Προς το περιεχόμενο

web cam driver για το sony vaio VGN-BX195SP


juve11

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα σε ολους!

εχω κανει φορματ σε ενα λαπτοπ sony vaio VGN-BX195SP.

περασα τα drivers απο την sony για windows xp.

παρολαυτα η web cam δεν δουλευει, δεν περιεχει η σονυ τα drivers για την καμερα.. 

ψαχνω 2 μερες τωρα να βρω τα drivers για την καμερα και δεν μπορω να βρω τιποτα  :(

κατεβασα και προγραμματα που βρισκουν drivers αλλα και σε εκεινα δεν βρισκω τιποτα.

δεν ξερω τι αλλο να κανω και που αλλου να ψαξω... :(

αν μπορει καποιος να βοηθησει θα του ημουν ευγνωμων.

Ευχαριστω!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για την απαντηση..

το εβαλα, αλλα δεν εβγαλα ακρη ουτε με αυτο, ουτε με ενα αλλο παρομοιο προγραμμα..δυστηχως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα σε αυτο το λινκ εχει και τους οδηγους για τη καμερουλα αν δεν παιξει κατι αλλο συμβαινει...

 http://www.sony.co.uk/support/en/content/cnt-dwnl/prd-comp/Preinstalled_Drivers_HD_2214/VGN-BX195SP

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To εχω κατεβασει το αρχειο , οντως εχει φακελο camera , αλλα δεν εχει καποιο αρχειο setup μεσα να το τρεξω..

περιεχει αρχεια .ax , .raw, .DS , .DRV κ.α , δεν εχει καποιο .exe , να κανω εγκατασταση ..

μηπως πρεπει να κανω κατι αλλο με αυτα τα αρχεια που περιεχει στον φακελο camera?  :mellow:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στη διαχειριση συσκευων στην προβολη επιλεξε εμφανιση κρυφων συσκευων,στις συσκευες απεικονισης φανταζομαι θα δειχνει την καμερα ανενεργη,πατησε δεξι κλικ ενημερωση,στην δευτερη επιλογη θα επιλεξεις αναζητηση προγραμματος απο τον υπολογιστη ,μετα απο την αναζητηση πηγαινεις εκει που κατεβασες τον φακελο με τους drivers και θα εγκατασταθει ,εχεις xp απο οτι ειδα τωρα και το διορθωσα με το βιντεο παρακατω ο τροπος που εγραψα τα παραπανω ειναι για win 7-8

 Link.png Site:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

καλημερα και παλι!

σκεφτομαι να αλλαξω μια μνημη Ram στο συγκεκριμενο laptop ..

ξερει καποιος εαν δεχεται μεγαλυτερη και μεχρι ποσο? και τι ειδος μνημης παιρνει?

Ευχαριστω!

 

Εdit:

ειδα πως συμφωνα με εδω , εχει 

 
  • DDR2 SDRAM
  • Speed 533 MHz / PC2-4200 
  • Max RAM Supported 2 GB 
 
επισεις αναφερει 2 slots , επομενως μπορω να βαλω αυτην? ειναι 2gb (2X1GB).
παιζουν ρολο τα MHz που ειναι 667 κι οχι 533?
Εαν εχετε να προτεινεται κατι,ευχαριστως να ακουσω.
Ευχαριστω!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα δουλεψει με αυτες τις μνημες απλα θα συγχρονισει στα 533mhz,πολλες φορες ο κατασκευαστης δινει ενα οριο στην περιπτωση σου 2 gb ,αλλα μπορει να δεχτει και 4 gb απο οσο εχω δει ορισμενες φορες σε αυτη τη χωρητικοτητα (ευρος 2-4 gb).

ο επεξεργαστης εχει θεμα, οποτε τα 2 ή τα 4 αν δεχτει παλι το ιδιο θα ειναι ,ελαχιστη η διαφορα πολυ απλα.

 

προαπαιτουμενο ειναι να γινει επαναφορα της μητρικης σε default settings και να περαστει εκδοση στην αρχιτεκτονικη x64 των windows

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προαπαιτουμενο ειναι να γινει επαναφορα της μητρικης σε default settings και να περαστει εκδοση στην αρχιτεκτονικη x64 των windows

δεν καταλαβα Χριστο!  :-D

τι πρεπει να κανω δηλαδη?

αυτο μου το λες λογω ΜHz ή ουτως η αλλως πρεπει να το κανω?

 

αν παω σε αυτην , που βλεπω ιδια χαρακτηριστηκα με την ραμ του λαπτοπ , θα ειναι καλυτερα ή το ιδιο?

Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορεις να βαλεις αυτες ναι και δεν θα εχεις κανενα προβλημα,καλο ειναι οπως εξηγησα παραπανω και δεν το καταλαβες,να μπεις στο bios στην τελευταια καρτελα exit απλα πατησε να γινει default settings αφου περασεις τις μνημες.

-εχω δει φορητους να δεχονται βασει προδιαγραφων εως 2 gb πχ στην περιπτωση σου αλλα να δεχονται και 4 χωρις κανενα προβλημα,αρα αφου κατεληξες σε αυτες (2gb) θα κανεις εγκατασταση windows x86.

εαν εριχνες 4 gb και αφου την αναγνωριζε η μητρικη εκει θα πηγαινες σε windows 7-8 χ64 για να αναγνωριστει ολη η μνημη

αναλυτικα Link.png Site: εδω  θα δεις τη διαφορα της αρχιτεκτονικης x86 και x64 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εαν δεν  τις  αναγνωρισει η μητρικη ομως (τα 4gb), τσαμπα οι καρτες?

να δοκιμαζα λες 2 χ 2 gb και να πηγαινα σε windows 7 κι αν δεν τις αναγνωριζε να εμενα με την 1χ 2gb σε xp 32bit? 

τι προτινεις?

Αρα , βγαζω  αυτην που εχει (ram) , κουμπωνω τις νεες κι επειτα ανοιγω το pc και μπαινω στο bios και κανω default settings χ86 ή χ64 , αναλογα τι καρτες θα επιλεξω?

σωστα την ειπα την σειρα?

Ευχαριστω πολυ και παλι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την πολιτικη του ebay δεν τη γνωριζω σε θεματα αντικαταστασης ή επιστροφης προιοντων.μπορεις ομως στο eshop να κανεις μια δοκιμη 2*2 εαν δεν αναγνωριστει νομιζω μπορεις να παρεις τις 1*1 και επιστροφη του υπολοιπου,το καλυτερο ειναι να ρωτησεις  και την πολιτικη του eshop σε τετοια θεματα.

στην περιπτωση που τοποθετησεις 4 gb τελικα και αναγνωριστει ολοκληρη θα περασεις windows7-8 x64
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Γεια σας παιδια!

εχω κ εγω καμερα εσωτερικη στον υπολογιστη κ ενω στο skype μια χαρα δουλευει όταν παω να κανω βιντεοκληση στο fcb μου λεει οτι δεν βρεθηκε καμερα, ενω πριν κανενα μηνα εκανα μια χαρα κ απο το fcb....δεν μπορω να καταλαβω τι αλλαξε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...