Προς το περιεχόμενο

Nexus 6: Υπερβολικά μεγάλο ή οχι?


repensgaudium

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα smartphones ολοένα και μεγαλώνουν. Ωραία το έπιασα αυτό αλλα πότε ξεπερνιέται το όριο του βολικού; Ως tech blogger έχω έρθει σε επαφή με πολλές, πολλές συσκευές απο entry-level μέχρι super flagships απο 4 ιντσες μέχρι 5.7 στο galaxy note 4. 

 

Αναρωτίεμαι αν το nexus 6 (το οποιο σύντομα περιμένω απο Αμερική) θα μου κάνει την ζωη δύσκολη. Ναι ανυπομονώ να ζήσω την stock εμπειρία του Android 5.0 Lollipop σε μια φανταστική κατα την γενική ομολογία οθόνη αλλα δεν ξερω αν θα αντέξω να χρησιμοποιώ στην καθημερινότητα μου ένα τέτοιο θηρίο! 

 

Με δυσκολία τα βγαζω πέρα άνετα με το iPhone 6 PLUS καθημερινά και εκεινο (αν και εχει μεγαλα bezels) ειναι 5.5 ιντσες!

 

Ποιά είναι η αποψή σας για το nexus 6?

Μήπως ο απλός καταναλωτής να προτιμήσει το μικρότερο και απλούστερο Moto X (2014 edition)?

post-313470-0-00746500-1416695759_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η καθε τεχνολογια οθονης εχει τα θετικα και τα αρνητικα της στοιχεια. Θυσιαζεται το τελειο RGB και color accuracy για πιο εντονα και ζωηρα χρωματα και καλυτερη εξοικονομηση ενεργειας. Διαλεγεις και παιρνεις!

 

"Φανταστική κατα γενική ομολογία οθόνη"; Τι να πουν τότε κι αυτές που δεν είναι amoled...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Φανταστική κατα γενική ομολογία οθόνη"; Τι να πουν τότε κι αυτές που δεν είναι amoled...

 

Αν γουστάρεις oversaturated, "ψεύτικα" χρώματα και να μην μπορείς να δεις την τύφλα σου στον ήλιο καλές είναι οι amoled.

 

Προφανώς υπερβάλω για τις amoled, όπως και εσύ υπερβάλεις για τις μη-amoled οθόνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι είναι περισσότερο θέμα προσωπικό, ανάλογα με τον τρόπο ζωής και τις συνήθειες του καθενός. Θα ήθελα και θα μου ήταν πολύ χρήσιμο ένα Samsung Note, αλλά απλά δε με βολεύει στο σύνολο της καθημερινότητάς μου. Δεν μπόρεσα καλά καλά να βολευτώ ούτε καν με το Galaxy SIII, οι μόνες διστάσεις που μπορώ να δεχτώ είναι αυτές του Xiaomi Mi2S και του Sony Ζ1c. Τώρα, όσο μεγαλύτερη οθόνη καταφέρουν να στριμώξουν σε αυτές τις φυσικές διαστάσεις, τόσο το καλύτερο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως ειναι τεραστια ειδηση για το αν θα σου πεσει μεγαλο ή οχι...Το κινητο εχει ανακοινωθει εδω και ποσο καιρο, γνωριζουμε οτι θα ειναι στις 6 παρα κατι ιντσες, εσυ το παραγκελνεις απο Αμερικη κιολας και ερχεσαι μετα να ρωτησεις αν θα ειναι μεγαλο ή οχι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγώ πιστεύω ότι η google "πιέστηκε" από τις εταιρίες να μην βγάλει σε normal μεγέθη nexus λόγο ανταγωνισμού οποτε έβγαλε στις 6 ιντζές.

 

Έτσι οποιος θέλει nexus με τα προτερήματα του θα φάει την παντόφλα κινητό στην μάπα, καλή προπόνηση άμα είσαι ανύπαντρος κιόλας για το προσεχες έγγαμο βίον :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

από τις 4.7"  έχω πάει στις 5.5" εδώ και περίπου δύο εβδομάδες, ακόμα δεν έχω συνηθίσει

οι 6" μου φαίνονται λίγο υπερβολή

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχεις 6plus σου έχω καλά νέα. Το nexus είναι λιιιιιιγο πιο ψηλό από το iPhone και έχει μισή ίντσα παραπάνω οθόνη. Δεν θα το καταλάβεις και πολύ ότι είναι 6 ίντσες αν έχεις συνηθίσει με το iPhone

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρα μεγεθος ειναι….. το Htc One Max που σκονιζεται στο συρταρι μου, ειναι πιο μεγαλο….

 

Θα μου πεις, εδω με ψιλοβολεψε το Ζ Ultra…. οποτε  :X

 

Αναμενω τηλεφωνακι απο τον Carrier μου στις 1 Δεκεμβρη για να το απολαυσω…..  :-)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...