Προς το περιεχόμενο

Οι έφηβοι συνεχίζουν να εγκαταλείπουν το Facebook


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σύμφωνα με έρευνα που πραγματοποιήθηκε από την εταιρεία Frank N. Magid Associates, η δημοτικότητα του κοινωνικού δικτύου Facebook έχει αρχίσει και μειώνεται.Η έρευνα έλαβε χώρα στις Ηνωμένες Πολιτείες σε δείγμα 1.934 ατόμων με ηλικία 13 ως 17 ετών οι οποίοι χρησιμοποιούν κατά βάση το κινητό τους τηλέφωνο. Σύμφωνα με την έρευνα, το ποσοστό των εφήβων που επισκέπτεται το Facebook αγγίζει το 88%, σημειώνοντας σημαντική πτώση αν σκεφτούμε ότι το 2012 ως το 2013, το επισκεπτόταν το 94%.

 

Στην ίδια έρευνα, το 16% των εφήβων χαρακτηρίζει το κοινωνικό δίκτυο ως μοντέρνο, το 18% ως διασκεδαστικό, το 16% ως ενημερωτικό και μόλις το 9% το χαρακτήρισε ασφαλές ενώ ένα άλλο 9% το χαρακτήρισε ως αξιόπιστο.

 

Άλλες έρευνες υποδεικνύουν πως οι νέοι "συχνάζουν" σε άλλα κοινωνικά δίκτυα, όπως για παράδειγμα στο Instagram, το οποίο είναι ιδιοκτησίας του Facebook, ή χρησιμοποιούν περισσότερο τις εφαρμογές άμεσων μηνυμάτων. Πιο συγκεκριμένα, το πιο δημοφιλές όλων αποδεικνύεται το Facebook Messenger με το 40% των ερωτηθέντων να το χρησιμοποιούν, το 18% χρησιμοποιεί το Snapchat, το 17% το iMessage, το 9% το WhatsApp και άλλο ένα 9% χρησιμοποιεί το Google Hangouts.

 

Η πτώση αυτή δε παρατηρείται μόνο στις νεαρές ηλικίες αλλά και σε μεγαλύτερες ηλικιακές ομάδες, όπου στο σύνολο τα τελευταία δυο χρόνια η δημοτικότητα του κοινωνικού δικτύου έχει πέσει από το 93% στο 90% φέτος. Παρ'όλα αυτά το δείγμα που πάρθηκε αντιπροσωπεύει ένα πάρα πολύ μικρό ποσοστό των χρηστών του Facebook, το οποίο έχει περίπου 1 δισεκατομμύριο χρήστες παγκοσμίως.

 

Σε σχετική αναφορά της, ο David Ebersman, Οικονομικός Διευθυντής της εταιρείας, δήλωσε πως η καθημερινή χρήση του Facebook από τους εφήβων έχει μειωθεί σημαντικά από το δεύτερο τρίμηνο στο τρίτο τρίμηνο. Στον αντίποδα, άλλη έρευνα που διεξήχθη στις Ηνωμένες Πολιτείες από την εταιρεία Forrester το περασμένο Ιούνιο κατατάσσει το Facebook ως το αγαπημένο κοινωνικό δίκτυο μεταξύ 4.500 εφήβων ηλικίας 12 ως 17 ετών.

 

Μόλις το φετινό καλοκαίρι έγινε γνωστό πως το Facebook πραγματοποιούσε πειράματα με τις ενημερώσεις των χρηστών και λίγους μήνες μετά αποφάσισε να αλλάξει τη πολιτική διαχείρισής του.

 

Link.png Site: C|Net

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 63
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Λογικο ετσι οπως εχει γινει.μονο ψευτικες ειδησεις βλεπω στο κεντρικο τοιχο κ διαφορες σελιδες που κανουν τα παντα για ενα like.για chat με κανεναν φιλο καλο ειναι.εχει παρει την θεση του msn που ειχαμε παλια

  • Like 18
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άραγε θα έρθει ποτέ η μέρα που θα καταλάβουν μερικά ζώα ότι πρέπει να σταματήσουν να ανεβάζουν σε είδηση και το ότι πήγαν για κατούρημα.......αν γίνει αυτό τότε θα είναι ένα μεγάλο άλμα μπροστά.

προσωπικά το facebook το έχω για την σχολή που ανεβάζουν σημειώσεις και ανακοινώσεις στα group,για να στέλνω κανα μήνυμα σε κανα φίλο και για ένα group που είμαι που ανεβάζουν 3d models διάφοροι σχεδιαστές....μέχρι εκεί το fb δεν θα ξέρει ούτε τι τρώω ούτε τι κάνω ούτε με που είμαι (τουλάχιστον άμεσα) και δεν θα αφήσω κανένα ρουφιάνο να με καρφώσει όπως το fb που όλοι ξέρουν τι κάνεις,που βρίσκεσαι και τι συνήθειες έχεις χωρίς να έχουν επαφή μαζί σου. 

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άραγε θα έρθει ποτέ η μέρα που θα καταλάβουν μερικά ζώα ότι πρέπει να σταματήσουν να ανεβάζουν σε είδηση και το ότι πήγαν για κατούρημα.......αν γίνει αυτό τότε θα είναι ένα μεγάλο άλμα μπροστά.

προσωπικά το facebook το έχω για την σχολή που ανεβάζουν σημειώσεις και ανακοινώσεις στα group,για να στέλνω κανα μήνυμα σε κανα φίλο και για ένα group που είμαι που ανεβάζουν 3d models διάφοροι σχεδιαστές....μέχρι εκεί το fb δεν θα ξέρει ούτε τι τρώω ούτε τι κάνω ούτε με που είμαι (τουλάχιστον άμεσα) και δεν θα αφήσω κανένα ρουφιάνο να με καρφώσει όπως το fb που όλοι ξέρουν τι κάνεις,που βρίσκεσαι και τι συνήθειες έχεις χωρίς να έχουν επαφή μαζί σου. 

 

Μονο γιαυτο ξαναμπηκα στο FB.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ντάξει, δε νομίζω ότι το facebook έχει ανάγκη τους έφηβους. Όλο το παιχνίδι γίνεται με θείτσες και μανάδες σε εμμηνόπαυση που ψάχνουν για λίγη δράση, με 40ρηδες(και άνω) που λόγω midlife crisis ψάχνονται για τίποτε πιπίνια και φυσικά με πιπίνια (και "πιπίνια") που μοστράρουν σέλφιζ, μπούτια και μπούστα για να δουν πόσο μετράνε, να το θέσουμε απλά. Για όλους αυτούς το φούμπου είναι κάπως μονόδρομος.

Οι έφηβοι είναι πιο ενημερωμένοι(τρομάρα τους) και παίζουν μπάλα σε πάμπολλα ταμπλό(ίνσταγκραμς, τουίτερς και δεν ξέρω γω τι άλλο). Και για να ξεδώσουν υπάρχουν και τα τόρρεντς, που είναι πυρηνική φυσική για τα μπαρμπάδια.

Άρα, και αύριο να κλείσει το facebook, στα ## τους. Οι άλλοι θα έχουν το πρόβλημα.

 

 

a592jy.jpg

 

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Αρχικά το χρησιμοποιούσα για να ενημερώνομαι για τους αγώνες της ομάδας μου και να μαθαίνω πότε θα πρέπει να παρίσταμαι. Κάθε φορά, όμως πριν από αγώνα, ο προπονητής μου τηλεφωνούσε.

  Άρα δεν υπήρχε κανένα όφελος από την χρήση του facebook. Επιπλέον, πολύ κακό για το τίποτα. Πολλές διαφημίσεις και άχρηστες "ειδήσεις", κουτσομπολιά κλπ. Για επικοινωνία με ανθρώπους που ζουν σε άλλες πόλεις, προτιμώ το Skype.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ χ*****ο το έχω οπότε ησύχασα. :) Μόνο αν θέλω να πω κάτι σε κάποιον/α μπαίνω κι μόνο αν έχει λήξει το συμβόλαιο μου κι δεν έχω να πάρω τηλέφωνο αλλιώς αν έχω, παλιό καλό 'Dial Pad'.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σαν οποιοδηποτε "εργαλειο" το χρησιμοποιεις μονο οταν το εχεις αναγκη και για τους λογους που θες. οι στατιστικες αυτες δεν εχουν και πολυ νοημα, ειναι σαν τις δημοσκοπησεις... φτου κακα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια να μην γελιομαστε κιολας,απο εξαρχης ο σκοπος της δημιουργιας του fb ηταν καθαρα για διαφημίσεις και να τραβας κοσμο στο μαγαζι σου,αλλα ετσι γινετε παντα,στην αρχη το λανσαρουν για τον κοσμο και τουυυυπ μετα μπαινουν ολες οι εταιριες και γινετε της ουτανας απο διαφημίσεις.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...