Προς το περιεχόμενο

[Home Cinema] Samsung 5.1 HT-H5550 199€ Κωτσοβολος - ΜΜ - πλαισιο


pikolini

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 57
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

3. Έχουν πάνω τους εγκοπές προκειμένου να στερεωθούν στον τοίχο.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση, για τα ηχεία εννοώ αν μπορούν να σταθούν χωρίς την κολώνα, δηλαδή να μπούνε κατευθείαν στο πατάκι.

 

Η μόνη εναλακτηκή είναι τα  LG HTS-BH6440P   στα 279€ σε συνδυασμό με την δωροεπιταγή των 50€ για επόμενες αγορές

Επεξ/σία από k_dinos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Από χθες το μεσημερι θελω να κανω ποστ αλλα εχω σπαστει με αυτά που βλεπω στην ενοτητα και το απεφευγα.

 

Τελος παντων, ας ρωτησω...

 

 

Καταρχας να πω ότι θα επρεπε να ανοιξει άλλο τοπικ κανονικα, με την προσφορα που τρεχει από χθες το πρωι στα 199€ στον Κωτσοβολο, μετα ακολουθησε το Mmarkt και τωρα το πλαισιο με 1,5 μερα καθυστερηση. Ένα ποστ μεσα σε ψοφιο (εξαντλημενο) τοπικ δεν βοηθα ολους να δουν ότι προκειται για ενεργη προσφορα.

 

 

Σκέφτομαι το συστηματακι αυτό για ένα δευτερεύον 3D HomeTheater. Αλλα εχει καποια μειονεκτήματα για 3D που είναι προφανως deal breaker και εξηγω / ρωτω οποιον το εχει ηδη:

 

1. Φανταζομαι ότι ως media Player δεν παιζει 3D iso, αλλα ουτε αρχεια με αναλυση ανω των 1920χ1080 ( ; ) Ειτε μιλαμε για USB ειτε για streaming DLNA.

 

2. Δεν εχει upscale σε 4Κ, που εχουν αλλα στην ιδια σχεδόν τιμη. Εκεινα που εχουν upscale σε 4Κ φανταζομαι ότι θα μπορουν να παιξουν Full sbs 3D αρχεια από τον media Player τους. ( ; ) Πχ αναλυσης 1920 x 2205 ή 3840 x 1080.

 

3. Το θεμα των υποτιτλων σε εστω half SBS 3D, εχει λυση; Υπαρχει ρυθμιση μεσα από το μενου που να τους φτιαχνει για 3D προβολη από USB ή streaming; Η απλα δεν μπορεις να βαλεις (δεις) σωστα υποτιτλους σε 3D sbs αρχεια;

 

Ο,τι άλλο θυμηθώ θα το προσθεσω.

 

Φτιαχνω και τον τιτλο με τα μαγαζια που παιζουν μπαλα ώστε να το δουν ολοι, και την άλλη βδομαδα που θα παψει η προσφορα τον κανουμε όπως ηταν αρχικα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης αλλο ενα μειονεκτημα ειναι οτι τα inputs του ειναι σχεδον ανυπαρκτα και περιοριζεται σε μια οπτικη ινα, ενα hdmi output με λειτουργια arc και aux

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Σωστα, και αυτό είναι ένα θεμα, δεν εχει ΚΑΜΙΑ HDMI εισοδο.

 

Τελος εχω διαβασει και για ηχο που του λειπει "αναλυση/λεπτομερια". Προφανως δεν τα παει καλα στις υψηλες συχνότητες; (Περα από τα καπως ελλειπη χαμηλα που εχουν αναφερθεί σαφως σε αυτά που διαβασα).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Πάνο, δεν τεινω προς κάπου αλλου. Απαντήσεις θα ήθελα απο τα παιδιά που το έχουν πάρει στις 3 παραπανω ερωτήσεις, ή σε οσες γνωρίζουν τέλος πάντων, για να δω αν μου κανει, μιας και θα κουμπωσει σε 3D προβολέα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@matrixxx 200 ευρω συστημα ειναι... Τι περιμενεις; Για τα χαρακτηριστικα που ζητας πας 400+ στη καλυτερη.

Αν θες πακέτο και οχι ξεχωριστα ενισχυτη και ηχεία, πας σε κάτι τέτοιο. Αλλά και πάλι τώρα που το βλέπω δεν εχει usb και wifi. Οπότε παίζεις με τηλεοραση και οπτικι ινα. Τεσπα ενδεικτικα το βαλα για τις τιμες. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@matrixxx 200 ευρω συστημα ειναι... Τι περιμενεις; Για τα χαρακτηριστικα που ζητας πας 400+ στη καλυτερη.

 

Αν θες πακέτο και οχι ξεχωριστα ενισχυτη και ηχεία, πας σε κάτι τέτοιο. Αλλά και πάλι τώρα που το βλέπω δεν εχει usb και wifi. Οπότε παίζεις με τηλεοραση και οπτικι ινα. Τεσπα ενδεικτικα το βαλα για τις τιμες. ;)

Για ηχεια ξεχωριστα τι θα προτεινες φιλος; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Λοιπον μιας και κανεις από οσους το εχουν δεν μπηκε στον κοπο ή δεν βρηκε τον χρονο απο χθες το μεσημερι να απαντησει στις ερωτήσεις μου και να βοηθησει, θα δωσω ο ιδιος και τις απαντησεις στα ερωτήματα μου για να βοηθησω οποιον πιθανον είναι στην ιδια φαση αναζητησης πληροφοριων για το συστηματακι του θεματος. Πηγα και το ειδα από κοντα σε μαγαζι, το ακουσα διπλα σε ιδιας αξιας αλλα συστηματα, δοκιμασα και 1-2 αρχειακια στο USB σχετικα με τα ερωτήματα μου:

 

Με κοκκινο οι απαντησεις στις ερωτήσεις μου:

 

...

 

 

Σκέφτομαι το συστηματακι αυτό για ένα δευτερεύον 3D HomeTheater. Αλλα εχει καποια μειονεκτήματα για 3D που είναι προφανως deal breaker και εξηγω / ρωτω οποιον το εχει ηδη:

 

1. Φανταζομαι ότι ως media Player δεν παιζει 3D iso, αλλα ουτε αρχεια με αναλυση ανω των 1920χ1080 ( ; ) Ειτε μιλαμε για USB ειτε για streaming DLNA.  Όχι, βγαινει μηνυμα περι αδυναμίας αναπαραγωγης του αρχειου.

 

 

3. Το θεμα των υποτιτλων σε εστω half SBS 3D, εχει λυση; Υπαρχει ρυθμιση μεσα από το μενου που να τους φτιαχνει για 3D προβολη από USB ή streaming; Η απλα δεν μπορεις να βαλεις (δεις) σωστα υποτιτλους σε 3D sbs αρχεια;

Όχι, δεν βγαινουν σωστα οι υπότιτλοι, δεν στελνονται ως sbs, αλλα σαν να είναι 2D το αρχειο, επομένως δεν μπορει κανεις να τους δει και να τους διαβασει κατά την αναπαραγωγή sbs αρχειου. Μπηκα και στις ρυθμισεις συστηματος, οι οποιες ηταν πολύ φτωχες και το μονο που υπαρχει στις ρυθμισεις 3D είναι, αν θα στελνει το 3d (του BD προφανως) ως 3D ή ως 2D στην τηλεοραση.

 

 


...

 

Τελος εχω διαβασει και για ηχο που του λειπει "αναλυση/λεπτομερια". Προφανως δεν τα παει καλα στις υψηλες συχνότητες; (Περα από τα καπως ελλειπη χαμηλα που εχουν αναφερθεί σαφως σε αυτά που διαβασα).

Τα ηχεια του λοιπον δεν εχουν καθολου καλες υψηλες, οι οποιες είναι πολύ κατω από συστηματα ιδιας σχεδόν αξιας, όχι μονο αρχικης, αλλα και πραγματικης. Ένα θα πω και θα καταλάβετε, ολη αυτή η κωλονα περιεχει μονο ένα μεγαφωνο "fullrange", δεν υπαρχει τουιτερ! Βλέποντας τις φωτογραφιες ειχα την εντυπωση ότι καθαρα θα εχει και τουιτερ. Μαλιστα το συγκρινα στον ηχο και με ένα συστημα που σε ολη την ευρωπη είναι φτηνοτερο από αυτό του θεματος (από 229 ευρω το LG 6540!! , από 260 αυτό του θεματος), το LG 6440, το οποιο επισης εχει μονο ένα μεγαφωνο στις στηλες, αλλα εκεινο ειχε παρουσες τις υψηλες, όχι βεβαια στο επιπεδο που τις ειχε ένα άλλο παραδιπλα το οποιο ειχε και τουιτερ, αλλα ηταν ας πουμε χοντρικα στο 80% εκεινου, την στιγμη που το sammy ηταν στο 10%. Μιλω για συχνότητες ανω των 8-10Κhz. Επαιζαν όλα το ιδιο ακριβως περιεχομενο, ταυτόχρονα. Μουσικο κομματι.

Και το μπασο του sub υστερουσε σε σχεση με το άλλο ιδιας αξιας συστημα αλλα δεν δεν αποκλειεται να ηταν και θεμα ρυθμισης, δεν με απασχολουσε τοσο το θεμα μπασου, δεν μπηκα σε διαδικασια να πειραξω ρυθμισεις σε κανενα από τα συστηματα στο sub (αν ειχαν κανενα κουμπακι πισω). Αλλωστε κατι που διαβασα σε καποια απο τα 38 σχολια στο Γερμανικο αμαζον, οι ρυθμισεις είναι ελάχιστες. Μπηκα στο μενου του sammy μονο, δεν βρηκα καμια δυνατοτητα αλλαγης καμπυλης αποκρισης στο λιγο που εψαξα και αυτό ηταν ολο. Δεν υπαρχει ισοσταθμιστης από ο,τι διαβασα και στα reviews, ουτε και εγω βρηκα.

 

Με όλα αυτά λοιπον, ειδα ότι για μενα τουλάχιστον και τις (ταπεινες και συντονισμένες στα 199€ ηταν σε ποσοτητα, συγκεκριμένες σε ποιοτητα) "απαιτησεις" μου, τα 199 ηταν παρα πολλα. Μια κανονικη τιμη θα χαρακτηριζα τα 199 για αυτό που ειδα (πχ φινίρισμα, δυνατότητες media Player για 3D αρχεια, non 4K upscale, no HDMI input) και αυτo που ακουσα.  Τα 599 εκκινησης μου φαινονται απίστευτα/εξωπραγματικα χρηματα!  

Στεναχωρηθηκα και εφυγα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως ξαναλεω σε αυτα τα λεφτα δεν υπαρχουν όλα αυτα που ζητας. Αμα μου βρεις συστημα που να χει όλα οσα λες έστω και στα 300 ευρω, πάω το παίρνω άμεσα.

Μιλαμε για συστημα κολωνατο, wifi, blue tooth, 1000 watt ενισχυτη, blue ray, usb και media player. Η τιμη του ειναι τιμια και μου φαινεται λογικο να χανει στον ηχο (75 εκατοστα ηχεια ειναι, τι περιμενεις; )

Επίσης επειδη καποιοι μπορει να μπερδευτουν, το 3d που αναφερει ο φιλος δεν εχει σχεση με το 3d που αναπαραγουν οι τηλεορασεις. Η τηλεοραση αν υποστηριζει 3d, αυτη ειναι που μετατρεπει την εικονα. Επισης, δυναμικους υποτιτλους και 4k δεν θα βρεις ουτε στα διπλάσια χρηματα...

Με ξενερωσε βεβαια λιγο αυτο που ειπες για το τούιτερ. Αλλα και παλι νομιζω σε κατω απο 300 ευρω δεν βρισκεις τουιτερ.


Για ηχεια ξεχωριστα τι θα προτεινες φιλος; 

Έχω καιρο να ψαξω και δεν ειμαι τοσο σχετικος. Παρόλα αυτα πες ποσα δίνεις.


@matrix να σου πω, το BH6240S το ακουσες καθολου;

 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Μα σου λεω το 6440/6540 που είναι φτηνοτερο (κατά 30-60 ευρω στο εξωτερικο από αυτό του τοπικ, από 220 ευρω παιζει Ευρωπη, ενώ το Η5550 από 270€) τα εχει, και καλυτερο ηχο, και 4Κ και πιθανον να παιζει και Fullsbs αφου εχει 4Κ output, δεν το δοκιμασα μιας και εδώ το πουλανε στα 300 ευρω ποσό που δεν δινω. Πιθανον να τα εχουν και αλλα, δεν το εχω ψαξει πολύ, ποτε δεν κοιτουσα τετοια σετακια.

 

 

 

Ο ενισχυτης μου μονο στο βασικο μου setup, είναι των 650 ευρω.  Ειμαι σχετικος με τα hi-fi και ασχολουμαι πανω από 25 χρονια με ηχο. Όπως ειπα είναι για δευτερεύον συστημα, 3D. Από την 2η σελιδα του θεματος χρονικα, ηρθε η σκεψη να παρω κατι ετοιμο να μην μπαινω σε διαδικασια χρονοβορα με τα υπαρχοντα. Το πολύ πολύ να πεταξω 2 μικρα (25χ16χ20cm περιπου όπως τα βλεπω τωρα με το ματι) αξιοπρεπεστατα  δυο δρομων ξυλινα πανέμορφα ηχειακια αξιας κατά την αγορα καπου  50€ (αναλογικα, αν θυμηθω ποσο ειχα παρει ολο το οικονομικο 5αρι σετακι - ηταν τα "rear" του)  που μοιαζουν απο το φινίρισμα τους για 10πλασιας χρηματικης αξιας από αυτά που ειδα, και παιζουν σαφως πολύ καλυτερα, (περισσεψαν όταν εφτιαχνα τα πλαινα και τα πισω του 7.1 "custom" συστηματος μου) με τον παλιο μου yamaha που εφυγε επειδή δεν ειχε hdmi και ένα ενεργο sub από ένα pc audio system. 3D BD smart εχω, PS3 για 3D BD επισης, media Player 2D ναι. Μεχρι να βρεθει καποια άλλη all-in-one λυση με media full 3D support/DNLA/smart και λοιπα μπιχλιμπίδια ωραια, αλλα όχι τοσο απαραίτητα. Η βασικη προυποθεση για να μπει στον χωρο θα είναι να παιζει απλα καλα ως ηχος! Κατι σαν το 6540 μπορει να μου εκανε, αλλα δεν το ψαχνω γιατι δεν θα εδινα ποτε 20-30-50% πανω από οσα δινουν οι αλλοι κατοικοι του πλανητη. :P

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμμ, εγω το συγκρινα με τιμες σε ελληνικη αγορα. Εδω αυτα παιζουν απο 50 μέχρι 100 ευρω ακριβοτερα. Σωστα; Αν ενας δινει καπου 200-250 ευρω, δεν αποτελει μια απο τις καλύτερες επιλογες;

Αλλα και πάλι, αν δεν κανω λαθος ουτε το 6440, 6540 εχουν όλα τα χαρακτηριστικα που λες (πχ 2 οπτικες ινες, πολλαπλα hdmi κλπ)

Δεν ειπα οτι δεν γνωριζεις, με παρεξηγησες. Απεναντιας με θεωρω πολυ πιο "ασχετο" απο σενα και για αυτο σε ρωταω αν ακουσες το BH6240S να μου πεις την γνωμη σου μιας και ψαχνω ενα οικονομικο/απλο χαμηλοτερων προσδοκιων home cinema.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Βρε δεν σε παρεξηγησα, ο λογος που σου ειπα τι και πως ηταν για να ξερεις και εσυ τι να μου πεις. Για να συντονιστούμε.

 

Το 6440 όπως ειπα ακουσα από LG. Δεν νομιζω ότι είναι χαμηλότερων προσδοκιων το 6240 από του θεματος στον ηχο τουλάχιστον. Ηταν μεγαλη η διαφορα, τοσο, που και το 6240 πιστευω θα εχει καλυτερες υψηλες και συνολικη "εικονα" από το Η5550.


...όλα τα χαρακτηριστικα που λες (πχ 2 οπτικες ινες, πολλαπλα hdmi κλπ)

 

Που μιλησα εγω για οπτικες και δεν θυμαμαι; :P

 

Άλλο:

 

Η παλιοτερη-περσινη σειρα, το F5550, με 100ευρω πιο κατω αρχικη τιμη από το Η5550, ειχε και εισοδο HDMI και πολλες παραπανω λειτουργιες (User EQ - Smart Volume - DTS Neo:Fusion - Football Mode - 3D Sound Plus κλπ κλπ) και πιο ομορφο ηταν οσο βλεπω από τις φωτο, από το "νέο" μοντελο που σε 3-4 μηνες θα αντικατασταθεί από το πραγματικα νέο. Να δουμε εκεινο τι ψαρια θα πιανει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν κοιταξει καποιος προς σειρα 7 της LG, θα δει και.... δυο εισοδους hdmi (!) στο συστημα και ασυρματα πισω ηχεια και tweeterακια και τιμες κοντα στα επιπεδα που ανεφερε ο matrixxx (και σε κατι ολιγοωρες προσφορες στο amazon.de εχουν κατεβει και στις τιμες του.. θεματος τα ανευ κολονων σετ). Και παλι δεν τα εχεις ολα (και προσωπικα δεν θα επαιρνα lg) αλλά εχεις "αρκετα".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...