Προς το περιεχόμενο

Πόσο καταπονούμε τη σπονδυλική μας στήλη όταν χειριζόμαστε ένα κινητό ή tablet;


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η χρήση των κινητών και των tablets έχει αλλάξει τον τρόπο που στεκόμαστε και σίγουρα όχι προς το καλύτερο. Σύμφωνα με έναν χειρουργό σπονδυλικής στήλης, όταν κοιτάμε την συσκευή μας είναι σαν να ασκούμε βάρος περίπου 30 κιλών στην αυχενική χώρα.Σαν δηλαδή να κάθεται ένα οκτάχρονο παιδί στον αυχένα μας όταν κοιτάμε προς τα κάτω στην συσκευή μας για να διαβάσουμε για παράδειγμα τα μηνύματα μας. Ο Dr. Kenneth K. Hansraj, επικεφαλής της ομάδας ορθοπεδικών στο New York Spine Surgery & Rehabilitation Medicine, ανέπτυξε με τη βοήθεια ενός υπολογιστή το παραπάνω μοντέλο. Όπως καταλαβαίνετε, η κίνηση του κεφαλιού προς τα εμπρός και η πίεση που ασκείται στον αυχένα και στη σπονδυλική στήλη δεν είναι και ότι καλύτερο για την υγεία μας, ιδιαίτερα αν αναλογιστούμε πως περνάμε περίπου 2 με 4 ώρες τη μέρα έχοντας αυτή την στάση σώματος.

 

Στην έρευνα που δημοσίευσε στο περιοδικό Surgical Technology International, ο Dr. Hansraj τονίζει πως η σωστή στάση ενώ χειριζόμαστε ένα κινητό ή tablet και είμαστε όρθιοι, είναι τα αυτιά μας να είναι ευθυγραμμισμένα με τους ώμους και την ωμοπλάτη. Κατά αυτόν τον τρόπο μειώνεται η καταπόνηση του σώματος ενώ παράλληλα μειώνονται τα επίπεδα κορτιζόλης. Η κακή στάση του σώματος όπως αυτή στη φωτογραφία ασκεί έντονη πίεση στη σπονδυλική στήλη και μπορεί να οδηγήσει σε πρόωρη φθορά των οστών ή ακόμα και στο χειρουργείο.

 

Η λύση είναι να κρατάτε το κινητό σας ακριβώς μπροστά σας αντί να σκύβετε το κεφάλι, να τοποθετείτε το tablet σε γωνία 30 μοιρών όταν πληκτρολογείτε, ώστε να προστατευθούν και οι καρποί σας ή και σε μεγαλύτερες γωνίες (μοίρες) όταν διαβάζετε και να τεντώνετε το λαιμό σας προς τα πίσω για να διορθώσετε την στάση του.

 

Link.png Site: Lifehacker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα, μια φορά, δε με βολεύει να κοιτάω προς τα κάτω, το κινητό και το τάμπλετ το κρατάω όσο μπορώ ή βολεύει πιο κοντά στο ύψος των ματιών μου, εφόσον κάθομαι. Όταν περπατάω ελάχιστες φορές θα το χρησιμοποιώ.

Ελπίζω στο μέλλον μη βγούμε όλοι με προβλήματα εξαιτίας αυτών των συσκευών...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να παρατηρήσω πως το ίδιο συμβαίνει και με τα βιβλία. Αντε γιατί.

 

όπως και σε αθλήματα πχ πυγμαχία.

οπότε ξέρετε ε? Μετά 2-3 λεπτά χρήσης του κινητού-ταμπλετ σε αυτή τη στάση, πέφτετε κάτω για ένα σετ ραχιαίους! :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εργονομία το λέμε παιδιά. Υπάρχουν άπειρα άρθρα και βίντεο στο διαδίκτυο. Ρίξτε μια ματιά. Οι μελέτες υπάρχουν από τους πρώτους υπολογιστές ακόμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να παρατηρήσω πως το ίδιο συμβαίνει και με τα βιβλία. Αντε γιατί.

 

Και διαβάζω και πολλά βιβλία και χρησιμοποιώ πολύ το Note. Είμαι ήδη κατεστραμμένος και δεν το ξέρω. :(

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αυτή την λογική δεν θα διαβάζουμε κιόλας εφοσων κάνουμε την ίδια κίνηση για να γράψουμε κλπ

 

 

Aυτό σκέφτηκα και εγώ!

Όταν διαβάζουμε δηλαδή δεν κάνουμε κακό; Να κρατάμε τα βιβλία στο ύψος των ματιών;

Ε;

Πώς γκένεν ατο;  :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με αυτην την λογικη να μην δουλευουμε να μην παιζουμε ποδοσφαιρο κτλ μονο να κοιμομαστε για να μην κουρασουμε την μεσουλα μας...οτι να ναι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...