Προς το περιεχόμενο

Αγορά macbook pro retina


dimespy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σας. Τον τελευταιο καιρο σκεφτομαι να αγορασω ενα macbook pro retina. Το συγκεκριμενο laptop προοριζεται για επεξεργασια ηχου/βιντεο/εικονας και για ηχογραφήσεις . Θα ηθελα να μου πειτε κατα ποσο θα αξιζε αυτη η αγορα, και αν γινεται και καποιος χρηστης να μου πει εντυπωσεις με το μηχάνημα. Επίσης θα ηθελα να ξερω κατα ποσο θα μπορω να "τρεξω" και 1-2 παιχνιδια που θα με ενδιεφερε: World of Warcraft και League of Legends. (Τα οποια αν δεν τα "σηκωνει" δεν θα σκασω και ολας) Ευχαριστω εκ των προτερων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ασχολούμε και εγώ με τα ίδια πράγματα πάνω κάτω οποτε..

 

Για retina 13 όλα τελεια στις ήχο-video-recording εφαρμογές πλην games που τα σηκώνει μια χαρά βεβαια  αλλα δε θα δεις φοβερά γραφικά (στα παιχνίδια που ανέφερες τουλάχιστον )

 

Για retina 15 τα παίζει όλα τέλεια τόσο ήχο-video εξεργασία κλπ τόσο super gaming!

 

οποιο και να επιλέξεις 8gb ram τουλάχιστον (θα σου έλεγα 16gb) και τουλάχιστον 256 ssd!

 

Γενικά για τις απαιτήσεις σου είναι super και τα δυο πλην gaming που το 15 είναι σαφώς ανώτερο!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κομπλε. Απλα σκεφτομουν ποιο κοντα για το 13αρι γιατι κοστιζει και 500 λιγοτερα απο το 15αρι. Οσο για το 8GB ram, το 13αρι απ'οτι βλεπω δεν βγαινει σε 16, οποτε ηθελα να ρωτησω αν στο μελλον θα μπρουσα να αλλαξω την ram. Επισης για τον ssd το 128 μου φενεται λιγο, αλλα στο μελλον σκοπευω να βαλω μεγαλυτερο(ξερω οτι ο ssd αλλαζει αλλα δεν ξερω για την ραμ.) Τωρα οσο για τα παιχνιδια απλα θελω να παιζουν δεν με ενδιαφερουν τα High γραφικα. Για τα High και ultra γραφικα εχω το desktop μου. Απλα να τρεχουν θελω και ας ειναι στα medium.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κομπλε. Απλα σκεφτομουν ποιο κοντα για το 13αρι γιατι κοστιζει και 500 λιγοτερα απο το 15αρι. Οσο για το 8GB ram, το 13αρι απ'οτι βλεπω δεν βγαινει σε 16, οποτε ηθελα να ρωτησω αν στο μελλον θα μπρουσα να αλλαξω την ram. Επισης για τον ssd το 128 μου φενεται λιγο, αλλα στο μελλον σκοπευω να βαλω μεγαλυτερο(ξερω οτι ο ssd αλλαζει αλλα δεν ξερω για την ραμ.) Τωρα οσο για τα παιχνιδια απλα θελω να παιζουν δεν με ενδιαφερουν τα High γραφικα. Για τα High και ultra γραφικα εχω το desktop μου. Απλα να τρεχουν θελω και ας ειναι στα medium.

 

Πριν απο 1 μηνα πηρα και γω το φετινο μακμπουκ 13' retina λοιπον , το καλυτερο οσον αφορα την σχεση τιμης/αποδοσης κατα την γνωμη μου ειναι το macbook 13" retina 8gb ram/256 ssd που βγενει απο σκρουτζομαγαζα γυρω στα 1340 ευρα.  Επειδη παιζω και γω καμοια φορα λολακι μια χαρα το πεζει στα φουλ γραφικα με 30-40 fps και στα medium γραφικα εχεις 40-60 fps . Το 13"ρι  βγαινει και σε 16 gb ram αλλα ειναι BTO (μονο απο premium reseller  οπως idocument) οπου το μοντελο που σου ειπα παραπανω με τα 8 gb ram το εχουν στα 1600 ευρω και με τα 16 ram θα φτασει πολυ ψηλα η τιμη.

Αυτα !

 

Η ram ΔΕΝ αναβαθμιζεται !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

H  ram δεν αναβαθμίζεται όπως λέει ο φίλος πάνω και μπορείς να βάλεις 16gb built to order..

 

εγώ έχω 16gb και καλύτερο επεξεργαστή στο 13αρι μου από ότι το default μοντέλο 

 

το best buy αυτή τη στιγμή είναι το 13αρι retina στα 2.8GHz 256gb ssd και 16gb Ram!!

 

σφαίρα!!

Επεξ/σία από Tablet
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για τις απαντησεις. Αλλα για BTO ειμαι δυσκολα, επειδη θα το παρω απο κοτσοβολο, για να το παρω με δωσεις χωρις πιστωτικη. Οποτε οτι εχει ο κοτσοβολος. Αυτο που ειδα και με ψηνει ειναι το 13αρι ρετινα στα 2.6, 128SSD (θα αλλαχτει στο μελλον) και 8GB ram. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάρε από multimara που φέρνουν bto και με άτοκες δώσεις!! έτσι το έκανα με ένα παλιότερο mac που πηρα.

24 άτοκες δώσεις οποιο configuration θέλεις. 

 

ΠΡΟΣΟΧΗ μην αγοράσεις πακέτα εγγυήσεων που θα σου πουλήσουν.. μετά από ένα χρόνο μπορείς αγοράσεις αν θες το apple care!

 

 

p.s τι εννοείς με δώσεις χωρίς πιστωτική (κρατάω μια επιφύλαξη για τα multirama πάνω σε αυτό)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λεγεται πλανο δοσεων. Ειναι χωρις πιστωτικη, ουσιαστικα παλι με τραπεζες μπλεκεις, παιρνεις ενα καταναλωτικο δάνειο για οσα λεφτα κοστιζει το αντικειμενο που θες, και απο κει και περα κανονιζεις οσες δοσεις θελεις (μεχρι 60), και οσα λεφτα τον μηνα θελεις εσυ. Το μονο μειωνεκτιμα ειναι τα 15% επιτοκιο (ειναι πολλα, δεν λεω..) Απλα εγω δεν θελω να μπλεξω με πιστωτικη καρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν έχεις πιστωτική τότε δε σε συμφέρει μιας και είναι άτοκα αλλιώς πας για αυτό!

 

Ερώτηση: αφού και ο Κοτσοβολος από isquare θα παραγγείλει. Δε μπορεί να παραγγείλει το bto που θες;;

 

Στα multirama αυτό μου είπε ο υπεύθυνος του καταστήματος όταν πηρα το δικό μου..

 

Ότι δεν έχει σημασία πιο μοντέλο μιας και από τον ίδιο προμηθευτή θα το παραλάβουν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω πιστωτικη, για αυτο διαλεξα κοτσοβολο. Θα ρωτησω τον υπευθυνο εκει, και αν γινεται θα το κανω, αν δεν γινεται, θα παρω το 2.6Ghz, 128SSD, 8GB ram. Αν γινεται ομως, τι θα ηταν value for money να βαλω μεσα; Και επισης με την Iris καρτα γραφικων τι παιζει; Ειναι καλη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...