Προς το περιεχόμενο

HP 7 Plus tablet-vodafone/69 euros [ΤΕΛΟΣ]


insi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φιλε μου τι διαφορα να βρουμε ? Εχω ζητησει ποσες φορες να μας γραψουν τι ακριβως μοντελο γραφει απο εξω το κουτι και δεν ασχοληθηκε κανεις.

Είπα να ρωτήσω μήπως είχε γίνει κάποια επικοινωνία με PM. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το έχω κι εγώ στο τηλέφωνο. Δεν είναι μεγάλο πρόβλημα.

Εννοείς ότι δεν είναι μεγάλο πρόβλημα που δεν δουλεύει το wifi σε μια ταμπλέτα που δεν έχει άλλο τρόπο σύνδεσης στο internet;

 

αντε τωρα να καταλαβουμε τι διαφορα υπαρχει σε εμας που δεν το γραφει με εσας που το γραφει....

 

Παιδια δειτε στο κουτι τι μοντελο ακριβως γραφει και τι firmware εχει να βγαλουμε καμια ακρη.

Όπως είπα εμένα γράφει Hewlett-Packard κάτω από την οθόνη. Το κουτί έχει πάνω ένα αυτοκόλλητο που λέει τα εξής:

 

HP 7 Plus 1301ea

8GB/Silver

Serial No

Product No G4B64AA#ABB

Made in China

RMN: HSTNN-NO2C

PI 967

Μέσα από το android γράφει τα εξής:

Android version: 4.2.2

Kernel version: 3.3.0

zhangaiguo@SzExdroid10 #44

Tue Mar 25 14:15:51 CST 2014

Build Number: 1.1.5_WW-ILEX-13

Επεξ/σία από noa113
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι αυτό το ας πούμε bug που τυγχάνει να έχω κι εγώ στο s2 που 1 στις 200 φορές κολλάει στο ip address και πατάς off και κ ον το WiFi στο κινητό και μπαίνει ε τότε ναι δεν είναι τόσο μεγάλο πρόβλημα.

 

Αποστολή από το GT-I9100 με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς τα ίδια γράφει και σε εμένα..και το HP όπως ειπα κατω απο την οθονη.Προβλημα δεν εχω με το wifi.

 

Το προστατευτικό της οθόνης που λέει βγάλτε το ειναι κλασικό screen protector; Δουλέυει κανονικά και με αυτο επάνω , το αφήσατε εσείες η βάλατε άλλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς τα ίδια γράφει και σε εμένα..και το HP όπως ειπα κατω απο την οθονη.Προβλημα δεν εχω με το wifi.

 

Το προστατευτικό της οθόνης που λέει βγάλτε το ειναι κλασικό screen protector; Δουλέυει κανονικά και με αυτο επάνω , το αφήσατε εσείες η βάλατε άλλο;

 

αντε τωρα να καταλαβουμε τι διαφορα υπαρχει σε εμας που δεν το γραφει με εσας που το γραφει....

 

Παιδια δειτε στο κουτι τι μοντελο ακριβως γραφει και τι firmware εχει να βγαλουμε καμια ακρη.

 

 

Όπως είπα εμένα γράφει Hewlett-Packard κάτω από την οθόνη. ΤΟ κουτί έχει πάνω ένα αυτοκόλλητο που λέει τα εξής:

Για τη RAM μπορείτε να επιβεβαιώσετε ότι είναι 1GB και στις δύο συσκευές;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τα στοιχεια που παρεθεσε πιο πανω ο φιλος συμπεραινω οτι αυτο που ΔΕΝ γραφει στο κατω μερος της οθονης Hewlett Packard , ειναι νεωτερη εκδοση. Αν εχει αλλες διαφορες δεν γνωριζω αλλα στο δικο μου το wifi παιζει μια χαρα.

 

Στοιχεια tablet με το λογοτυπο:

HP 7 Plus 1301ea
8GB/Silver
Serial No
Product No G4B64AA#ABB
Made in China
RMN: HSTNN-NO2C
PI 967

----------------------------------------------------------

Στοιχεια tablet χωρις το λογοτυπο:

HP 7 Plus 1301es
8GB/Silver
Serial No
Product No G4B66AA#ABB
Made in China
RMN: HSTNN-NO2C
PI 967

 

 

Επισης στο site της Vodafone που κοιταξα εχει σε φωτογραφια αυτο χωρις το λογοτυπο.

http://www.vodafone.gr/portal/eShop/HP-7-Plus-WiFi-tablet

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

Για τη RAM μπορείτε να επιβεβαιώσετε ότι είναι 1GB και στις δύο συσκευές;

 

 

Ναι 1 gb εχουν μιας και οσο εψαξα δεν βρηκα να υπαρχει με 512

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν είναι αυτό το ας πούμε bug που τυγχάνει να έχω κι εγώ στο s2 που 1 στις 200 φορές κολλάει στο ip address και πατάς off και κ ον το WiFi στο κινητό και μπαίνει ε τότε ναι δεν είναι τόσο μεγάλο πρόβλημα.

Εμένα μου το έκανε τη δεύτερη φορά που το άνοιξα και για την ακρίβεια δεν το είχα κλείσει αλλά το είχα στο standby (παερμπιπτόντως έχει εντυπωσιακή διάρκεια μπαταρίας στο stand-by). Από τότε δεν μου το ξαναέκανε αλλά από το ψάξιμο που έκανα αν το bug υπάρχει τότε δεν υπάρχει εύκολη γιατρειά.

 

Όσο δεν μπορούσε να συνδεθεί στο wifi είχε κολλήσει στο "obtaining IP address" και δεν μπορούσε να συνδεθεί. Δοκίμασα να κλείσω το wifi, να πατήσω forget στο δίκτυο του σπιτιού μου και να ξαναπεράσω κωδικό (στο internet είχα βρει έναν που έλεγε ότι έχει ξεκλείδωτο το ρούτερ του αλλά και πάλι ακόμα και χωρίς κωδικό δεν μπορούσε να συνδεθεί) και βέβαια να κλείσω εντελώς και να ξαναμπουτάρω το τάμπλετ. Τίποτα από αυτά δεν δούλευε. Ο μόνος τρόπος ήταν να κάνω restart στο ρούτερ. Ψάχνοντας στο internet για περισσότερο από μια ώρα βρήκα ένα-δυο προτεινόμενες λύσεις αλλά πρέπει να είσαι root. Ξέρει κανείς πως θα ρουταριστεί το συγκεκριμένο;

 

Προσωπικά δεν θα ήμουν ευχαριστημένος από την καινούρια μου ταμπλέτα να απαιτεί restart του ρούτερ κάθε λίγο και λιγάκι, πόσο μάλλον όταν δεν μου ανήκουν όλα τα ρούτερ από τα οποία θα συνδέομαι. Όταν μου το ξαναεμφανίσει θα το παλέψω ξανά και αν δεν βρω αποδεκτή λύση θα το πάω για αλλαγή (ελπίζω να πάρω λεφτά κι όχι πιστωτικό).

Επεξ/σία από noa113
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα μου το έκανε τη δεύτερη φορά που το άνοιξα και για την ακρίβεια δεν το είχα κλείσει αλλά το είχα στο standby (παερμπιπτόντως έχει εντυπωσιακή διάρκεια μπαταρίας στο stand-by). Από τότε δεν μου το ξαναέκανε αλλά από το ψάξιμο που έκανα αν το bug υπάρχει τότε δεν υπάρχει εύκολη γιατρειά.

 

Όσο δεν μπορούσε να συνδεθεί στο wifi είχε κολλήσει στο "obtaining IP address" και δεν μπορούσε να συνδεθεί. Δοκίμασα να κλείσω το wifi, να πατήσω forget στο δίκτυο του σπιτιού μου και να ξαναπεράσω κωδικό (στο internet είχα βρει έναν που έλεγε ότι έχει ξεκλείδωτο το ρούτερ του αλλά και πάλι ακόμα και χωρίς κωδικό δεν μπορούσε να συνδεθεί) και βέβαια να κλείσω εντελώς και να ξαναμπουτάρω το τάμπλετ. Τίποτα από αυτά δεν δούλευε. Ο μόνος τρόπος ήταν να κάνω restart στο ρούτερ. Ψάχνοντας στο internet για περισσότερο από μια ώρα βρήκα ένα-δυο προτεινόμενες λύσεις αλλά πρέπει να είσαι root. Ξέρει κανείς πως θα ρουταριστεί το συγκεκριμένο;

 

Προσωπικά δεν θα ήμουν ευχαριστημένος από την καινούρια μου ταμπλέτα να απαιτεί restart του ρούτερ κάθε λίγο και λιγάκι, πόσο μάλλον όταν δεν μου ανήκουν όλα τα ρούτερ από τα οποία θα συνδέομαι. Όταν μου το ξαναεμφανίσει θα το παλέψω ξανά και αν δεν βρω αποδεκτή λύση θα το πάω για αλλαγή (ελπίζω να πάρω λεφτά κι όχι πιστωτικό).

 

Τι λύσεις βρήκες και θέλει root;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

http://techgadjets.wordpress.com/2013/05/02/how-to-fix-obtaining-ip-address-error-on-android-mobile-phone/

 

 

 

 

This error is due to the WiFi router couldn’t assign the IP address for Android mobile or Android Tablet. To solve it, go to settings and select Wireless and Networks. Turn on the WiFi and enter into WI-Fi settings. After that Press the Menu button on your Android select Advanced option.

 

You will be carried to WiFi advanced Settings for Assigning Static IP Address, Gateway, Netmask and DNS. Pick the Static IP and assign the values given in the Screenshot.

 

IP address: 192.168.1.107 > It is not compulsory to put 107 you can put values between 0 to 255 instead of 107. Make sure there shouldn’t be any IP address conflict when you put IP address.

 

Gateway : 192.168.1.1

 

Netmask : 255.255.255.0

 

DNS 1 : 8.8.8.8

 

DNS 2 : 8.8.8.4

 

It is recommended to use the Google DNS server given here or else you may use the DNS which is provided by your ISP.

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?s=8d7edc5c8742183c02aeb862c17e4dab&t=1965812&page=2

 

 

 

 

Note: You Must have root.

Go to

/data/misc/dhcp/

and delete all 3 / 4 files there.

And voila it should work.

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?s=8d7edc5c8742183c02aeb862c17e4dab&t=1965812&page=3

 

 

 

 

/etc/init.sh or

init.goldfish.sh

 

edit this file using ny text editor

using root permissions

 

add these lines

netcfg eth0 up (activates the network interface)

netcfg eth0 dhcp (network interface gets an IP address from DHCP)

setprop net.dns1 8.8.8.8 (Set the Google DNS Server)

 

 

 

Στην τελευταία σελίδα του παραπάνω thread βρήκα και αυτή τη λύση που δεν θέλει root:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?s=705c037b5eff9a46dc8578859b1006c0&t=1965812&page=5

 

For Android version 4.1 and higher

1. Go to Settings and tap on Wi-Fi.

2. Turn on the Wi-Fi and connect to a network.

3. Long press on the connected network and select Modify Network.

4. Check Show Advance Options.

5. On IP Settings drop down menu, select Static.

6. Assign IP of your choice but leave other variable untouched.

Οπότε περιμένω να ξαναεμφανιστεί για να δω τι από όλα αυτά θα μου δουλέψει;

Επεξ/σία από noa113
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε όσους δε συνδέεται κάντε και μια δοκιμή να αλλάξετε κανάλι στο ρόυτερ.

Είχα παρόμοιο πρόβλημα με παλιότερο ταμπλετ (2.3) το όπoιο ωστόσο δυστυχώς λύθηκε μόνο με update

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

 

Σε όσους δεν πρόλαβαν, κυκλοφορεί και αυτό

 

http://www.kotsovolos.gr/site/computing/laptop-tablet-ipad/tablets-ipad/139777-lenovo-a3500-qc-8gb-blue?cmicc=skroutz

 

Δεν το έψαξα πολύ αλλά σίγουρα έχει καλύτερη ανάλυση και τα άλλα πάνω κάτω είναι τα ίδια

 

Εγώ πήρα το 1301es απο vodafone προ ημερών χωρίς το λογότυπο, είχα τη χαρά να το σετάρω και φεύγει για δώρο στη μέλλουσα πεθερά!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...