Προς το περιεχόμενο

ΟΤΕ WiFi Fon


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω παρατηρήσει στα καινούργια router του OTE για τις VDSL συνδέσεις τα router να έχουν δύο SSIDs. Ένα για το χρήστη-πελάτη αλλά και άλλο ένα για το Πανελλάδικό δίκτυο Wifi του ΟΤΕ.

 

Η ερώτησή μου είναι η εξής

 

Με ρώτησε εμένα ο ΟΤΕ αν θέλω να χρησιμοποιήσω την γραμμή μου ως access point για τις υπηρεσίες του???

 

 

Παρακαλώ όποιος έχει γνωρίζει κάτι παραπανω στο θέμα να επέμβει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 53
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στη σελίδα λέει «Όσοι ενεργοποιούν τη λειτουργία OTE My Wifi...» άρα φαντάζομαι είναι προαιρετική η συμμετοχή σε αυτό.

 

Στους όρους χρήσης επίσης αναγράφεται ότι στους νέους συνδρομητές ενεργοποιείται αυτόματα η υπηρεσία και για τερματισμό της θα πρέπει να το κάνουν είτε μέσω της ιστοσελίδας της υπηρεσίας είτε καλώντας στο 13888.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για εμενα ειναι αλλου το θεμα...(Ειναι αρκετα εγωιστικο αλλα...)

Ο ΟΤΕ προσφερει τη δυνατοτητα να μπορεις απο ενα router να "δημιουργεις" δυο αυτονομα δικτυα χωρις να μοιραζεται η ταχυτητα...

Και το μεγαλο ερωτημα: Γιατι δεν αφηνει στην κριση των πελατων του τη χρηση του δευτερου δικτυου;

Πχ Εγω μπορει να εχω 2 υπολογιστες στο σπιτι (1 desktop και 1 laptop) οι οποιοι να κατεβαζουν συνεχως...γιατι να μοιραζω την ταχυτητα αφου μπορω να εχω και δευτερο δικτυο στο οποιο να συνδεεται με wifi μονο το laptop...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ΟΤΕ προσφερει τη δυνατοτητα να μπορεις απο ενα router να "δημιουργεις" δυο αυτονομα δικτυα χωρις να μοιραζεται η ταχυτητα...

 

Μοιράζεται η ταχύτητα, απλά υπάρχουν περιορισμοί στο δεύτερο SSID ώστε να μην έχει προβλήματα ο κάτοχος της γραμμής. Άλλωστε, για να είχε δικό του bandwidth το δεύτερο «δίκτυο», θα έπρεπε να είχε και δική του γραμμή, κάτι που δεν ισχύει.

 

1.3 [...] Ο Συνδρομητής ενδέχεται να αντιληφθεί μειωμένη ταχύτητα στην ευρυζωνική του σύνδεση μόνο στην περίπτωση κατά την οποία ένας (1) ή δύο (2) Επισκέπτες είναι συνδεδεμένοι στο Fonspot του και κάνουν απαιτητική χρήση (π.χ. κατέβασμα αρχείου, video streaming, κλπ.).

 

1.4 […] υπάρχει περιορισμός του μέγιστου αριθμού ταυτόχρονων συνδέσεων ανά Fonspot και περιορισμός μέγιστης ταχύτητας κατεβάσματος (downlink) των Επισκεπτών ανά Fonspot.

 

Πχ Εγω μπορει να εχω 2 υπολογιστες στο σπιτι (1 desktop και 1 laptop) οι οποιοι να κατεβαζουν συνεχως...γιατι να μοιραζω την ταχυτητα αφου μπορω να εχω και δευτερο δικτυο στο οποιο να συνδεεται με wifi μονο το laptop...

 

Φαντάζομαι δε γίνεται να συνδεθείς με το ίδιο username και password που έχεις για τη γραμμή σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειναι καθολου ακατανοητη, ο οτε θελει να προωθησει την υπηρεσια του αυτη κ λογικο μου φαινεται να την αφησει ανοικτη, η "πλειοψηφια που δεν ξερει" ας αφησει την εγκατασταση για καποιον που ξερει, οι τεχνικοι κλεφτες θα γινουν; διαφορετικα ας την κανουν μονοι τους κ ας μπει οποιος θελει, ετσι ειναι αυτα ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Για τους νέους Συνδρομητές ΟΤΕ ADSL/VDSL, οι οποίοι
αποδέχονται τους παρόντες όρους
, η Υπηρεσία ενεργο
ποιείται
αυτόματα από τον ΟΤΕ στον Εξοπλισμό τους κατά την π
ρώτη σύνδεσή του στο δίκτυο του ΟΤΕ"

 

Η υπηρεσία ενεργοποιείται αυτόματα αν στην αίτηση σου έχεις επιλέξει αποδοχή. Αν δεν τικαρεις το κουτάκι στην αίτηση τότε δεν ενεργοποιείται αυτόματα. Η υπηρεσία FON είναι προαιρετική και δεσμεύει μόνο 1mbps

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακατανόητη κίνηση από τον ΟΤΕ αυτή.. Και δυστυχώς η πλειοψηφία που δεν θα ξέρει θα το αφήσει απλά ανοιχτό.

Μα δεν γινετε να το κλεισεις. Σε ρωτουν στην αρχη αν το θες ή οχι. Και ουτε μπορεις να εισαι στην υπηρεσια με την δυνατοτητα να συνδεεσαι σε ξενα wifi χωρις να προσφερεις και εσυ.

 

Και ετσι και αλλιως στο wifi μπορουν να συνδεθουν μονο πελατες του ΟΤΕ που εχουν αυτην την υπηρεσια. Σπανιο να μπει καποιος σε δικτυο καποιου αλλου, εκτος και ειναι κοντα πχ σε καποιο παρκο και καποιος απο εκει ειναι κατοχος vdsl με αυτην την υπηρεσια και συνδεθει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως σε φιλο που εχει vdsl με το speedport το σημα στο ασυρματο ειναι ανυπαρκτο! 2 δωματια μακρυα πιανει οριακα, σιγα μην καταφερει να μπει καποιος εξω απο το σπιτι xD

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαχαχαχαχαχα

ειχα οτε και εχει περιπου 3 μηνες που αρχιησα να βλεπω αυτο το "Fon wifi" και γκεσ γουατ το pc μου λεγετε Fon

και λεω ρε το μαλακα τον ΟΤΕ με εβγαλε φορα πατερα στους γειτονους :lol: :lol:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή οταν είμαι εγω εκτός σπιτιού δεν μπορώ να μπω στο δικό μου wifi ατο σπιτι;;; Πρέπει μα βρω ποιος εχει ανοιχτο fon? αμα είναι μακρυά όμως θα πρέπει να παω εκεί...

 

Sent from my iPhone 5 using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Εγώ πήρα το 13888 και το απενεργοποίησα πάντως.Δεν μου αρέσει να δίνω χωρίς να παίρνω,ακόμα και στο indymedia είναι εναντίον,τι να λέμε τώρα :P .

Δεν είδα πάντως να σου δεσμεύει μόνο 1Μbps,αλλά και 4 και 5....Επειδή μένω σε πυκνοκατοικημένη περιοχή μου αλλοιώνει την ποιότητα της υπηρεσίας που πληρώνω και δε γουστάρω.'Εχω συνέχεια adroids και τέτοια συνεδεμένα στο ρούτερ μου :angry: .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν ηθελε ο οτες να το παιξει ιστορια με ιντερνετ παντου ας εβαζε δικες του συνδεσεις και δικα του Hotspot σε ολη την ελλαδα (να εφαρμόσει και τις περσινες δεσμευσεις)...

 

με ξενα κολυβα κηδεια δε γινεται...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...