Προς το περιεχόμενο

Μετάβαση σε OSX απο Windows. Αξίζει?


biohazard7720

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους.

 

Η ερώτηση απευθύνεται κυρίως στα άτομα που χρησιμοποιούν για πραγματική δουλειά και μπορούν να με διαφωτίσουν και να με συμβουλέψουν. Είμαι 2ετής φοιτητής Ηλεκτρονικός Μηχανικός, και διαθέτω ένα Dell Inspiron 3537 15'' laptop με αλλαγμένο δίσκο σε ένα Kingston 240gb SSD (απο τα 750gb HDD που ερχεται) και το χρησιμοποιώ για όλες μου τι εργασίες - δουλείες - διασκέδαση. Κοινώς το laptop γράφει 10+ωρες την μέρα λειτουργείας. Το πρόβλημά μου είναι ότι σχεδόν κάθε μέρα (τουλάχιστον 4-5 φορές την εβδομάδα) πρέπει να το παίρνω στην σχολή μαζί μου, και αν και 15άρι laptop έχει αρχίσει να με κουράζει και το βάρος του και οι διαστάσεις του, καθώς δεν χωράει στον χαρτοφύλακά μου και πρέπει να έχω ξεχωριστεί τσάντα. Οπότε άρχισα να κοιτάω τι ελαφρύτερο και μικρότερο υπάρχει στην αγορά. Όπως ήταν αναμενόμενο κατέληξε είτε σε μερικά ultrabook (το Asus Zenbook μ'αρεσει πολυ) είτε σε MacBook Air 13. Έχουν παρόμοιο hardware, παρόμοια τιμή και η μόνες διαφορές είναι ότι το Zenbook εχει οθόνη 1920x1080 και touch, ενω το mac 1440x900 αλλά καλύτερη αυτονομία. Έκανα μια μικρή έρευνα στο αν τα προγράμματα και οι εφαρμογές που χρησιμοποιώ υπάρχουν για mac και είδα ότι κατα πλειοψηφία δεν θα έχω πρόβλημα. Λίγες είναι οι εφαρμογές, κυρίως κάποιες πολύ εξιδικευμένες που είναι αποκλειστικά για windows. ΑΛΛΆ, ποτέ στην ζωή μου δεν έχω δουλέψει mac, πέρα απο κάτι 5λεπτα σε καταστήματα που τα έχουν στην βιτρίνα, οπότε δεν ξέρω πως είναι να ζεις κάθε μέρα όλη μέρα μαζί του. Και επειδή πραγματικά περνάω πολλές ώρες στο pc, θα ήθελα απο άτομα που έχουν δουλέψει με mac καθημερινά να μου πουν την γνώμη τους.

 

Ευχαριστώ

Επεξ/σία από biohazard7720
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Είναι ακριβά μηχανήματα τα μακ φίλε

Δεν συμφέρει η αγορά για δοκιμή

Μείνε με τα windows που ξέρεις τι κανείς

Από τα λεγόμενα σου ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΣΑΙ μακ

 

Βάλε ξανά hackintosh αν νιώθεις λίγο από pc

Και αν δεις ότι σε βολεύει ξανά σκέψου το

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Macbook Air είναι ένα δοκιμασμένο ultrabook και κατα την γνώμη μου παραμένει ακόμη και σήμερα το κορυφαίο. Άριστη ποιότητα κατασκευής, αυτονομία εκτός κάθε συναγωνισμού (αγγίζει και ξεπερνάει τις 12-13 ώρες κάτω από MACOS), παντελώς αθόρυβο, με πολύ καλές θερμοκρασίες, τέλειο trackpad-πληκτρολόγιο και ικανοποιητικά για το μέγεθος του ηχεία. 

Θα συμφωνήσω ότι η οθόνη δεν είναι το δυνατότερο σημείο του Air, ειδικά από την στιγμή που ο ανταγωνισμός χρησιμοποιεί IPS panel. Παρόλο αυτά δεν θα την χαρακτήριζα σε καμιά περίπτωση κακη.

 

Έχοντας δουλέψει με αμέτρητα laptop & ultrabook θα σου έλεγα ότι είναι ένα από τα πρακτικότερα-βολικότερα μηχανήματα που έχουν κατασκευαστεί EVER και στο προτείνω ανεπιφύλακτα.

 

Τέλος υπόψη ότι τα μοντέλα με haswell cpu (mid-2013 και μετέπειτα) τρέχουν native (efi) και σχεδόν άριστα τα Windows. Έχεις λοιπόν τη δυνατότητα να χρησιμοποιείς κάθε φορά το λειτουργικό που σε εξυπηρετεί καλύτερα ή και τα δύο ταυτόχρονα με vmware, χωρίς να έχεις το άγχος της επιλογής που περιγράφεις παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι ακριβά μηχανήματα τα μακ φίλε

Δεν συμφέρει η αγορά για δοκιμή

Μείνε με τα windows που ξέρεις τι κανείς

Από τα λεγόμενα σου ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΣΑΙ μακ

 

Βάλε ξανά hackintosh αν νιώθεις λίγο από pc

Και αν δεις ότι σε βολεύει ξανά σκέψου το

Το γνωρίζω ότι είναι ακριβά, και δεν πρόκειτε να προβώ σε κάποια αγορά άμεσα. Άλλα σε αυτο το μέγεθος και βάρος, και τα ultrabook με windows δεν είναι πολύ φτηνότερα. ~200€ πιο φτηνά στην καλύτερη περίπτωση και αν... Με hackintosh εχω προσπαθήσει αρκετές φορές, αλλα χωρίς επιτυχία. Και πλέον που είμαι φοιτητής δεν έχω τον χρόνο να ασχοληθώ.

 

 

To Macbook Air είναι ένα δοκιμασμένο ultrabook και κατα την γνώμη μου παραμένει ακόμη και σήμερα το κορυφαίο. Άριστη ποιότητα κατασκευής, αυτονομία εκτός συναγωνισμού (αγγίζει και ξεπερνάει τις 12-13 ώρες κάτω από MACOS), παντελώς αθόρυβο, με πολύ καλές θερμοκρασίες, τέλειο trackpad-πληκτρολόγιο και ικανοποιητικά για το μέγεθος του ηχεία. 

Θα συμφωνήσω ότι η οθόνη δεν είναι το δυνατότερο σημείο του Air, ειδικά από την στιγμή που ο ανταγωνισμός χρησιμοποιεί IPS panel. Παρόλο αυτά δεν θα την χαρακτήριζα σε καμιά περίπτωση κακη.

 

Έχοντας δουλέψει με αμέτρητα laptop & ultrabook θα σου έλεγα ότι είναι ένα από τα πρακτικότερα-βολικότερα μηχανήματα που έχουν κατασκευαστεί EVER και στο προτείνω ανεπιφύλακτα.

 

Τέλος υπόψη ότι τα μοντέλα με haswell cpu (mid-2013 και μετέπειτα) τρέχουν native (efi) και σχεδόν άριστα τα Windows.

Έχω δει απο κοντά σε καταστήματα και την ποιότητα κατασκευής και το βάρος του, γι αυτό το έχω στις επιλογές μου. Όπως λέω παραπάνω, χρειάζομαι κάτι ελαφρύ και μεταφέρσιμο λόγω επαγγέλματος. Η οθόνη δεν με ενοχλεί, ούτως η άλλως απο ένα σημείο και μετά είναι υπερβολή. Προτιμώ την μεγαλύτερη αυτονομία έναντι της μεγαλύτερης ανάλυσης. Το μόνο που δεν ξέρω είναι κατά πόσο θα προσαρμοστώ στο νέο OS χωρίς να έχω προβλήματα απο τις πιο απλές και καθημερινές εργασίες, μέχρι τα εξιδικευμένα προγράμματα τις σχολής μου. Φαντάζομαι θα είναι σπατάλη χρημάτων αν το πάρω και καταλήξω να δουλεύω σε windows την πλειοψηφία του χρόνου. Δεν έχω ψάξει και πάρα πολύ τι παίζει απο πλευράς υποστήριξης και διαθεσιμότητας λογισμικού, μόνο μερικά είδα. Αυτό που έχω καταλάβει ως τώρα είναι ότι προβλήματα θα αντιμετωπίσω στα εξιδικευμένα προγράμματα που είναι αποκλειστικά για windows.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Το μόνο που δεν ξέρω είναι κατά πόσο θα προσαρμοστώ στο νέο OS χωρίς να έχω προβλήματα απο τις πιο απλές και καθημερινές εργασίες, μέχρι τα εξιδικευμένα προγράμματα τις σχολής μου. Φαντάζομαι θα είναι σπατάλη χρημάτων αν το πάρω και καταλήξω να δουλεύω σε windows την πλειοψηφία του χρόνου. 

 

 

Προσωπικά δεν έχω βρει κάτι που μπορώ να κάνω στα Windows και όχι στο Macos. Για καθημερινές εργασίες θεωρώ πιο βολικό και εύχρηστο το MACOS, αλλά αυτό είναι λίγο πολύ υποκειμενικό. 

 

Επίσης μην περιμένεις να βρεις σε πολύ χαμηλότερη τιμή κάποιο αξιόλογο windows ultrabook, ποιότητας και επιπέδου Air. Θεωρώ λοιπόν την επιλογή του Air ως την ¨σοφότερη" για την περίπτωση σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βουρ για air αν έχεις το "μαρούλι" ασυζητητή! Στο λέει συνάδελφος ηλεκτρονικός που χρόνια δούλευε windows όταν το 2007 "αναγκάστηκε" να εργαστεί πάνω σε μακ.

Ένα θα σου πω: οποιαδήποτε non apple συσκευή έχω δουλέψει και ήταν ικανή, πλέον παίζει hackint0sh.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα παντος δεν μου γεμιζει το ματι το air!

200gr παραπανω το θεωρω πολυ μικρη διαφορα για να μην προτιμησει το pro 13 retina!

Και οι 9ωρες αυτονομιας(συνεχους χρησης) ειναι υπεραρκετη για να βγαλει ολη την μερα στην σχολη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Εμενα παντος δεν μου γεμιζει το ματι το air!
200gr παραπανω το θεωρω πολυ μικρη διαφορα για να μην προτιμησει το pro 13 retina!
Και οι 9ωρες αυτονομιας(συνεχους χρησης) ειναι υπεραρκετη για να βγαλει ολη την μερα στην σχολη!

Άμα είναι να πάρω macbook θα είναι 13άρι με 256gb ssd και 8gb ram λόγω μη αναβαθμισημότητας. Το air σε αυτά τα specs κοστίζει 1450€ ενώ το pro 1650€. Δεν ξέρω κατά πόσο τα 200€ επιπλέον αξίζουν μόνο για την οθόνη. Ήδη είναι πολύ μεγάλο το κόστος του, και αν πάρω την απόφαση, θα μου πάρει μήνες για να μαζέψω αυτό το ποσό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα είναι να πάρω macbook θα είναι 13άρι με 256gb ssd και 8gb ram λόγω μη αναβαθμισημότητας. Το air σε αυτά τα specs κοστίζει 1450€ ενώ το pro 1650€. Δεν ξέρω κατά πόσο τα 200€ επιπλέον αξίζουν μόνο για την οθόνη. Ήδη είναι πολύ μεγάλο το κόστος του, και αν πάρω την απόφαση, θα μου πάρει μήνες για να μαζέψω αυτό το ποσό.

Ειναι οθονη(ips),καρτα γραφικων και επεξεργαστης!

Εγω επειδη κραταω τα μηχανιματα μου 4+χρονια,τα 200ευρω παραπανω θα κανουν μεγαλη διαφορα σε βαθος χρονου,οποταν θεωρω οτι ειναι πολυ καλυτερη ως επενδιση το pro 13 retina!

Αν δυσκολευεσαι ομως αρκετα οικονομικα και δε θες πολλα,πολλα,τοτε πασο.Πηγενε για το air!

Και θα σου προτινα να πας σε 128gb ssd,για να γλιτωσεις αλλα 200ευρω και αν χρειαστεις εξτρα αποθηκευτικο περνεις μια φτηνη 64αρα sd και θα εισαι κομπλε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα παντος δεν μου γεμιζει το ματι το air!

200gr παραπανω το θεωρω πολυ μικρη διαφορα για να μην προτιμησει το pro 13 retina!

Και οι 9ωρες αυτονομιας(συνεχους χρησης) ειναι υπεραρκετη για να βγαλει ολη την μερα στην σχολη!

 

<off topic καθώς το θέμα έτσι πως εξελίχτηκε αφορά περισσότερο το Apple Hardware section>

 

Εχω αγοράσει 3 φόρες μέχρι σήμερα το Retina 13 με Haswell και άλλες τόσες το έδωσα για να επιστρέψω στο Air. (βλ.αγγελίες μου :) )

Θα συμφωνήσω ότι διαθέτει εντυπωσιακή οθόνη και ότι η φορητότητα του έχει βελτιωθεί σημαντικά, λόγω του ακόμη μικρότερου form factor. Επίσης θα συμφωνήσω ότι τα 220-230 γρ. διαφοράς βάρους, όπως και τις 2-3 ώρες μικρότερης αυτονομίας σε σχέση με το Air μπορείς να τα θυσιάσεις στο βωμό της εντυπωσιακής οθόνης.

Το μεγαλύτερο όμως πρόβλημα του Retina προέρχεται από την ίδια την οθόνη του. Δυστυχώς η Apple δεν κατάφερε να βρει ακόμη (2 χρόνια μέτα) την χρυσή τομή μεταξύ hardware και software ώστε το μηχάνημα να σταματήσει να λαγκάρει. Το Retina δεν είναι smooth όσο το Air και οποιαδήποτε ανωτερότητα του (μικρή βέβαια) σε CPU & GPU πάει περίπατο. Ίσως η Apple πρέπει  να δοκιμάσει κάποια στιγμή μια quadcore CPU στο 13αρι...δεν βλέπω άλλη λύση. Είναι πραγματικά κρίμα ότι το Pro του 2014 λαγκάρει περισσότερο ακόμη και από το Pro του 2011. Αυτά είναι γεγονότα αντικειμενικά.

 

Αν παραβλέψεις το lag, τότε το Retina είναι ένα εκπληκτικό μηχάνημα. Θεωρώ όμως ότι το Air προσφέρει συνολικά μια καλύτερη και πιο απροβλημάτιστη εμπειρία χρήσης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα θα ελεγα να αποφυγεις το air και να πας ή σε ενα ποιοτικοτερο windows ultrabook ή σε macbook retina.

Δεν υπαρχει ευκολα αλλο ultrabook εκτος απο το air που εχει τοσο φθηνιαρικη οθονη στα 1000+€.

 

Και το θεμα δεν ειναι μονο η αναλυση, ειναι οτι εχει φθηνιαρικο tn panel με κακες γωνιες θεασης κλπ.

 

retina mbp:

csm_Apple_MBPR13_Display_01_7da25e6134.j

 

 

windows ultrabook με ips panel:
UX31A-vertical1.jpg
UX31A-horizontal.jpg

 

 

Και η τεραστια διαφορα με την φθηνιαρικη οθονη του macbook air:
 

33z4l95.jpg

 

 

Οπως βλεπεις, οι διαφορες φαινονται ακομα και σε φωτογραφιες και δεν εχουν να κανουν με την αναλυση.

 

 

Υ.Γ.: Αυτα απο εναν κατοχο macbook air που εχει ξενερωσει με την οθονη του οταν παντου(σχεδον σε ολα τα υπολοιπα ultrabook) βλεπει αισθητα καλυτερες οθονες.

Άμα είναι να πάρω macbook θα είναι 13άρι με 256gb ssd και 8gb ram λόγω μη αναβαθμισημότητας. Το air σε αυτά τα specs κοστίζει 1450€ ενώ το pro 1650€. Δεν ξέρω κατά πόσο τα 200€ επιπλέον αξίζουν μόνο για την οθόνη. Ήδη είναι πολύ μεγάλο το κόστος του, και αν πάρω την απόφαση, θα μου πάρει μήνες για να μαζέψω αυτό το ποσό.

 

To retina pro με 256gb ssd και 8gb ram ειναι φθηνοτερο(1320€) σε αυτο το configuration απο το αντιστοιχο air.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα θα ελεγα να αποφυγεις το air και να πας ή σε ενα ποιοτικοτερο windows ultrabook ή σε macbook retina.

Δεν υπαρχει ευκολα αλλο ultrabook εκτος απο το air που εχει τοσο φθηνιαρικη οθονη στα 1000+€.

 

Και το θεμα δεν ειναι μονο η αναλυση, ειναι οτι εχει φθηνιαρικο tn panel με κακες γωνιες θεασης κλπ.

 

Εστιάζεις όμως αποκλειστικά και μόνο στον παράγοντα οθόνη, παραβλέποντας όλες τι άλλες παραμέτρους που κάνουν ένα ultrabook/subnotebook καλό ή κακό. Δώσε μου για πάραδειγμα ένα Windows ultrabook στα 1000 περιπου ευρώ που προσφέρει συνολικά καλύτερη εμπειρία χρήσης από το Air και έφυγα να το παρω.

 

Όπως είπα και προηγουμένως απέκτησα πολλές φορές MAC Retina με την σούπερ ντούπερ οθόνη, χωρίς να καταφέρει η οθόνη να με κρατήσει από μόνη της.  Θα προτιμούσα χίλιες φορές ένα ips panel στα 1440χ900 για το Air ή το PRO από την Retina οθόνη και τα προβλήματα που δημιουργεί.

 

Όσο για τα Windows ultrabooks/subnotebooks...δοκίμασα αρκετά premium μοντέλα...αλλά ΔΕΝ !!! Άλλα χάνουν σε ποιότητα, άλλα σε ευχρηστία, άλλα σε θερμοκρασίες, άλλα σε αυτονομία, άλλα σε πληκτρολόγιο, άλλα σε trackpad, άλλα διαθέτουν άθλια-απαράδεκτρα ηχεία κτλ κτλ

 

Συνολικά δεν βρήκα ακόμη κάτι καλύτερο από το Air και ας διαθέτουν ορισμένα διπλάσια τιμή....και το λέω με επίγνωση ότι μιλάμε για ένα μηχάνημα με form factor 4ετίας, βαρύτερο και μεγαλύτερο ίσως από πολλά ultrabook της αγοράς. Βάζοντας όμως σε μια  ζυγαριά τα υπέρ και τα κάτα, αυτή εξακολουθεί να γέρνει υπερ του Air (τουλάχιστον για τα δίκα μου δεδομένα).

 

Όπως είπα και παραπάνω για κάποιον που μπορεί να αποδεχτεί το ελαφρύ lag στο UI, τα έξτρα 200γρ. και 25% μικρότερη αυτονομία, τότε το απόλυτο subnotebook υπάρχει και ονομάζεται Macbook Retina 13. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Όπως είπα και παραπάνω για κάποιον που μπορεί να αποδεχτεί το ελαφρύ lag στο UI, τα έξτρα 200γρ. και 25% μικρότερη αυτονομία, τότε το απόλυτο subnotebook υπάρχει και ονομάζεται Macbook Retina 13. 

 

+1 :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εστιάζεις όμως αποκλειστικά και μόνο στον παράγοντα οθόνη, παραβλέποντας όλες τι άλλες παραμέτρους που κάνουν ένα ultrabook/subnotebook καλό ή κακό. Δώσε μου για πάραδειγμα ένα Windows ultrabook στα 1000 περιπου ευρώ που προσφέρει συνολικά καλύτερη εμπειρία χρήσης από το Air και έφυγα να το παρω.

 

Όπως είπα και προηγουμένως απέκτησα πολλές φορές MAC Retina με την σούπερ ντούπερ οθόνη, χωρίς να καταφέρει η οθόνη να με κρατήσει από μόνη της.  Θα προτιμούσα χίλιες φορές ένα ips panel στα 1440χ900 για το Air ή το PRO από την Retina οθόνη και τα προβλήματα που δημιουργεί.

 

Όσο για τα Windows ultrabooks/subnotebooks...δοκίμασα αρκετά premium μοντέλα...αλλά ΔΕΝ !!! Άλλα χάνουν σε ποιότητα, άλλα σε ευχρηστία, άλλα σε θερμοκρασίες, άλλα σε αυτονομία, άλλα σε πληκτρολόγιο, άλλα σε trackpad, άλλα διαθέτουν άθλια-απαράδεκτρα ηχεία κτλ κτλ

 

Συνολικά δεν βρήκα ακόμη κάτι καλύτερο από το Air και ας διαθέτουν ορισμένα διπλάσια τιμή....και το λέω με επίγνωση ότι μιλάμε για ένα μηχάνημα με form factor 4ετίας, βαρύτερο και μεγαλύτερο ίσως από πολλά ultrabook της αγοράς. Βάζοντας όμως σε μια  ζυγαριά τα υπέρ και τα κάτα, αυτή εξακολουθεί να γέρνει υπερ του Air (τουλάχιστον για τα δίκα μου δεδομένα).

 

Όπως είπα και παραπάνω για κάποιον που μπορεί να αποδεχτεί το ελαφρύ lag στο UI, τα έξτρα 200γρ. και 25% μικρότερη αυτονομία, τότε το απόλυτο subnotebook υπάρχει και ονομάζεται Macbook Retina 13. 

 

 

Δεν διαφωνω σε αυτα που λες.

Ειναι θεμα τι συμβιβασμους θα αποφασισει να κανει ο αγοραστης:

α) macbook air- Συμβιβασμος με φθηνιαρικο tn panel

β) macbook pro retina- Συμβιβασμος σε φορητοτητα λογω παχους/βαρους και προβληματα με lag

γ) windows ultrabook - Πιθανως λιγο ακριβοτερη τιμη(με μεγαλυτερη εγγυηση ομως), λογικο οταν συνδυαζει το retina και το air σε ενα package: ακομα λεπτοτερα/ελαφρυτερα απο το air αλλα με υψηλης αναλυσης οθονη και ips panel χωρις lag. Το κυριοτερο μειονεκτημα που βρισκω στα windows ultrabook ειναι οτι το touchpad δεν ειναι τοσο καλο οσο στα macbook.

 

 

Προσωπικα δινω μεγαλο βαρος στην οθονη, γιατι η διαφορα ειναι τεραστια. Δεν μιλαμε για εναν πχ 10% καλυτερο επεξεργαστη ή ενα λιγο ελαφρυτερο λαπτοπ, αλλα η διαφορα σε ποιοτητα, γωνιες θεασης, χρωματα, αναλυση μεταξυ macbook air και windows ultrabook/macbook retina ειναι τεραστια.

 

Και αυτα τα λεει ενας κατοχος macbook air.

 

Πχ, το zenbook Prime UX31LA ειναι σε παρομοια τιμη με το air 13" 8gb και ειναι εξαιρετικη προταση για οποιον θελει να αποφυγει την φθηνιαρικη οθονη του air. Δεν το εχω χρησιμοποιησει για μερες, αλλα οσο το χρησιμοποιησα ηταν εξαιρετικο. Καλη περιπτωση ειναι και το lenovo yoga 2, αν κ υστερει σε αυτονομια.

 

Υ.Γ.: Η διαφορα σε αυτονομια δεν την θεωρω σημαντικη , οταν σχεδον ολα εχουν 7+ ωρες αυτονομια. Το air εχει 13 ωρες αυτονομια μονο με συγκεκριμενο browser και αν δεν τρεχει κανενα flash player, δεν βλεπεις youtube κλπ. Σε πραγματικες συνθηκες browsing που θα εχεις ανοιχτα μερικα tabs, θα κανεις και κανα skype call/hangouts ειναι κατω απο 10 ωρες. Σε streaming ειναι κατω απο 8 ωρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν διαφωνω σε αυτα που λες.

Ειναι θεμα τι συμβιβασμους θα αποφασισει να κανει ο αγοραστης:

 

Υ.Γ.: Η διαφορα σε αυτονομια δεν την θεωρω σημαντικη , οταν σχεδον ολα εχουν 7+ ωρες αυτονομια. Το air εχει 13 ωρες αυτονομια μονο με συγκεκριμενο browser και αν δεν τρεχει κανενα flash player, δεν βλεπεις youtube κλπ. Σε πραγματικες συνθηκες browsing που θα εχεις ανοιχτα μερικα tabs, θα κανεις και κανα skype call/hangouts ειναι κατω απο 10 ωρες. Σε streaming ειναι κατω απο 8 ωρες.

 

Θα συμφωνήσω στο θέμα των συμβιβασμών. Ο καθένας επιλέγει με διαφορετικά κριτήρια και δίνει περισσότερη ή λιγότερη βαρύτητα σε επιμέρους τεχνικά χαρακτηριστικά, ανάλογα με τις ανάγκες του.

Εμένα για παράδειγμα δεν με ενοχλεί τόσο η οθόνη του Air, όσο πιθανώς να ενοχλεί εσένα. Δεν την θεωρώ άθλια επειδή είναι ΤΝ, ούτε έχω πρόβλημα στις γωνίες θέασης της. Δεν μπορώ να καταλαβω τι νόημα έχει αν βλέπεις καλύτερα σε ένα μισόκλειστο laptop ή ανοιγμένο σε γωνίες 160-170 μοιρών. Στο εύρος που δουλεύει ο συνηθισμένος χρήστης πιστευω ότι ανταποκρίνεται πολύ καλά.  Είναι από τις πολύ καλές ΤΝ που κυκλοφορούν (υπάρχουν μετρήσεις που το επιβεβαιώνουν αυτό), όπως εξαιρετική ήταν και η ΤΝ που χρησιμοποιούσε το προηγούμενο Macbook Pro. Το ότι υπάρχουν καλύτερα display  δεν κάνει αυτομάτως κακή ή άθλια την οθόνη του Air. Αθλια θα χαρακτήριζα κάτι 1366x768 panel αξίας 10 ευρώ που χρησιμοποιεί η Lenovo σε επαγγελματικά μηχανήματα 1500+ ευρώ (βλ.Thinkpad T530)...το λέω γιατί ένα τέτοιο μου "έτυχε" να χρησιμοποιώ στην δουλειά. Και το πιο γελοίο της υπόθεσης είναι ότι η Lenovo εφοδίασε με ποιοτικότατα 1600χ900 panel τα περισσότερα L520 αξίας 290 ευρώ.

 

Στο θέμα τώρα της αυτονομίας, με ίδια χρήση το καλύτερο windows ultrabook που δοκίμασα ήταν τουλάχιστον 50% κάτω. (δεν αναφέρομαι σε μηχανήματα που διπλασιάζουν το πάχος τους με έξτρα μπαταρίες που κουμπώνουν στην βάση ή προεξέχουν από πισω).

Επίσης δεν ξέρω αν και κάτα πόσο έχει βελτιωθεί η αντοχή στον χρόνο των μπαταριών που χρησιμοποιούν τα Windows laptops. Συνήθως σε 1 το πολύ 2 χρόνια (στην καλύτερη περίπτωση) παρέδιδαν πνεύμα. Τα Macbook όπως και το Air εγγυούνται τουλάχιστον 1000 κυκλους απροβλημάτιστης χρήσης για να πέσει η απόδοση της μπαταρίας 20-25% κάτω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...