Προς το περιεχόμενο

ακουστικα handsfree sony ericsson mh1 7,9€ eshop


NICK1982

Προτεινόμενες αναρτήσεις

και εμενα κατα τις 2,30 , εγω θα αργισω να παω να το παραλαβω γιατι μου πεφτει μακρια.

 

οποιος το παρει ας μας πει σε τι κατασταση ειναι μην τρεχουμε τζαπα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι σε κανονική συσκευασία, όχι bulk. Θα ανεβάσω unboxing video σε λίγο.

Πλάκα κάνεις ; Με κουτί κι έτσι ; 

 

post-268249-0-60863600-1418220937_thumb.jpeg

 

Τέτοια φάση ; 

 

Μου ήρθε και μένα e-mail αλλά λέω να περιμένω μέχρι να είναι έτοιμος και ο σκληρός από το you γιατί είναι κοντά να πάω να τα πάρω και τα δύο μαζί. Μην πηγαίνω 2 φορες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο τελικα ισχυει?

απο οσο ξερω,οτι προιον πωλειται εντος Ε.Ε συνοδευεται με 2ετη εγγυηση,ακομα και τα προιοντα της apple και το τονιζω αυτο,γιατι πολλες φορες βλεπω στις αγγελιες μας να λενε οτι δεν υπαρχει αποδειξη,επειδη περασε ο χρονος και εληξε η εγγυηση.

στο θεμα μας,ειχα κανει την ιδια ερωτηση στο staff του eshop.πηρα την εξης απαντηση:

Αγαπητέ κύριε,

 

Σύμφωνα με το  Ν2251/1994 αρθρο 5 παρ. 4: 

Όταν παρέχεται εγγύηση στον καταναλωτή, ο προμηθευτής οφείλει να παρέχει αυτήν εγγράφως ή με άλλο τεχνικό μέσο αποτύπωσης που μπορεί να είναι διαθέσιμο και προσιτό στον καταναλωτή. Σε περίπτωση προμήθειας καινούργων προϊόντων με μακρά διάρκεια ζωής (διαρκή καταναλωτικά αγαθά), η παροχή γραπτής εγγύησης είναι υποχρεωτική. Η εγγύηση πρέπει να περιλαμβάνει, με απλή, ευανάγνωστη και κατανοητή διατύπωση στην ελληνική γλώσσα, τουλάχιστον την επωνυμία και τη διεύθυνση του εγγυητή, το προϊόν στο οποίο αναφέρεται η εγγύηση, το ακριβές περιεχόμενό της, τη διάρκειά της και την έκταση της εδαφικής ισχύος της. Στην εγγύηση πρέπει να δηλώνονται, με σαφήνεια και πληρότητα, τα δικαιώματα που έχει ο καταναλωτής σύμφωνα με το εφαρμοστέο δίκαιο και να διευκρινίζεται ότι τα δικαιώματα αυτά δεν θίγονται από την εγγύηση. Η εγγύηση πρέπει να είναι σύμφωνη με τους κανόνες της καλής πίστης και να μην αναιρείται από υπερβολικές ρήτρες εξαιρέσεων. Η διάρκεια της εγγύησης πρέπει να είναι εύλογη σε σχέση με την πιθανή διάρκεια ζωής του προϊόντος. Ειδικά, για τα προϊόντα τεχνολογίας αιχμής, η διάρκεια της εγγύησης πρέπει να είναι εύλογη σε σχέση με το χρόνο κατά τον οποίο τα προϊόντα αυτά αναμένεται ότι θα παραμένουν σύγχρονα από τεχνολογική άποψη, αν ο χρόνος αυτός είναι συντομότερος από την πιθανή διάρκεια ζωής τους.»

 

Επίσης σύμφωνα με τη παρ. 3  του ίδιου ως άνω άρθρου 

 

Κάθε φυσικό ή νομικό πρόσωπο που διαθέτει, στο πλαίσιο της επαγγελματικής, εμπορικής ή επιχειρηματικής δραστηριότητάς του, απευθείας στον καταναλωτή καταναλωτικά προϊόντα, υποχρεούται, με επιμέλειά του και χωρίς καμία επιβάρυνση του καταναλωτή, στην επισκευή του προϊόντος, εντός των ορίων της εγγύησης που παρέχεται γι' αυτό, συμβατικά ή από το νόμο. Σε περίπτωση που το προϊόν δεν βρίσκεται μεν εντός των ορίων της εγγύησης, βρίσκεται, όμως, εντός της πιθανής διάρκειας ζωής του ο προμηθευτής οφείλει να εξασφαλίζει την επισκευή του και την προμήθεια ανταλλακτικών του.»

 

Από τα ανωτέρω  δεν προκύπτει  υποχρέωση  για  παροχή 2ετούς εγγύησης,  αλλά υποχρέωση  για παροχή  ανταλλακτικών  και  επισκευή.

Διετής είναι ο χρόνος  παραγραφής  για να  ασκήσει  ο καταναλωτής  τα δικαιώματα του που πηγάζουν   από το νόμο (ΑΚ)  όπως  έχει τροποποιηθεί  και  εναρμονιστεί σύμφωνα με την  οδηγία 44/1999 της ΕΕ  για την πώληση  προϊόντων  με πραγματικά ελαττώματα, και δεν πρέπει να συγχέεται  με το χρόνο εγγύησης  που είναι  εύλογος  σε σχέση  με την πιθανή διάρκεια  ζωής του προϊόντος. 

 

Με εκτίμηση, ******

τι παιζει εδω λοιπον?

εγω μια χαρα εχω καλυφθει απο διαφορες εγγυησεις.μηπως αφορα τα αναλωσιμα προιοντα?

Για αυτο εχει να απαντησει καποιος κατι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλάκα κάνεις ; Με κουτί κι έτσι ; 

 

attachicon.gif294130.jpeg

 

Τέτοια φάση ; 

 

Μου ήρθε και μένα e-mail αλλά λέω να περιμένω μέχρι να είναι έτοιμος και ο σκληρός από το you γιατί είναι κοντά να πάω να τα πάρω και τα δύο μαζί. Μην πηγαίνω 2 φορες...

 

Ολοκαίνουρια με Retail συσκευασία.

Στέλνω φωτογραφία με το κουτί τους, ανεβαίνει και το βίντεο τώρα.

post-201870-0-14332200-1418226150_thumb.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσχετο, αλλά στα πάμπλικ-μουλτιράμα γιατί τα έχουν 52 ευρώ ; και με την ένδειξη super offer από αρχική 57,12... Τα πασπαλίζουν με χρυσόσκονη πριν στα δώσουν ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ήρθε και σε εμένα μήνυμα παραλαβής από το κατάστημα.

έλεγα να μη τα πάρω, αλλά τελικά είναι μάλλον κρίμα σε αυτή τη τιμή ακόμα και με αντάπτορα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά η πιθανότητα συμβατότητας είναι μικρή με όλες τις συσκευές τις τωρινές που έχουμε, γι' αυτό άλλωστε τα ξεφορτώνονται λογικά αφού απευθύνονται σε κινητά προ 2011 αλλά με ανταπτοράκι αντιμετωπίζεται η κατάσταση μέχρι ένα βαθμό....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...