Προς το περιεχόμενο

Υπολογισμος Δωρου Χριστουγεννων


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δε μου έδωσες όλα τα δεδομένα από την αρχή βρε Γιάννη....

Δεν έχω άλλο χρόνο, άλλη φορά

 

 

Ενταξει φιλε μου....Μαλλον κατι αλλαζει εεε??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασχετο αλλα με αφορμη το ticket restaurant. Τοσες σαλτσες για να μας πει οτι πληρωνουμε τους υπαλληλους με ενα πιατο φαι λες και ειναι δουλοι....

 

 

Σε εμάς δινουν στους προιστάμενους και στους υπο-διευθυντές 150-250 κουπόνια κάθε μήνα για σουπερμαρκετ, εμείς οι υπόλοιποι παίρνουμε τα 3 μου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε εμάς δινουν στους προιστάμενους και στους υπο-διευθυντές 150-250 κουπόνια κάθε μήνα για σουπερμαρκετ, εμείς οι υπόλοιποι παίρνουμε τα 3 μου.

 

 

Σε αλλη εταιρια σε απλους υπαλληλους μεχρι 70 ευρω τον μηνα εκτος μισθου για καλη αξιολογηση ....Εχω και τετοια περιπτωση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aπό πότε έχει αρχίσει η προσπάθεια να εισαχθούν τα ticket restaurant στην Ελλάδα; Και απ'ότι κατάλαβα θεωρείται κάτι σαν πρίμιουμ μπόνους; (ως παροχή πρέπει να θεωρείται και όχι ως αντικατάσταση του μισθού)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρα αντικατασταση μισθου θεωρειται...

 

 

Ετσι ακριβως.....

Δυστυχως

 

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=1339

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι ακριβως.....

Δυστυχως

 

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=1339

 

Έχει τύχει να δουλέψω σε χώρες που το σύστημα των ticket restaurant έχει πολύ μεγάλη διείσδυση (σε επίπεδο να προβλέπεται από τις διάφορες κλαδικές και συλλογικές συμβάσεις).

 

Η ιδέα πίσω από το σύστημα είναι αυτή ακριβώς, έξτρα παροχή που δεν συμπεριλαμβάνει φορολογικές και ασφαλιστικές κρατήσεις και εκπίπτει των εξόδων του εργοδότη. Είναι όμως παροχή επιπλέον του μισθού. Δεν είναι στο στυλ "αφού παίρνεις 800 μικτά, άρα τόσα καθαρά (ας πούμε χάρη απλοποίησης 650€), από τώρα θα σου δίνω 600 μικτά και αφού καθαρά βγαίνουν 500€ σου συμπληρώνω τα άλλα 150€ με κουπόνια".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει τύχει να δουλέψω σε χώρες που το σύστημα των ticket restaurant έχει πολύ μεγάλη διείσδυση (σε επίπεδο να προβλέπεται από τις διάφορες κλαδικές και συλλογικές συμβάσεις).

 

Η ιδέα πίσω από το σύστημα είναι αυτή ακριβώς, έξτρα παροχή που δεν συμπεριλαμβάνει φορολογικές και ασφαλιστικές κρατήσεις και εκπίπτει των εξόδων του εργοδότη. Είναι όμως παροχή επιπλέον του μισθού. Δεν είναι στο στυλ "αφού παίρνεις 800 μικτά, άρα τόσα καθαρά (ας πούμε χάρη απλοποίησης 650€), από τώρα θα σου δίνω 600 μικτά και αφού καθαρά βγαίνουν 500€ σου συμπληρώνω τα άλλα 150€ με κουπόνια".

 

 

Το αυτο.

Δεν εχω δουλεψει εγω ποτε με τετοιο συστημα αλλα απο γνωστους μου που βλεπω που δουλευουν ειτε δουλεψαν στο εξωτερικο ειναι μια χαρα συστημα . Δεν φορολογειται για τον εργαζομενο (δεν ξερω/δεν με νοιαζει πως το δηλωνει ο εργοδοτης) και εκτος του μισθου εχουν αυτα τα κουπουνια που περνανε σε σουπερμαρκετ και συνηθως και σε καποια φαστφουνταδικα/καφετεριες που βρισκονται κοντα στην δουλεια. Πουθενα δεν αντικαθιστα τον μισθο , ουτε μειωνουν το μισθο για να δωσουν την διαφορα σε κουπονια , απλα οπως καποιες εταιρειες δινουν πχ καρτα για τα ΜΜΜ αυτοι δινουν τα κουπονια σαν παροχη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν αυτα μως δινονται για υπερωριακη απασχοληση και μερικες φορες το υψος τους ξεπερναει τις αναγκες για super market και φαγαδικα, για ενα εργενη για παραδειγμα ,τοτε υπαρχει προβλημα ...  

Αναγκαζεται να τα "πουλησει" σε ποσοστο πολυ μικροτερο της ονομαστικης τους αξιας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν αυτα μως δινονται για υπερωριακη απασχοληση και μερικες φορες το υψος τους ξεπερναει τις αναγκες για super market και φαγαδικα, για ενα εργενη για παραδειγμα ,τοτε υπαρχει προβλημα ...  

Αναγκαζεται να τα "πουλησει" σε ποσοστο πολυ μικροτερο της ονομαστικης τους αξιας.

 

Πάλι καλά που δε φορολογούνται, για ποσά έως 300 ευρώ το χρόνο.

Αν ξεπεράσουν τα 300 ευρώ, θεωρούνται φορολογητέο εισόδημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν αυτα μως δινονται για υπερωριακη απασχοληση και μερικες φορες το υψος τους ξεπερναει τις αναγκες για super market και φαγαδικα, για ενα εργενη για παραδειγμα ,τοτε υπαρχει προβλημα ...  

Αναγκαζεται να τα "πουλησει" σε ποσοστο πολυ μικροτερο της ονομαστικης τους αξιας.

 

Κάπου δεν πιάνω το συλλογισμό σου. Αν δίνονται ως μπόνους υπερωριών το καταλαβαίνω ότι παίζει να υπάρχει θέμα αλλά αυτό με τις ανάγκες και την πώληση δεν το κατάλαβα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάπου δεν πιάνω το συλλογισμό σου. Αν δίνονται ως μπόνους υπερωριών το καταλαβαίνω ότι παίζει να υπάρχει θέμα αλλά αυτό με τις ανάγκες και την πώληση δεν το κατάλαβα...

 

 

Ετσι ακριβως δινονται !!!! Και οταν καποιος δεν μπορει να τα κανει χρηση γιατι ειναι πολλα για τις αναγκες του τα δινει σε καποιον που τα θελει με σχετικη ...εκπτωση παντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...