Προς το περιεχόμενο

ΘΕΣ Γάλα: Τα μόνα ATM που έχουν "ουρά" στην Ελλάδα


Χάρης Μυλωνίδης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 191
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Όποιος θέλει μπορεί να αγοράζει το γάλα του κλασσικά από τα σουπερ μαρκετ και τα πρατήρια. Δεν ξέρω τι εταιρεία είναι αυτή με τα αυτόματα μηχανήματα, αλλά μόνο και μόνο που θα απασχολεί (νόμιμα και επι πληρωμής υποθέτω) κάποιους εργαζόμενους το βρίσκω θετικό.

 

Τώρα σκέφτηκα ένα μελλοντικό επιχειρηματικό πλάνο. Δημιουργία σουβλατζίδικου που δεν θα μπαίνει κόσμος μέσα, θα υπάρχει μόνο ένα αυτόματο μηχάνημα σε ένα μέρος, εμείς θα ψήνουμε συνέχεια σουβλάκια πατάτες γύρους κτλ και θα το γεμίζουμε συνέχεια και ο κόσμος θα πατάει τα πλήκτρα και θα παίρνει το σουβλάκι του από την άλλη μεριά. (αλλά μπάζει σε πολλά πράγματα το εγχείρημα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πρόκειται για άλλο είδος γάλακτος,αλλά κανονικό παστεριωμένο αγελαδίσιο .

 

Συντήρηση κλασσικά στο 5-6 μερο (; )

 

Επίσης πρωτού παει για κατανάλωση,το γάλα παστεριώνεται,γινεται μικροβιολογικός κλπκλπκλπ έλεγχος κ έπειτα παει στην αγορά. Οπότε είναι αστείο το επιχείρημα περι ελέγχου/μη καταλληλότητας.

Εκτως αυτου σε ενα τοσο μεγαλο εγχείρημα με στοχο να σπασει το καρτελ καθε αλλο παρα θα ρισκαρε ο Συνεταιρισμός να κάνει κάτι στραβά,και ιδιως οταν μιλάμε για Δημόσια Υγεία.

 

Προσωπικα επειδη απλά εχω γνωση του ποσο πενιχρα πληρωνονται οι Κτηνοτρόφοι για το γάλα που πωλούν στις μονάδες , θα στηριξω την προσπάθεια απο αυτους .

Σε φαση ΠΧ να πωλουν το λιτρο στα ΠΧ (ξανα) 0,4€/L και αυτο να πωλείται στα ~ 1,6€/L . Η διαφορά πάει στους μεσάζοντες. Τωρα σαφως και θα εχουν μεγαλυτερο κερδος .

<p>καλού κακού πριν το πιεις βράστο ώστε αν κοπεί το πετάς.</p> <p>μην πάθεις και τίποτα.</p>

Ημαρτον

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι ο μόνος που δε βλέπει λογική πίσω από αυτό?

 

Θα έλεγα ναι, αλλά προφανώς δεν γνωρίζεις πως λειτουργεί το καρτέλ γάλακτος σε αυτή τη χώρα και έτσι εξηγείται η απορία σου.

 

Ο μόνος τρόπος για να σπάσει τα καρτέλ κανείς σε αυτή τη χώρα είναι η καινοτομία. 

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Λαρισα που μενω το εχουμε πανω απο χρονο.... Το γαλα αυτο ειναι με διαφορα το καλυτερο που εχω δοκιμασει (μαζι με το ΤΡΙΚΚΗ). Να σας πω οτι πλεον παρα πολλοι αγοραζουν απο εκει γαλα και ας χρειαζεται να περιμενεις και 5 λεπτα. Πανε ολοι με σακουλες και μπουκαλια και γεμιζουν. Επισης εδω κοστιζει 90 λεπτα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Επομένως πρέπει να εισαι προετοιμασμένος οταν πας για γάλα και να πας με το γυάλινο μπουκάλι σου. Είναι μια διαδικασία αλλά εγώ τουλάχιστον θα την εφαρμόσω. 

 

Δεν υπάρχει κίνδυνος μικροβίων κτλ αν πηγαίνει ο καθένας με το μπουκάλι του; γιατί απ'οτι είδα στο βίντεο,το γάλα βγαίνει απο ένα στόμιο που μπορεί να ακουμπήσει στο μπουκαλι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν πεσει το γαλα ριχνει ενα είδος ατμου που απολυμαίνει το μπουκαλι. Οπως και να εχει ομως το μπουκαλι δεν ερχεται σε επαφη με το στομιο που πεφτει το γαλα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι ο μόνος που δε βλέπει λογική πίσω από αυτό?

 

- Γιατί να αγοράσω γάλα από ένα "ΑΤΜ" και όχι από εκεί που αγοράζω ΌΛΑ τα τρόφιμά μου ?

- Στη τύπισα που λέει ότι το προτιμά για τη παχιά γευση του ... σε τι ακριβώς συνεισφέρει ο αυτόματος πωλητής σε αυτό?

- Δέχομαι την λογική του άλλου για την χαμηλή τιμή , αλλά ... αξίζει τον παραπάνω κόπο ?

- "Μπορώ να το βρίσκω ότι ώρα θέλω" .... ναι, ποιος από όλους μας δεν έχει βρεθεί στη δυσάρεστη θέση να χρειάζεται γάλα 1:00 το βράδυ

 

Οι αυτόματοι πωλητές έχουν νόημα για προιόντα "ευκαιρίας" , πχ περιμένεις στο αεροδρόμιο/λιμάνι σε κάποια πλατεία κλπ, χτυπάς ένα καφέ στο έτσι ... δε πας σε αυτόματο πωλη΄τη με σκοπό να γοράσεις κάτι. ... ε το γάλα νομίζω ότι δεν είναι τέτοιο.

 

 

Να πως φαίνεται ο ελεύθερος, σου χει τύχει να πληρώσεις 1.7€ τα 500ml γάλακτος; Γιατί δεν μπορεί, θα συμβεί να μείνεις από γάλα εκείνη την ώρα και το παιδί δεν καταλαβαίνει από "πρωί" ή "από δευτέρα".

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν λάτρης του γάλακτος μακάρι να το δούμε και στην Αθήνα.... Και ω ναι πολλές φορές μου έχει τύχει να θέλω γάλα μέσα στη νύχτα... ή κυριακάτικα και η μόνη λύση είναι το περίπτερο ( μεγάλη απάτη )  με μηδαμινή ποικιλία και με αμφισβητούμενες συνθήκες συντήρησης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενώ αν δεν βγάλεις προπληρωμένη κάρτα έχεις +10 λεπτά χρέωση, αρα αν βγεις για ψωνια χωρις μπουκάλι το πληρώνεις 1,30 αν υποθέσουμε ότι θα παρεις σε πλαστικό.

 

 

Δηλαδή, αν κατάλαβα καλά, αυτοί χωρίς μεσάζοντες κατάφεραν να πουλήσουν το γάλα πιο ακριβά απ'όσο έχει κατά μέσο όρο σε ένα σουπερ μαρκετ ή κάτι χάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή, αν κατάλαβα καλά, αυτοί χωρίς μεσάζοντες κατάφεραν να πουλήσουν το γάλα πιο ακριβά απ'όσο έχει κατά μέσο όρο σε ένα σουπερ μαρκετ ή κάτι χάνω;

 

Aν πας οργανωμένος ειναι 1 ευρώ το λίτρο. Ειναι λίγο ακριβοτερο βεβαια από οτι θα έπρεπε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πως φαίνεται ο ελεύθερος, σου χει τύχει να πληρώσεις 1.7€ τα 500ml γάλακτος; Γιατί δεν μπορεί, θα συμβεί να μείνεις από γάλα εκείνη την ώρα και το παιδί δεν καταλαβαίνει από "πρωί" ή "από δευτέρα".

 

1. Είμαι ανύπαντρος (αν αυτό εννοείς με το ελευθερος)

 

2. Ζω/εργάζομαι σε μια χώρα που το καρτέλ των συνδικαλισταράδων που τραμπουκιζουν σε κάθε προσπάθεια αλλαγής που θα μου έφερνε ποιο ευκολα/τακτικά το γάλα σπίτι μου (αλλαγή/καινοτομία δεν είναι μόνο να βάλεις ΑΛΛΟ ένα αυτόματο πωλτή δίπλα σε αυτούς που υπάρχουν δεκαετίες) δεν μου έχει απαγορέψει να αγοράζω γάλα 7 μέρες την εβδομάδα από εκεί που αγοράζω σχεδόν όλα τα τρόφιμά μου (= ΣΜ)

 

3. Σε ποιό ψιλκαντζίδικο/πείπτερο στοιχίζει το γάλα 1.7 τα 500 ml ???

 

4. Τι παραπάνω προσφέρει ένα ATM γάλακτος από ένα ψιλικατζίδικο/περίπτερο ως προς να μπορείς να βρεις γάλα (πχ μια κυριακή) ... ναι προσφέρει την ευκολία να βρεις γάλα 1:00 πχ .... αλλά ξαναρωτώ ... "Πότε το έκανες αυτό τελευταία φορά?" ... και ... "Πηγαίνοντας προς το ΑΤΜ , από πόσα περίπτερα/ψιικαντζίδικα περνάς".

 

 

Anyway .... δεν είπα ότι δεν μπορεί κάποιος να δοκιμάσει να πουλήσει το γάλα του έτσι, δικαίωμά του και μαγκιά του αν και πολλά από τα "επιχειρήματα" και λόγους για να στηριχθεί αυτό που διαβάζω παραπάνω "μπάζουν από παντού" ... το ότι πχ απασχολεί κάποιους που διάβασα παραπάνω ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΟΣ ... όλα τα γαλατα που πωλούνται από παντού κάποιοι τα ετοιμάζουν πουλάνε .... (εκτός αν νομίζει κάποιος ότι το γάλα τηλεμεταφέρεται ετα περίπτερα). Δεν καταλαβαίνω πχ γιατί διάφοροι είναι στα έτοιμοι να βγάλουν ασυνάρτητα λογίδρια όταν ένα μεγάλο ΣΜ έρχεται να ανταγωνιστεί τα μικρά μαγαζιά αλλά όχι όταν το κάνει ένας συναιτρισμός. Από την άλλη αντιλαμβάνομαι ότι πλέον στους "ενδιάμεσους" του γάλακτος πλέον θα πρέπει να θεωρείται και ο περιπτεράς/ψιλικανζτής, αφού αν το ΑΤΜ είναι καλή λύση για το γάλα τότε τι σημαντικό προσφέρει ο περιπτεράς ? (=ενδιάμεσος). Αν κριτήριό σου στη ναγορά γαλακτος είναι να απασχολείται κόσμος τότε ΜΠΟΙΚΟΤΑΡΕ τα ΑΤΜ και "πίεσε" στη θέση τους να μπουν stand που ο κάθε συνετερισμός θα πουλά γάλα και ότι άλλο θεέλει ΜΕ ΥΠΑΛΛΗΛΟ πωλητή.

 

Η μόνη "έντσασή" μου είναι ως προς τη λογική του να χρησιμοποιεί κάποιος ΑΤΜ για το συγκεκριμένο προϊόν. Γιατί ας πούμε αν το κάνει για το γάλα, γιατί να μη το κάνει και για ψωμί ? γιατί όχι και για τυρί ? γιατί όχι και για μακαράονια ? Γιατί όχι για παιδικές τροφές ? γιατί όχι για πάνες μωρού (εκεί να δεις ανάγκη 24/7) ... ποιά είναι η απάντηση σε αυτό ? να βάλουμε καμιά 100 ΑΤΜ στη σειρά για να αγοράζει ο κόσμος ? Ο πολοτισμένος κόσμος που δε περιμένει την "ελληνική καινοτομία" έχει βρει την απάντηση και ονομάεζται είτε "convenient stores" είτε ΣΜ/μαγαζία ανοικτά 24/7.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...