   αν καταλαβα καλα μου ζητας να κανω επαναφορα συστηματος ?out of box τι σημαινει?δεν καταλαβαινω τον ορο.

 

Eυχαριστω ολους για το ενδιαφερον που δειξατε να βοηθησετε και θα προσπαθησω να απαντησω σε ολους

1-wascloud εκανα το τεστακι και ιδου το αποτελεσμα .

 

 

 

 

 

2-black adder  ναι δοκιμασα και τους drivers της amd και εκεινους της intel με τα ιδια αποτελεσματα

3-spank NAI εκανα εκαθαριση της των παλιων drivers με τα ιδια αποτελεσματα

4-g10   αν καταλαβα καλα μου ζητας να κανω επαναφορα συστηματος ?out of box τι σημαινει?δεν καταλαβαινω τον ορο.

post-190768-0-58455100-1416596325_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο δισκος δεν εχει θεμα,ειναι ενταξει βασει του hdsentinel.το out of box ειναι οι εργοστασιακες ρυθμισεις.πηγαινεις λειτουργια επανεκκινηση και ταυτοχρονα ενω πατησεις επανεκκινηση θα εχεις πατημενο το shift ,θα σου δειξει τις επιλογες αποκαταστασης,μπορεις να κανεις ανανεωση χωρις να χασεις τα αρχεια σου.αφου τελειωσει η διαδικασια μην αφησεις απο το windows update ενημερωσεις σχετικα με την καρτα γραφικων και της intel graphics.μετα προχωρησε στην αναβαθμιση στα 8,1 οπως σου ειπα παραπανω και παλι χωρις να κανεις καμια ενημερωση σχετικα με την καρτα γραφικων.οι drivers της καρτας ειναι διαφορετικοι απο τους επισημους στο καθε σαιτ της εταιριας οποτε για πληρη συμβατοτητα θα περασεις μονο απο την τοσιμπα

πισω κατω στην ετικετα εκτος του c855-1qe γραφει model No τι γραφει εκει ποιος ειναι ο κωδικος; θα πρεπει να ξεκινα απο ps......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...όπως είπε και ο αποπάνω, δίσκος=τζετ, οπότε η υποψία μου για τυχόν ατασθαλίες στο λειτουργικό/drivers/προγράμματα κτλ, άκυρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ektor12
ακομα και αν παρεις τηλ στην ideal ειτε γραψεις σε φορουμ της τοσιμπα θα ζητηθει να γινει επαναφορα στις εργοστασιακες ρυθμισεις,αν συνεχισει το προβλημα τοτε θα σου πουν τι πρεπει να κανεις εφοσον εισαι σε εγγυηση  ,ακομα και αντικατασταση(ελπιζω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω ολους σας για την βοηθεια που προσπαθησατε να μου δωσετε 

θα δοκιμασω την επαναφορα που προτεινε και ο G10(ευχαριστω) (ειμαι ακομη σε εγγυηση ευτυχως)

αν τα πραματα πανε καλα θα σας ενημερωσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...