Προς το περιεχόμενο

Lumia 730 Vs LG G2


highpriest

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ή αλλιώς λογική εναντίον συναισθήματος...

 

Αφου τελείωσα με την μελέτη για το κινητό της συζύγου και της πήρα τελικά το L90 D410 (αφού ήθελε οπωσδήποτε android), ήρθε η ώρα για την δική μου αναβάθμιση.

 

Τον τελευταίο χρόνο δουλεύω με ένα lumia 520 που το πήρα περισσότερο για να δοκιμάσω τα wp, αλλά κόλλησα, επειδη πραγματικά με βόλεψε αφάνταστα. Λίγο η ευκολία και η απλότητα χρήσης, λίγο η καλύτερη αυτονομία,λίγο ότι είναι πρώτιστα σωστή τηλεφωνική συσκευή, λίγο (μάλλον πολύ) το αλαγκάριστο λειτουργικό και η ομαλότητα στην χρήση σε σχέση με android εως 200 ευρώ (τότε) με έκαναν να μείνω μαζί του για έναν ολόκληρο χρόνο. Μέσα σε αυτόν τον χρόνο πήρε και πολλές αναβαθμίσεις που το έφεραν πολύ κοντά πλέον στα άλλα δύο λειτουργικά από άποψη πληρότητας (επειδή πριν 12-14 μήνες είχε αρκετές ελλείψεις σαν λειτουργικό).

 

Το θέμα είναι ότι άλλο πέρσι και άλλο φέτος. Όπως βελτιώθηκαν τα wp, έτσι έγινε αλαγκάριστο σχεδόν και το android σε πιο φθηνές κατηγορίες, κάνοντας αρκετά δύσκολη την επιλογή νέου κινητού για εμένα που δουλεύω τα δύο λειτουργικά καθημερινά στις τελευταίες τους εκδόσεις (wp-τηλέφωνο/andoid-tablet).

 

Η λογική μου λέει να κάνω την αλλαγή σε LG G2, που σαν περσινή ναυαρχίδα τα σπάει από χαρακτηριστικά και πλέον η τιμή του είναι αρκετά νορμαλ. Το αντρόιντ σε αυτές τις κατηγορίες είναι απροβλημάτιστο. Από την άλλη δεν μπορώ να πω ότι έχω ιδιαίτερο παράπονο από τα WP αν εξαιρέσω 3-4 εφαρμογές που χρησιμοποιώ αλλά δεν φτάνουν σε ευχρηστία ακόμη τις αντίστοιχες του android. Όμως σε όλα τα υπόλοιπα καλύπτομαι άνετα και πάει σφαίρα ακόμη και το πτωχό πλην τίμιο 520. Πόσο μάλλον κάποιο μεγαλύτερο μοντέλο, που πιθανόν με τις νεες αναβαθμίσεις να τρέχει και τις εφαρμογές όπως θέλω. Τίποτα δεν μένει στάσιμο.

 

Η διαφορά τους στην τιμή είναι γύρω στα 60 ευρώ που αν και σημαντική δεν παίζει καταλυτικό ρόλο για την ώρα στην απόφαση μου, επειδή κοιτάω άλλα χαρακτηριστικά.

 

Τώρα τι να κάνω; Να συνεχίσω με τα WP και το 730 που είναι ένα ποιοτικότατο κινητό υψηλών χαρακτηριστικών για την τιμή του, ή να πάω στο τερατάκι G2 που βάση της λογικής με καλύπτει, αλλά το λειτουργικό του δεν είναι πρώτο στην προτίμηση μου για τις εργασίες της καθημερινότητας μου.

 

Το πρόβλημα δεν είναι ότι δεν ξέρω τι προσφέρει το καθένα. Το δίλημμα μου έρχεται επειδή ακριβώς ξέρω, αλλά δεν μπορώ να επιλέξω. Ιδανικά θα τα ήθελα και τα δύο, αλλά δεν γίνεται! :P

 

Αντε, ελάτε να το κουβεντιάσουμε το θέμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 57
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μιας και ερχεται το Lumia 535 με το 1gb ram σε τιμη λογικα κατω των 140ευρω,δεν αξιζει για μενα το Lumia 730 σαν Windows Phone.1000 φορες να κοιταξεις στις αγγελιες για Used Lumia 1520 ή 930 στα χρηματα αυτα που εχουν και Specs αντιστοιχα με Android.Το G2 ειναι κλασης ανωτερο σε ολα.Αναλυση οθονης,μεγαλυτερη οθονη,καλυτερη φωτογραφικων μηχανη,τεραστια αυτονομια.Κοινως μονο τα 930 και 1520 το κοντραρουν.Και εγω καλη ωρα πηρα μεσω των αγγελιων το 1520 στα 230 αντι του 730,η μερα με την νυχτα στα Specs :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ βρίσκομαι σε ένα παρόμοιο δίλημμα τρίλημμα για την ακρίβεια το οποίο περιλαμβάνει το 730/735 και τα Moto G 2014 και G3 S.

Θα σου λέγα να πας στο G2 καθώς είναι πανέμορφο και πολύ δυνατό επίσης είναι και περσινή ναυαρχίδα ενώ το 730 είναι φετινό mid range με ότι έχει να λέει αυτό.

Οπότε για μένα G2>730.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και ερχεται το Lumia 535 με το 1gb ram σε τιμη λογικα κατω των 140ευρω,δεν αξιζει για μενα το Lumia 730 σαν Windows Phone.1000 φορες να κοιταξεις στις αγγελιες για Used Lumia 1520 ή 930 στα χρηματα αυτα που εχουν και Specs αντιστοιχα με Android.Το G2 ειναι κλασης ανωτερο σε ολα.Αναλυση οθονης,μεγαλυτερη οθονη,καλυτερη φωτογραφικων μηχανη,τεραστια αυτονομια.Κοινως μονο τα 930 και 1520 το κοντραρουν.Και εγω καλη ωρα πηρα μεσω των αγγελιων το 1520 στα 230 αντι του 730,η μερα με την νυχτα στα Specs :D

 

Και ναι και οχι. Στα χαρτια το G2 ειναι η σαφεστατα ανωτερη επιλογη. Στην πραξη ομως τα πραγματα δεν ειναι ακριβως ετσι. Το Lumia 730 το εχω δει απο κοντα και ειναι πραγματικα εκπληκτικη (για τα λεφτα) συσκευη και με μια οθονη που πραγματικα σκοτωνει και ας ειναι 720p "μονο". Τατοια διαυγεια και τετοια ευκολια θεασης το G2 δεν μπορει να τη φτασει ουτε για πλακα. Η ποιοτητα του πανελ του 730 ειναι απλα ενα/δυο σκαλοπατια ποιο πανω απο το G2. Κατασκευαστικα επισης το 730 ειναι χιλιομετρα μπροστα απο την κακη  πλαστικουρα του G2 (που για εμενα ηταν σοβαρος λογος αποριψης της συσκευης). 

 

Θα το πω για αλλη μια φορα. Αν ψαχνει καποιος multimedia/ πολυμηχανημα τοτε ναι το 730 δεν ειναι γι αυτον. Αν ομως καποιος ψαχνει συσκευη για να την παιρνει ανετα μαζι του και να τον καλυπτει στα παντα του τοτε το 730 το θεωρω καλυτερο. Μεγεθος, ποιοτητα οθονης (η τεχνολογια clearblack κανει τεραστια διαφορα), ποιοτητα κλησεων/ακουστικο, φακοι Zeis για καλες low light φωτο κτλ κτλ. 

 

Εγω παντως δεν θα δισταζα να παρω το 730. Αν μιλαμε για τηλεφωνικες smart συσκευες δεν πιστευω οτι υπαρχει τιποτα καλυτερο σε αυτα τα λεφτα. Τα κανει ολα καλα και συμφερει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω λεω να παει να δει απο κοντα και τα 2.

Απο πανε(!), ετσι οπως τα ελεγες ένοιωθα οτι το G2 μου ειναι σκουπίδι :P Σίγουρα καλο μπορει να ειναι το 730,αλλα δεν ισοπεδωνει κατω το G2 κιολας :P Αν και νομιζω οτι δεν ειναι ιδιας κατηγορίας αυτα τα δυο κινητά, το 730 βλεπω να το συγκρίνουν πιο πολυ με το G2 mini παρα με τον πατέρα του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και ερχεται το Lumia 535 με το 1gb ram σε τιμη λογικα κατω των 140ευρω,δεν αξιζει για μενα το Lumia 730 σαν Windows Phone.1000 φορες να κοιταξεις στις αγγελιες για Used Lumia 1520 ή 930 στα χρηματα αυτα που εχουν και Specs αντιστοιχα με Android.Το G2 ειναι κλασης ανωτερο σε ολα.Αναλυση οθονης,μεγαλυτερη οθονη,καλυτερη φωτογραφικων μηχανη,τεραστια αυτονομια.Κοινως μονο τα 930 και 1520 το κοντραρουν.Και εγω καλη ωρα πηρα μεσω των αγγελιων το 1520 στα 230 αντι του 730,η μερα με την νυχτα στα Specs :D

Το 535 είναι πολύ καλή λύση, αλλά η οθόνη του 730 δεν παίζεται, και στην κάμερα υπάρχουν ουσιαστικές διαφορές. Δεν το απορρίπτω πάντως σαν λύση αν σφίξουν τα οικονομικά μέχρι να γίνει η αγορά.

Το 1520 το απορρίπτω όσο καλό και αν είναι. Είναι πολύ τεράστιο για να το κουβαλάω μαζί μου.

 

Εγω λεω να παει να δει απο κοντα και τα 2.

Απο πανε(!), ετσι οπως τα ελεγες ένοιωθα οτι το G2 μου ειναι σκουπίδι :P Σίγουρα καλο μπορει να ειναι το 730,αλλα δεν ισοπεδωνει κατω το G2 κιολας :P Αν και νομιζω οτι δεν ειναι ιδιας κατηγορίας αυτα τα δυο κινητά, το 730 βλεπω να το συγκρίνουν πιο πολυ με το G2 mini παρα με τον πατέρα του.

Τα έχω δει τα δύο κινητά και απο κοντά. Τα έχω επεξεργαστεί αρκετή ώρα. Τα wp έτσι κι αλλιώς είναι παρόμοια από το φθηνότερο στο ακριβότερο.To LG είναι πολύ αξιόλογο κινητό, χωρίς καθυστερήσεις στην απόκριση. Το 730 σίγουρα δεν ισοπεδώνει το G2 αλλά είναι ένα πολύ καλό κινητό, με καλύτερη οθόνη και κατά 1/5 φθηνότερο. Το G2 ειναι καλύτερο σαν σύνολο overall. 

 

Αν δεν υπήρχε το G2 σε αυτή την τιμή δεν θα είχα κανέναν ενδοιασμό να ξαναπάρω WP. Τα υπόλοιπα android που είδα στην Ελληνική αγορά δεν μου κάνουν καθόλου αίσθηση και απο Κίνα θα παράγγελνα μόνο κινητό των 100 ευρώ. Ομως το G2 είναι πολύ ζόρικο μηχάνημα για τα λεφτά του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ημουν στο ιδιο διλημμα μεχρι που διαβασα σχολια χρηστων στο windows phone store

 

ολα ωραια αλλα τι να το κανεις αν δεν εχεις εφαρμογες κ οσες εχεις δεν δουλευουν ακομα οπως πρεπει

 

απο την αλλη δεν ξερω ποσο lag free ειναι τα νεα android,αυτο που ξερω ειναι οτι jelly bean σε 2πυρηνο krait 1.5mhz με 1gb ram δεν παλευεται ιδιαιτερα

Επεξ/σία από Redshift
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ημουν στο ιδιο διλημμα μεχρι που διαβασα σχολια χρηστων στο windows phone store

 

ολα ωραια αλλα τι να το κανεις αν δεν εχεις εφαρμογες κ οσες εχεις δεν δουλευουν ακομα οπως πρεπει

 

απο την αλλη δεν ξερω ποσο lag free ειναι τα νεα android,αυτο που ξερω ειναι οτι jelly bean σε 2πυρηνο krait 1.5mhz δεν παλευεται ιδιαιτερα

 

Σαν χρήστης windows phone το τελευταίο 14μηνο να σου πω ότι είναι ψιλουπερβολικά αυτά που λένε για έλλειψη εφαρμογών σήμερα. Πριν κάποιους μηνες ίσχυε ίσως σε έναν βαθμό, αλλά σημερα καλύπτει το 95% των αναγκών ενός μέσου χρήστη το store των wp. Βεβαια το ότι κάποιες δεν δουλευουν με τις ιδιες δυνατότητες που δίνουν στο android, είναι ένα θέμα για την ώρα.

 

Τα νέα android τετραπύρηνα με 1GB μνημη και πάνω είναι σχετικά αλαγκάριστα (όσα έπιασα), και ψιλοκαθυστερούν μόνο υπο ειδικές περιπτώσεις. Για τα διπύρηνα άστο...πίκρα στα περισσότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα, να πας να τα δεις απο κοντα και να παρεις αυτο που θα σου κανει το κλικ. Ωραια τα specs αλλα αν δεν σου αρεσει εμφανισιακα..

Σε παρομοια περιπτωση, 630 με moto g 2014 που παλι δεν ειναι ιδιας κατηγοριας κινητα, προτιμησα το 630 λογω εμφανισης και δεν το εχω μετανιωσει καθολου..βεβαια τοτε δεν ειχε ερθει ακομα το 730 αλλιως θα το προτιμουσα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ημουν στο ιδιο διλημμα μεχρι που διαβασα σχολια χρηστων στο windows phone store

 

ολα ωραια αλλα τι να το κανεις αν δεν εχεις εφαρμογες κ οσες εχεις δεν δουλευουν ακομα οπως πρεπει

 

απο την αλλη δεν ξερω ποσο lag free ειναι τα νεα android,αυτο που ξερω ειναι οτι jelly bean σε 2πυρηνο krait 1.5mhz με 1gb ram δεν παλευεται ιδιαιτερα

 

Χαζομαρες, αυτα τα λενε οσοι δεν ξεκολλαει η συσκευη απο τα χερια τους και απλα τους αρεσει να σκαλιζουν χωρις πραγματικα να κανουν κατι ουσιαστικο. Τα WP ερχονται με το καλημερα με πολλες ευκολιες που ειναι πραγματικα χρησιμες για τον καθημερινο χρηστη που θελει τηλεφωνικη συσκευη και οχι mini-PC on the go και πιστεψε με δεν ειναι ολοι ετσι. Δεν θελει ολος ο κοσμος να ειναι δεσμευμενος γυρω απο μια συσκευη. 

 

Και εγω android εχω τωρα και αυτο που καταλαβα ειναι οτι μετα απο κανενα μηνα η καβλα του να ψαχνεις τι μπορεις να κανεις με τη συσκευη σου (δεδομενου οτι εχεις ισχυρη android συσκευη αλλιως...αστο καλυτερα) φευγει και αυτο που μενει ειναι η πραγματικη χρηση και βοηθεια που σου προσφερει. Κακα τα ψεματα, αν εχεις τοση δυναμη στα χερια σου σε πιανει μια μανια να δεις μεχρι που μπορεις να φτασεις μεχρι να αρχισει να αγκομαχαει ακομα και η ποιο high end συσκευη της αγορας.  

 

Αν δεν ημουν ερωτευμενος με το σχεδιο της συσκευης που εχω στα χερια μου τωρα θα την ειχα πουλησει και θα ειχα παει με σχετικη ανεση σε Lumia 735. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινω οποια συσκςυη θελεις αρκει wp. Κι εγω σε wp θα παω σε δυο εβδομαδες(μαλλον). Θα προτιμησω το 535.

 

Με το άβαταρ που έχεις, δεν θα μου πέρναγε ποτέ απο το μυαλό ότι θα μου πρότεινες windows phone! :lol:  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω ζησει με μια android συσκευη για ενα χρονο και εχω ζησει τα χειροτερα. Εχει πολλα lag, δεν περνει αναβαθμισεις και το λειτουργικο με εκνευριζει. Τα wp μου εφεραν εντυπωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω λεω να παει να δει απο κοντα και τα 2.

Απο πανε(!), ετσι οπως τα ελεγες ένοιωθα οτι το G2 μου ειναι σκουπίδι :P Σίγουρα καλο μπορει να ειναι το 730,αλλα δεν ισοπεδωνει κατω το G2 κιολας :P Αν και νομιζω οτι δεν ειναι ιδιας κατηγορίας αυτα τα δυο κινητά, το 730 βλεπω να το συγκρίνουν πιο πολυ με το G2 mini παρα με τον πατέρα του.

Ωρα να αλλαξεις το ''σκουπιδι'' σου :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωρα να αλλαξεις το ''σκουπιδι'' σου :P

 

Αυτη ειναι και η διαφορα, δεν υπαρχει windows phone "σκουπιδι", ολα τρεχουν ικανοποιητικα ή πολυ πολυ σβελτα. Με το android μπορεις να κανεις λαθος στη συσκευη, με windows phone οχι. Οτι και να παρεις απο WP εχεις ολα οσα θα επρεπε να εχεις με windows phone και δεν προκειται να σε κρεμμασει ποτε. 

 

Με android θες δε θες θα κοιταξεις να εχει μια Χ δυναμη η συσκευη σου αλλιως την εκατσες. Ακομα και high end συσκευη να εχεις παλι θα εχεις τα προβληματα σου δεξια και αριστερα λογο της φυσης του λειτουργικου. Τι να λεμε τωρα; Τα 2 GB ram για απαιτητικους χρηστες στο android ειναι οριακα αρκετα και χρειαζεσαι σιγουρα παραπανω για να εισαι σιγουρος οτι η συσκευη σου θα τρεχει απροβληματιστα για ενα Χ χρονικο διαστημα. Σκεψου οτι δεν ειμαι απαιτητικος χρηστης και εχω τοσες εφαρμογες πανω στο δικο μου τηλεφωνο που με ανεση πολλες φορες αγγιζει τα 1.6 GB (απο τα 1.85 που εχει κανονικα). Σε ενα χρονο απο τωρα τα 2GB δεν θα μου φτανουν γι αυτα που θα εχω πανω του. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...