Προς το περιεχόμενο

Απορία για Java


GreekMonkey

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Θέλω να ρωτήσω τι ακριβώς είναι η Java, τι εννοούμε όταν λέμε ότι την εγκαθιστούμε, τι είναι τα SDK, API, JRE και διάφορες άλλες έννοιες που μου διαφεύγουν. Ξέρω να προγραμματίζω σε Java αλλά ότι εγκατάσταση έκανα ήταν από οδηγίες της σχολής, χωρίς να καταλαβαίνω τι έκανα. Θέλω να καταλάβω αυτά τα διαδικαστικά πρώτα για να μπω μετά στο κυρίως πράγμα που είναι ο κώδικας προγραμμάτων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H java είναι γλώσσα προγραμματισμού made by oracle. Τρέχει μέσω JVM, java virtual machine και λόγο αυτού τρέχει σε πολλές πλατφόρμες χωρίς αλλαγές στο κώδικα. Πάει ως εξής: Λειτουργικό(οποιοδήποτε) -> JVM -> Το_προγραμμά_σου.

 

Στην ουσία όταν εγκαθιστάς, εγκαθιστάς το jvm. Νομίζω είναι το JRE πακέτο, δες το site της γλώσσας. Το JRE περιλαμβάνει το JVM και απλά για τρέξεις τις εφαρμογές δεν χρειάζεται κάτι άλλο. Αν θέλεις να αναπτύξεις πρέπει να κατεβάσεις το SDK, software development kit αυτό περιλαμβάνει τις  βιβλιοθήκες. To API έχει να κάνει με την επικοινωνία μεταξύ προγραμμάτων. Δηλαδή site όπως το flickr έχει ένα API και μέσω αυτού μπορείς εσύ ως προγραμματιστής να φτιάξεις ένα software που μέσω του API να κατεβάζει πχ τις εικόνες που θες. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία όταν λέμε ότι κάνω update την γλώσσα, τι ακριβώς κάνω; Τον κώδικα των βιβλιοθηκών; Επίσης γιατί λένε ότι η java είναι προβληματική στο να τρέχει εφαρμογές στο διαδίκτυο; (έτσι έχω ακούσει)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι η γλώσσα αναπτύσσεται τώρα είναι στην 8η έκδοση. Προσθέτονται/αφαιρούνται πράγματα γενικά είτε βιβλιοθήκες είτε εργαλεία

της γλώσσας. Αν είναι προβληματική ή όχι δεν γνωρίζω. Σε θέματα διαδικτύου ψάξε για servlets.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία όταν λέμε ότι κάνω update την γλώσσα, τι ακριβώς κάνω; Τον κώδικα των βιβλιοθηκών; Επίσης γιατί λένε ότι η java είναι προβληματική στο να τρέχει εφαρμογές στο διαδίκτυο; (έτσι έχω ακούσει)

 

Δεν ξερω ποσο προβληματικα ειναι γενικα τα java applets, παντως απο θεμα ασφαλειας ειναι σουρωτηρι....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Τον κώδικα των βιβλιοθηκών; Επίσης γιατί λένε ότι η java είναι προβληματική στο να τρέχει εφαρμογές στο διαδίκτυο; (έτσι έχω ακούσει)

 

Δεν έχει κανένα απολύτως πρόβλημα, ίσα ίσα είναι απο τις πιο δυνατές γλώσσες για να αναπύξεις εφαρμογές διαδικτύου. (Εκτός αν μιλάνε για applets τα οποία πλέον δεν χρησιμοποιεί κανείς...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...