Προς το περιεχόμενο

Η Apple διακόπτει τις online πωλήσεις των προϊόντων της στη Ρωσία


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η πτώση της αξίας του εθνικού νομίσματος της Ρωσίας, του ρουβλίου και η ισοτιμία του με το αμερικανικό δολάριο, είναι ο λόγος που οδήγησε την Apple να τερματίσει τις πωλήσεις των προϊόντων της στη χώρα μέσω του διαδικτυακού της καταστήματος.Από χθες, όσοι προσπαθούν να επισκεφθούν την ρωσική έκδοση του Apple Store, λαμβάνουν μήνυμα ότι αυτό ανανεώνεται και ότι θα επανέλθει σε «σύντομο χρονικό διάστημα».

 

Τον περασμένο μήνα, η Apple αύξησε την τιμή του iPhone 6 κατά 25% για να αντιμετωπίσει τις διακυμάνσεις της τιμής του ρουβλίου οι οποίες όμως συνεχίστηκαν και τις τελευταίες μέρες είχαν ως αποτέλεσμα την υποχώρηση της αξίας του κατά 20%. Το γεγονός αυτό, είχε σαφής επίπτωση και στις τιμές των διαφόρων προϊόντων της Apple, των οποίων οι τιμές μειώθηκαν σημαντικά, καθιστώντας τες αρκετά δελεαστικές στους καταναλωτές σε σχέση με άλλες χώρες.

 

Σύμφωνα με την εταιρεία ερευνών IDC, οι πωλήσεις των iPhone στη Ρωσία διπλασιάστηκαν τον τελευταίο χρόνο, φτάνοντας το 1.57 εκατομμύρια συσκευές ξεπερνώντας σε αξία το 1 δισ. δολάρια. Την απόφαση της Apple, ενδεχομένως να ακολουθήσουν και άλλες Αμερικανικές εταιρείες με κύκλο εργασιών στη Ρωσία όπως η Hewlett Packard αλλά και η Κινεζική Lenovo, δύο εταιρείες οι οποίες διατηρούν εργοστάσια στην Αγία Πετρούπολη.

 

Link.png Site: USA Today

Link.png Site: Apple Store - Ρωσία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, γιατι σε μια χωρα της οποιας το νομισμα υποχωρει κατα 20% για πλακα, η μονη ανησυχια των πολιτων θα ειναι μη δεν εχουν καινουργιο μηλο...

  • Like 24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφέρον άρθρο... Θα μπορούσε εν μέρει να λύσει το πρόβλημα της αν την πλήρωναν σε δολλάρια, με ισοτιμία όποια είναι εκείνη τη στιγμή.. Αλλά ίσως να μην είναι και τόσο νόμιμο έ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, γιατι σε μια χωρα της οποιας το νομισμα υποχωρει κατα 20% για πλακα, η μονη ανησυχια των πολιτων θα ειναι μη δεν εχουν καινουργιο μηλο...

Θες να πεις ότι μόνο αυτό το αρνητικό έχει η υποτίμηση του νομίσματος κατά τόσο πολύ?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια μηλα ?  Οι Jaguar  και οι Porsche πηραν φωτια στη Ρωσια....

 

χαχαχαχαχα.....

 

http://www.protothema.gr/world/article/435475/poies-oures-stis-trapezes-tileoraseis-kai-porse-me-to-kilo-agorazoun-oi-rosoi/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, γιατι σε μια χωρα της οποιας το νομισμα υποχωρει κατα 20% για πλακα, η μονη ανησυχια των πολιτων θα ειναι μη δεν εχουν καινουργιο μηλο...

Και η Ελλαδα εχει τρελη (40+%) ανεργια και μισθους για γελια, αλλα σε 8 μερες πουλησε 10000 κομματια. Μην το ψαχνουμε. Καλα τα λες αλλα η νεα ταση ειναι: δεν εχω τα βασικα αλλα εχω iphone 6!

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο την στιγμη που υποχωρει το ρουβλι και καθισταται πλεον το δολαριο ακριβο γιατι η apple προχωρησε στην αυξηση τιμης; Δεν ειναι για την Ρωσικη αγορα εισαγομενο προιον; Σε τετοιες περιπτωσεις ουτως η αλλως τα προιοντα εισαγωγης που υπολογιζονται σε δολαρια ακριβαινουν μιας και η αγοραστικη ικανοτητα του αγοραστη που συναλλασεται με το υποτιμημενο νομισμα της χωρας του απεναντι σε ισχυρο νομισμα μειωνεται δραστικα. Εχω μπερδευτει, εκτος κι αν η Apple δεσμευτηκε για φιξ τιμη πωλησης σε ρουβλι οποτε η πραγματικη αξια του προιοντος μειωθηκε αντιστοιχα με την υποτιμηση του εν λογω νομισματος. Ετσι υπηρχε ο κινδυνος να γινονται μαζικες παραγγελιες κι απο αλλους αγοραστες που ειχανε προσβαση με τον εναν η τον αλλο τροπο στην Ρωσικη on line αγορα, πραγμα που θα ητανε επιβλαβες για την κερδοφορια της εταιριας.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο την στιγμη που υποχωρει το ρουβλι και καθισταται πλεον το δολαριο ακριβο γιατι η apple προχωρησε στην αυξηση τιμης; Δεν ειναι για την Ρωσικη αγορα εισαγομενο προιον; Σε τετοιες περιπτωσεις ουτως η αλλως τα προιοντα εισαγωγης που υπολογιζονται σε δολαρια ακριβαινουν μιας και η αγοραστικη ικανοτητα του αγοραστη που συναλλασεται με το υποτιμημενο νομισμα της χωρας του απεναντι σε ισχυρο νομισμα μειωνεται δραστικα. Εχω μπερδευτει, εκτος κι αν η Apple δεσμευτηκε για φιξ τιμη πωλησης σε ρουβλι οποτε η πραγματικη αξια του προιοντος μειωθηκε αντιστοιχα με την υποτιμηση του εν λογω νομισματος. Ετσι υπηρχε ο κινδυνος να γινονται μαζικες παραγγελιες κι απο αλλους αγοραστες που ειχανε προσβαση με τον εναν η τον αλλο τροπο στην Ρωσικη on line αγορα, πραγμα που θα ητανε επιβλαβες για την κερδοφορια της εταιριας.......

Μα αφου τελει υπο εμπαργκο η Ρωσια,πως θα γινουν ολα αυτα?Μαλλον ο Πουτινάκος τους εδιωξε!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο την στιγμη που υποχωρει το ρουβλι και καθισταται πλεον το δολαριο ακριβο γιατι η apple προχωρησε στην αυξηση τιμης; Δεν ειναι για την Ρωσικη αγορα εισαγομενο προιον; Σε τετοιες περιπτωσεις ουτως η αλλως τα προιοντα εισαγωγης που υπολογιζονται σε δολαρια ακριβαινουν μιας και η αγοραστικη ικανοτητα του αγοραστη που συναλλασεται με το υποτιμημενο νομισμα της χωρας του απεναντι σε ισχυρο νομισμα μειωνεται δραστικα. Εχω μπερδευτει, εκτος κι αν η Apple δεσμευτηκε για φιξ τιμη πωλησης σε ρουβλι οποτε η πραγματικη αξια του προιοντος μειωθηκε αντιστοιχα με την υποτιμηση του εν λογω νομισματος. Ετσι υπηρχε ο κινδυνος να γινονται μαζικες παραγγελιες κι απο αλλους αγοραστες που ειχανε προσβαση με τον εναν η τον αλλο τροπο στην Ρωσικη on line αγορα, πραγμα που θα ητανε επιβλαβες για την κερδοφορια της εταιριας.......
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο την στιγμη που υποχωρει το ρουβλι και καθισταται πλεον το δολαριο ακριβο γιατι η apple προχωρησε στην αυξηση τιμης;

 

Up until late November, Apple had not increased iPhone prices in Russia, and the price for an iPhone in the country was Europe’s lowest at about US$700. This saw tourists from other countries buying iPhones in the BRICS giant.

 

 

 λαμβάνουν μήνυμα ότι αυτό ανανεώνεται και ότι θα επανέλθει σε «σύντομο χρονικό διάστημα».

Δεν θα στοιχημάτιζα ότι θα επανέλθει σύντομα, σε λίγες μέρες δεν αποκλείεται η Ρωσία να (ξανα) βαρέσει κανόνι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και η Ελλαδα εχει τρελη (40+%) ανεργια και μισθους για γελια, αλλα σε 8 μερες πουλησε 10000 κομματια. Μην το ψαχνουμε. Καλα τα λες αλλα η νεα ταση ειναι: δεν εχω τα βασικα αλλα εχω iphone 6!

Δεν είμαι καλός στα μαθηματικά, αλλά το κομπιουτεράκι μου βγάζει οτι:

 

10.000/10.816.286 [1] =0,09% ή νομίζω κάτι σαν 1 στα 1000.

 

Πιστεύεις δηλαδή οτι σε κάθε 1000 Έλληνες δεν υπάρχει έστω ένας που να είναι υψηλόμισθος και να μπορεί να πάρει iphone; ..

 

[1]http://www.statistics.gr/portal/page/portal/ESYE

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως ειναι αυτος ο πραγματικος λόγος και βρήκε προφαση η apple το ρουβλι για να την κανει http://www.protothema.gr/technology/article/424082/tha-apagoreusei-i-rosia-tis-eisagoges-iphone-kai-ipad/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...