Προς το περιεχόμενο

Θέρμανση για μπάνιο (όχι κρεμαστό)


Fan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είχα ένα αερόθερμο το οποίο δεν έκανε καλή δουλειά. Δεν ξέρω εάν είχε χάσει τις δυνάμεις του ή όχι. Τέλος πάντων θέλω να αγοράσω κάτι καινούριο. Ρώτησα σε ενα - δυο μαγαζιά και μου έδειξαν κάτι σόμπες που τις κρεμάς πάνω από την πόρτα αλλά εγώ δεν θέλω να κάνω τρύπες στο μπάνιο.

 

Καμιά ιδέα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα ένα αερόθερμο το οποίο δεν έκανε καλή δουλειά. Δεν ξέρω εάν είχε χάσει τις δυνάμεις του ή όχι. Τέλος πάντων θέλω να αγοράσω κάτι καινούριο. Ρώτησα σε ενα - δυο μαγαζιά και μου έδειξαν κάτι σόμπες που τις κρεμάς πάνω από την πόρτα αλλά εγώ δεν θέλω να κάνω τρύπες στο μπάνιο.

 

Καμιά ιδέα;

προτεινω https://www.skroutz.gr/s/8727/Delonghi-DCH1030.html

 

βγαζει πολυ ζεστη για τα watt του. Εγω βεβαια ειχα δοκιμασει ενα αλλο μοντελο της ιδιας μαρκας..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συσκευές με εκτεθειμένα ηλεκτρικά στοιχεία, όπως αντιστάσεις, μοτέρ κπλ απαγορεύονται στα μπάνια λόγο υπερβολικής υγρασίας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά θα πρέπει να είναι συσκευή που θερμαίνεται σε 2-3 λεπτά όπως το αερόθερμο. Οι θερμοπομποί πόση ώρα κάνουν για να θερμάνουν το χώρο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πρεπει η συσκευη να εχει πιστοποιηση ip24 οπου σημαινει οτι ειναι αδιαβροχο.

 

Δέν το λές και αδιάβροχο με IP24.Αδιάβροχη/στεγανή είναι μια συσκευή με IPx7.

Βέβαια παίζουν και αερόθερμα με IP21 που τα παρουσιάζουν ώς "αερόθερμα μπάνιου".Ένα τέτοιο χρησιμοποιώ και εγώ,αν και δέν το έχω μέσα στο μπάνιο per se (στην είσοδο για την ακρίβεια)

Επεξ/σία από Tenshi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά θα πρέπει να είναι συσκευή που θερμαίνεται σε 2-3 λεπτά όπως το αερόθερμο. Οι θερμοπομποί πόση ώρα κάνουν για να θερμάνουν το χώρο;

 

 

Στις πληροφορίες για τους θερμοπομπούς του σκρουτζ λέει ότι αποδίδει θέρμανση αμέσως. Το θέμα είναι ότι δεν αναφέρει αν μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε μπάνιο, εμφανίστηκε όμως σαν αποτέλεσμα σε αναζήτηση θέρμανση μπάνιου, οπότε μάλλον είναι κατάλληλο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις πληροφορίες για τους θερμοπομπούς του σκρουτζ λέει ότι αποδίδει θέρμανση αμέσως. Το θέμα είναι ότι δεν αναφέρει αν μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε μπάνιο, εμφανίστηκε όμως σαν αποτέλεσμα σε αναζήτηση θέρμανση μπάνιου, οπότε μάλλον είναι κατάλληλο!

λοιπον για να τελειωνει το θεμα.. εχω χρησιμοποιησει παμπολες φορες στο μπανιο με πολλους υδρατμους θερμοπομπο και σομπα χαλαζια και μαλιστα στη χαλαζια καμια φορα τιναζω πανω της τα βρεγμενα χερια μου για να ακουσω την εξατμιση των σταγονιδιων ανωριμοτητες..!! ο θερμοπομπος κανει αμεσα δουλεια στην δευτερη σκαλα 2000watt
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις πληροφορίες για τους θερμοπομπούς του σκρουτζ λέει ότι αποδίδει θέρμανση αμέσως. Το θέμα είναι ότι δεν αναφέρει αν μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε μπάνιο, εμφανίστηκε όμως σαν αποτέλεσμα σε αναζήτηση θέρμανση μπάνιου, οπότε μάλλον είναι κατάλληλο!

 

Το καταλαβαίνεις φαντάζομαι ότι δεν στέκει σαν επιχείρημα, σωστά;

Εδώ σε φυλλάδια που γράφουν πολύ συγκεκριμένα πράγματα και αναφέρουν "δεν φέρουμε ευθύνη για τυχόν τυπογραφικά λάθη" κι εσύ θα στηριχτείς ότι το έβγαλε το skroutz στην αναζήτηση;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θέλεις να θερμάνει γρήγορα το μπάνιο σου η καλλίτερη λύση είναι ένα πάνελ υψηλής θερμοκρασίας

 

1ddd.jpg

 

Βγαίνει σε 400watt - 600watt - 850watt

Τεχνικά χαρακτηριστικά έχει  http://infraredpower.gr/products.asp?id1=28

 

Υ.Γ

Τα 400watt δεν τα έχει μέσα αλλά βγαίνουν γύρο στα 160 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι οικονομικό έψαχνα, όχι 100-200 ευρώ. Έτσι κι αλλιώς σε νοικιασμένο μένω.

 

Μάλλον εδώ θα καταλήξω:

 

http://www.skroutz.gr/s/3774853/Kerosun-KHFN-2021.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι οικονομικό έψαχνα, όχι 100-200 ευρώ. Έτσι κι αλλιώς σε νοικιασμένο μένω.

 

Μάλλον εδώ θα καταλήξω:

 

http://www.skroutz.gr/s/3774853/Kerosun-KHFN-2021.html

να παρεις κεραμικο εχει σημαντικη διαφορα στην αποδοση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...