Προς το περιεχόμενο

πρόβλημα με Wordpress migration.


kourt71724

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Θα προσπαθήσω να είμαι όσο πιο σύντομος γίνεται.

 

Προσπαθώ να φύγω απο το ελληνικο host πακετο που έχω και να μεταφερθώ αλλου μαζι με αλλα δυο site, τα βηματα που ακολούθησα είναι τα εξής :

 

Απο μεριάς host:

Εχω βαλει ενα αρχικό domain με ονομα πχ.... allsites

Προσθεσα άλλα δυο domains και το structure μου ειναι κάπως ετσι.

 

\public html

|________________allsites1.gr

|________________allsites2.gr

|________________allsites3.gr

 

Τώρα απο πλευρά μεταφοράς....

 

Κατέβασα το public φακελο και ολα τα αρχεία απο ftp.

Κατέβασα database : test1_db.sql

Στο καινούργιο host ανεβάζω τα αρχεία με ftp.

Φτιαχνω καινούρια database με ονομα :allsite_test1

Φτιαχνω καινούριο username και password και κάνω import την παλιά.

Αλλάζω στο wp-config.php το ονομα της database και username, password να ταιριάζουν με τα καινούργια.

Για να τσεκάρω την λειτουργιά του πριν αλλάξω το dns στα domains βάζω στο host μου απο τα Windows την ip του νέου server και το υποτιθεμενο domain πχ: 111.222.333.444 www.test1.gr

χτυπάω το www.test1.gr και εχω whitepage η στην καλύτερη http 500

 

Πόσες πατάτες έχω κάνει; λίγη βοήθεια παίδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν προσπαθείς να αποκτήσεις πρόσβαση στο αρχικό domain, π.χ tositekentriko.gr τα αρχεία πρέπει να τα βάλεις ΜΕΣΑ στο Public html χύμα και όχι σε φάκλεο publichtml/tositekentriko.gr

 

Τη DB την έκανες backup μέσω phpmyadmin ή μέσω επιλογής του Plesk/Cpanel; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλησπερα. Το backup έγινε από phpmyadmin. Θα δοκιμασω και στο κεντρικο. Απλά οταν έφτιαξα ένα add on domain για το site2 μου εφτιαξε απο μονο του φάκελους μεσα στο public html : site1.gr και εναν αλλο φάκελο site2.gr. ετσι θεώρησα οτι μάλλον έπρεπε να τα βάλω σε αυτούς τούς φακέλους και οχι χύμα όπως έχω συνηθίσει. Το προσπαθώ και επιστρέφω. Ευχαριστώ για την απάντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κεντρικό Site είναι χύμα στο Public HTML αν θες να το βάλεις σε φάκελο πρέπει να κάνει redirect απο το Public HTML στον φάκελο που θές απο το .htaccess. Όσα έξτρα Domains προσθέσεις θα πρέπει να μπούν το καθένα στο φάκελο του που δημιουργείτε αυτόματα κατα την προσθήκη του Domain οπως στην περίπτωση σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τίποτα. Ακριβώς το ίδιο. Το περίεργο είναι ότι αν σβήσω τα αρχεία μου από τα Folders και εγκαταστήσω wordpress τα χτυπάω και τα βλέπω κανονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από ένα CPanel διαχειρίζομαι και τα 3 στο new host (hostgator) ενώ τα παλιά βρίσκονται το καθένα σε άλλες εταιρείες οπότε το κάθε ένα εχει ξεχωριστο CPanel.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Μετονόμασε το .htaccess που έχεις μέσα στον φάκελο public_html/ σε .htaccess.old και μόλις μπεις στο διαχειριστικό μπες στο settings-> permalinks και πάτα αποθήκευση για να σου φτιάξει νέο .htaccess
  • Μπες με putty (ssh) και τρέξε τις 2 παρακάτω εντολές ενώ βρίσκεσαι στο public_html/
1) find  -type d -exec chmod 755 {} \;
2) find  -type f -exec chmod 644 {} \;
  • Μέσα στη βάση στο table wp_options θα βρεις 2 πεδία με option_name : siteurl, home . Άλλαξε τα option_value τους με το νέο url του site βάζοντας και το http:// 

Optional:

  • Καλό είναι σε κάθε μεταφορά να τρέχεις αυτό το εργαλείο για να αλλάξεις οποιοδήποτε ξεχασμένο url μέσα στη βάση
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...