Προς το περιεχόμενο

Samsung 48h5500 vs Samsung 40h6400


RottenLungs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το budget μου δεν φτάνει για 48ρα h6400, οπότε σκεφτόμουν την 48ρα h5500. 

 

Ποιες οι διαφορές τους, ξέρει κανείς; Το 3D δεν με ενδιαφέρει αν είναι η μόνη διαφορά τους.

 

Επίσης απο οτι βλεπω καμία δεν έχει κάμερα. Ποια κάμερα πέρνουν για skype;

Έχετε να προτείνεται κάποια ανάλογη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 40
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Κατά την άποψή μου η σημαντικότερη διαφορά είναι ότι η σειρά 5 έχει οθόνη στα 50Hz (50Hz panel) ενώ η σειρά 6 έχει οθόνη στα 100Hz (100Hz panel) με ότι (σημαντικές) διαφορές αυτό συνεπάγεται στην ομαλή κίνηση στην εικόνα σε γρήγορες σκηνές και όχι μόνο...

Για το λόγο αυτό θα απέφευγα να πάρω τηλεόραση της σειράς 5, ιδιαίτερα αν πρόκειται για διάσταση μεγαλύτερη των 32".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως; Εγω πάντως που διάβασα ένα review δεν ανέφερε κάτι για προβληματικό refresh rate. Έστω οτι ισχύει, εσυ πραγματικά πιστεύεις οτι καταλαβαίνεις την διαφορά του 50 απο το 100Hz στην τηλεόραση; Εγω πιστεύω πως οχι (βλέπω κάτι video ου συγκρίνουν σε real time και βλέπω ακριβώς την ίδια θολούρα).

 

Έχεις να μου στείλεις κάποιο review για να δώ αυτό που λες φίλε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω 32H6400

review της εδω: https://www.avforums.com/review/samsung-h6400-ue32h6400-full-hd-led-lcd-3d-tv-review.10564

 

δεν νομιζω να εχει διαφορα το πανελ της 40αρας στην αποδοση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λένε οτι οι plasma οι Panasonic είναι οτι καλύτερο μπορείς να βρείς σε ποιότητα εικόνας. Ισχύεις; Και αν ναι παίζει κάποιο μοντέλο στην κλάση της H6400;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για στείλε κανα thread που θυμάσαι να συζητιέται το θέμα με τις plasma, έτσι απο περιέργεια. 

 

Ρε παιδιά η 40ρα για 2,5m είναι μικρή. Να πάω για 48ρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το budget μου δεν φτάνει για 48ρα h6400, οπότε σκεφτόμουν την 48ρα h5500. 

 

Ποιες οι διαφορές τους, ξέρει κανείς; Το 3D δεν με ενδιαφέρει αν είναι η μόνη διαφορά τους.

 

Επίσης απο οτι βλεπω καμία δεν έχει κάμερα. Ποια κάμερα πέρνουν για skype;

Έχετε να προτείνεται κάποια ανάλογη;

 

 

Εχω την H6500,

 

ιδιες οθονες με την H6400, ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο την TV.

 

Για διαφορες με την H5500 δε γνωριζω αλλα οσο αφορα την καμερα απο οσα εχω διαβασει στην κοινοτητα του AVClub, προτεινεται μονο η αγορα αυτης της SAMSUNG γιατι οι αλλες δε δουλευουν.

Δοκιμασα τη δικη μου μια Microsoft LifeCam VX-7000 και δε τη βλεπει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Λοιπόν την τσέπωσε ο πατέρα την τηλεόραση (h6400).... Δεν έχω προλάβει να την πάρω μάτι αλλα απο 2-3 επεισόδια (1080p) μπορώ να πώ οτι έμεινα πολυ ικανοποιημένος (μ@λάκας έμεινα αλλα για πιο κομψά)

 

Όμως η πίπ@ δεν μπαίνει στο wi-fi μου, γιατι; Το αναγνωρίζει, βάζω τον κωδικό αλλα μου βγάζει σφάλμα (και λέει οτι ή το modem φταίει ή ο κωδικός - και τα 2 είναι κυριλέ, έμπαινα ταυτόχρονα απο το κινητό). Για πείτε τι πρέπει να ρυθμίσω για να έχω internet (θα περάσω καλώδιο αλλα θα μου πάρει κάποιες μέρες - το modem είναι ένα όροφο κάτω)

 

Ρε παιδιά όλες οι 3D ταινίες παίζουν; Αυτέ που λένε left-eye τι θέλουν να πούν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλοριζικη φιλε.Κανε ενα reset στο router και ξανα δοκιμασε.Εγω το εχω κρυφο το δικτυο και μπηκε αμεσως.Για 3d ταινιες παιζουν οι sbs/half-out.Εχω 1tb 3d περιεχομενο και παιζουν αψογα ολες.

 

Δες αυτο:

 

 

στην τηλεοραση σου σε 3d και θα καταλαβεις ποσο κορυφαιο 3d εχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν όσον αφορά το wifi, έκανα τα πάντα.

 

Αποσύνδεσα ΟΛΕΣ τις συσκευές που ήταν συνδεδεμένες με wifi (πολλές τηλεοράσεις το έχουν αυτό το κόλλημα)...

Έκανα reset το router, μετα το έκανα και ένα ωραίο reboot...

Έβαλα χειροκίνητα όλα τα στοιχεία του δικτύου...

Μπήκα στην σελίδα του router και έβαλα την MAC adress της τηλεόρασης ώς αποδεκτή συσκευή...

ΑΛΛΑ τίποτα, Απλα Δεν Θέλει Να Συνδεθεί..

 

Οπότε πήγα αποθήκη, τα έκανα όλα μπουρδέλο, μέχρι που βρήκα ένα αρχαίο τεράστιο καλώδιο ethernet και απλα συνέδεσα την τηλεόραση με καλώδιο. Μέχρι να κάνω τρύπες για να το περάσω κανονικά, θα το παίξουμε επικίνδυνες αποστολές για να πηγαίνουμε απο το ένα μέρος στο άλλο. Γιατιίίίί ;;;;;;;; πολλά νεύρα μιλάμε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...