Προς το περιεχόμενο

Τι καλώδιο για σύνδεση laptop (HDMI) με TV (Component);


phanispal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, όπως λέει ο τίτλος, έχω μια παλιά 32άρα Samsung η οποία είναι 1080i compatible, η οποία όμως δεν έχει θύρα HDMI, παρά μόνο Scart και Component.

 

Θα ήθελα να συνδέσω πάνω της ένα laptop ή κάποιο media player, τα οποία έχουν HDMI, με σκοπό την προβολή HD υλικού (π.χ. .mkv).

 

Άρα χρειάζομαι κάποιο καλώδιο/μετατροπέα που θα κάνει τη δουλειά.

 

Με μια γρήγορη αναζήτηση βρήκα αυτό, αλλά στην περιγραφή αναφέρεται:

 

 

 

Για να λειτουργήσει, το καλώδιο πρέπει να συνδεθεί σε συσκευή η οποία ήδη έχει τη δυνατότητα να μετατρέπει το ψηφιακό σήμα σε αναλογικό (π.χ. SET TOP BOX (STB), projectors, Digital HD TV, PDPTV, RPTVs). Δεν είναι συμβατό για σύνδεση υπολογιστή, laptop, XBOX, PS2, PS3 σε HDMI τηλεόραση. Σε τέτοιες περιπτώσεις απαιτείται μετατροπέας.

 

 

Μήπως γνωρίζει κάποιος τι ακριβώς χρειάζομαι στη συγκεκριμένη περίπτωση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ή μια σύνδεση είναι αναλογική και ή αλλη ψηφιακή. Χρειαζεσαι converter όχι απλό καλώδιο ή ανταπτορα των 5€ γιατί δε θα δουλέψει.

Εφοσον θες να ρίξεις την ποιοτητα απο ψηφιακό σε αναλογικό δε θα παει πολύ το μαλλί. Ψάξε στο Σκρουτζ για κάνα τέτοιο γύρω στο 20ρικο υπολόγιζε, γω δεν μπορω λόγω κακής συσκευής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ' ό,τι καταλαβαίνω, από εδώ μου κάνει μόνο το τελευταίο, σωστά;

 

Υπάρχει κάποιο άλλο σε πιο λογική τιμή από Ελλάδα;

Δύσκολα πιο φτηνό.

Τώρα σε σχέση με το πρωτο που με μια γρήγορη ματιά κανει καλύτερη δουλεια δεν έχω ιδεα γιατιμο χτύπος των 60€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θα σου πρότεινα κατι άλλο, να μην δουλέψεις με καλώδιο κλπ αν ειναι ετσι για την πλάκα, το καλώδιο ειναι πετάμενα χρήματα και αμφιβόλου ποιότητας και αποτελέσματος, κράτησε λοιπόν τα χρήματα αυτα και αργοτερα παρε μια άλλη tv

 

Τωρα αν ΠΡΑΓΜΑΤΙ σε καιει οκ,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι

 

Απ' ό,τι κατάλαβα, όλα εκτός του τελευταίου μετατρέπουν το αναλογικό σε ψηφιακό και είναι για να συνδέσεις κονσόλες κ.λπ. σε τηλεοράσεις με HDMI.

 

Εγω θα σου πρότεινα κατι άλλο, να μην δουλέψεις με καλώδιο κλπ αν ειναι ετσι για την πλάκα, το καλώδιο ειναι πετάμενα χρήματα και αμφιβόλου ποιότητας και αποτελέσματος, κράτησε λοιπόν τα χρήματα αυτα και αργοτερα παρε μια άλλη tv

 

Τωρα αν ΠΡΑΓΜΑΤΙ σε καιει οκ,

 

Μωρέ θα το ήθελα μπας και δούμε καμια ταινία στο χωριό μέσα στις γιορτές.

 

Κάποια στιγμή θα αλλαχτεί η τηλεόραση, χαίρω πολύ, απλά έλεγα για τώρα μπας και την έβγαζα με κάτι τέτοιο, και χωρίς να δώσω πολλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αστο τοτε, πήγαινε σε κανένα μπαράκι στο χωριό ή δες το μεγα :P

 

 

Καλές Γιορτές

Χαχα καλά οντως για να δεις το χαζοκουτι πας χωριό.

Που να το βρει το μπαρακι στο χωριό ρε κουμπαρε

Όσο για το μέγα καλυτερα πάνε μάζεψε κάνα χόρτο.

Κάπνισε και κανένα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...