Προς το περιεχόμενο

Notepad++ & CSS?


TSMGeorge

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα,

 

πολύ το γουστάρω το Notepad++ και δεν θέλω να μετακινηθώ σε άλλο (Sublime πχ).

 

Πρόσεξα όμως ότι όσον αφορά το CSS, δεν δίνει hints. Έχει Auto-Completion αλλά δεν έχει hints. Δηλαδή τι τιμές παίρνει έναp property.

 

ΠΧ: θέλω όταν γράφω text-decoration: <εδώ να βγάζει τις επιλογές που δέχεται>

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού δε θες sublime (αν εξαιρέσεις τα χρώματα που μπορείς να τα φτιάξεις δεν βρίσκω άλλο λόγο αλλά οκ off topic :D )

γιατί δε σε βολεύει ένα σκέτο developer tools να κάνεις τι αλλαγές εκεί (που έχει hints) και όταν φτιάξεις αυτό που θες να τα κάνεις copy-paste στο css σου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μπορούσα να έχω κανονικό IDE αλλά την άνεση-ταχύτητα που έχει το Notepad++ δεν την έχουν! με το N++ ανοίγω/κλείνω αρχεία σε κλάσματα δευτερολέπτου.

 

Ίσως πάω σε Sublime. Μου αρέσει και αυτό. (δεν ξέρω τι παίζει με CSS)

 

 

Update:

Δουλεύει άψογα το Sublime και εκτός από το Autocomplete έχει και AutoHint. Πολύ καλό και αυτό! πολύ ελαφρύ-γρήγορο.

 

Οπότε μου απομένει να συνηθίσω λίγο το Autocomplete-Autoalignment του και GG!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει το EMMET το οποίο υποστηρίζεται και από το npp, αν θέλεις να παραμείνεις σε αυτό...
http://emmet.io/download/

Απλά πιστεύω ότι το sublime προσφέρει πολύ περισσότερα και έχει περισσότερα addons.
Αν σε χαλάει το sublime, δοκίμασε και το Atom.io το οποίο είναι σαν fork του sublime αλλά έχει φτιαχτεί από το GitHub.
Είναι εντελώς free (χωρίς μηνύματα για register όπως το ST) και έχει πάρα πολλά addon, και εμπλουτίζεται συνεχώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι εντελώς free (χωρίς μηνύματα για register όπως το ST) και έχει πάρα πολλά addon, και εμπλουτίζεται συνεχώς.

To μήνυμα για το sftp πλέον δε το παίρνω χαμπάρι. Πάει το χέρι στο esc αυτόματα.(ντροπή το ξέρω έπρεπε να το είχα ήδη αγοράσει :S )

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά. 

 

Δουλεύω τώρα 3 μέρες το Sublime, είναι πολύ καλό εργαλείο.

 

Σήμερα όμως ξενέρωσα αρκετά με τον Intellisense για PHP.

 

Το Notepad++ είναι πολύ καλύτερο σε αυτό το θέμα.

 

Το Sublime ρε γμτο μου βγάζει άκυρες συναρτήσεις και δεν τα πάει τόσο καλά με τις παραμέτρους των συναρτήσεων, δεν είναι τόσο κατατοπιστικό.

 

Οπότε,

 

To Νοτεπαδ++ είναι μακράν μπροστά στα HTML/PHP αλλά είναι πολύ πίσω στο css/js (δεν έχει autocomplete)

To Sublime τα πάει πολύ καλά σε css/js.

 

Πως τα έχουν κάνει έτσι ρε γμτο!


Update:

Μόλις κατέβασα ένα πράγμα που λέγεται "SublimeCodeIntel" και βοηθάει. 


Btw! από τι έχω καταλάβει, το εργαλείο βασίζεται πολύ στα έχτρα.

 

Μπορεί κάποιος να μου προτείνει γνωστά-καλά packages για:

 

PHP/JS/CSS  AutoComplete/Hints?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιον έχετε ξεχάσει...

Ο Brackets (www.brackets.io) είναι ο καλύτερος text editor για HTML/CSS/JavaScript. Έχει και κάποια πολύ καλά features όπως το Live Preview και οι Inline Editors

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιον έχετε ξεχάσει...

Ο Brackets (www.brackets.io) είναι ο καλύτερος text editor για HTML/CSS/JavaScript. Έχει και κάποια πολύ καλά features όπως το Live Preview και οι Inline Editors

 

Πολύ καλό εργαλείο.

 

Δεν έχει όμως Autocomplete/Function Syntax Hints :( , το μόνο που κατάφερα είναι να βρω ένα plugin για Autocomplete... για Hints δεν βρήκα τίποτα! μπορείς να με βοηθήσεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλό εργαλείο.

 

Δεν έχει όμως Autocomplete/Function Syntax Hints :( , το μόνο που κατάφερα είναι να βρω ένα plugin για Autocomplete... για Hints δεν βρήκα τίποτα! μπορείς να με βοηθήσεις?

Ο Brackets έχει autocomplete. Γράφεις σε CSS: display και σου βγάζει σε λίστα όλες τις τίμες που μπορεί να πάρει π.χ inline-block, grid, block κτλ. Επίσης μπορείς να δεις documentation για HTML/CSS/JavaScript άμα βάλεις τον κέρσορα εκεί που θες και πατήσεις Ctrl-K.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένας άλλος editor νέας γενιάς που μπορείς να κοιτάξεις είναι ο Atom. Είναι σαν τον sublime, ΑΛΛΑ open-source και free. Ο sublime είναι καλός, αλλά μου την έσπασε όταν είδα ότι είναι επί πληρωμή. Δεν γνωρίζω τί υποστήριξη έχει βέβαια για CSS, αλλά δε νομίζω να είναι πίσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...