Προς το περιεχόμενο

Συνδεση 3 διαφορετικών δικτυων


alcohol

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας.

 

θα ήθελα απο κάποιο παλικάρι τα φώτα του αν είναι εύκολο. θέλω να συνδέσω 3 δίκτυα να βλέπει το ένα το άλλο. συγκεκριμένα:

 

network_diagram.jpg

 

Το main δίκτυο είναι το 1.1. Όλα τα δίκτυα έχουν subnet mask 255.255.255.0.

α) το κυριότερο και το βασικό που με ενδιαφέρει είναι το file transfer. να μπορώ δηλαδή απο τον NAS 1.50 να στείλω αρχείο στον 3.50 πχ. Αυτό θα γίνει αν μπορώ να κάνω map σεν ένα πιψι 2 διαφορετικού δικτύου NAS. και  κατ επέκταση να μπορώ από ενα pc να εκτυπώσω σε ένα εκτυπωτή στο άλλο δίκτυο. με 2 λόγια τα δίκτυα να βλέπονται.

β) το δεύτερο χωρίς να με καίει κιόλας αλλα άμα γίνεται θα ήταν καλο, είναι να μπορώ να εκμεταλέυομαι και τα 3 δίκτυα μαζί στο downloading (μην σας φαίνεται και πολύ περίεργο, επαρχία γαρ που τα 2 Mbps ο θεός να τα κάνει δεν είναι και ότι καλύτερο.

 

μπορώ να το επιτύχω αυτό με κάποιο τρόπο χωρίς προσθήκη εξοπλισμού? η θα χρειαστεί κάποιο μηχάνημα με wan πορτες πχ για να γίνει αυτό? θα πρέπει να στήσω κάποιο μηχάνημα ως server? το workgroup παίζει ρόλο? αν είναι σε διαφορετικό δίκτυο έχει σημασία αν είναι κοινό? δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιο μηχάνημα μικρής κλίμακας που να μπορεί να το κάνει αυτό (πχ φαντάζομαι το watchguard που έχουμε στη δουλειά ξέρω ότι το κάνει αυτο αλλά είναι πανάκριβο). πληροφοριακά τα λειτουργικά που εμπλέκονται στα πισια είναι XP και 7

 

εκτιμώ πολύ τη βοήθεια σας και σας ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα παραπάνω 3 δίκτυα που παραθέτεις είναι απομακρυσμένα χωροταξικά;

όχι. στο κεντρικό 1.1 που έχω έρχονται 2 rj45 απο τα υπόλοιπα (το ένα 30m και το άλλο 40m).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξήγησε λίγο αναλυτικότερα.

α) Σε ποιο/α σήμέια έχεις adsl που θες να εκμεταλύεσαι;

β) Έχεις κάποια router (και αν ναι τη μάρκα) αυτή τη στιγμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξήγησε λίγο αναλυτικότερα.

α) Σε ποιο/α σήμέια έχεις adsl που θες να εκμεταλύεσαι;

β) Έχεις κάποια router (και αν ναι τη μάρκα) αυτή τη στιγμή.

a & B) σαν router στο σχήμα εννοώ router με adsl στο καθένα. τα 2 secondary είναι τα κλασσικα απλά ρουτερακια πόυ δίνει ο οτε (αν χρειάζεται μοντέλο μπορώ να τα δω). στο main έχω ένα tp link TD-W8960Ν. τα 2 secondary δεν έχουν ιδιαίτερη δομή, το ρουτεράκι του οτε me to ιντερνετ του, ενα switchaki που θα βάλω και απο 1 NAS. στο main έχω διαφορετικό σύστημα. δομημένη καλωδίωση στο σπίτι που πάνε όλα σε ένα managed switch TP-link που εκεί επίσησ συνδέονται το ρουτερ που ανέφερα και 8 NAS

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για δοκιμασε σε ολα subnet 255.255.0.0 

 

Οσων αφορα τη ζευξη των adsl το connectify dispatch (το pro απο το θειο) θα κανει τη δουλεια που θες. Θες επιπλεον network adapters μονο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...