Προς το περιεχόμενο

Γόνατα


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κερατεα!

Συμφωνω παντως οτι το γυμναστηριο ειναι επενδυση!απλα απο ενα δημειο και μετα ειναι κοροιδια.αν ειχα δουλεια σταθερη ισως το σκεφτομουν,γιατι θελω πολυ να ξαναγινω δραστηρια οσο γινεται!;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 87
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators

στο ξαναλεω οτι τα λεφτα οπως και να χει καπου θα τα χαλασεις! ειτε ειναι φαγητο ειτε καφες ειτε κατι αλλο.. Το θεμα ειναι τι επιλεγεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Εν τελει εκανα μια συναντηση με εναν φιλικο μου φυσικοθεραπευτη, και αφου με εξετασε μου ειπε οτι εχω μικρο προβληματακι στις επιγονατιδες, αλλα ειναι κατι αντιμετωπισιμο, αν κανω οτι μου ειπε και δεν το αφησω στην τυχη του.

Προτεινε:

- περπατημα 40 λεπτα 3 φορες/βδομαδα(τουλαχιστον)

- βαρακια στα ποδια, 2κιλα, ανασηκωμα απο οριζοντια θεση, αλλα και καθιστη, (σετ των 20)

- επικουρικα: κοιλιακοι, ραχιαίοι

- και χασιμο λιγων κιλων, 3-5

Σε ενα διμηνο θα εχω δει αποτελεσμα ειπε.

 

Αποψεις επι αυτων;

 

 

 

Επι του παροντος, αυτο που 'θυμιζει' το προβλημα, και δεν σας κρυβω οτι με ανησυχει καπως, ειναι το 'τριξιμο' στο ενα γονατο.

Τριξιμο 'ακουστικο', δηλαδη το ακους οταν εχει ησυχια, και μονο οταν ανεβαινω σκαλες.

Οταν κατεβαινω σκαλες, η περπατω σε επιπεδο εδαφος, κανενα προβλημα.

Επισης να πω, οτι δεν εχω (δοξα το θεω...) κανενα πονο.

Ομως, το τριξιμο ειναι εδω. Φυσικα, δεν εχω απαιτηση να 'εξαφανιστει' τοσο συντομα, κατι που χρονια αγυμνασια δημιουργησε.

Θα ηθελα ομως, εναν 'καθησυχασμο', οτι με αυτο που μου ειπε ο φυσικοθεραπευτης, οντως θα ερθει η στιγμη, πχ σε λιγους μηνες, που το γονατο μου θα ειναι ξανα αθορυβο, γεγονος που θα οφειλεται βεβαια σε αληθινη βελτιωση στις επιγονατιδες.

Δεδομενου οτι το θεμα ειναι στις επιγονατιδες, θα βελτιωθει παιδια, τι λετε;;;;

:(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

πριν λιγο διαβαζα για το τριξιμο στις αρθρωσεις το οποιο ειναι σημαδι οστεοαρθριτιδας. Για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο επισκεψου ενα ορθοπεδικο ωστε να βγαλεις καποια ακτινογραφια να εισαι σιγουρος/η

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεδομένου ότι το πρόβλημα είναι στις επιγονατίδες, και δεδομένου ότι δεν πονάς όταν τρίζεις, και δεδομένης της έγκαιρης αντιμετώπισης, έχεις πολύ καλές πιθανότητες να γίνεις μια χαρά όταν δυναμώσεις καλά τους μυς που αφορούν το γόνατο. Συνήθως πρέπει να δοθεί έμφαση στις ασκήσεις του έσω πλατύ, ο οποίος έσω πλατύς είναι το κομμάτι αυτό που τετρακέφαλου που θα φέρει την επιγονατίδα σου ολίγον προς την μέση γραμμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πριν λιγο διαβαζα για το τριξιμο στις αρθρωσεις το οποιο ειναι σημαδι οστεοαρθριτιδας. Για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο επισκεψου ενα ορθοπεδικο ωστε να βγαλεις καποια ακτινογραφια να εισαι σιγουρος/η

 

Θα το κανω. Απλα πρεπει πρωτα να βρω χρόνο και ....λεφτά! (επισκέψεις, εξετάσεις κλπ). Αν ξεκινησω, πρεπει να μπορω να συνεχισω όλα τα συναφη. Ακομη δεν ειμαι 'ετοιμος' γι'αυτο...

δεδομένου ότι το πρόβλημα είναι στις επιγονατίδες, και δεδομένου ότι δεν πονάς όταν τρίζεις, και δεδομένης της έγκαιρης αντιμετώπισης, έχεις πολύ καλές πιθανότητες να γίνεις μια χαρά όταν δυναμώσεις καλά τους μυς που αφορούν το γόνατο. Συνήθως πρέπει να δοθεί έμφαση στις ασκήσεις του έσω πλατύ, ο οποίος έσω πλατύς είναι το κομμάτι αυτό που τετρακέφαλου που θα φέρει την επιγονατίδα σου ολίγον προς την μέση γραμμή.

 

Κι εγω, με τις λιγοστες μου γνωσεις, αυτο θελω να πιστευω.

Προς ωρας, κανω βαρακια με τα ποδια, σε καθιστη και οριζοντια θεση, 40 στο καθενα, με αρκετο ζορι ειναι αληθεια, αλλα το παλευω και θα συνεχισω. Συν ολα τα αλλα που εγραψα πιο πανω.

Πιστευω οτι κι ο φυσικοθεραπευτης που με ειδε αυτο ειχε κατα νου. Ενδυναμωση μυων. Δεν εδειξε να ανησυχει καθολου.

Απλα εγω ανησυχω πολυ, γιατι το ακουω στο ανεβασμα σκαλιων.

 

Αν δυναμωσουν οι μυες, θα 'αποφορτιστουν' οι επιγονατιδες(η μια βασικα) απο αυτο που εχουν παθει;

Αν υπαρχει και καμια προταση, για εξτρα ασκηση (εσω πλατυς-τετρακεφαλος) ή με καποιο σχήμα (να το δω) ή με βιντεακι, ευχαριστω να το κάνω κι αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν και δεν έχω διαβάσει τί έχει γραφτεί 

 

για τα γόνατα παίζει πολύ η ηλικία και τα κιλά. Ακόμα και λίγα παραπάνω να είσαι απο όσο πρέπει τα γόνατα καταπονούνται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Υπαρχει καμια ιστοσελιδα με σχετικα αξιοπιστο υπολογιστη προσωπικου βαρους;

οχι και ολα αυτα ειναι μαλακιες. γιατι λαμβανουν υποψη μονο βαρος και υψος. Δεν λαμβανουν υποψη ποσα ειναι μυς,ποσα λιπος κτλ!

αν θες σοβαρες απαντησεις πρεπει να επισκεφθεις γιατρο (οχι οτι και αυτοι ειναι 100% σωστοι αλλα κατι ξερουν παραπανω) και στο λεω εγω που αποφευγω -εκτος αν ειναι σοβαρη αναγκη- γιατρους-φαρμακα και οτι εχει να κανει με αυτα! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει καμια ιστοσελιδα με σχετικα αξιοπιστο υπολογιστη προσωπικου βαρους;

 

Ενα απο τα πιο αξιόπιστα που έχω βρει είναι αυτό. Πρέπει να μετρήσεις με τη μεζούρα τη κοιλιά (αφαλό) και το λαιμό. Στις γυναίκες θέλει και μέτρηση στους γλουτούς.  Σου βγάζει σωματικό λίπος στο περίπου αλλά και αυτό δεν είναι απόλυτα ακριβές. Για να μετρήσεις λίπος με ακρίβεια πρέπει να πας σε διαιτολόγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Εχω ακουσει μερικους που λενε οτι βοηθηκαν και με χρηση κολλαγονου. Ειδικα σε θεματα αρθρωσεων και φυσικα και γονατων(απο τις πλεον 'πονεμενες' αρθρωσεις).

Ξερει κανεις κατι ειδικα πανω σε αυτο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Εχω ακουσει μερικους που λενε οτι βοηθηκαν και με χρηση κολλαγονου. Ειδικα σε θεματα αρθρωσεων και φυσικα και γονατων(απο τις πλεον 'πονεμενες' αρθρωσεις).

Ξερει κανεις κατι ειδικα πανω σε αυτο;

απλα MHN

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Αν και το αρθρο ειναι κυριως στοχευμενο για περιπτωσεις με 'πονο', ωστοσο βρηκα γενικοτερα χρησιμες πληροφοριες για τα γονατα:

http://www.clickatlife.gr/euzoia/story/50102/pos-antimetopizetai-o-ponos-sta-gonata

 

Πχ οτι βοηθα η βιταμινη C και τα Ω3 λιπαρα. Ή οτι για καθε μισο κιλο που χανουμε, στα γονατα φαινεται σαν να χανουμε 2 κιλα-ελαφρυνση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και το αρθρο ειναι κυριως στοχευμενο για περιπτωσεις με 'πονο', ωστοσο βρηκα γενικοτερα χρησιμες πληροφοριες για τα γονατα:

http://www.clickatlife.gr/euzoia/story/50102/pos-antimetopizetai-o-ponos-sta-gonata

 

Πχ οτι βοηθα η βιταμινη C και τα Ω3 λιπαρα. Ή οτι για καθε μισο κιλο που χανουμε, στα γονατα φαινεται σαν να χανουμε 2 κιλα-ελαφρυνση!

 

1kg ειναι σαν 3kg για τα γονατα οχι 0,5kg σαν 2kg απο μηχανικη αποψη καθαρα.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To 'βαρος' των παπουτσιών, έχει επίδραση στα γόνατα;

Φαντάζομαι πως κάποια σχεση σιγουρα υπαρχει, αν και δεν ξερω πόση σημασία έχει τελικά, όχι γενικά, αλλά ειδικά για το θέμα των γονάτων που συζητάμε Μικροδιαφορες σε γραμμάρια πχ 200-400, παιζουν αραγε καποιο ρολο; Φυσικά, υποθέτω αν πχ συγκρινει θεόβαρα μποτάκια με ελαφρύ αθλητικό εκεί δεν θελει και πολυ σκεψη οτι επηρεαζει.

Αν καποιος ξέρει κατι παραπανω σχετικα με αυτο ας πει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...