Προς το περιεχόμενο

εκμάθηση σκι


_chris_

Προτεινόμενες αναρτήσεις

πολύ πιθανόν (ελπίζω δηλαδή) να έχω λίγο ελεύθερο χρόνο τις επόμενες μέρες.

σκέφτομαι λοιπόν να την κάνω για κανένα βουνό και επι της ευκαιρίας να ασχοληθώ λίγο με το σκι.

απλά πάντα μου άρεσε σαν εικόνα αν και δεν έχω καμιά ιδέα. ούτε πέδιλα δεν έχω ακουμπήσει.

 

στο ψητο τώρα.

 

πόσο θα μου πάρει (χρόνο +χρήμα) να κάνω κάποια μαθήματα ώστε να πάρω μπρος και να μπορώ μόνος μου να κάνω καμια κατάβαση;

έναν που ρώτησα μου λέει καμια δεκαριά μαθήματα με 1-2 ώρες το μάθημα.

μου φαίνεται υπερβολικό.

 

ακούω απόψεις απο τους σκιερ του ινσομνια και γενικά ό,τι έχετε να πείτε επί του θέματος σκι...

οδηγίες, συμβουλές.....

μην αρχίσετε να μου λέτε για αγορά εξοπλισμού απο τώρα. πάμε σιγά σιγά....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το βασικο ειναι να μαθεις να σταματας. στο πρωτο μισαωρο το πολυ το χεις μαθει. σε αρχικο σταδιο.

επειτα να στριβεις. στην μια ωρα μεσα θα εισαι οκ. φυσικα δε μιλαμε για ταχυτητα, σλαλομ. κλπ

 

την επομενη φορα που θα πας βουνο, θα κατεβεις την ευκολη πιστα.

 

προσωπικα εκανα πριν χρονια. ποτε δε με αρεζε να κατεβαινω "δυσκολες" πιστες

 

 

επισης κατι που πρεπει να εχεις ζστο μυαλο σου: ΜΗ ΦΟΒΑΣΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όπως μου τα λες δεν ειναι και τόσο δύσκολο.

καμια σχέση δηλαδή με τα 10 μαθήματα που μου είπαν.

οκ παίζει και ανάλογα τον άνθρωπο.

 

βασικά να πάρω μπρος ήθελα και τα υπόλοιπα τα μαθαίνω στην πραξη.. αν καταφέρω και ασχοληθώ.

δηλαδή αν πάω πχ ένα τριήμερο θα είναι αρκετό ώστε να μπορώ να κατεβαίνω καμια εύκολη πίστα;

δεν εννοώ να κάνω τη χιονόμπαλα καθώς κατεβαίνω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν το θες ΝΑΙ

 

αρκετοι φιλοι μου, στα πρωτα πεσιματα το παρατησαν. ειχαν τον καφε στο μυαλο τους.

 

3ημερο;;;;;

αλλοι κατεβαινουν πιστα στην 2η φορα (την ιδια μερα)

 

σε ποιο χιονοδρομικο σκεφτεσαι να πας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το πιθανότερο να κάτσει να πάω στο πήλιο. 

απ οτι έμαθα όμως έχει δύσκολες πίστες για αρχάριους.

 

δεν έχει κανονιστεί ακόμα 100% (έχει πέσει και το bansko στο τραπέζι -ανάλογα την παρέα) αλλά μάλλον πήλιο λόγω γνωστών

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη πας bansko σε περίοδο εορτών θα σε πάρει μία ώρα μόνο να ανεβείς στη πίστα

Γενικά καλό θα ήταν να πας περίοδο που δεν έχει πολύ κόσμο για να μάθεις με την ησυχία σου

 

Αν δεν απογοητευτείς απο τις πρώτες συνεχόμενες βούτες και ανάλογα πως τα πας απο ισορροπία και φόβο για τη ταχύτητα θα μάθεις να κατεβαίνεις χωρίς πέσιμο προς τη δεύτερη τρίτη μέρα

 

Κάνε 1-2 μαθήματα μη δίνεις τζάμπα τα λεφτά σου, αν έχεις κάποιον φίλο να σου δείξει δυο τρεις κανόνες δεν χρειάζεσαι καν δάσκαλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για μενα η καλυτερη ειναι η περιφεριακη του ελατοχωριου. κατεβαινεις χαλαρα, αναμεσα στα δεντρα, εχει 2-3 εξοδους να βγεις στην  κεντρικη αν θες.

επισης και οι πισω πιστες ειναι πολυ καλες. σε μερικα σημεια λιγο αποτομες αλλα μεχρι εκει. αν εχεις μαθει να στριβεις, τις κατεβαινεις ΑΝΕΤΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον αμα εχεις καλη φυσικη κατασταση, με 3-5 μαθηματα θα εισαι κομπλε. Θα τα μοιρασεις σε 2-3 μερες για να προλαβεις να "χωνεψεις" αυτα που θα σου πει (και να ξεχασεις την τρομαρα που θα παρεις :devil: ) Ενας καλος δασκαλος θα σου δειξει τα βασικα για να αρχισεις σωστα, απο εκει και περα αμα εχεις παρεα θα αρχισεις να τους ακολουθεις και να βελτιωνεσαι, ο δασκαλος ουσιαστικα θα σε εξελιξει πολυ γρηγοροτερα απο οτι μονος η με καποιο φιλο.

Για τον εξοπλισμο διαφωνω, καλυτερα πρωτα παρε εξοπλισμο και μετα πανε στα μαθηματα, με 120-150 βρισκεις ενα σετ μεταχειρισμενες μποτες-πεδιλα που θα ξερεις οτι θα ειναι παντα τα ιδια και θα τα μαθεις, ειναι ταλαιπωρια να νοικιαζεις + κοστος + δεν ξερεις τι θα σου δωσουν. Μονο για ενα 3ημερο θα χρειαστεις 35-50Ε για εξοπλισμο.Μετα σε 2-3 χρόνια περνεις καινουρια αφου εχεις εξελιχθει και ξερεις τι θελεις.

Ενα ζευγαρι flex 60 μποτες και πεδιλα 15-20εκ κατω απο το μποι σου ειναι οτι πρεπει + ενα παντελονι(εστω και lidl), μην σκασεις με κανενα τζιν στο βουνο σαν καγκουρι. Αμα ψαξεις αγγελιες στο snowreport μπορει να βρεις σε πολυ καλες τιμες. Σου το λεω απο πειρα, ο εξοπλισμος ειναι το πρωτο κινητρο για να πας ποιο συχνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 1 μήνα μετά...

απαντώ μετά από αρκετές μέρες.

τελικά πήγα.

yeaaaaah.

 

έκανα κι ένα μάθημα για να μάθω τα τελείως βασικά μιας και ούτε πέδιλο δεν είχα ακουμπήσει, μου δείξανε 2 πράγματα και κάτι φίλοι...

και ξεκολώθηκα μετά μόνος μου.

 

συμπέρασμα, το περίμενα δυσκολότερο.

πήρα μπρος σχετικά εύκολα, μόνο με τις στροφές έχω πρόβλημα.

δε μπόρεσα να κάνω και πολύ εξάσκηση γιατι ο καιρός δε βοήθησε.

 

σίγουρα θα το συνεχίσω όμως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να το συνεχισεις γιατι αξιζει!

ειδικα οταν πας σε πιο εξεζητημενες πιστες. των αρχαριων ειναι για απλη βολτουλα :P

 

εχω πολυ καιρο να κανω. με την πρωτη ευκαιρια θα το τιμησω το βουνο ομως :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απαντώ μετά από αρκετές μέρες.

τελικά πήγα.

yeaaaaah.

 

έκανα κι ένα μάθημα για να μάθω τα τελείως βασικά μιας και ούτε πέδιλο δεν είχα ακουμπήσει, μου δείξανε 2 πράγματα και κάτι φίλοι...

και ξεκολώθηκα μετά μόνος μου.

 

συμπέρασμα, το περίμενα δυσκολότερο.

πήρα μπρος σχετικά εύκολα, μόνο με τις στροφές έχω πρόβλημα.

δε μπόρεσα να κάνω και πολύ εξάσκηση γιατι ο καιρός δε βοήθησε.

 

σίγουρα θα το συνεχίσω όμως.

Μια χαρα λοιπον πηγε,μπραβο αδερφε αλλα προσεχε ,μην παρεις για δασκαλο τον...Καλυβατση (απο το ΑΜΑΝ,που ηταν αραχτος χυμα, με καφε σε πλαστικο και τσιγαρο και ελεγε στον εντελως αρχαριο μαθητη "αντε ξεκινα " και ειχε μπροστα μια κατηφορα μην την ψαχνεις !!!!!)....

Κατα τα αλλα αφου σε αρεσε συνεχισε και να χεις υπομονη και επιμονη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θυμάμαι την πρώτη φορά δυσκολευόμουν όταν είχε κατηφόρες που ανέπτυγες τρελή ταχύτητα και δεν προλάβαινες να στρίψεις ζικ ζακ για να την μειώσεις με αποτέλεσμα να πέφτω επίτηδες κάτω από μόνος μου. Βέβαια έτσι δουλειά δεν γίνεται. Δεύτερη φορά δεν έχει ξαναυπάρξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Λέω να πάω για πρώτη φορά για σκι. Πέρα από τον εξοπλισμό (πέδιλα, παπούτσια, κράνος) που μπορείς να κλείσεις με την κράτηση, τι τιμές να υπολογίζω για τα υπόλοιπα?

Εννοώ παντελόνι, μπουφάν, γυαλιά.

π.χ. για μπουφαν θέλει πάνω από 100ευρο? αδιάβροχα παντελόνια πόσο κάνουν αλλά να μην είναι τελείως της πλάκας?

 

Χρειάζομαι κάτι άλλο? (γάντια έχω)

Να πάρω ισοθερμικά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσες φορές είχα πάει είχα γίνει μούσκεμα απο τον ιδρώτα. Με παντελόνι (αδιάβροχο), κοντομάνικο και μπουφάν, νομίζω το ισοθερμικό είναι υπερβολή.

 

Για τιμές όπου βρείς καλύτερη προσφορά.. Τωρα αν πάς για επαγγελματικά κλπ θα φύγουν αρκετά λεφτά. Προσωπικά είχα αγοράσει ένα φθηνό αδιάβροχο παντελόνι (ούτε καν επώνυμο) και μια χαρά με έβγαλε. Για μπουφάν είχα δανειστεί γνωστού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...