Προς το περιεχόμενο

Νέα έκδοση για το Handbrake με αρκετές βελτιώσεις


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ένα από τα πιο δημοφιλή προγράμματα μετατροπής ταινιών από σχεδόν οποιοδήποτε format, κυκλοφορεί σήμερα τη νέα έκδοση του ύστερα από αρκετό καιρό.Ο λόγος για το Handbrake το οποίο διατίθεται χωρίς καμία χρέωση αφού ανήκει στην κατηγορία του ελεύθερου λογισμικού, και του οποίου η νέα έκδοση 0.10.0 έρχεται να το καταστήσει ως μια από τις πιο αξιόπιστες προτάσεις για όσους θέλουν να μετατρέψουν τις ταινίες τους σε ειδικό format για τα gadgets τους.

 

Στα χαρακτηριστικά της νέας έκδοσης περιλαμβάνεται η υποστήριξη αρκετών νέων encoder οι οποίοι αντικαθιστούν παλαιότερους. Αρχικά υποστηρίζεται η τεχνολογία Intel QuickSync Video την οποία συναντάμε σε συμβατούς επεξεργαστές της Intel, και η οποία υπόσχεται πιο γρήγορη κωδικοποίηση με πάντα κορυφαία αποτελέσματα.

 

Για πρώτη φορά υπάρχει υποστήριξη του H.265 codec με τους δημιουργούς να αναφέρουν ότι η ανάπτυξη του συνεχίζεται πυρετωδώς και πιθανόν να παρατηρηθούν προβλήματα κατά τη χρήση του. Επίσης από αυτή την έκδοση, σταματάει η υποστήριξη του Theora (VP3) codec και στη θέση της βλέπουμε το VP8, ένα πιο μοντέρνο encoder με καλύτερα αποτελέσματα στον τομέα της ποιότητας εικόνας αλλά και μικρότερα αρχεία σε μέγεθος.

 

Η λίστα με τις αλλαγές είναι αρκετά μεγάλη ενώ έχει δοθεί έμφαση και στη βελτίωση του γραφικού περιβάλλοντος.

 

File.png Download: Handbrake για Windows | OS X

Link.png Site: Handbrake

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φοβερό εργαλείο..

 

Εκτός από το Web Optimization, ξέρετε άλλο τρόπο για να ρίχνουμε το μέγεθος του βίντεο χωρίς να χαλάσει σε ποιότητα το αποτέλεσμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χρησιμοποιουσα για χρονια το SUPER το οποίο δεν έχει ανταγωνισμό σε δυνατότητες:

http://www.erightsoft.com/SUPER.html

 

αλλά έχει γεμίσει με adware και καθε λογης σκουπιδια και πλεον χρησιμοποιω (επισης εδω και αρκετα χρονια) το Format Factory το οποιο βρισκω με διαφορα το πιο γρηγορο απο όσα εχω δοκιμασει.

http://www.pcfreetime.com/

 

το handbrake εχει το ατου του open source αλλα ειναι παρα πολυ φτωχο ως προς τους τυπους των υποστηριζομενων (προς εξαγωγη) αρχειων. οπότε αν καποιος εχει περισσοτερες απαιτησεις θελοντας να παραμεινει στην κατηγορια των freeware, ας κοιταξει και τα 2 παραπανω προγραμματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν να έχει προβληματάκια όμως η νέα έκδοση.

 

Αρνείται πεισματικά να μετατρέψει σωστά ένα αρχείο που δοκίμασα (5 chapters και κολλάει στο πρώτο), ενώ το checkbox ""2nd pass" έχει misaligned hitbox.

 

Νομίζω θα δούμε update πολύ σύντομα.

 

Για την ώρα επιστροφή στην 0.9.9.55

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν να έχει προβληματάκια όμως η νέα έκδοση.

 

Αρνείται πεισματικά να μετατρέψει σωστά ένα αρχείο που δοκίμασα (5 chapters και κολλάει στο πρώτο), ενώ το checkbox ""2nd pass" έχει misaligned hitbox.

 

Νομίζω θα δούμε update πολύ σύντομα.

 

Για την ώρα επιστροφή στην 0.9.9.55

Εμένα πάντως μου δουλεύει μια χαρά, δεν έχω δει κανένα πρόβλημα.

 

Με τις σωστές ρυθμίσεις στην καρτέλα advanced και λίγο common sence, μια χαρά κάνει συμπίεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Pinnacle Studio για μενα. Απο τα προγραμματα που προσεχει να μην δημιουργει bitrate spikes (πχ στα Divx avi το bitrate δεν πρεπει να υπερβαινει τα 4096kbits για πανω απο ενα δευτερολεπτο) με αποτελεσμα τα αρχεια που δημιουργει να παιζουν παντου χωρις προβληματα.

 

Φυσικα αν μετατρεπεις σε χαμηλα bitrates/target sizes δεν θα εχεις ποτε προβλημα με bitrate spikes, αλλα προσωπικα, αν αποφασισω να κανω την ζημια της μετατροπης, θέλω να γινει γινει οσο λιγοτερη γινεται.

 

Αν έπρεπε να διαλέξω αναμεσα στα free ίσως το format factory, αν δεν εχει ανοησιες τυπου OpenCandy και αν προσεχει τα spikes.

 

ΥΓ: Το handbrake ειναι οντως λογισμικο beta ποιότητας, ή το 0.κάτι της έκδοσης ειναι ιδιοτροπία, κάτι σαν το 2.x του linux kernel μέχρι προσφάτως:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...